Ako pestovať topinambury, aby sa im u vás na záhrade skvele darilo? Pestovatelia iste ocenia skutočnosť, že táto rastlina je veľmi nenáročná a dobre sa jej darí v akýchkoľvek podmienkach. Skvele znáša vlhké i suché polohy, nevadia jej ani silnejšie mrazy a môže preto rásť aj v podhorských alebo horských oblastiach. Stretnete sa s ňou však aj na poliach alebo na brehoch riek, kde často splaňuje, veľmi rýchlo sa šíri a mení sa v burinu.
Na menších záhradách však topinambury nepredstavujú zďaleka tak veľký problém, ako keď sa rozrastú na poli a ani pri starostlivej snahe nie je možné zožať všetky ich hľuzy. Práve naopak, pestovatelia si túto rastlinu pochvaľujú, pretože sa o ňu nemusia príliš starať a navyše ich zásobuje chutnými plodmi, ktoré si človek môže v kuchyni pripraviť na niekoľko rôznych spôsobov.
Pokiaľ ide o pestovanie topinambur, jedná sa o veľmi nenáročné rastliny, ktoré nevyžadujú prakticky žiadnu starostlivosť. Môžete pre nich na záhrade nájsť špeciálne miesto, ale postačí aj obyčajný záhon alebo väčšie mobilné nádoby. Pamätajte však na to, že môžu dorastať až do veľkosti troch metrov, takže by ste im mali poskytnúť vhodnú oporu.
Topinambury síce môžete pestovať ako jednoročné, ale sú skvelé aj pre viacročné pestovanie, pretože na danom stanovišti, kde sa im dobre darí, môžu vyrásť pokojne aj niekoľkokrát. Ak však chcete túto rastlinu vymeniť za inú plodinu, môžete sa dostať do nepríjemnej situácie. Z jeruzalemských artičokov sa totiž v tomto prípade často stáva úmorná burina, ktorého sa ľudia zbavujú len s veľkými ťažkosťami. Pri starostlivom vybraní všetkých hľúz by ste však nemali mať žiadny problém.
Topinambur sadba
Pokiaľ ide o sadenie topinambúr, to je veľmi jednoduché. Základom je vybrať vhodný priestor, kam tieto rastliny umiestnite, aby ste mali ich rast pod kontrolou. Môže to byť napríklad samostatný záhon obohnaný zo všetkých strán trávnikom alebo časť záhrady, ktorá je od záhonov oddelená nejakou prekážkou, ktorú topinambury nedokážu ľahko zdolať.
Sadivové topinambury je možné vysadiť na jar či na jeseň, hoci záhradkári volia väčšinou prvý variant. Pôda sa pripravuje podobne ako pre pestovanie zemiakov, takže je dobré dané miesto pohnojiť organickými hnojivami. Na vybranom stanovišti by rastliny mali mať dostatok slnečného svitu, ale nevadí im ani polotieň a znesú aj chladnejšie prostredie.
Pri pestovaní topinambur sadenice ideálne umiestňujeme do riadkov, ktoré by od seba mali byť vzdialené asi 60-75 centimetrov. Pokiaľ ide o jednotlivé hľuzy, tým je vhodné nechať 30-45 centimetrov dlhé rozostupy, aby mali vyrastené topinambury neskôr okolo seba dostatok priestoru. Hĺbka výsadby by potom mala dosahovať zhruba 10 centimetrov.
Ak je u topinambúr výsadba plánovaná na jar, mali by ste to urobiť čo najskôr, aby rastliny mali na svoj vývoj dostatok času. Ak sa však rozhodnete pre jesennú výsadbu, tu by to naopak malo byť čo najneskôr, aby topinambury nestihli do začiatku zimných mesiacov vyrašiť. Inak by totiž ich nadzemná časť mohla zmrznúť.
Topinambury sú známe aj tým, že produkujú veľké množstvo organickej hmoty, ktorú možno neskôr využiť napríklad ako prísadu do kompostu. Ich zelené aj drevnaté stonky možno navyše naštepkovat a použiť na účely mulčovania. Pokiaľ ide o hľuzy, tie dobre poslúžia ako krmivo pre králiky, hydinu aj iné hospodárske zvieratá.
Topinambur – zber hľúz
Zaujíma vás, ako rýchlo rastú topinambury a akého množstva chutných plodov sa asi dočkáte? Po zasadení v apríli či máji rastliny veľmi rýchlo vytvoria stenu vysokých stoniek, ktorá skvele slúži ako ochrana pred vetrom, prírodný plot alebo opora pre popínavé fazule. Najviac rastú od augusta do októbra, kedy potrebujú tiež väčšie množstvo vlahy a živín. Ak nie sú topinambury v závetrí, je dobré opatriť im nejakú oporu. K tomu však postačí drôtik alebo šnúra umiestnená medzi dva koly.
