KONSKÝ HNOJ na záhradu, objavte čaro tohto prírodného zázraku!

Konský hnoj je výborným doplnkom pre vyživovanie náročnejších rastlín, používa sa aj pre vykurovanie pareniska či ako základ pre vznik super kvalitného domáceho kompostu.

Konský hnoj na záhradu

Ak máte k dispozícii konský hnoj, čo hnojiť, aby sa rastlinám na vašej záhrade dobre darilo? Toto hnojivo podporuje vývoj pôdnej mikroflóry a dobre sa hodí napríklad na prihnojovanie jahôd, paradajok, paprík alebo zemiakov. Konský trus tiež ideálne poslúži ako domáce hnojivo na ruže a zároveň sa používa aj u plodín, ktoré majú rady korene v teple, ako sú napríklad tekvice.

Konský hnoj – použitie

Hľadáte nejaké prírodné hnojivo, ktorým by ste mohli prihnojiť paradajky, jahody, ale aj náročnejšie rastliny? V tom prípade je konský hnoj ideálnou voľbou. Každý, kto sa naučil na svojej záhrade využívať toto prírodné hnojivo, totiž veľmi dobre vie, že dokáže robiť divy. Do zeme vpravený konský hnoj v prvom roku do pôdy uvoľní 50% živín, v druhom roku 30% živín a v treťom roku zvyšných 20% živín.

Ako použiť konský hnoj? Spôsob využitia konského hnoja vždy záleží predovšetkým na zastúpenie stelivového materiálu. Keďže toto hnojivo obsahuje väčšie množstvo dusíka, hodí sa napríklad pre hnojenie ťažkých a studených pôd. Kým v ťažších pôdach je nutné konský hnoj zarývať plytšie, v ľahších pôdach musíte ryť naopak hlbšie do zeme.

Hoci niektorí záhradkári používajú čerstvé kobylince, tento prírodný materiál je príliš koncentrovaný. Čerstvý konský hnoj by tak rozhodne nemal prísť do priameho kontaktu s koreňmi rastlín, aby nedošlo k spáleniu ich korienkov. Z toho dôvodu je nutné používať dobre uležaný hnoj alebo ho nechať najprv skvasiť, fermentovať a skompostovať. Akonáhle pri kompostovaní prejde vysokými teplotami, bude pripravený na použitie a v pôde bude lepšie uvoľňovať jednotlivé živiny.

Okrem bežného konského hnoja môžete naraziť aj na granulovaný konský hnoj. Ten je možné používať počas celého vegetačného obdobia, slúži k zurodneniu pôdy, ktorú obohacuje humusom, a zároveň vytvára priaznivé podmienky pre rozvoj koreňového systému rastlín. Pri procese sušenia je taký materiál zbavený všetkých choroboplodných zárodkov a klíčivých semien, takže sa nemusíte ničoho obávať. Práca s týmto hnojivom je navyše veľmi jednoduchá a skladovanie bezproblémové. Pestovanie zeleniny s pomocou konského hnoja neodmysliteľne patrí k životu na vidieku.

Prírodné hnojivo je to najlepšie, čo vašej záhradke môžete dopriať! Prečítajte si, aký druh prírodného hnojiva si vybrať – Konský hnoj? Slepačí hnoj? Kravský hnoj? Králičí hnoj? Ovčia hnoj? Kozí hnoj? … „Aby sa v tom prasa vyznalo !?“ 🙂

Spracovanie konského hnoja

Ak sa rozhodnete čerstvý hnoj pred použitím najprv skompostovať, zničia sa tým všetky choroboplodné zárodky a vajíčka parazitov, ktoré by sa v ňom mohli nachádzať. Nikdy však nesmiete do tejto zmesi pridávať vápno, ktoré by na seba naviazalo všetok prospešný dusík a znemožnilo by jeho následné zužitkovanie.

Pre zaistenie optimálnych tepelných a rozkladných procesov by mal byť zahnojený kompost vždy aspoň 1,5-2 metre široký. Zároveň by mal byť založený na holej zemi, aby mal dobrý kontakt s pôdnymi organizmami. Dusíkaté materiály, ako sú kobylince, zvyšky ovocia alebo čerstvá tráva, je potom dobré premiešať s materiálom uhlíkatým, kam patrí napríklad slama, seno či drevné štiepky.

