AKO PESTOVAŤ PARADAJKY? Pestovanie paradajok krok za krokom!

Hovorí sa, že akonáhle raz ochutnáte paradajky z vlastnej záhradky, už nikdy nebudete chcieť žiadne iné. A je to samozrejme pravda. Ak sa aj vy chcete pustiť do pestovania paradajok, iste vás poteší, že to nie je tak zložité, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí venovať rastlinkám dostatočnú starostlivosť a vyhnúť sa chybám, ktoré by vás mohli stáť väčšinu chutnej úrody.

Pradajky: pestovanie

Výsadba paradajok, paprík a uhoriek patrí medzi najobľúbenejšie činnosti nadšených záhradkárov, ktorí na pestovanie týchto rastlín nedajú dopustiť. Ich plody totiž skvele chutia ako v surovom stave, tak aj ako súčasť obrovského množstva teplých pokrmov, ktoré sa z nich dajú pri troche kreativity a zručnosti pripraviť.

Ak si aj vy chcete vypestovať vlastné paradajky, rozhodne sa toho nemusíte báť. Hoci sa môže starostlivosť o paradajky zdať na prvý pohľad náročná, v skutočnosti to nie je žiadna veľká veda. A je pritom úplne jedno, či sa rozhodnete pre pestovanie paradajok na balkóne, dáte prednosť pestovanie paradajok v skleníku či vo fóliovníku, alebo radšej vyskúšate pestovanie paradajok priamo na záhonoch.

Ešte než sa do pestovania paradajok zo semena pustíte, dôležité je rozmyslieť sa, ktorý druh paradajok pre vás bude tou najlepšou voľbou. Tyčkové paradajky rastú neobmedzene, potrebujú oporu a hodí sa do skleníkov, fóliovníkov aj na záhony. Majú jeden dlhý výhon, ktorý sa zaštipujeme zhruba vo výške opory (teda asi 1,5 až 2 metre nad zemou), a niekoľko bočných výhonkov, ktoré je nutné vylamovať.

Vzhľadom k tomu, že tyčkové paradajky sú na pestovanie o niečo zložitejšie, veľa záhradkárov dáva prednosť skôr kríčkovým paradajkám. Tie dorastajú maximálne do výšky jedného metra a okrem hlavného výhonku majú aj niekoľko výhonkov bočných, ktoré sa nevylamujú. K svojmu rastu nepotrebujú žiadnu oporu, takže im nemusíte venovať toľko času a starostlivosti.

Výber vhodného stanovišťa

Akonáhle sa rozhodnete, ktorú odrodu paradajok by ste chceli mať na svojom stole, dôležité je vybrať pre ňu to najlepšie stanovište. Ak nechcete sadeničky umiestniť do skleníka či fóliovníka a nie ste limitovaní malým balkónom, majte na pamäti, že paradajkám vyhovujú miesta v polotieni, ktoré sú prevzdušnená, ale dobre chránená pred poryvy studeného vetra a prívalovými dažďami.

V ideálnom prípade by paradajka mala mať dostatok svetla a tepla, ale rozhodne by ste nemali rastlinky vysádzať na záhony, kam celý deň mieria horúce slnečné lúče. Pôda na záhonoch by pritom mala byť hlinitopiesočnatá, stredne ťažká, teplejšia a dostatočne bohatá na živiny. Na jar potom pestovatelia často hnojí vybrané miesto kravským alebo slepačím hnojom, a to zhruba týždeň pred výsadbou paradajok.

Predpestovanie sadeníc

Záhradkári zvyčajne vysádzajú paradajky zo sadby, ktorá je predpestovaná, čo trvá asi 1,5 alebo 2 mesiace. Ak plánujete pestovanie paradajok z vlastných semienok, je nutné vedieť, kedy sa ideálne pustiť do vysievanie a čo obnáša príprava sadeničiek pre neskoršie výsadbu. Aký je pre paradajky výsev a pestovanie, pritom závisí predovšetkým na tom, kam plánujete v budúcnosti rastlinky umiestniť.