Čo sa týka úrody, z každej rastliny môžete zožať až jeden a pol kilogramu hľúz. Aby bola úroda čo najväčšia, vhodné je pustiť sa najprv do mulčovania a rastliny potom hnojiť kompostom alebo hnojom, ktorý rozložíte na pripravené záhony. A ako spoznať, že nastal čas, kedy zberať topinambury? Nepravidelné hľuzy môžete začať zbierať koncom leta alebo na jeseň, ale keďže sú mrazuvzdorné, vôbec nevadí, keď ich necháte v krajine aj cez zimu a budete ich potom vykopávať podľa potreby.
Veľa ľudí tiež zaujíma, ako to majú topinambury s prezimovaním. V prvom rade je dobré vedieť, že tieto rastliny nie je nutné pred zimou vyrývať a odnášať na iné stanovište. Keďže nadzemná časť po zamrazení uschne a odumrie, stačí ju pred začiatkom zimy ostrihať, pôdu chrániť pred premrznutím vrstvou kyprého materiálu a nechať na mieste vyčnievať len kúsok stonky, podľa ktorej na jar spoznáte, kde sa hľuzy ukrývajú. Z nich potom vyrastú úplne nové rastlinky.
Topinambur rozmnožovanie
Chcete sa pustiť do pestovania topinambur? Semená v našich podmienkach nestihnú dozrieť, pretože tieto rastliny kvitnú až počas jesene, takže množenie topinambur prebieha v Českej republike iba vegetatívne za pomoci hľúz. Novú rastlinku je možné vypestovať ako z celej hľuzy, ako aj z jej menšej časti, čo výsadbu záhradkárom značne uľahčuje.
Ak sa hľuza dobre rozdelí, môžete z nej jednoducho vypestovať väčšie množstvo rastlín. Delenie by sa malo vykonávať vždy na jar, kedy z pôdy vykopeme už pučiace hľuzy, ktoré následne rozrežeme takým spôsobom, aby na každej jej časti zostal aspoň jeden rašiaci klíčok. Aj bez delenia je však možné hľuzy na záhone postupom času rozmnožiť.
Ak hľuzy nepozberáte, ale rozhodnete sa ich radšej ponechať v krajine, môžete ich počas ďalšej sezóny využiť ako sadbu, takže z nich vyrastú nové topinambury. Z jednej rastliny vyrastie pokojne 20-30 hľúz, ktoré sa dajú použiť k ďalšiemu rozšíreniu vášho záhonu.
Topinambur – škodcovia a burinu
Rovnako ako iné rastliny sa ani topinambury samozrejme nedokážu ubrániť škodcom. U nás si na týchto rastlinách najčastejšie pochutnávajú hraboše alebo hlodavce, ktorí dokážu topinambury rýchlo zlikvidovať. Pokiaľ dôjde k napadnutiu rastlín týmito nezvanými návštevníkov, je vhodné presadiť topinambur radšej na úplne nové stanovište.
Čo sa týka buriny, pretože topinambury rastú veľmi bujne, dokážu nechcené rastlinky zo záhonu ľahko vytlačiť. Vďaka tomu pestovatelia väčšinou okolitý priestor nemusia plieť, čo im značne uľahčí prácu. Problém však môže nastať vo chvíli, keď budete chcieť miesto topinambur vysadiť iné plodiny. Každý kúsok hľuzy, ktorý v pôde zostane, totiž vyraší a dôkladne vyčistiť záhon od týchto inváznych rastlín tak môže trvať pokojne aj dva roky.
Zákaz pestovania topinambur
Hoci môže pestovanie topinambur príjemne spestriť váš jedálniček, nie všade si túto rastlinu môžete s kľudným srdcom vysadiť. Napríklad na slovenskom sú topinambury považované za invazívne rastliny a platí tu teda prísny zákaz ich pestovanie. Problémy spôsobujú prevažne na poliach, kde často splaňujú a menia sa v nezvládnuteľnú burinu.
Uskladnenie topinambúr
Pokiaľ chcete topinambury skladovať, mali by ste vedieť, že ich hľuzy majú veľmi tenkú šupku, takže nie sú príliš vhodné k dlhodobému uchovávaniu. Akonáhle ich vykopete, rýchlo začnú vysychať. Najlepšie je preto vždy zožať iba také množstvo hľúz, ktoré práve v kuchyni potrebujete, a zvyšok nechať ešte nejaký čas v pôde, aby nestratili svoju čerstvosť.