Do hnojného kompostu môžete umiestniť všetko, čo podlieha biologickým rozkladným procesom. Jedná sa teda o všetky rastlinné i živočíšne odpady z kuchyne i zo záhrady. Okrem hnoja sem môžete pridať rastliny, plody, šupky, konáre, zhrabané lístie, slamu, zvyšky čajových zmesí alebo napríklad škrupiny. Čo sa týka konského hnoja, obsah výživných látok je tu veľmi podobný ako v prípade hnoja kravského. Je preto možné obe tieto hnojivá umiestniť do kompostéru spoločne.

Konský hnoj na jar

Jarná pôda sa po zime pomaly preberá k životu a potrebuje skôr rýchlejšie pôsobiace hnojivá, ktoré obsahujú dostatočné množstvo dusíka. Z organických hnojív sa skvele hodí práve dobre uležaný konský hnoj, v ktorom je dusíka dostatok, alebo aj organické hnojivá vo forme fermentovaných granúl. Na použitie čerstvého hnoja si radšej dajte dobrý pozor, pretože by mohol vaše rastliny spáliť.

Žiadne priemyselné hnojivo nemá tak dobrý účinok ako maštaľný hnoj. Na jar je však možné použitím minerálneho hnojiva doplniť pôde potrebné minerálne látky (dusík, draslík, fosfor), aby sme dosiahli ich vyváženého pomeru. Tým podporíme rast rastlín počas vegetačného obdobia.

Konský hnoj na jeseň

Na jeseň je hnojenie veľmi dôležité, pretože po skončení hlavnej pestovateľskej sezóny potrebuje pôda správnu starostlivosť. Z toho dôvodu by záhradkári nemali zabúdať na dostatočné jesenné hnojenie záhrady. To pôde zabezpečí dlhodobú úrodnosť, pomôže v nej udržať potrebné pôdne mikroorganizmy a zachovať jej kyprú štruktúru a zároveň podporí prirodzené ozdravné procesy.

Čím hnojiť na jeseň záhradu, aby sa rastlinám dobre darilo? Najlepšie je pomaly pôsobiace organické hnojivo, ktoré sa počas zimy v pôde rozloží a do jari ju pomôže obohatiť o všetky potrebné látky. Ideálnou voľbou je preto maštaľný hnoj. Ten zadržiava vlhkosť, ale tiež umožňuje pôde dýchať a bráni erózii. Počas zimy potom príde vhod močovka, ktorá sa leje na sneh.

Konsky_hnuj_zahrada

Konský hnoj do skleníka

Konský hnoj sa skvele hodí pre prvé hnojenie pred začiatkom pestovateľskej sezóny, ale aj pre prihnojovanie rastlín počas sezóny a ako hnojivo do skleníka a do pareniska. Pred vpravením do pôdy je vhodné tento materiál zmiešať s kompostom. Ak chceme skleník využitý na rýchlenie sadeníc miesto pareniska, ideálne je použiť tiež výstelku (napríklad slamou alebo starým lístím).

Krátko pred začiatkom sezóny pomôže konský hnoj v skleníku vďaka svojej výhrevnosti, pretože dokáže ohriať pôdu o niekoľko stupňov. Skoro na jar môžete do skleníka umiestniť čerstvý hnoj, ktorý vďaka svojmu teplu na mieste udrží požadovanú klímu a budete tam teda mať príjemne aj vo chvíli, keď vonkajšie teploty ešte nedosahujú tie správne hodnoty.

Pri samotnom hnojení rastlín v skleníku je dobré používať hlavne hnoj od hospodárskych zvierat v dobre preležala stave. Niektoré rastliny, ako sú napríklad paradajky a papriky, sú totiž háklivé na vyšší obsah dusíka a mohli by rýchlejšie chradnúť. Z prehnojené pôdy sa dusíkaté zlúčeniny navyše môžu dostať až do samotných plodov, ktoré človek následne skonzumuje.

Okrem hnojenia skleníku počas jarných mesiacov by mali záhradkári myslieť tiež na kvalitnú zimnú prípravu. Ideálne je teda vpraviť do zrýľované pôdy konský hnoj tiež na jeseň, keď sa rozhodnete skleník zazimovať a pripraviť ho na ďalšiu pestovateľskú sezónu. Vďaka tomu vydrží zemina v dobrej kondícii ešte na veľmi dlhú dobu.

Konský hnoj pod paradajky

Paradajky vyžadujú hnojenie ešte pred samotnou výsadbou a správna príprava pôdy by teda pre každého záhradkára mala byť absolútnym základom. Ideálna je na jeseň záhony hlboko zrýľovať a následne použiť konský hnoj ako domáce hnojivo na paradajky, aby si pôda zachovala kyprú štruktúru a do jari sa riadne zregenerovala.

