Kedy je DEŇ MATIEK 2024 a čo ku Dňu matiek darovať?

Zatiaľ čo niektorí si májové dni spájajú hlavne s jarným počasím a rozkvitajúcou prírodou, iní na začiatku mesiaca usilovne zháňajú darček pre svoje mamičky. Na druhú májovú nedeľu totiž v Slovenskej republike pripadá Deň matiek, čo je medzinárodný sviatok, ktorý oslavuje materstvo. Prezradíme, kedy sa oslavuje sviatok matiek u nás aj v zahraničí a akým darčekom urobíte mamičke najväčšiu radosť.

Prečo sa oslavuje Deň matiek?

Hoci sa u nás v minulosti verejne oslavoval skôr Medzinárodný deň žien, v súčasnej dobe si stále väčšiu popularitu získava Deň matiek, ktorý sa oslavuje v rôznych podobách po celom svete. Ide o sviatok, keď ľudia vzdávajú hold matkám, oslavujú materstvo a vyzdvihujú materské puto, ktoré vzniká medzi matkou a jej ratolesťami. Je to teda skvelá príležitosť, kedy sa poďakovať mamičkám za všetko, čo pre nás v živote robia.

Deň matiek: história

V niektorých krajinách majú oslavy materstva a role matky mnohostoročnú históriu. Napríklad v starovekom Grécku ľudia slávili sviatok plodnosti a žien, ktoré sa stali matkami, čo bývalo spojené aj s uctievaním pohanskej bohyne menom Kybelé. Kult tejto pôvodne frýžskej materskej bohyne bol totiž postupom času prevzatý do gréckeho i rímskeho náboženstva, kde bývala stotožňovaná s Gaiou, Rheiou, Déméter, Terrou, Ops alebo Bellonou. Často sa jej potom hovorilo aj Veľká matka.

Počas 16. storočia sa v priebehu pôstnej doby pred Veľkou nocou začala na anglickom území oslavovať obdoba sviatku matiek, ktorej sa hovorilo Materská nedeľa či Nedeľa matiek. V tom čase mnoho chudobných pracovalo ako slúžiace v bohatších domácnostiach ďaleko od domova. Na tento deň však dostávali voľno, aby sa mohli vrátiť k svojim matkám a ďalším príbuzným a navštíviť kostol v rodnom meste.

Myšlienka medzinárodných osláv Dňa matiek sa však ujala až v 20. storočí. Konkrétne potom tradícia, kedy si pravidelne pripomíname, čo pre nás naše mamičky znamenajú, vznikla roku 1907 na počesť Anny Reeves Jarvisovej. Táto žena počas americkej občianskej vojny pôsobila ako sociálna aktivistka, bojovala za práva matiek, starala sa o zranených vojakov a vytvorila pracovné kluby ku Dňu matiek, ktoré sa sústredili na otázky verejného zdravia.

Roku 1907 usporiadala jej dcéra Anna Marie Jarvisová prvú bohoslužbu ku Dňu matiek v Andrews Methodist Episcopal Church v Graftone, ktorý sa nachádza v Západnej Virgínii. Jej kampaň za to, aby sa Deň matiek v Spojených štátoch stal uznávaným sviatkom, pritom začala už v roku 1905, keď jej matka zomrela. Chcela si tak uctiť jej pamiatku a vyhradiť deň, ktorý by sa stal poctou všetkým matkám, pretože pre svoje deti robia viac než ktokoľvek na svete.

Hoci sa Kongres Spojených štátov amerických najprv zdráhal vyhlásiť Deň matiek za oficiálny sviatok, vďaka snahe Anny Márie Jarvisovej ho čoskoro niektorí členovia začali uznávať. V roku 1914 potom americký prezident Woodrow Wilson podpísal vyhlásenie, ktorým ustanovil Deň matiek ako oficiálny celonárodný sviatok oslavujúci materstvo, a vyhlásil, že sa bude oslavovať druhú májovú nedeľu.

Symbolom Dňa matiek sa postupne stal karafiát, mamičky v daný deň nepracovali, neupratovali ani nevarili a ich deti im začali kupovať rôzne darčeky alebo priania ku Dňu matiek. Z komercionalizácie sviatku bola Anna Marie Jarvisová však nešťastná, pretože mala pocit, že si spoločnosť zle vyložila jeho myšlienku a začala klásť dôraz iba na zisk.

