ODRODY PARADAJOK, ktoré sú najchutnejšie?

0

Chcete sa pustiť do domáceho pestovania paradajok, aby ste stále nemuseli kupovať tie zo supermarketu? Ak so záhradníčením nemáte veľa skúseností, iste vás bude zaujímať, ktoré druhy a odrody paradajok sú tie najchutnejšie a najjednoduchšie k vypestovaniu. Poradíme vám, ktoré semienka sa oplatí zaobstarať, aby ste mali v blízkej dobe čo najväčšiu úrodu.

Paradajky si v obchode môžete kúpiť prakticky celoročne, ale rozhodne nie je nad to, keď si zabehnete do záhradky a odtrhnete si čerstvé suroviny priamo z kríku. Preto veľa ľudí radšej skúša pestovanie paradajok na vlastnú päsť, vďaka čomu potom majú neustály prísun chutných plodov, ktoré obsahujú veľké množstvo zdraviu prospešných látok, ako je vitamín C alebo beta-karotén.

Odrody paradajok

Púšťate sa do pestovania paradajok prvýkrát, môže pre vás byť pomerne ťažké sa správne zorientovať. Nielen že sú na trhu dostupné rôzne druhy paradajok, ale existuje aj niekoľko desiatok odrôd, ktoré sa navzájom líšia veľkosťou plodov, chuťou, ale aj dobou úrody. Odlišná je potom aj farba paradajok, takže si musíte dobre rozmyslieť, či chcete mať na tanieri klasické červené plody, alebo napríklad žltá cherry paradajky.

Kríčková paradajky versus tyčkové paradajky

Ešte než sa pustíte do pestovania paradajok v skleníku alebo začnete s výsadbou paradajok na záhon, mali by ste si rozmyslieť, či dávate prednosť skôr tyčkovým odrodám, alebo naopak tým, ktoré rastú na kríkoch. Toto rozhodnutie bude určite súvisieť s tým, kde mienite paradajky pestovať. Kým pre pestovanie na záhonoch sa hodia skôr nižšie odrody, v skleníkoch a fóliových krytoch budú lepšie prospievať paradajky vyššieho vzrastu.

Kríčkové paradajky

Tieto odrody väčšinou dorastajú do výšky okolo jedného metra, pričom hlavný výhonok býva v najvyššom mieste ukončený kvetenstvom. Okrem toho má rastlinka tiež niekoľko postranných výhonkov (vijan), ktoré sa nemusia vylamovať. K svojmu rastu navyše táto paradajky nepotrebujú ani žiadnu väčšiu oporu.

Záhradkári si kríčkové odrody obľúbili hlavne kvôli tomu, že im nemusí venovať toľko času a ich pestovanie je menej prácne než v prípade paradajok tyčkových. Ak sa tiež chcete pustiť do pestovania paradajok na kríkoch, možno sa stretnete s názvom determinantný druh. To súvisí s tým, že tieto paradajky majú obmedzený vzrast. Vyrastú teda len do určitej výšky a ďalej sa už nešíri.

Náročnejším druhom, ktorý potrebuje viac starostlivosti zo strany pestovateľa , sú tyčkové paradajky. Tie v priaznivých podmienkach môžu dorásť až do piatich metrov alebo ešte vyššie, pričom hlavný výhonok neustále pokračuje v raste. Práve preto sa tieto odrody označujú aj ako indeterminantné, čo znamená, že ich rast nie je obmedzený.

Tyčkové paradajky

Keďže tyčkové paradajky potrebujú k svojmu rastu oporu, zvyčajne sa pestujú v skleníkoch, vo fóliových krytoch alebo priamo vonku na záhonoch (v teplejších oblastiach). Väčšinou sa však zaštipujeme vo výške opory, čo je ideálne asi 1,5-2 metre nad zemou, a ich bočné výhony sa v mieste pazuchách listov vždy vylamujú.

Balkónová paradajky

Ako už samotný názov napovedá, ako balkónová paradajky sa dnes označujú kríčkové odrody, ktoré sú špeciálne vyšľachtené pre pestovanie na balkónoch, na terasách alebo napríklad za oknom. Jedná sa o pomerne malé rastliny, ktoré môžete pestovať v črepníkoch alebo iných vhodných nádobách.

Divoké paradajky

Podobne ako u kríčkových paradajok ani tým divokým nemusíte vylamovať bočné výhonky. Ako je však zrejmé už z názvu, tieto odrody rastú bujnejšie a zároveň zaberú pri pestovaní viac miesta. Ich plody sú potom skôr menšie, ale veľmi chutné. Výhodou je tiež skutočnosť, že divoké paradajkyodolné proti plesňovým chorobám a vyžadujú pomerne menej starostlivosti.

Odrody paradajok, ktoré nepraskajú

Výber kvalitných odrôd paradajok je samozrejme hlavným predpokladom pre dobrú úrodu. V posledných rokoch sú obľúbené napríklad odrody označované ako „long life“, pre ktoré je typická vysoká trvanlivosť (často až 4 týždne) a zároveň aj odolnosť proti praskaniu, ku ktorému väčšinou dochádza vplyvom zlého počasia alebo nie príliš dobrých pestovateľských podmienok.

