PESTOVANIE PARADAJOK V NÁDOBÁCH: Ako na to?

Chceli by ste si vypestovať vlastné chutné paradajky, ale nemáte k dispozícii skleník, parenisko ani vlastný záhon? Ak žijete v byte či dome, kde jediný voľný priestor predstavuje balkón alebo menšia terasa, nemusíte zúfať. Či už vás lákajú tyčkové paradajky, alebo skôr kríčkové odrody, vlastnú úrodu môžete získať aj vďaka pestovaniu paradajok v nádobách.

Pestovanie paradajok doma

Hoci sú paradajky zo záhradky veľmi obľúbené, nie každý má vlastný záhon, kde by sa do ich pestovanie mohol pustiť. Z toho dôvodu si ľudia obľúbili pestovanie zeleniny v kvetináči alebo napríklad v hrantíku, pretože tieto nádoby môžu ľahko umiestniť na balkón, na terasu alebo napríklad za okno, kde je pre nich dostatočné množstvo priestoru.

Balkónové paradajky

Špeciálne pre pestovanie na balkóne alebo na terase bola vyšľachtená balkónová paradajky, ktorá je možné sadiť do menších či väčších nádob podľa vlastného výberu. Ide väčšinou o zakrpatené kríčkové odrody, ale dostupné sú aj zakrpatené alebo stromčekové odrody paradajok tyčkových. Tie majú potlačený či spomalený rast, takže nezaberú toľko miesta a dajú sa pestovať aj bez vysokej opory.

Obľúbené odrody balkónových paradajok:

  • Micro Tom,
  • Red Robin,
  • Bogus Fruchta,
  • Black Cherry,
  • Green Tiger,
  • Tumbling Tom Red,
  • Tumbling Tom Yellow,
  • Aztek, Vilma a Karla,
  • Pillicino F1, Perun (vysoké odrody),
  • Toro F1, Torino F1, Start SF1 (stredne vysoké).

V čom pestovať paradajky?

Márne premýšľate, aké pestovateľské nádoby na paradajky vám najlepšie poslúžia, a ktorým by ste sa naopak mali radšej vyhnúť? Dobrá správa je, že paradajky môžete pestovať prakticky v čomkoľvek. Niektorí záhradkári dávajú prednosť pestovaniu paradajok v kvetináči, iní volia samozavlažovacie hrantíky a ďalší nedajú dopustiť na pestovanie paradajok vo vedre.

Medzi vhodné nádoby, v ktorých sa paradajky dajú pestovať, patria tiež väčšie debničky, ktoré sú na to priamo určené. Postačí však aj staré vedro, sud alebo iná veľká nádoba, ktorá sa váľa vo vašej stodole alebo leží medzi zabudnutým haraburdím na dvore. Ak sa vám však nechce zháňať žiadne špeciálne nádoby, môžete vyskúšať napríklad pestovanie paradajok vo vreciach z igelitu.

Nech už siahnete po ktoromkoľvek variante, majte na pamäti, že by sa do nej zvolená odroda paradajok mala pohodlne vojsť. Kým do väčšej nádoby s dĺžkou 50 centimetrov sa pohodlne zmestia dve alebo tri rastlinky kríčkových paradajok, do menších kvetináčov radšej umiestňujte paradajky po jednom. Ak sa púšťate do pestovania paradajok tyčkových, siahnite skôr po väčšom črepníku s minimálnym priemerom 40 centimetrov.

Veľa pestovateľov preferuje nádoby s rezervoárom na vodu, ktoré zabezpečia, že paradajky nepreschnú, ale zároveň nebudú ani premočené. Tento faktor sa potom odrazí na kvalite plodov, ktoré by vplyvom dostatočného množstva vlahy nemali praskať. Ak zvolíte inú nádobu, pamätajte, že musí mať naspodku diery, aby bol zaistený odtok vody. Ako drenáž poslúžia napríklad kamienky, štrk alebo keramzit.

Výber balkónových paradajok

Prvým krokom, ktorý musíte urobiť ešte pred tým, než sa pustíte do pestovania balkónových paradajok, je výber správnej odrody. Niekto preferuje paradajky tyčkové, ktorá rastú s oporou z jedného dlhého výhonku, zatiaľ čo všetky bočné sa vylamujú, iný dáva prednosť paradajkám kríčkovým, ktoré oporu nepotrebujú, sú nižšie a rastú z väčšieho množstva kratších výhonkov.