Jarvisová tvrdila, že by ľudia mali oslavovať svoje matky prostredníctvom ručne písaných listov, v ktorých im vyjadria svoju lásku a vďačnosť, na rozdiel od kupovania vopred vyrobených kartičiek a predražených darčekov. Z USA sa však sviatok rýchlo začal šíriť aj do ďalších krajín, pričom v Európe sa jeho oslavy uchytili hneď po prvej svetovej vojne.

Deň matiek v SR

V Československu sa Deň matiek začal oslavovať až v roku 1923. Jeho propagátorkou na našom území sa stala Alica Masaryková, dcéra prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka a Charlotte Garrigue Masarykovej, predsedníčka Československého červeného kríža a známa bojovníčka za zlepšenie sociálnej situácie i vzdelávania žien.

Po druhej svetovej vojne však začal byť Deň matiek postupne zatlačovaný do pozadia a veľkú popularitu si naopak začali získavať oslavy Medzinárodného dňa žien, ktorý sa oslavuje vždy 8. marca. Napriek tomu si však niektoré rodiny tento významný deň pripomínali. Verejne sa potom Deň matiek opäť začal oslavovať až po roku 1989. Zatiaľ čo v niektorých krajinách sa tento sviatok zlúčil s MDŽ a naďalej sa oslavuje 8. marca, u nás dnes slávime sviatky oba (ani jeden však nie je oficiálnym štátnym sviatkom).

Kedy je Deň matiek 2024?

Hoci sa Deň matiek v súčasnej dobe oslavuje prakticky po celom svete, vychádza z rôznych tradícií a na mnohých miestach tak pripadá na odlišné termíny. Sviatok matiek 2023 teda niekde ľudia oslavujú v marci a inde zase pripadá na máj. Kedy je sviatok mamičiek v Slovenskej republike a aký má Deň matiek dátum v ďalších štátoch sveta?

  • Česká republika: druhá májová nedeľa – 12. mája 2024,
  • Slovensko: druhá májová nedeľa – 12. mája 2024,
  • USA a Kanada: druhá májová nedeľa – 12. mája 2024,
  • Veľká Británia a Írsko: štvrtá pôstna nedeľa – 17. marca 2024,
  • Nórsko: druhá februárová nedeľa – 5. februára 2024,
  • Španielsko, Portugalsko, Lotyšsko, Maďarsko: prvá májová nedeľa – 5. mája 2024,
  • Francúzsko a frankofónne krajiny: posledná májová nedeľa alebo prvá júnová nedeľa – 2. júna 2024,
  • Rusko a niektoré balkánske štáty: rovnaký termín ako MDŽ – 8. marca 2024,
  • Arabské štáty: deň jarnej rovnodennosti – 20. marca 2024,
  • Luxembursko: druhá júnová nedeľa – 9. júna 2024,
  • Argentína: tretia októbrová nedeľa – 20. októbra 2024.

Na druhú májovú nedeľu pripadá sviatok matiek v mnohých krajinách sveta. Miesta, kde sa oslavuje Deň matiek v tomto termíne, zahŕňajú okrem Slovenskej republiky aj množstvo ďalších štátov Európskej únie. Druhú májovú nedeľu tak oslavujú Deň matiek v Nemecku, Rakúsku, Fínsku, Dánsku, Estónsku, na Islande, v Taliansku, ale aj v Holandsku. Ďalej potom oslavy prebiehajú v Japonsku, v Brazílii, v Keni alebo v Zimbabwe.

Zatiaľ čo Deň matiek v Anglicku býva spojený s oslavami Veľkej noci a pripadá na štvrtú pôstnu nedeľu, spolu s Medzinárodným dňom žien ľudia Deň matiek oslavujú v Albánsku, Arménsku, Azerbajdžane, Bosne a Hercegovine, Burkine Faso, Kazachstane, Laose, Moose krajinách. Niekde je však dátum Dňa matiek jasne daný, a to konkrétne na nasledujúcich miestach:

  • Slovinsko: 8. mája,
  • Mexiko, Salvádor, Guatemala: 10. mája,
  • Paraguaj: 15. mája,
  • Poľsko: 26. mája,
  • Bolívia: 27. mája,
  • Mongolsko: 1. júna,
  • Afganistan: 14. júna,
  • Thajsko: 12. augusta,
  • Panama: 8. decembra,
  • Indonézia: 22. decembra.