Keďže čerstvý konský hnoj nie je dobré používať počas doby vegetácie ani tesne pred ňou, ďalšie hnojenie rajčín a paprík by malo nasledovať skoro na jar. Pred výsadbou môžete ako prírodné hnojivo na paradajky použiť konský alebo kravský hnoj, ktorý je však nutné umiestniť hlboko, aby neporušil a nespálil ich korene.

Čo sa týka vonkajšej prípravy pôdy pre výsadbu paradajok a paprík, tu je možné použiť tiež peletkovaný konský hnoj, ktorý obsahuje všetky dôležité živiny. Ten aplikujeme ešte priesady záhonu na povrch zeminy (asi 2 kilogramy na 10 m2). Počas vegetácie potom prihnojujeme zhruba raz za mesiac, dávka by však už mala byť menšia.

Konský hnoj pod jahody

Hľadáte ideálne hnoj pod jahody? Aby tieto rastliny dobre plodili a prinášali nám v lete veľa chutného ovocia, treba im venovať dostatočnú starostlivosť. Hoci sa to možno nezdá, je to práve konský hnoj, ktorý predstavuje najlepšie hnojivo na jahody.

Záhony pre pestovanie jahôd je nutné pripraviť už ku koncu leta (v auguste alebo začiatkom septembra). Tieto rastliny preferujú organické hnojivá a konský alebo kravský hnoj tak predstavujú ideálnu voľbu. Na jar potom na záhony pridávame kompostový hnoj, ktorý je dobré do pôdy plytko zapraviť.

Akonáhle sadenice začnú pučať, čo poznáme podľa vyvinutých listových srdiečok, opäť môžeme k hnojenie použiť kravský či konský hnoj. Ten vpravíme do pôdy spoločne s prvou okopávkou, ale musíme zároveň dávať pozor, aby hnojivo nespálilo mladé rastlinky. Použiť možno aj granulovaný hnoj, u ktorého riziko popálenia nehrozí.

Konský hnoj je najlepšie hnojivo na jahody!

Konský hnoj pod stromami

Starostlivosť o ovocné stromy na jar je veľmi dôležitá, pretože počas roka tieto rastliny odčerpávajú z pôdy veľké množstvo vody a živín, a na hnojenie ovocných kríkov by teda záhradkári nikdy nemali zabúdať. Rovnako ako u paradajok a jahôd tu pestovateľom ideálne poslúži konský hnoj, ktorý predstavuje skvelé hnojivo pre ovocné stromy a drobné ovocie.

Aby sa ovocným stromom a kríkom dobre darilo, skoro na jar by ste mali okolitú pôdu dobre pohnojiť a vpraviť do nej rýchlo rozložiteľná hnojivá, ako je práve konský hnoj. Môžete tiež prisypať kompost či rašelinu a až neskôr doplniť výživu o minerálne hnojivá, ktorými možno prihnojovať do konca júna. Okrem toho je k dispozícii aj granulovaný hnoj. Na jeseň potom môžeme hnojiť kravským hnojom, ktorý sa rozkladá pomalšie.

Hnojivo by ste mali vpraviť plytko pod povrch pôdy, a to najlepšie všade pod korunu stromu, ale nie priamo k jeho kmeňu. Čím je teda strom urastenejších a rozvetvenejší, tým výdatnejšie by ste ho mali hnojiť. Malo by sa zároveň jednať o dobre vyzreté plné hnojivo, aby ho korene stromu dobre prijali.

Skladovanie konského hnoja

Pre niektorých záhradkárov môže byť skladovanie konského hnoja problematické. Tento materiál totiž zapácha a vylučuje rôzne odpadové látky a hnojovku, ktorá z neho počas zrenia uniká, by mohla kontaminovať priepustné podložie aj podzemné vody. Ideálne je teda hnoj skompostovať, uložiť u stajní alebo ohrád, alebo ho odviezť na poľnej úložiska. Aby konský hnoj nestratil cenné látky, je dobré ho vrstviť do výšky a vytesniť tým prebytočný vzduch.

S konským trusom je nutné nakladať tak, aby nedošlo k znečisteniu povrchových a podzemných vôd. Z toho dôvodu platia pre jeho skladovanie prísne predpisy, ktorými je nutné sa riadiť. Pokiaľ ide o pevné hnojisko, to musí byť nepriepustné a musia mať minimálne polročnú kapacitu produkcie hnoja.