Medzi veľmi obľúbené odrody patrí v poslednej dobe paradajka lahôdková, ktorá svojím vzhľadom a farbami pripomínajú niektoré druhy ovocia. Sem patria cherry paradajky so šťavnatými červenými plodmi v tvare čerešní, ale aj datľové paradajky alebo napríklad žlté odrody, ktoré majú drobné hruškovité plody. Niektorí pestovatelia naopak preferujú mäsité paradajky, ktorých plody môžu vážiť až 1 kilogram.

Výsev a výsadba balkónových paradajok

Paradajky sa vysievajú v období od konca februára do konca marca, aby boli pripravené na neskoršie presadenie do zvolených nádob. Základom sú plytké výsevné misky alebo menšie hrantíky a kvetináče s pripraveným substrátom. Okrem toho môžete použiť tiež rašelinové lisované tablety, ktoré sa používajú pre naklíčenie semien a veľmi urýchľujú vývoj jednotlivých rastliniek.

Pestovateľské nádoby je potom nutné umiestniť niekam, kde bude dostatočne teplo, ideálne 22-25 ° C. Môže to byť napríklad parapet za oknom, kam často svieti slnko. Po vyklíčení môžete teplotu znížiť na 18-20 ° C, pričom vždy samozrejme závisí na zvolenej odrode, jej vlastnostiach a potrebách.

Akonáhle semienka začnú klíčiť a objavia sa prvé dva pravé lístky, vykonáva sa pikírovanie čiže prepichovanie paradajok. Mladé paradajky sa v tú chvíľu vyberú zo substrátu a opatrne sa presunú do samostatných téglikov, do vhodného sadbovacieho alebo k tomu určenému truhlíka.

Sadba sa predpestúva zhruba 40 až 60 dní. Raz týždenne je vhodné ju prihnojiť a pred výsadbou do finálnych nádob, ktorá sa väčšinou vykonáva v druhej polovici mája, by ste mali rastlinky tiež otužovať (asi po dobu 7 dní), aby si zvykli na podmienky, ktoré budú panovať na balkóne alebo na terase. Pre samotnú výsadbu zvoľte kvetináče, hrantíky alebo debničky, kde budú mať paradajky dostatok priestoru.

Úspešné pestovanie paradajok na balkóne samozrejme závisí aj od toho, do akej pôdy rastliny zasadíte. Rozhodne k tomu nepoužívajte hlinu z nádob, v ktorých ste si predpestovali sadenice. Namiesto toho použite substrát vhodný pre pestovanie paradajok, ktorý má optimálne zloženie, dobre zadržiava vodu a obsahuje dostatočnú dávku potrebných živín, ktoré sa uvoľňujú postupne.

Ak nemáte k dispozícii samozavlažovacie hrantíky, na dno zvolenej nádoby najprv položte drenáž a zhruba 2/3 potom zasypte substrátom. Do neho je možné primiešať tiež kravský hnoj, ktorý sa predáva v granulovanej podobe. Potom už stačí dovnútra umiestniť rastlinku, zasypať ju zvyšným substrátom a mierne pôdu utlačiť. Ak sa jedná o tyčkovú paradajku , nezabudnite na kolík, ku ktorému rastlinu neskôr priviažete.

Výber vhodného stanovišťa

Ak si môžete vyberať, kam paradajky umiestnite, ideálne sú balkóny, terasy alebo lodžie orientované na juh (alebo prípadne na západ), kam po väčšiu časť dňa mieria teplé slnečné lúče. Pestovateľské nádoby je ale možné položiť aj na južnej strane domu, kde sa budú môcť na slnku vyhrievať približne 6 až 8 hodín denne a zároveň sa bude od steny odrážať teplo, ktoré rastlinky zahreje.

Paradajky sú známe tým, že im vyhovuje polotienisté stanovište, kde majú dostatok tepla, svetla a vzduchu. Pozor by ste si však mali dať na priame lúče, ktoré môžu rastlinám spôsobiť popáleniny, ale aj na silný vietor, ktorý láme stonky. Radšej preto nestavajte kvetináče a hrantíky na severnú stranu, ale ani na miesta, kam svieti priame slnko po celý deň.