Keďže sú topinambury mrazuvzdorné, v pôde vydržia až do teploty -30 ° C a stále sú konzumné, nie je problém nechať hľuzy v pôde aj počas zimných mesiacov a vykopať si vždy len také množstvo, ktoré okamžite využijete. Niektorí ľudia ale vyryté hľuzy skladujú v pivnici, kde topinambury prechovávajú v priestrannom vedre, ktoré je plné vlhkej hliny.
Topinambury cena a predaj
Nadchli vás topinambur a chceli by ste sa tiež pustiť do ich pestovanie, ale neviete, kde kúpiť topinambury a koľko vás budú stáť? Dobrá správa je, že dnes tieto hľuzy zoženiete prakticky v akomkoľvek väčšom záhradníctve a dajú sa kúpiť aj prostredníctvom internetu. Za 5 hľúz zaplatíte zhruba 2 – 4 eurá, sadenice topinambur potom vyjdú asi na 1 až 2 eurá.
Ak si chcete založiť záhradku topinambur, predaj hľúz nie je ani zďaleka vašou jedinou možnosťou. Ak viete o niekom, kto sa záhradkárčeniu venuje a topinambury doma pestuje, môžete ho poprosiť o pomoc. Akonáhle budú hľuzy zrelé, určite vám nejaké venuje, a poradí vám, na čo by ste pri pestovaní týchto rastlín nemali zabúdať.
Ak si chcete kúpiť topinamburové hľuzy iba z toho dôvodu, aby ste ich mohli ochutnať alebo prípadne vyskúšať niektorý z obľúbených receptov, stačí vyraziť do väčších supermarketov či špecializovaných obchodov alebo napríklad na trhy, kde ľudia predávajú domáce plodiny aj výrobky. Ak si chcete kúpiť hľuzy topinambur, cena za 1 kg sa pohybuje v rozmedzí od 4 do 5 euro.
Ako pestovať topinambury?
Táto rastlina je veľmi nenáročná, znáša dobre vlhké aj suché polohy a nevadí jej ani silný mráz. Práve preto rastie na poliach, na brehoch riek aj v horských oblastiach. Často tu však splaňuje a mení sa v nepríjemnú burinu. Na záhrade môžete pre topinambury nájsť špeciálne miesto, ale postačí aj obyčajný záhon alebo väčšia nádoba. Potrebujú však vhodnú oporu, keďže dorastajú až do výšky troch metrov. Môžete ich potom pestovať ako jednoročné, ale hodia sa aj pre viacročné pestovanie.
Kedy a ako sa vykonáva výsadba topinambúr?
Akonáhle vyberiete správne miesto, môžete sadbové topinambury vysadiť na jar či na jeseň. Pôda sa pripravuje podobným spôsobom ako pre pestovanie zemiakov, teda pomocou organických hnojív, a vybrané stanovište by malo poskytovať dostatok slnečného svitu. Sadenice sa potom umiestňujú do riadkov, ktoré sú vzdialené 60 až 75 centimetrov, a jednotlivé hľuzy by mali byť od seba zhruba 30 až 45 centimetrov ďaleko a 10 centimetrov hlboko.
Ako prebieha množenie topinambur?
Keďže semená v našich podmienkach nestíhajú dozrieť, v Českej republike prebieha rozmnožovanie topinambur iba vegetatívne pomocou hľúz. Novú rastlinku však môžete vypestovať nielen z celej hľuzy, ale aj z jej menšej časti. Delenie by sa pritom malo vykonávať vždy na jar, kedy je nutné pučiace hľuzy rozrezať tak, aby na každej časti zostal aspoň jeden rašiaci klíčok. Hľuzy ponechané v pôde možno budúci rok použiť ako sadbu, z ktorej vyrastú nové topinambury.
Ako rýchlo rastú topinambury?
Po zasadení v apríli alebo máji topinambury rýchlo vytvorí stenu vysokých stoniek, ktorá slúži ako dobrá ochrana pred vetrom alebo opora pre popínavé fazule. Najviac vlahy a živín potom topinambury potrebujú od augusta do októbra. Z každej rastliny sa pritom dá zožať zhruba jeden a pol kilogramu hľúz, ktoré môžete začať zbierať koncom leta alebo na jeseň. Keďže sú ale mrazuvzdorné, nevadí, keď ich necháte v pôde tiež cez zimu a vykopete ich podľa potreby.