Ak sa chystáte vysadiť sadenice tyčkových či kríčkových paradajok do skleníka alebo prípadne do fóliovníka, výsev sa uskutočňuje v prvej polovici marca, a to buď priamo vo vykurovaných priestoroch skleníka, alebo v teplom parenisku. Môžete ich však umiestniť aj za okno, kde je dostatok svetla a tepla. Ak plánujete vonkajšiu výsadbu, úplne postačí, keď vykonáte výsev paradajok až na konci marca.

Ako vypestovať silné sadenice paradajok? Osivo sa vysieva do výsevné misky, ktorá je naplnená jemným substrátom určeným pre výsev a množenie. Ten je dopredu vhodné urovnať a mierne utužiť. Vysiate semienka potom zasypeme menšie vrstvou substrátu a opäť mierne utužíme, pričom potom nesmieme zabúdať na pravidelné zavlažovanie pomocou postrekovača.

Dôležité je tiež umiestniť semená na teplejšie miesto, pretože v chlade budú klíčiť horšie. Optimálna teplota pre rýchle vyklíčení sa u bežných paradajok pohybuje okolo 25 ° C, pre divoké paradajky je to potom asi 28 až 30 ° C, pričom ideálne je tiež pravidelný poldenné pokles teploty o 10 ° C (deň / noc). Akonáhle semienka vyklíčia, teplotu možno znížiť, pretože vyrašeným semenáčkom stačí iba 15 až 20 ° C.

Keď majú rastlinky paradajok prvé pravej lístky, je čas na pikírovanie (prepichovanie paradajok). V tú chvíľu je nutné šetrne vybrať mladé paradajky z výsevného substrátu a opatrne ich presunúť do samostatného téglika, sadbovacích hrantíkov alebo do pareniska. Ak zvolíte poslednú možnosť, najprv sa prepichujeme zhruba na vzdialenosť 3 až 4 centimetrov, neskôr na spon 10 x 10 centimetrov.

Výber vhodných sadeníc

Ak si chcete byť istí, že sa vašim paradajkám bude dobre dariť a budete mať na stole veľkú zásobu chutných plodov, je nutné vybrať z predpestovaných rastliniek tie najlepšie. Sadenice by mali mať silnú, najviac však 30 centimetrov vysoký stonku. Na prvý pohľad by mali byť rastliny zdravé a ich listy by mali mať sýto zelenú farbu. Dôležitý je potom aj dobre vyvinutý koreňový systém.

Otužovanie sadeníc

Ešte než sa pustíte do výsadby paradajok na záhon, je dobré začať predpestované rastlinky postupne otužovať, aby si zvykli na drsnejšie vonkajšie podmienky. Ide predovšetkým o priame slnko, ktoré by ich mohlo popáliť, o silnejší poryvy vetra alebo o kolísanie teplôt. Inak by totiž paradajky mohla utrpieť šok a v najhoršom prípade by uhynula vplyvom úpalu a vädnutie listov.

Paradajky by ste preto mali zhruba týždeň pred výsadbou začať vystavovať vonkajším podmienkam. Najprv sa prenáša von zhruba na dve hodiny, pričom je nutné umiestniť rastlinky na chránené stanovisko mimo priameho slnka a potom ich znovu odniesť domov. Každý deň sa potom expozícia vonkajším vplyvom predlžuje, pozvoľna sa môžu nechávať v chladnejších teplotách a schovávajú sa až v priebehu večera. Posledný deň by potom mali paradajky vonku ostať celú noc.

Ako zasadiť paradajky?

Je vám určite jasné, že výsadba paradajok má svoje pravidlá, ktoré by ste mali vždy dodržiavať, ak chcete mať na stole bohatú úrodu. Pokiaľ ide o to, kedy prebieha výsadba paradajok, vždy sa vykonáva až po zmrznutých. Záhradkári rastlinky vysádzajú zhruba od polovice apríla do konca mája, ale záleží pri tom samozrejme na viacerých faktoroch, kam patrí odroda paradajok, počasie alebo miesto, kde mienite rastliny pestovať.

Výsadba paradajok do skleníka

Každý rok je vhodné v skleníku vymeniť hlinu, a to hlavne z dôvodu prevencie. Inak by totiž rastlinky mohli podľahnúť plesniam alebo rôznym chorobám. Vhodné je pritom použiť klasickú hlinu zo záhonu, kompost a pokosenú trávu. Dôležitá je potom pre výsadbu paradajok vzdialenosť. Jednotlivé rastlinky by medzi sebou mali mať aspoň 40 centimetrov.

