Hoci je na trhu k dispozícii celý rad umelých hnojív, ľudia sa stále častejšie vracia ku klasickému organickému hnojenie (prírodnému hnojenie). Prečo to tak je? Obyčajný hnoj totiž dokáže to, čo umelé prostriedky nikdy nedokážu. Pôda je vďaka nemu kyprá, dokonale viaže živiny a zadržiava vlahu.
Prírodné hnojivá
V minulosti sa bez organického hnojenia za pomoci zvieracieho hnoja a kompostu žiadny správny záhradník neobišiel. S rozvojom priemyslu sa však neskôr rozmohli tiež umelo vyrobené minerálne hnojivá, ktoré dodávajú pôde látky, ako je dusík, fosfor či draslík. Bez organických hnojív sa ale pôda rýchlo vyčerpá a čoskoro začne byť takzvane hladná. To znamená, že si nebude môcť udržať dostatočné množstvo živín a vlahy.
Dnes sa ľudia k prírodnej ceste znovu vracajú, pretože pôda hnojená klasickým maštaľným hnojom dobre zadržiava vlahu. Zároveň je humózna, kyprá a dokonale na seba viaže živiny, takže je vhodná pre pestovanie rôznych druhov rastlín. Prírodné hnojenie je tiež neoddeliteľnou súčasťou permakultúry.
Nenechajte hladovať pôdu! Prírodné hnojenie je dôležité.
Maštaľný hnoj
Maštaľný hnoj predstavuje tuhý hnoj, ktorý vzniká fermentáciou maštaľného hnoja. To je zmes tuhých a tekutých výkalov hospodárskych zvierat a ich podstielky, čo môžu byť napríklad piliny alebo slama.
Ak je maštaľný hnoj dobre vyzretý, vyzerá ako tmavá hmota, ktorá slabo páchne amoniakom. Zatiaľ čo na povrchu má hnoj hnedočiernou farbu, vo vnútri je nazelenalý. Akonáhle však dôjde ku kontaktu so vzduchom, rýchlo sčernie. Zároveň sú v tomto hnoji zrejmé tiež zvyšky podstielky, ktoré sa dajú mechanicky pomerne ľahko oddeliť. Keďže maštaľný hnoj obsahuje vysoký podiel dusíka, patrí dnes medzi cenné hnojivá, ku ktorým sa ľudia stále častejšie vracajú.
Nie je však hnoj ako hnoj. Rovnako ako sa líšia jednotlivé zvieratá, z ktorých exkrementov hnoj vzniká, líšia sa aj jednotlivé hnojivá. Každý maštaľný hnoj má totiž iné zloženie a inak pôsobí na rastliny, ktoré sa na záhrade nachádzajú. Zatiaľ čo niektoré druhy teda pri rozklade uvoľňujú živiny veľmi pomaly, ďalšie naopak reagujú rýchlo a tiež produkujú väčšie množstvo tepla. Konský trus je na záhradách veľmi obľúbený, pretože práve on rýchlo uvoľňuje živiny a poskytuje veľké množstvo tepla.
Konský hnoj
Konský hnoj sa na rozdiel od prasačieho hnoja radí medzi výhrevné hnojivá. Vďaka tomu s ním môžete veľmi ľahko „vykurovať“ pareniska a poslúži aj ako skvelý doplnok výživy pre náročnejšie druhy rastlín. Z toho dôvodu je ideálnou voľbou potrebnou pri pestovaní citrusov a môžete ho dokonca použiť aj pri pestovaní konzumných húb, ako sú šampiňóny.
Okrem hnojenie rastlín je možné konský hnoj použiť aj ako základ pre vytvorenie kvalitného domáceho kompostu. Dokáže ho totiž rýchlo naštartovať a urýchľuje proces rozkladu v jeho najspodnejších vrstvách. Skvele sa hodí aj do tzv. rýchleho kompostu a niektorí ľudia ho dokonca využívajú aj pre vermikultury (chov dážďoviek).
Konský hnoj sa často využíva, ako hnojivo pod paradajky, pod jahody, pod stromami, … Zistite, ako a kedy používať konský hnoj na svojej záhrade, čítajte náš článok KONSKÝ HNOJ.
Okrem konského hnoja, ktorý patrí medzi výhrevné prírodné hnojivá, záhradkári využívajú tiež ďalšie druhy maštaľného hnoja. Keďže má však každý druh iné vlastnosti a hodí sa pre iné typy pôdy, je dobré si pred ich použitím zistiť o tomto hnojive viac.
Kravský hnoj
Kvalitný kravský hnoj pochádza jedine z chovov so slamenou podstielkou. Jedná sa o mierne a vyvážené hnojivo, ktoré obsahuje všetky dôležité živiny, takže ho možno použiť pre rozmanité druhy rastlín. Vďaka tomu sa stal kravský hnoj často vyhľadávanou surovinou, ktorá sa používa nielen na menších záhradkách, ale aj v špeciálnych silách.
