VODIČSKÉ PREUKAZY: Aké sú SKUPINY a DRUHY a čo musím spĺňať, aby som ich získal?

Chcete získať vodičský preukaz na klasické vozidlo, aby ste mohli jazdiť, kam sa vám zachce? Alebo vás láka získať vodičský preukaz na motorku, traktor alebo nákladné auto? Nech už je to akokoľvek, prehľad skupín a podskupín vodičských preukazov bude pre vás užitočný. Povieme vám, aké druhy vodičských preukazov existujú a čo musí človek urobiť, aby sa stal držiteľom danej skupiny vodičského preukazu.

Druhy vodičských preukazov

Ak v súčasnosti hľadáte autoškolu, aby ste sa pokúsili získať svoj prvý vodičský preukaz, alebo si plánujete rozšíriť vodičský preukaz, aby ste mohli jazdiť na rôznych typoch vozidiel, možno vás zaujíma, aký konkrétny typ vodičského preukazu potrebujete. Predtým, ako vám predstavíme jednotlivé druhy vodičských preukazov, by sme však mali vysvetliť pojmy vodičský preukaz a vodičské oprávnenie.

Ako už názov napovedá, vodičský preukaz je niečo, čo musí osoba získať, aby mohla legálne viesť vozidlo. To znamená, že nás oprávňuje viesť určitý typ vozidla. Vodičský preukaz je potom fyzický doklad, ktorým možno preukázať, že osoba skutočne získala právo viesť motorové vozidlo. Zvyčajne je to teda preukaz, ktorý vám vydajú po absolvovaní záverečnej skúšky, nosíte ho so sebou a ukazujete ho pri kontrole.

Na našom území sa vydávajú vodičské preukazy na rôzne typy vozidiel, ktoré sa delia do piatich rôznych skupín, pričom niektoré z nich oprávňujú osobu viesť niekoľko rôznych typov vozidiel. Okrem toho existujú aj kombinácie s prívesmi (v rámci skupiny E) alebo s podskupinami 1 a 2:

  • vodičský preukaz A – motocykle,
  • vodičský preukaz B – osobné automobily,
  • vodičský preukaz C – nákladné vozidlá,
  • vodičský preukaz D – autobusy,
  • vodičský preukaz T – traktory a iné pracovné stroje.

Ak si niekedy nie ste istí, na aké typy vozidiel sa vzťahuje váš vodičský preukaz, môžete sa pozrieť do registra vodičských preukazov, kde by ste mali nájsť všetky potrebné informácie. Užitočná vám však môže byť aj evidenčná karta vodiča, ktorá obsahuje potrebné údaje o vodičovi a jeho vodičskom oprávnení, ako aj záznam o prípadných priestupkoch, ktoré ste spáchali za volantom.

Vodičský preukaz AM

Hoci o tom možno neviete, všetky ostatné vodičské preukazy (s výnimkou vodičského preukazu T) vás oprávňujú viesť aj vozidlá skupiny AM. To umožňuje viesť motorové vozidlá s konštrukčnou rýchlosťou nepresahujúcou 45 km/h (mopedy). Je však potrebné splniť niekoľko ďalších kritérií.

Okrem toho je objem spaľovacieho motora dvojkolesových vozidiel obmedzený na 50 cm3 (kubických centimetrov), zatiaľ čo elektromotory môžu mať maximálny výkon 4 kW. V prípade trojkolesových vozidiel je objem benzínového motora pre vodičský preukaz AM tiež obmedzený na 50 cm3, zatiaľ čo ostatné motory môžu mať maximálny výkon len 4 kW.

Okrem toho do tejto kategórie možno zaradiť aj štvorkolesové vozidlá s hmotnosťou do 350 kg (v nenaloženom stave), ktoré majú benzínový motor s maximálnym objemom 50 cm3 alebo iný motor s výkonom do 4 kW. Vodičský preukaz AM, ktorý možno získať od 15 rokov, sa niekedy nazýva aj vodičský preukaz na skútre, hoci okrem slabších skútrov umožňuje riadiť aj niektoré motocykle a iné vozidlá.

Vodičský preukaz A1

Ďalšou skupinou vodičských preukazov je vodičský preukaz A1, ktorý môžete získať od 16 rokov a ktorý vám zároveň dáva vodičský preukaz AM. To vám umožní riadiť ľahké motocykle s výkonom do 11 kW, ktoré môžu mať aj postranný vozík. Dajte si však pozor, aby zdvihový objem nepresiahol 125 cm3 a aby pomer výkonu a hmotnosti nepresiahol 0,1 kW/kg.