Tornádo F1 – Medzi záhradkári sa jedná o veľmi obľúbenú odrodu, ktorá má univerzálne využitie. Jej plody totiž skvele chutia v surovom stave, ale zároveň sa výborne hodí aj na tepelné spracovanie. Tento hybrid je vhodný pre pestovanie v skleníku, vo fóliovníku i na záhonoch. Nemá žiadne špecifické nároky, akurát potrebuje viac miesta, pretože rastie pomerne bujne. Plody potom majú strednú veľkosť, sú okrúhle, hladké a pevné.

Ateron F1 – Aj paradajky Ateron F1 môžete pestovať v skleníkoch aj priamo na záhrade. Keďže nerastie tak bujne ako predchádzajúca odroda, hodí sa navyše aj na pestovanie v kvetináčoch na balkóne. Plody sú známe tým, že majú dlhú trvanlivosť, sú vysoko odolne proti popraskaniu, a dajú sa preto dobre skladovať (až 4 týždne).

Pedro F1 –Táto odroda je určená hlavne pre pestovanie v skleníkoch a fóliovníkoch, v teplých oblastiach však môžu plody spoľahlivo dozrievať aj na vonkajších záhonoch, a to v celých strapcoch. Paradajky potom majú veľmi príjemnú chuť, ktorá je skôr sladšia.

Štart F1 – Táto odroda predstavuje skorý hybrid, ktorý sa hodí predovšetkým pre poľné pestovanie či rýchlenie, pričom dobre znáša nepravidelné výkyvy počasia. Plody sú guľovité, stredne veľké, lesklé a pevné. Ich farba je skôr tmavo červená, pričom tieto paradajky skvele chutia a sú veľmi šťavnaté.

Toro F1 – Ďalším univerzálnym ranným hybridom je odroda Toro F1, ktorá je určená pre studené rýchlenie a poľné pestovanie. Jej plody sú skôr väčšie, ale zároveň pevné, takže dlho vydrží a nepraská ani za daždivého alebo inak nepriaznivého počasia.

Odrody paradajok vhodné na balkón

Nemáte záhradu, ale napriek tomu by ste sa chceli pustiť do pestovania paradajok? V tom prípade budete určite radi, že existuje veľa zaujímavých odrôd, ktoré sú vhodné na balkón alebo napríklad na terasu. Na pestovanie v kvetináči sa väčšinou hodia odrody kríčkové, ktorých rast je obmedzený, takže sa nemusíte báť, že by sa vyšplhali do príliš veľkej výšky.

Tieto rastliny sú však veľmi úrodné a plodia pomerne skoro, takže je možné zberať plody zhruba od júla až do prvých mrazov. Vôbec im pritom nevadí, že priestor balkóna alebo terasy je obmedzený. Medzi obľúbené balkónové odrody patria napríklad:

  • Tumbling Tom Red – previsnutá odroda s červenými čerešňovými plodmi,
  • Tumbling Tom Yellow – previsnutá odroda so žltými čerešňovými plodmi,
  • Aztek – žltá previsnutá odroda určená na pestovanie v závesných nádobách či samozavlažovacích kvetináčoch,
  • Vilma – previsnutá odroda s červenými plodmi veľmi aromatickej chuti,
  • Karla – odroda s veľmi chutnými červenými plodmi, ktoré sú stredne veľké.

Odrody mäsitých paradajok

Ďalším obľúbencom sa medzi záhradkármi počas posledných rokov stala mäsité paradajky, ktorá sa označujú aj ako steakové. Hodí sa predovšetkým do skleníka alebo do fóliovníka, ale môžete ich pokojne pestovať aj na vonkajších záhonoch. Keďže sa však jedná o mohutnejšie rastliny, príliš sa neodporúča pestovanie mäsitých paradajok na balkóne alebo na terase.

Plody mäsitých paradajok sú pomerne veľké a v závislosti od konkrétnej odrody sa ich váha pohybuje zhruba od 200 gramov až do 1 kilogramu. Ak sa chcete pustiť do pestovania týchto paradajok, mohli by vás zaujať niektoré z nasledujúcich odrôd:

  • Cherokee Purple – americká odroda s veľkými sladkými plodmi temne ružovo-fialovej farby,
  • Beefsteak – americká odroda s obrími pevnými plodmi, ktoré majú červenú farbu a lahodnú chuť,
  • Býčie srdce – česká neskorá tyčková odroda mäsitých paradajok, ktoré majú špecifický tvar,
  • Rosso Sicilian – kríčková odroda, ktorej plody sú červené, silno rebrované a po rozkrojení naplocho pripomínajú kvetinu,
  • Pavlína – kríčková stredne skorá odroda, ktorá bola vyšľachtená v Českej republike.

