TEKVICA: Ako správne pestovať tekvicu?

Obľúbili ste si chutný tekvicový kompót alebo napríklad polievku z tekvice hokaido a chceli by ste si zabezpečiť dostatok tejto suroviny aj pre ďalšiu sezónu? Potom vás iste zaujíma, čo všetko na pestovanie tekvice potrebujete a ako sa s touto úlohou čo najlepšie vysporiadať. Prezradíme, kedy zasadiť tekvicu, ako sa vykonáva pestovanie tekvice zo semienka alebo ako zvláda tekvica pestovania na komposte.

Pestovanie tekvice

Či už ste sa rozhodli pre pestovanie tekvice hokaido, pestovanie tekvica Goliáš, pestovanie špagetovej tekvice alebo napríklad pestovanie okrasných tekvíc, určite svoje rozhodnutia nebudete ľutovať. Tieto plodiny nie sú nijako náročné a za trochu starostlivosti sa vám odmenia chutnú úrodou, ktorá sa dá v kuchyni použiť na mnoho rôznych spôsobov.

Hoci pestovanie tekvíc nie je zložité, je dobré myslieť na to, aké majú tieto plodiny nároky. Odrody tekvice všeobecné nemajú šľahúne a spoznáte ich podľa ich krovitého vzrastu. Odrody tekvice veľkoplodej, kam patrí aj veľmi obľúbená tekvica hokkaido, plodí na šľahách a zaberie vám na záhrade väčšie množstvo priestoru.

Vhodné stanovište

Pokiaľ ide o vhodné rastové podmienky, tekvice si potrpia na priepustnú, stredne ťažkú pôdu s dostatkom humusu, ktorá bude bohatá na živiny. V porovnaní s ostatnými tekvicovými rastlinami, ako sú napríklad uhorky, tekvice majú mohutný koreňový systém, čo znamená, že si z pôdy dokážu samy obstarať potrebné látky aj dostatočné množstvo vlahy.

Ak premýšľate, ako pestovať tekvicu hokaido, ktorá je u nás asi najobľúbenejšie, ešte pred výsevom semien alebo výsadbou sadeníc je vhodné zapracovať na vybraný záhon kompost alebo odležaný maštaľný hnoj. To potom samozrejme platí aj pre ďalšie druhy tekvíc. Keďže si navyše tieto rastliny vyžívajú na dobre vyhnojených miestach, ideálne je priamo pestovanie tekvice na komposte.

Pokiaľ ide o správne stanovište a pestovateľské podmienky, veľmi dôležité je tiež zabezpečiť tekviciam dostatočné množstvo tepla a prísun slnečných lúčov. To však neznamená, že musí byť na mieste, kam celý deň svieti, pretože pokojne vyrastie aj v polotieni. Ak chcete potom tekvice pestovať opakovane, majte na mysli, že je každý rok potrebné zmeniť stanovište, aby sa pôda príliš nevyčerpala.

Okrem toho by ste nikdy nemali zabúdať na to, že tekvica okolo seba potrebuje veľa priestoru a nemá rada tesné susedstvo iných plodín. Nechajte jej preto dostatok miesta, aby mohla nerušene rásť. Vzhľadom k možnému prenosu hubových chorôb potom tekvica nikdy nepestujte blízko uhoriek, paradajok či zemiakov a neumiestňujte ich ani na záhony, kde sa v minulom roku tieto rastliny nachádzali.

Kde zohnať semienka tekvice?

Ak sa nechystáte na pestovanie tekvíc vo veľkom a nemáte problém s menšími odchýlkami od štandardu, bohato by vám ako základ pre výsev mali stačiť tekvicové semienka zo zakúpených tekvíc. Tie najprv nechajte zaschnúť a až neskôr ich vysaďte na vopred vybrané stanovište. V prípade predpestovania tekvíc v kvetináči si tiež nezabudnite nachystať vhodnej nádoby.

Kde kúpiť tekvicu, ak túžite po nezvyčajných tekvicových odrodách, alebo skrátka nemáte k dispozícii tekvicové semienka zo zakúpených plodov, a aká je v tomto prípade cena tekvica? Semienka sa dajú zohnať v záhradníctve, vo väčších supermarketoch, ale aj na internete. Cena sa potom odvíja od toho, o akú konkrétnu odrodu sa jedná a koľko gramov osiva v sáčku nájdete.