Darček ku Dňu matiek

Márne premýšľate, čo na Deň matiek so svojou mamičkou podniknúť alebo aké darčeky k sviatku matiek zvoliť, aby ste urobili mamičke radosť? Už odnepamäti dostávajú ženy v tento deň blahoželania ku Dňu matiek od detí, a to buď v podobe zakúpených kartičiek, alebo vlastnoručne vyrobených obrázkov, srdiečok či kvietkov s roztomilými odkazmi.

Je jasné, že prianie mamičke ku Dňu matiek rozhodne nič nepokazí. V obchodoch si môžete vybrať z nepreberného množstva originálnych kartičiek, ktoré môžu byť vtipné aj dojemné a zároveň jednoduché aj bohato zdobené. Veľa detí i kreatívnych dospelých však vsádza na ručne vyrobené priania pre mamičku ku Dňu matiek, s ktorými rozhodne nešliapnete vedľa.

Medzi klasické darčeky na Deň matiek sa potom samozrejme radia aj kvety. Zatiaľ čo na mnohých miestach v zahraničí sa tradične mamičkám dávajú karafiáty, u nás sú spojené skôr s MDŽ. Na výber však máte z nepreberného množstva kvetín, či už zvolíte tie rezané, ktoré má vaša mamička najradšej, natrháte ich na lúke, alebo prinesiete kytičku v kvetináči, ktorá mamičke vydrží dlhšiu dobu.

Okrem toho potom mamičku určite poteší aj dobrá čokoláda, bonboniéra alebo jej obľúbený zákusok a rozhodne sa nebude hnevať, keď namiesto nej raz pripravíte večeru, umyjete riad alebo povysávate. Radosť jej potom určite urobí aj pozvanie na večeru v obľúbenej reštaurácii, tortu, pekný šperk, wellness pobyt, šatku alebo šál z príjemného materiálu či nejaká vtipná drobnosť alebo darček od srdca.

Ako sa oslavuje Deň matiek vo svete?

Zatiaľ čo u nás ľudia dávajú svojim mamičkám prevažne drobné darčeky, v mnohých zahraničných krajinách sú tradície spojené s Dňom matiek oveľa širšie. Dôležité je spomenúť napríklad kresťanské zvyky, ktoré sa k tomuto sviatku spájajú. Niekde ho totiž ľudia využívajú ako príležitosť na uctievanie Panny Márie a v mnohých východných katolíckych a východných pravoslávnych cirkvách sa organizujú dokonca zvláštne bohoslužby alebo modlitby na jej počesť.

V hinduistickej tradícii sa Deň matiek označuje ako Mata Tirtha Aunshi. Oslavuje sa hlavne v Nepále, kde ľudia matky uctievajú špeciálnymi potravinami. V islame potom koncept sviatku matiek síce neexistuje, ale podľa Koránu by deti mali dávať prednosť láske k matke pred láskou k otcovi. Čo sa týka budhizmu, tu ide o sviatok Ullambana, ktorý je založený na príbehu Maudgalyayany a jeho matky.

Napríklad v Austrálii si Deň matiek získal popularitu v 20. rokoch 20. storočia, pričom tradícia, keď ľudia dávajú matkám drobné darčeky, sa datuje do roku 1924. Janet Heydenová v tom čase začala zbierať charitatívne darčeky pre osamelé a staré matky v newingtonskej nemocnici, ktoré v prvej svetovej vojne stratili manželov a synov. Keďže je na Deň matiek v Austrálii jeseň, obľúbeným kvetom sú biele chryzantémy.

V Belgicku deti na základnej škole týždeň pred oslavami Dňa matiek vyrábajú malé darčeky, ktorými potom mamičky obdarujú v skorých ranných hodinách. Otec zároveň nakúpi croissanty, iné sladké pečivo a chlieb a prinesie ich matke, keď je ešte v posteli, čo značí, že ju budú v tento deň rozmaznávať. V Kanade potom ľudia obdarúvajú nielen mamičky, ale aj babičky a ďalšie dôležité ženy, ktoré patria do rodiny.