Vodičský preukaz skupiny A1 sa však môže používať aj ako vodičský preukaz na štvorkolku. V prípade štvorkolesových vozidiel sa však vodičský preukaz skupiny A1 vzťahuje len na stroje s výkonom do 15 kW. Hmotnosť v nenaloženom stave by potom nemala presiahnuť 400 kg, pričom spaľovací motor musí mať pre vodičský preukaz skupiny A1 opäť maximálny objem 125 cm3.

Vodičský preukaz A2

Ak chcete získať vodičský preukaz na motocykel, ďalšou možnosťou je skupina A2. Tá vám umožňuje riadiť stroje s postranným vozíkom alebo bez neho, ktoré majú maximálny výkon 35 kW (pomer výkonu k hmotnosti nesmie prekročiť 0,2 kW/kg). Nesmú však byť upravené z motocykla s viac ako dvojnásobným výkonom.

V tomto prípade ide teda konkrétne o vodičský preukaz na motocykel pre vodiča staršieho ako 18 rokov s výnimkou pre súťaže. Dobrou správou je, že vodičský preukaz A2 vám automaticky zaručí aj právo riadiť stroje AM aj A1.

Vodičský preukaz A

Ak radi jazdíte rýchlo, možno vám nevyhovuje žiadna z predchádzajúcich skupín vodičského oprávnenia. Ak teda hľadáte vodičský preukaz na veľký motocykel, budete musieť absolvovať skúšku na vodičský preukaz A. Ten sa vzťahuje na najsilnejšie motocykle bez obmedzenia zdvihového objemu alebo kubatúry, ktoré môžu mať aj postranný vozík.

Okrem toho sem patria trojkolesové motorové vozidlá s výkonom motora nad 15 kW alebo štvorkolesové vozidlá s výkonom motora do 15 kW. Hmotnosť štvorkolesových vozidiel nesmie v nenaloženom stave presiahnuť 400 kg.

Vodičské oprávnenie skupiny A je v súčasnosti možné získať od veku 24 rokov. Existujú však výnimky. Vydajú vám ho aj vtedy, ak ste dva roky držiteľom vodičského preukazu skupiny A2 a máte viac ako 20 rokov. Ak ho chcete len na trojkolesové vozidlá, môžete ho získať vo veku 21 rokov.

Vodičský preukaz B1

Tento typ vodičského preukazu sa niekedy nazýva aj vodičský preukaz pre malé vozidlá. Môžete ho získať už vo veku 17 rokov, ale nezabudnite, že vás oprávňuje riadiť len dvojstopové vozidlá s výkonom maximálne 15 kW a pohotovostnou hmotnosťou maximálne 400 kg (550 kg v prípade nákladných vozidiel). Okrem toho vám vodičský preukaz B1 umožňuje riadiť aj vozidlá skupiny AM a trojkolesové vozidlá skupiny A1.

Vodičský preukaz B

Väčšina ľudí si pri príchode do autoškoly vyžiada klasický vodičský preukaz na osobné auto. Ide konkrétne o vodičský preukaz B, ktorý umožňuje viesť motorové vozidlá do 3,5 tony, ktoré nespadajú do predchádzajúcich skupín a okrem vodiča môžu prepravovať maximálne 8 osôb. Okrem toho je možné ťahať príves, ktorý spĺňa nasledujúce podmienky:

  • jeho hmotnosť nepresahuje 750 kg,
  • jeho hmotnosť presahuje 750 kilogramov, ale maximálna prípustná hmotnosť celej jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kilogramov,
  • jeho hmotnosť presahuje 750 kilogramov a najväčšia prípustná hmotnosť celej jazdnej súpravy presahuje 3 500 kilogramov, ale nepresahuje 4 250 kilogramov – v tomto prípade však ide o rozšírené vodičské oprávnenie, ktoré vyžaduje absolvovanie doplnkovej skúšky (skupina B96).

Vodičský preukaz na osobné motorové vozidlo skupiny B (vodičský preukaz B) sa udeľuje od 18 rokov veku. Okrem toho platí aj pre vozidlá skupiny A1 s automatickou prevodovkou alebo pre vozidlá skupín AM, B1 a B78 (vodičský preukaz s automatickou prevodovkou). Od 21 rokov veku umožňuje vodičský preukaz B jeho držiteľovi riadiť aj trojkolesové vozidlá skupiny A.

Vodičský preukaz BE

Ak chcete získať vodičský preukaz na karavan, hľadáte vodičský preukaz skupiny B+E. Ten vám umožní riadiť jazdné súpravy pozostávajúce z motorového vozidla skupiny B doplneného prívesom s hmotnosťou vyššou ako 750 kg. Maximálna hmotnosť však môže byť 3,5 tony, pričom celková hmotnosť jazdnej súpravy nesmie presiahnuť 7 ton.