Kravský hnoj sa obvykle mieša so zeminou v pomere 1: 1, vďaka čomu rastliny rýchlejšie rastú. Ak navyše necháte kravský hnoj niekoľko týždňov uležať, stane sa z neho univerzálny činiteľ s vysokým obsahom dusíka, fosforu, draslíka, zinku aj ďalších prvkov. Potom ho môžete použiť pre priame hnojenie záhonov, ovocných stromov i kríkov.
Prasací hnoj
Prasacia hnoj patrí medzi studené hnojivá s pomalším rozkladom. Obsahuje totiž väčšie množstvo draslíka, ale málo dusíka a takmer žiadny vápnik. Z toho dôvodu ho teda rozhodne nemôžete použiť ku všetkým druhom rastlín. Aké má teda využitie? Kompostovaný prasací hnoj sa dobre hodí ako hnojivo pre zeler, pór alebo maliny.
Hydinový hnoj
Slepačí hnoj, kačací hnoj a holubí trus sa vyznačujú rýchlym rozkladom. Zároveň do pôdy uvoľňujú veľké množstvo dusíka, takže tieto hnojivá nikdy nesmiete na záhony umiestniť v čerstvom stave. Namiesto toho je nutné tieto materiály kompostovať alebo ich pridávať vo forme hnojovej. Inak by mohli rastliny popáliť a zničiť.
Pozor: Nikdy nehnojíme čerstvým hnojom hydiny!
Na rozdiel od trusu iných zvierat sa navyše hydinový hnoj vyznačuje tiež vyšším obsahom fosforu. Je preto vhodný pre zeleninu s väčšími nárokmi na živiny. Zároveň je to tiež skvelé prírodné hnojivo na kvety. Môžeme ho teda v menších dávkach pridávať tiež k záhradným alebo balkónovým kvetinám, k okrasným rastlinám a ovocným drevinám, ale aj ako prírodné hnojivo na bylinky.
Ovčí, kozí a králičí hnoj
Tieto hnojivá sa podobne ako slepačí hnoj rýchlo rozkladajú, a preto je nutné s nimi zaobchádzať obozretne. Ovčí, kozí a králičí hnoj by ste z toho dôvodu mali radšej kompostovať, a to buď samostatne, alebo aj s iným druhom hnoja, aby nedošlo k príliš bujnému rastu alebo k popáleniu rastlín. Pokiaľ ide o využitie, najlepšie ovčí, kozí a králičí hnoj prospievajú tým druhom zeleniny, ktoré majú vyššie nároky na živiny.
Prajeme úspešné hnojenie a hlavne veľké prírastky na záhradke! 😉
Čo je maštaľný hnoj?
Ľudia sa dnes stále častejšie vracajú k používaniu prírodných hnojív, pretože takto hnojená pôda dobre zadržuje vlahu, je humózna, kyprá a skvele na seba viaže živiny. Maštaľný hnoj predstavuje tuhý hnoj, ktorý vzniká pri fermentácii maštaľného hnoja, čo je zmes tuhých a tekutých výkalov hospodárskych zvierat a ich podstielky (piliny, slama). Jedná sa o tmavú hmotu, ktorá slabo páchne po amoniaku, vo vnútri však býva zelenkavá.
Kedy sa používa konský hnoj?
Jedná sa o výhrevné hnojivo, ktoré dokáže jednoducho vykurovať pareniská a slúži tiež ako doplnok výživy pre náročnejšie druhy rastlín. Záhradkári ho preto používajú napríklad pri pestovaní citrusov a konzumných húb, ako sú šampiňóny, ale dobre funguje aj ako hnojivo pod paradajky, jahody alebo stromy. Okrem toho je potom konský hnoj vhodným základom pre vytvorenie kvalitného domáceho kompostu.
Na čo slúži kravský hnoj?
Kravský hnoj predstavuje mierne a vyvážené hnojivo, v ktorom je obsiahnuté veľké množstvo dôležitých živín. Vďaka tomu sa jedná o často vyhľadávanú surovinu, ktorá sa používa na menších záhradkách i v špeciálnych silách. Pestovatelia zvyčajne miešajú kravský hnoj v pomere 1: 1 so zeminou. Ak sa nechá niekoľko týždňov uležať, skvele poslúži k priamemu hnojenie záhonov, ovocných stromov a kríkov.
Aké ďalšie druhy hnoja záhradkári používajú?
Medzi studenšie hnojivá s pomalším rozkladom patrí prasací hnoj, ktorý sa dobre hodí pri pestovaniu zeleru, póru a malín. Slepačí hnoj, kačací hnoj a holubí trus, ktoré sa používajú napríklad k balkónovým kvetinám či ovocným drevinám, sa zase vyznačujú rýchlym rozkladom a do pôdy uvoľňujú veľké množstvo dusíka. Z toho dôvodu je nutné tieto materiály najprv kompostovať alebo ich pridávať vo forme hnojiva. To isté platí aj pre ovčí, kozí a králičí hnoj, pričom tieto látky prospievajú hlavne druhom zeleniny, ktoré majú vyššie nároky na živiny.