Ak nad balkónom, terasou či iným stanovišťom, kde paradajky pestujete, chýba strieška, pokúste sa hrantík alebo kvetináč na paradajky umiestniť takým spôsobom, aby im pri prudkých lejakoch nestekala voda priamo na listy. Na pestovanie paradajok v byte je vhodná napríklad lodžia, kde majú rastliny dostatok svetla a vzduchu, ale nefúka tam silný vietor a nedostane sa tam ani dážď.

Na vonkajšie stanovište sa paradajky umiestňujú až v druhej polovici mája, aby im neublížili neskoré mrazíky. Aj tak je však dobré priebežne sledovať predpoveď počasia, a ak bude hroziť návrat chladného počasia, radšej paradajky na nejaký čas upracte späť domov, aby ich nepoškodil mráz. Mohli by ste tak prísť o chutnú úrodu.

Starostlivosť o balkónová paradajky

Ako pestovať paradajky v kvetináči alebo v nádobe? Ak sa jedná o tyčkové odrody, je nutné paradajky počas rastu starostlivo vyväzovať, bočné výhonky vylamovať a ten hlavný správne zaštipnúť vo výške opory. Rastliny sa tak nebudú vysilovať vytváraním príliš veľkého množstva plodov, ktoré by nestihli dozrieť. Pre kríčkové odrody nie je táto starostlivosť nutná, oporu ani vylamovanie výhonkov nepotrebujú.

Pokiaľ ide o správne zavlažovanie vašich rastliniek, myslite na to, že paradajky sú na polievanie pomerne citlivé. Pôda preto nesmie byť ani príliš mokrá a blatistá, ani príliš suchá. Dôležité je nezalievať paradajky na list a na plody, pretože by ste mohli rastlinku poškodiť a paradajka by mohlo podľahnúť hubovitým ochoreniam. Radšej zavlažujte rastliny odstátou vodou ku koreňom, a to najlepšie ráno.

Pôdu je dobré pravidelne kypriť a zbavovať ju akéhokoľvek buriny, ktorá sa v nádobe objaví. S prihnojovaním pomocou vyvážených hnojív rozpustných vo vode je potom vhodné začať zhruba dva týždne po výsadbe sadeníc. Preventívne by ste mali používať tiež prípravok proti hubovým chorobám, ktorý vám ušetrí mnohé nepríjemnosti, a dôležité je tiež chrániť paradajky pred škodcami.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Čo sú balkónová paradajky?

Ako balkónové paradajky sa označujú odrody paradajok, ktoré boli špeciálne vyšľachtené pre pestovanie na balkónoch či terasách, a to v menších aj väčších pestovateľských nádobách. Väčšinou ide o zakrpatené kríčkové odrody, ale môžu to byť tiež zakrpatené či stromčekové odrody tyčkových paradajok, ktorých rast je potlačený. Na balkóne potom môžete pestovať aj obľúbené lahôdkové paradajky (napríklad cherry paradajky) alebo mäsité paradajky.

V čom pestovať paradajky?

Ako pestovateľské nádoby na paradajky dobre poslúžia menšie i väčšie kvetináče, ale veľmi obľúbené sú v poslednej dobe tiež samozavlažovacie hrantíky, ktoré zabezpečia, že rastliny nepreschnou a nebudú ani premočené. Niektorí ľudia potom dávajú prednosť pestovaniu paradajok vo vreciach alebo pestovaniu paradajok vo vedre, pričom iným postačia aj špeciálne debničky, staré vedrá alebo napríklad rozbitý sud.

Kam umiestniť balkónové paradajky?

Ak k tomu máte dostatočný priestor, ideálnym miestom pre pestovanie paradajok sú balkóny, terasy či lodžie orientované na juh, kam väčšinu dňa mieria teplé slnečné lúče. Paradajky milujú polotienisté stanovište, kde sa môžu zhruba 6 až 8 hodín vyhrievať a kde majú zároveň dostatok svetla a vzduchu. Nesmú však stáť na mieste, kam budú neustále pražiť priame slnečné lúče alebo kde prefukuje silný vietor.

Ako prebieha pestovanie paradajok na balkóne?

Čo sa týka zálievky, paradajky sú pomerne citlivé. Pôda by nemala byť ani príliš mokrá, ani príliš suchá. Rastlinky sa nikdy nezalievajú na listy alebo na plody, aby nedošlo k ich poškodeniu. Namiesto toho zavlažujte paradajky odstátou vodou ku koreňom. Pôdu je naviac vhodné pravidelne kypriť, hnojiť a zbavovať buriny. Pozor si dajte aj na škodcov a choroby paradajok.