Aj na území Číny sú oslavy Dňa matiek stále populárnejšie. Neoficiálnym festivalom boli ustanovené roku 1997 ako deň pomoci chudobným matkám a pripomienka chudobných matiek z vidieckych oblastí. Medzi obľúbené darčeky sa radia karafiáty, ale v posledných rokoch ich niektorí ľudia chcú nahradiť ľaliami, ktoré v dávnych dobách sadili čínske matky, keď deti opúšťali domov.

Indonézsky Deň matiek sa oslavuje vyjadrovaním lásky a vďačnosti mamičkám. Ľudia im dávajú darčeky a organizujú sa večierky s prekvapením alebo rôzne súťaže. Okrem toho majú matky samozrejme voľno od domácich prác. V Spojených štátoch sa potom jedná o jeden z dní, kedy sa predá najviac kvetov (hlavne karafiátov), prianí a podobných darčekov, ľudia svojim mamičkám, ktoré často žijú veľmi ďaleko, veľa telefonujú a niektorí chodia aj do kostola.

Deň matiek v nasledujúcich rokoch

Keďže je Deň matiek pohyblivý sviatok, jeho oslava na území Slovenskej republiky každoročne pripadá na iný dátum (vždy sa však jedná o druhú májovú nedeľu). V nasledujúcich rokoch teda sviatok mamičiek pripadne na tieto termíny:

  • Deň matiek 2024 – 12. mája,
  • Deň matiek 2025 – 11. mája,
  • Deň matiek 2026 – 10. mája,
  • Deň matiek 2027 – 9. mája,
  • Deň matiek 2028 – 14. mája,
  • Deň matiek 2029 – 13. mája,
  • Deň matiek 2030 – 12. mája.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Prečo sa oslavuje Deň matiek?

Tento sviatok sa v rôznych podobách oslavuje po celom svete, hoci pripadá na iné termíny. Ľudia počas neho vzdávajú hold matkám, oslavujú koncept materstva a zároveň sa snažia vyzdvihnúť materské puto medzi matkou a jej deťmi. Ide teda o peknú príležitosť, keď ľudia môžu svojej mamičke zatelefonovať, napísať list, dať jej darček alebo jej pozvať na večeru a poďakovať za všetko, čo pre nich robí.

Kedy sa začal oslavovať sviatok matiek?

Oslavy materstva majú vo svete mnohostoročnú tradíciu, pričom napríklad v starovekom Grécku sa slávil sviatok plodnosti a na anglickom území zase vznikol sviatok známy ako Materská nedeľa. Myšlienka Dňa matiek, ako ho poznáme dnes, vznikla roku 1907 na počesť Anny Reeves Jarvisovej, ktorá bojovala za práva matiek. Jej dcéra usporiadala prvú bohoslužbu ku Dňu matiek a v roku 1914 ho americký prezident Woodrow Wilson ustanovil oficiálnym celonárodným sviatkom.

Ako sa oslavuje Deň matiek v SR?

Na území Československa sa Deň matiek začal oslavovať roku 1923. Zaslúžila sa o to Alice Masaryková, ktorá bola bojovníčkou za zlepšenie sociálnej situácie a vzdelávania žien. Po druhej svetovej vojne však táto tradícia upadla a bola zatlačená do pozadia oslavami Medzinárodného dňa žien. Verejne sa Deň matiek opäť začal oslavovať až po roku 1989. Dnes deti vyrábajú mamičkám priania, srdiečka a rôzne obrázky a často im darujú aj kvety, sladkosti alebo iné drobné pozornosti.

Kedy je Deň matiek 2024?

Deň matiek po celom svete vychádza z rôznych tradícií a v jednotlivých štátoch teda pripadá na rôzne termíny. U nás sa Deň matiek oslavuje druhú májovú nedeľu, podobne ako v USA a ďalších krajinách. Tento rok je to konkrétne 12. mája. Vo Veľkej Británii a Írsku pripadajú oslavy sviatku matiek na štvrtú pôstnu nedeľu, teda 17. marca 2024. V mnohých štátoch, ako je Rusko alebo balkánske krajiny, sa oslavuje 8. marca 2024 rovnako ako MDŽ. V celom rade krajín však pripadá na úplne iný dátum.