Na poľnohospodárskej pôde potom môže byť tuhý hnoj pred použitím uložený najdlhšie po dobu 24 mesiacov a neplatí tu podmienka minimálnej kapacity hnojisko na polročné produkciu hnoja. Prísnejšie je potom skladovanie hnojív v tzv. zraniteľných oblastiach.

Pokiaľ už pestujete alebo sa chcete pustiť do pestovania vlastných potravín, tak konský hnoj určite odporúčame!

Konský hnoj predaj a cena

Kde zohnať konský hnoj? Ideálna je samozrejme situácia, keď človek jedného alebo viacerých koní vlastní a ku konskému hnoji má teda dobrý prístup. Ak tomu tak nie je, môžete sa poobzerať po nejakom chovateľovi, ktorý má hnoja dostatok a bude ochotný sa nejakého pravidelne vzdať. Ako na dedinách, tak aj v okolí väčších miest dnes nájdete farmy, statky a ranče, kde po dohovore určite získate, čo potrebujete. Často stačí ponúknuť pomocnú ruku a konský hnoj bude váš.

A kde kúpiť konský hnoj, keď žiadneho chovateľa koní v okolí nemáte? Na internete je veľa inzerátov, kde ľudia nevyužitý konský hnoj ponúkajú. Niektorí sú ochotní toto prírodné hnojivo poskytnúť za odvoz, iní za menšie či väčšie finančné obnosy, a to vždy v závislosti na množstve a kvalite konského hnoja.

Pokiaľ ide o granulovaný konský hnoj, ten sa predáva v menších i väčších záhradníctvach, ale aj v obchodných reťazcoch. A aká je pre konský hnoj cena? Aj tu samozrejme záleží na množstve. Trojkilový vrece vás vyjde zhruba na 4 eurá, za desať kilogramov zaplatíte 10 – 15 euro a vrece s hmotnosťou dvadsať päť kilogramov vás bude stáť asi 15 – 20 euro.

Prečo a ako používať konský hnoj?

Konský hnoj je skvelý prírodný prostriedok, ktorý v prvom roku do pôdy uvoľní 50% živín, v druhom roku 30% živín a v treťom roku 20% živín. Spôsob využitia potom závisí hlavne na zastúpení stelivového materiálu. Konský hnoj sa hodí predovšetkým pre hnojenie ťažkých a studených pôd, čerstvé kobylince sú však príliš koncentrované, a preto sa používa dobre uležaný hnoj alebo materiál, ktorý je skvasený, fermentovaný a kompostoval. Okrem toho potom existuje aj granulovaný konský hnoj.

Kedy sa konský hnoj používa?

Keďže sa jarná pôda po zime prebúdza k životu a potrebuje skôr rýchlejšie pôsobiace hnojivá, na záhradu sa hodí dobre uležaný konský hnoj, ktorý obsahuje dostatok dusíka. Ďalej sa používa konský hnoj do skleníka alebo do pareniska, hoci pred vpravením do pôdy je vhodné materiál zmiešať s kompostom. Vďaka svojej výhrevnosti dokáže ohriať pôdu o niekoľko stupňov. Skoro na jar je možné do skleníka umiestniť čerstvý hnoj, k samotnému hnojenie rastlín sa potom používa hnoj v dobre preležanom stave.

Pod aké rastliny sa hodí konský hnoj?

Záhradkári často používajú konský hnoj pod paradajky, pričom tieto rastliny vyžadujú hnojenie ešte pred samotnou výsadbou. Ideálne je preto na jeseň záhony zrýľovať a potom aplikovať konský hnoj, aby sa pôda do jari zregenerovala. Hoci sa to možno nezdá, skvele sa hodí konský hnoj pod jahody. Záhony by ste ale mali pripraviť už na konci leta a na jar sa potom pridáva kompostový hnoj, ktorý sa do pôdy plytko zapravujeme. Okrem toho sa využíva tiež konský hnoj pod ovocné stromy.

Ako na skladovanie konského hnoja?

Pre skladovanie konského hnoja platia prísne predpisy, ktorými sa ľudia musia riadiť. Keďže tento materiál zapácha, vylučuje odpadové látky a počas zrenia z neho uniká hnojovka, mohol by kontaminovať priepustné podložie aj podzemné vody. Preto je vhodné konský hnoj zakompostovat, uložiť u stajní alebo ho odviezť na poľnej úložiska. Aby si uchoval cenné látky, vrství sa do výšky, čím sa vytesní prebytočný vzduch. Ak je uložený v pevnom hnojisku, musí byť nepriepustné a musí mať polročnú kapacitu produkcie hnoja.