Pokiaľ ide o tyčkové paradajky, každá sadenice potrebuje svoju vlastnú pevnú oporu (napríklad kovová alebo drevená tyčka). Následne je potrené vyhĺbiť jamky, do ktorých sa vkladajú jednotlivé sadenice, a ak je hlina príliš suchá, stačí ju mierne preliať vodou. Kým niekto potom preferuje výsadbu paradajok po jednotlivých kusoch, iní vykonáva výsadbu paradajok po dvoch.

Koreňový bal sa pri výsadbe pokladá buď zvisle, alebo naležato (to platí hlavne pre prerastené sadenice paradajok). Väčšia časť stonky sa potom zahrnie hlinou, aby vznikol bohatší koreňový systém. Pozor si však musíte dať pri následnom okopávaní rastlín, pretože by ste mohli korene veľmi ľahko poškodiť. Nakoniec je nutné paradajky priviazať k tyčkám a dôkladne zaliať.

Výsadba paradajok na záhon

Výsadba sadeníc do voľnej pôdy sa vykonáva vo chvíli, keď odznie jarné mrazíky. Podľa záhradkárov je ideálne vysádzať paradajky na trvalé stanovisko až po 20. máji, pretože počas apríla a na začiatku mája ešte hrozí neskoré mrazíky, ktoré by mohli mladé rastlinky nenávratne poškodiť. Aj v druhej polovici mája sa môžu mrazíky vyskytnúť, preto je dobré sledovať predpoveď a prípadne paradajky prekryť netkanou textíliou.

Pripravené rastliny sa vsádzajú skôr hlbšie. Najčastejšie sa výsadba vykonáva šikmo, čo znamená, že sa koreňový bal s časťou stonky umiestňuje do vyhĺbenej jamky, takže je nutné zahrnúť zeminou nielen korene, ale aj spodnú časť stonky. Vďaka tomu bude paradajka následne koreniť aj zo zahrabaného stonky, čím vznikne bohatší koreňový systém.

Pokiaľ ide o to, aký má výsadba paradajok spon, na záhonoch by mali mať jednotlivé sadenice dostatok priestoru. Tyčkové paradajky sa teda väčšinou vysádzajú do sponu 80 x 40 centimetrov alebo 90 x 50 centimetrov. Hneď od začiatku je pritom nutné pravidelne vylamovať všetky vedľajšie výhony a rastlina by mala mať tiež správnu oporu, ku ktorej bude priviazaná.

Ak zvolíte radšej kríčkové paradajky, niektorí považujú za ideálny spon na záhone 70 x 20 centimetrov, iní preferujú spon 50 x 60 centimetrov. V prípade divokých paradajok by sa potom malo jednať o spôn 50 x 100 centimetrov. Samozrejme však musíte pracovať s priestorom, ktorý na záhrade máte, s vonkajšími podmienkami a konkrétne odrodou. Niekedy je preto nutné spon výsadby paradajok prispôsobiť.

Čo sa týka plodín, ktoré na záhonoch rástli skôr, paradajky v tomto smere nie sú príliš náročná. Je však dobré vyvarovať sa vysádzaniu paradajok tam, kde ste v predchádzajúcom období pestovali ľuľkovité rastliny, teda napríklad zemiaky alebo baklažán. Zároveň myslite aj na to, že sa nehodí vysádzať paradajky opakovane na rovnaké miesta.

Výsadba paradajok do nádob

Na balkóne či na terase môžete pestovať paradajky v rôznych nádobách, ako sú kvetináče, samozavlažovacie hrantíky a debničky, ale dobre poslúži aj väčšie kýbel alebo tučný igelitové vrece. Dobré je opatriť rastlinám záhrevnú pôdu, ktorá je dobre zásobená živinami. Do nádoby si preto pripravte kvalitný substrát, ktorý je možné doplniť o maštaľný hnoj (predáva sa v granuliach) alebo aj o posekanú trávu.