Výsev tekvice

Premýšľate, kedy tekvicové semienka zasadiť a ako by mala výsadba tekvíc vlastne prebiehať? Či už vás zaujíma, ako zasadiť tekvicu hokkaido, alebo preferujete inú obľúbenú tekvicovú odrodu, najprv by ste sa mali rozhodnúť, či dáte prednosť priamemu výsevu na konečnej stanovište, alebo naopak chcete predpestovať sadbu, pričom každý variant má svoje pre i proti.

Kedy zasadiť semienka tekvice priamo na stanovište?

Vzhľadom k tomu, že sú tekvice všeobecne považované za teplomilné plodiny, nie je nutné sa s ich výsevom nikam ponáhľať. Počkajte radšej, až bude pôda dostatočne prehriata a na zvolenej stanovište ich vysievajte až v polovici mája. To sa vykonáva priamo na zvolené miesto do hniezd hlbokých 3 až 5 centimetrov, pričom do každej vopred pripravenej jamky je vhodné umiestniť 2 až 3 semená.

Pokiaľ ide o správne rozostupy medzi jednotlivými rastlinami, vzdialenosť by mala byť zhruba 0,5 x 2 metre alebo 1 x 2 metre. Zatiaľ čo u tekvica hokaido pestovanie nie je tak náročné a stačí teda, keď budú mať jednotlivé rastliny k dispozícii 2 m2, niektoré väčšie druhy budú potrebovať priestoru viac. Vždy preto myslite na to, aké má konkrétne odroda nároky.

Aby sa vám tekvica nesprášila trebars s uhorkami, záhradkári odporúčajú pestovať jeden druh tekvíc zhruba 200 metrov od tých ostatných. Nie každý však má tak veľkú záhradu a ľudia si často taký luxus nemôžu dovoliť. Pokiaľ tiež nemáte dostatok priestoru, aby ste od seba rastliny dostatočne oddelili, kúpte si semená pre výsev radšej v špecializovaných predajniach s osivom.

Ako si predpestovať sadenice?

Ak plánujete predpestovanie tekvice doma alebo napríklad pestovanie tekvice hokaido na balkóne, než ju vysadíte na vonkajšie stanovište, mali by ste začať zhruba na začiatku apríla. Do pripravených nádob si pripravte pestovateľský substrát a semená potom zasaďte do hĺbky 2 až 3 centimetrov. Ak majú potom sadenice dostatok rozptýleného svetla i vlahy a ak sú vystavené konštantnej teplote, rýchlo vzchádzajú a rastú.

Za tri týždne je vhodný čas presadiť rastlinky do väčších kvetináčov, aby mali dostatok priestoru. Keďže ale tekvica presádzanie nemá v obľube, niektorí ľudia ich pred vysadením na vonkajšie záhony nechávajú v pôvodných nádobách, pričom žiadne zaštipovanie tekvíc nie je potrebné. Zdravé sadenice sa potom na záhon alebo na kompost presádzajú zhruba v polovici mája po ľadových mužoch.

Do pripravených jamiek je vhodné pridať hnojivo a kompost, aby sa tekviciam dobre darilo. Každá sadenica sa potom mulčuje pomocou trávy alebo slamy, čo im zaistí dostatočnú vlhkosť a zároveň ich ochráni pred prípadnými neskorými mrazíkmi. Rovnako ako v prípade mnohých ďalších rastlín je potom nutné mladé sadeničky chrániť pred slimákmi.

Ako sa starať o tekvice?

Akonáhle tekvice zasadíte, pestovanie nie je príliš náročné. Počas vegetácie je však vhodné záhony odburiňovať, kým si rastliny nevytvoria súvislý porast. Pôdu stačí párkrát okopať a vyplieť, aby tekviciam burina neodoberala živiny a nedusila ich. Zároveň by ste sa mali prípadne postarať o zalievanie tekvíc alebo tiež o prihnojovanie.

Vzhľadom k tomu, že tekvica majú bohatú koreňovú sústavu, ktorá zasahuje pomerne hlboko do okolitej pôdy, väčšinu potrebnej vlahy si sú schopné tieto rastliny obstarať samé. Ak však nastane dlhšie obdobie sucha, je nutné pravidelne a výdatne zalievať tekvice ku koreňom. Radšej zabudnite na kropenie listov, čo by mohlo pomôcť rozšírenie plesne.