Vodičský preukaz BE sa udeľuje najskôr vo veku 18 rokov držiteľovi vodičského preukazu skupiny B. Keď ho získate, môžete riadiť aj vozidlá spadajúce do skupín AM, A1 s automatickou prevodovkou, A (za predpokladu, že ide o trojkolesové vozidlo a osoba je staršia ako 21 rokov), B1, B78 + B96, B78 + E a, samozrejme, B96 samostatne.

Vodičský preukaz C1

Ďalšou skupinou vodičských preukazov je skupina C1, čo je vlastne vodičský preukaz na nákladné vozidlá alebo dodávky. Vodičské oprávnenie skupiny C1 oprávňuje jeho držiteľa na vedenie motorových vozidiel s maximálnou hmotnosťou od 3,5 do 7,5 tony (okrem traktorov), ktoré môžu okrem vodiča prepravovať maximálne 8 osôb. K vozidlu môže byť pripojený aj príves s hmotnosťou najviac 750 kg. Vodičské oprávnenie C1 sa udeľuje od 18 rokov a len osobám s vodičským oprávnením skupiny B.

Vodičský preukaz C1E

Tento variant vodičského preukazu umožňuje jeho držiteľom viesť jazdné súpravy s najväčšou prípustnou hmotnosťou nepresahujúcou 12 ton, ktoré pozostávajú z motorového vozidla kategórie C1 a prípojného vozidla s hmotnosťou do 750 kilogramov, prípadne z motorového vozidla kategórie B v kombinácii s prípojným vozidlom s hmotnosťou nad 3,5 tony.

Aby ste mohli získať vodičský preukaz C1+E, musíte byť samozrejme držiteľom vodičského preukazu skupiny C1 a mať viac ako 18 rokov. Okrem toho je však dobré vedieť, že vás oprávňuje aj na vedenie jazdných súprav vozidiel, ktoré patria do skupiny BE.

Vodičský preukaz C

Táto skupina vodičského oprávnenia oprávňuje držiteľa viesť motorové vozidlá s hmotnosťou nad 3,5 tony. Zároveň však môžu okrem vodiča prepravovať maximálne 8 osôb. Môžete však viesť príves s maximálnou hmotnosťou 750 kg. Okrem toho vás vodičský preukaz oprávňuje aj na vedenie vozidiel skupiny AM alebo C1 a od roku 2022 s ním môžete viesť aj traktory a samohybné pracovné stroje.

Vodičský preukaz skupiny C môže získať len držiteľ vodičského preukazu skupiny B, konkrétne od 21 rokov. Existuje však výnimka, kedy ho možno udeliť od 18 rokov s obmedzeniami, napríklad pre vozidlá colnej správy, vojenskej, väzenskej služby alebo mestskej polície. Vo veku 18 rokov si ho môže vybaviť aj osoba, ktorá je držiteľom preukazu odbornej spôsobilosti alebo v rámci vstupného vzdelávania podľa osobitného právneho predpisu.

Vodičský preukaz CE

Vodičský preukaz C+E sa niekedy označuje aj ako vodičský preukaz na kamión. Oprávňuje jeho držiteľa na vedenie jazdných súprav pozostávajúcich z motorového vozidla skupiny C a prípojného vozidla s hmotnosťou presahujúcou 750 kg, pokiaľ nespadajú len do skupiny C. Okrem toho umožňuje majiteľom riadiť aj jazdné súpravy vozidiel patriacich do skupín B+E alebo C1+E.

Vodičský preukaz CE je možné získať vo veku 21 rokov, prípadne po dovŕšení 18 rokov, ale len v prípade, že ste zároveň držiteľom profesijného preukazu. Podmienkou je samozrejme vlastníctvo preukazu skupiny C. Okrem toho, ak ste zložili vodičskú skúšku skupiny D, budete môcť riadiť aj vozidlá skupiny D + E.

Vodičský preukaz D1

Ak chcete získať vodičské oprávnenie na minibus, bude vás zaujímať skupina vodičského oprávnenia D1. To vám umožňuje riadiť motorové vozidlá s maximálnou dĺžkou 8 metrov, ktoré môžu prepravovať viac ako 8 osôb. Počet cestujúcich okrem vodiča však nesmie presiahnuť 16 a k vozidlu môžete pripojiť aj príves s maximálnou hmotnosťou 750 kg. Vodičský preukaz D1 nie je platný pre osoby staršie ako 21 rokov, ale len pre osoby s vodičským oprávnením skupiny B.