Výsadba predpestovaných sadeničiek do nádob by mala prebiehať najlepšie až v druhej polovici mája, aby rastlinám neuškodili neskoré mrazíky. Na dno nádoby je možné vložiť zhruba dvojcentimetrovú vrstvu keramzitu alebo drenáže, aby bola prebytočná voda odvádzaná preč. Asi 2/3 nádoby sa potom zasypú substrátom, do ktorého vložíme sadenicu (zošikma) a zahrnieme ďalším substrátom. Ten potom jemne zatlačíme.

Zálievka a ďalšia starostlivosť o paradajky

Akonáhle sú paradajky zasadené, podľa potreby ich pravidelne zavlažujeme. Zálievka sa už nevykonáva postrekom ako predtým, ale priamo ku koreňom. Dajte si však pozor na príliš výdatné polievanie alebo dlhotrvajúce dažde, ktoré spôsobujú praskanie chutných plodov.

V priebehu vegetácie je dobré paradajky 3x až 5x okopať, a to zhruba do hĺbky 5 centimetrov, alebo o máličko viac. Ku stonkám sa navyše prihŕňa ďalšie zemina, aby tu rastliny mohli zapustiť nové korene. Okrem toho by ste mali pravidelne odstraňovať spodné listy napadnuté chorobami.

Tyčkové paradajky, ktorá potrebujú k svojmu rastu vhodnú oporu, by mali rásť na jednom výhonku, pričom všetky bočné výhony sa vylamujú. Maximálna výška rastliny by sa potom mala pohybovať okolo 150 až 200 centimetrov. Pokiaľ bude hlavný výhon vyšší, je nutné ho zaštipnúť, aby sa paradajka nevysilovala. Kríčkové paradajky sa potom tvarujú takým spôsobom, aby mali rastlinky aj uprostred dostatok svetla.

Paradajky potrebujú k správnemu rastu veľké množstvo živín. Z toho dôvodu by ste nemali zabúdať ani na pravidelné prihnojovanie, a to najlepšie vodorozpustnými hnojivami, ktorá sa dobre vstrebávajú do pôdy a rýchlo prenikajú tiež ku koreňom. Používané hnojivá by mali obsahovať všetky potrebné živiny (dusík, fosfor, draslík), ale aj mikroprvky.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Ako na pestovanie paradajok zo semena?

Predpestovať sadenice paradajok trvá zhruba 1,5 až 2 mesiace, takže je nutné začať s výsevom včas. Ak sa chystáte sadiť paradajky do skleníka alebo napríklad do fóliovníka, výsev paradajok sa vykonáva v prvej polovici marca. Ak plánujete pestovať paradajky na záhonoch, postačí semienka zasiať až na konci marca. Dôležité je potom pravidelné zavlažovanie a rastliny by mali mať tiež dostatok tepla, aby rýchlo vyklíčili.

Čo je prepichovanie paradajok?

Akonáhle zo semien vyrastú drobné rastlinky s prvými pravými lístkami, je čas vykonať pikírovanie čiže prepichovanie. Mladá paradajky sa pri ňom opatrne vyberajú z výsevného substrátu a presúvajú sa do samostatných téglikov, do sadbovacích alebo napríklad do kvetináčov, kde budú mať dostatok priestoru. Ešte než presuniete sadeničky na finálne stanovište, mali by mať silnú stonku, sýto zelené listy a dobre vyvinutý koreňový systém.

Kedy sa vykonáva výsadba paradajok?

Záhradkári vysádzajú paradajky zhruba od polovice apríla do konca mája. Ak plánujete umiestniť rastlinky na vonkajšie záhony, pozor by ste si mali dať na jarné mrazíky, ktoré by mohli paradajky nenávratne zničiť. Preto sa paradajky na trvalé stanovisko zvyčajne vysádzajú až po 20. máji, čo platí aj pre výsadbu do pestovateľských nádob.

Ako zasadiť paradajky na záhon?

Výsadba paradajok na záhon sa vykonáva šikmo. Koreňový bal sa aj s časťou stonky umiestni do vyhĺbenej jamky. Zeminou sa potom zahrnú nielen korene danej rastlinky, ale aj spodnú časť stonky, vďaka čomu neskôr vznikne bohatší koreňový systém. Jednotlivé sadenice by mali mať dostatok priestoru, a pokiaľ ide o paradajky tyčkové, je nutné sadenice priviazať k dostatočne pevné opore.