Pokiaľ ide o hnojenie, tekviciam prospieva hlavne kompost alebo maštaľný hnoj. Akonáhle potom rastliny začnú dosahovať väčšie rozmery, je ideálne pestovanie tekvice na opore. Po tej sa totiž budú môcť v rámci vertikálneho pestovania plaziť a nebudú si tak navzájom tieniť. Niekto potom v prípade stávkovania tekvica hokaido odporúča jednotlivé výhony skracovať na dĺžku dvoch metrov, aby sa rastliny viac rozvetvil.

Kedy zberať tekvice?

Plody sa zvyčajne začínajú zberať koncom augusta, začiatkom septembra alebo zhruba v polovici jesene, teda ešte pred prvými mrazíkmi. Pokiaľ ide o to, ako spoznať, kedy je zrelá tekvica hokaido alebo akýkoľvek iný pestovaný druh, je nutné zamerať sa na niekoľko hlavných znakov. Zvyčajne sa zberá vo chvíli, keď je šupka tvrdá a matná, na stonke sa tvoria praskliny a stopka zaschne.

Ak tekvice zožnete príliš skoro, keď ešte nebudú dostatočne zrelé, môžu sa skrze stopku dostať do plodu baktérie, kvôli ktorým sa rýchlejšie skazia. Nedozretá tekvica navyše nie je tak chutná, zatiaľ čo tá prezretá stráca svoju výživovú hodnotu. Tekviciam je pritom dobré ponechať aspoň 5 centimetrov dlhú stopku, aby sa tak rýchlo nekazili.

Po zbere je potom vhodné nechať tekvice ešte niekoľko dní dosušiť na slniečku, kde by teplota nemala presiahnuť 30 ° C. Nechajte pritom vytvrdnúť šupku, čím predĺžite ich trvanlivosť. Pre skladovanie je potom najlepšie pestovanie hokaido tekvice, ktorá v správnych podmienkach vydrží zhruba pol roka. Mali by ste ju však umiestniť do miestnosti, kde bude sucho a teplota len okolo 10°
C.

Aké stanovište sa hodí pre pestovanie tekvíc?

Tekvice potrebujú priepustnú, stredne ťažkú pôdu s dostatočným množstvom vlahy a živín. Ešte pred výsevom je preto vhodné zapracovať na vybrané záhony kompost alebo odležaný maštaľný hnoj. Tekvice sa však dajú pestovať aj priamo na komposte. Čo sa týka vhodných pestovateľských podmienok a ideálneho stanovišťa, tekvica by okolo seba mali mať dostatok priestoru a zároveň majú rady teplo a dostatočný prísun slnečného svitu.

Kedy sa vykonáva výsev tekvice na stanovište?

Keďže sú tekvice všeobecne považované za teplomilné rastliny, ideálne je počkať až na druhú polovicu mája. Výsev sa potom vykonáva na zvolené miesto do hniezd hlbokých 3 až 5 centimetrov. Do každej jamky by ste mali vložiť 2 až 3 semená, aby sa tekvica uchytila. Dôležité je dbať tiež na správne rozostupy medzi rastlinami, pričom vhodná vzdialenosť je zhruba 0,5 x 2 metre alebo 1 x 2 metre.

Ako predpestovať sadenice tekvíc?

Ak plánujete predpestovanie tekvice doma, mali by ste s výsevom začať na začiatku apríla. Do pripravených nádob vložte pestovateľský substrát a semená umiestnite do hĺbky 2 až 3 centimetrov. Pokiaľ budú mať sadeničky dostatok svetla i vlahy a vhodnú teplotu, rýchlo porastú. Potom je možné sadenice presadiť do väčších nádob a v polovici mája ich vysadiť na finálne stanovište. Do pripravených jamiek sa pridáva hnojivo a kompost a každá sadenica sa potom mulčuje, aby mala dostatok živín a bola chránená pred neskorými mrazmi.

Kedy zberať tekvice?

Doba zberu sa samozrejme líši podľa pestovanej odrody, ale pohybuje sa od konca augusta zhruba do polovice jesene. Pokiaľ ide o to, ako rozhodnúť, kedy je možné tekvice zberať, existuje na to niekoľko poznávacích znamení. Záhradkári bežne zberajú tekvice vo chvíli, kedy je ich šupka matná a tvrdá, na stonke sa objavujú praskliny a stopka zasychá. Potom je vhodné plody ešte dosušiť na slniečku, čo predĺži ich trvanlivosť.