Vodičský preukaz D1E

Ak chcete získať vodičský preukaz D1+E, musíte mať najmenej 21 rokov a byť držiteľom vodičského preukazu D1. Ak ho máte, umožní vám to riadiť jazdné súpravy zložené z motorového vozidla D1 a prípojného vozidla s maximálnou prípustnou hmotnosťou 750 kilogramov (ak jazdná súprava nie je vozidlom D1). Zároveň môžete riadiť aj jazdné súpravy skupiny B+E.

Vodičský preukaz D

Na získanie vodičského preukazu na autobus alebo trolejbus potrebujete vodičský preukaz skupiny D. Ten umožňuje viesť motorové vozidlá, ktoré nepatria do skupiny D1 a sú určené na prepravu viac ako 8 osôb okrem vodiča. Okrem toho môžu ťahať príves s maximálnou hmotnosťou 750 kg. Okrem toho je tento vodičský preukaz platný aj pre vozidlá skupiny D1.

Vodičský preukaz skupiny D môžete získať len vtedy, ak ste zároveň držiteľom vodičského preukazu skupiny B. Štandardný vek na jeho získanie je stanovený na 24 rokov, ale existuje niekoľko výnimiek. Za volant vozidla skupiny D je možné sadnúť vo veku 21 rokov, ak slúžite v armáde, na colnici, vo väzenskej službe alebo na mestskej polícii.

Okrem toho môže vozidlo skupiny D viesť aj osoba, ktorá dosiahla vek 21 alebo 23 rokov, ak absolvovala vstupný výcvik podľa osobitných právnych predpisov a je držiteľom vodičského preukazu na výkon povolania. Konkrétne to závisí od rozsahu vodičského oprávnenia, ktorého je daná osoba držiteľom.

Vodičský preukaz DE

Medzi druhy vodičských preukazov patrí vodičský preukaz D+E, ktorý umožňuje viesť jazdné súpravy pozostávajúce z motorového vozidla skupiny D v kombinácii s prípojným vozidlom s maximálnou hmotnosťou 750 kg (za predpokladu, že nejde o jazdnú súpravu, ktorú možno zaradiť do všetkých skupín D).

Vodičský preukaz D+E môžete získať vo veku 24 rokov, prípadne vo veku 23 rokov, ak ste zároveň držiteľom vodičského preukazu na výkon povolania. Oprávňuje vás tiež na riadenie súprav B+E alebo D1+E. Môžete ho však získať len vtedy, ak ste držiteľom vodičského preukazu skupiny D.

Vodičský preukaz T

Klasickým vodičským preukazom na traktor je preukaz T. Jeho držiteľom umožňuje riadiť traktory a samohybné pracovné stroje, ku ktorým môže byť pripojené aj ďalšie prípojné vozidlo. Vodičský preukaz T môžete získať od 17 rokov.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!


 

Aké sú druhy vodičských preukazov?

V súčasnosti je možné v Slovenskej republike získať vodičský preukaz na niekoľko rôznych vozidiel, ktoré sú rozdelené do piatich skupín. Do skupiny A patria motocykle, do skupiny B osobné vozidlá, do skupiny C nákladné vozidlá, do skupiny D autobusy a do skupiny T traktory a iné pracovné stroje.

Aké sú skupiny vodičských preukazov na motocykle?

Patrí sem vodičský preukaz AM, ktorý umožňuje viesť motorové vozidlá s maximálnou rýchlosťou 45 km/h, maximálnym objemom 50 cm3 alebo výkonom 4 kW. Vodičský preukaz A1 oprávňuje na vedenie motocyklov s výkonom do 11 kW a objemom do 125 cm3 a vodičský preukaz A2 oprávňuje na vedenie motocyklov s maximálnym výkonom 35 kW. Vodičské oprávnenie skupiny A sa potom vzťahuje na najvýkonnejšie motocykle.

Ktoré typy vodičských preukazov mi umožňujú viesť vozidlo?

S vodičským preukazom B1 môžete riadiť auto od 17 rokov, ale len ak výkon nepresahuje 15 kW a hmotnosť je nižšia ako 400 kg. Klasický vodičský preukaz B oprávňuje na vedenie osobného automobilu do 3,5 tony s niektorými typmi prívesov. Udeľuje sa od 18 rokov. Ak máte vodičský preukaz BE, môžete k osobnému automobilu do 3,5 tony pripojiť príves do 3,5 tony.

Ktorá skupina vodičského oprávnenia vás oprávňuje na vedenie traktora?

Traktory a samohybné pracovné stroje s prívesom môžete riadiť, ak ste získali vodičský preukaz skupiny T. Traktory môžu riadiť aj držitelia vodičského preukazu skupiny C.