Odrody lahôdkových paradajok

Všeobecnú obľubu si medzi konzumentmi získala tiež cherry paradajky, ktorá svoj názov získala vďaka tomu, že sa ich drobné plody na prvý pohľad podobajú čerešniam. Odrody lahôdkových ovocných paradajok, ktoré svojimi názvami, tvarmi a farbami pripomínajú ovocie, celkovo patria medzi tie najvyhľadávanejšie. Sú totiž výnimočne sladké a chutné. Medzi obľúbencov patrí napríklad:

  • Pollicino – datľové paradajky s oválnymi červenými plodmi, ktoré sú veľmi šťavnaté,
  • Cherolla F1 – vysoko výnosný hybrid ríbezľovej paradajky určený pre pestovanie vonku,
  • Goldkrone – žltá a veľmi výnosná odroda, ktorej plody majú veľmi sladkú chuť,
  • Duo – melónová paradajka, ktorej plody sú červené a majú na sebe zelenožlté žíhanie,
  • Perun – odroda vhodná pre poľné pestovanie so žltými plodmi hruškovitého tvaru,
  • Radana – poloskorá odroda s hruškovitým plodmi, ktoré majú červenú farbu,
  • Idyll – skorá odroda tyčkovej paradajky, ktorá tvorí veľké množstvo drobných červených plodov,
  • Rubín – čerešňová odroda nenáročná na pôdu, ktorá má chutné červené plody.

Odrody divokých paradajok

Ak sa chcete pustiť do pestovania divokých paradajok, aj tu máte k dispozícii niekoľko rôznych odrôd, ktoré sa od seba navzájom líšia. Sem patrí napríklad:

  • Divoké červené,
  • Divoké žlté,
  • Divoké klokanie,
  • Golden Currant,
  • White Currant,
  • Hawaiian Currant.

Odrody čiernych paradajok

Na slovenskom trhu sú ku kúpe aj čierna paradajky, ktorá sa chuťovo príliš nelíšia od tých klasických. Hoci sú tmavé kultivary výsledkom klasických šľachtiteľských postupov, u niektorých jedincov aj napriek tomu vzbudzuje ich vzhľad obavy. Tie však nie sú na mieste, keďže ide o rovnaké plody ako v prípade paradajok červených alebo žltých, ale ich šupky navyše obsahujú väčšie množstvo prospešných anthokyanov. Dostanete kúpiť napríklad tieto odrody:

  • Black Krym,
  • Black From Tula,
  • Black Cherry,
  • Brown Berry,
  • Black Opal,
  • odrody zo skupiny Indigo.

Vesuvská paradajky

Medzi málo známe druhy patria paradajky vesuvské, ktorá sa niekedy označujú aj ako paradajky pienollo. Ako je zrejmé z ich názvu, pestujú sa na úpätí Vezuvu. Ich plody sú potom oválne, majú silnú šupku a pevnú dužinu, vďaka čomu tieto paradajky patria medzi veľmi cenné suroviny určené na prípravu rôznych kulinárskych špecialít.

Aké farby paradajok existujú?

Paradajky môžu mať veľa rôznych farieb. Zatiaľ čo väčšina ľudí sa drží tých klasických odrôd, ktoré majú červené alebo žlté plody, iní dávajú prednosť exotickejším druhom. Existujú teda aj paradajky, ktorých farba je takmer biela, oranžová, ružová, fialová, modrá, zelená, hnedá alebo čierna.

Ako sa líšia tyčkové a kríčkové paradajky?

Kríčková paradajky (determinantné) majú jeden hlavný výhonok a niekoľko vedľajších, ktoré sa nemusia vylamovať. Dorastajú maximálne do výšky jedného metra a nepotrebujú žiadnu väčšiu oporu. Tyčkové paradajky (indeterminantné) sú náročnejšie na pestovanie, pretože potrebujú oporu a ich rast je neobmedzený. Majú jeden hlavný výhonok, ktorý sa zaštipujeme vo výške opory, a niekoľko bočných výhonkov, ktoré sa vylamujú.

Aké sú obľúbené odrody paradajok, ktorá nepraskajú?

Medzi záhradkári si veľkú obľubu získali odrody paradajok označované ako "long life". Tie sú známe vďaka svojej trvanlivosti a odolnosti proti praskaniu v dôsledku zlých podmienok. K najviac pestovaným odrodám patria napríklad paradajky Tornádo F1, ktoré majú univerzálne využitie, ale aj paradajky Pedro F1, Ateron F1, Štart F1 alebo Toro F1.

Aké odrody balkónových paradajok sú k dostaniu?

Ľudia, ktorí nemajú záhradu, využívajú na pestovanie paradajok priestor na balkóne alebo na terase. K pestovaniu v kvetináčoch, hrantíkoch a iných nádobách sa hodia predovšetkým kríčkové odrody, ktorých rast je obmedzený. Medzi obľúbené balkónová paradajky patrí napríklad Tumbling Tom Red, Tumbling Tom Yellow, Aztek, Vilma či Karla.