GOJI / KUSTOVNICA ČÍNSKA – jednoduché pestovanie, ako na to?

0

Zaujíma vás, ako pestovať kustovnicu čínsku a získať tak chutné plody GOJI berry? V prvom rade je nutné si uvedomiť, že podiel účinných látok, ktoré táto rastlina a jej bobule obsahujú, vždy závisí od oblasti, kde sa pestuje. Hoci hlavnú úlohu hrá pôda a klíma, nemusíte mať z pestovania kustovnice obavy. Poradia si s ňou totiž ako ostrieľaní záhradníci, tak aj nadšenci, ktorí nemajú príliš veľa skúseností.

Ak premýšľate, ako zvláda kustovnica čínska pestovanie v SR, ani tu sa nemusíte zbytočne trápiť. Táto rastlina totiž preferuje prostredie, kde prevládajú suché a teplé leta, ale zároveň je mrazuvzdorná a nevadia jej ani tuhé zimy, ktoré u nás niekedy panujú. V našich zemepisných šírkach sa jej teda väčšinou darí veľmi dobre a prináša pestovateľom veľké množstvo chutných plodov.

Samotné pestovanie GOJI je pomerne nenáročné, pretože táto rastlina dobre znáša aj menej kvalitné pôdu. Optimálne je stanovište, kde má dostatok slnečného svitu, živín a vlahy, ale zemina by nemala byť príliš premočená. Vhodná je preto ľahšia piesočnato-ílovitá pôda, ktorá má vyššie pH. Celkovo sa však jedná o odolnú drevinu, ktorá nevymŕza, ale ľahko odnožuje a rozrastá sa do všetkých strán.

Aby rastlina dobre rodila, potrebuje okolo seba tiež dostatočné množstvo voľného miesta. Ideálne je teda vyčleniť kustovnici vlastný priestor a vysadiť ju minimálne 2,5 metra ďaleko od ostatného porastu na vašej záhrade. Majte však na pamäti, že v priaznivom prostredí sa rýchlo odnožuje a môže sa dokonca stať burinou, ktorej sa budete ťažko zbavovať.

VÝSADBA KUSTOVNICE

Ako pestovať Goji, aby sa jej u vás na záhrade dobre darilo a veľa rodila? Kustovnica čínska nie je príliš náročná, takže ju môžete pestovať ako zo semien, tak aj pomocou vyzretých bylinných odrezkov. Kým mladé zelené odrezky je možné z rastliny získať od júna do augusta, na jeseň a v zime je potom priestor pre odrezky drevnaté. Okrem toho sa kustovnica čínska dá množiť aj pomocou oddelkov a odkopkov.

Ak sa pustíte do pestovania kustovnice zo semienok, mali by ste vedieť, že GOJI semienka sú dlhá zhruba 2,5-3 milimetre a počet sa vždy líši podľa veľkosti konkrétnej bobule. Ich výsev sa vykonáva skoro na jar, zhruba od marca do mája. Mladé semenáčiky je potom dobré nechať v prvom roku prezimovať v skleníku, ale nie je to vyložene nutnosť.

Pokiaľ ide o GOJI sadenice, ktoré ste si sami vypestovali, alebo priniesli zo záhradníctva, tie je vhodné presadiť do voľnej pôdy v marci či v apríli. Stačí ich uložiť do vykopanej jamy o hĺbke 20 centimetrov a šírkou 30 centimetrov, ktorej dno pred výsadbou polejete vodou a dobre pohnojíte kompostom či hnojom. Následne je dobré obsypať rastlinku mulčovacou kôrou, aby nevysychala.

PESTOVANIE GOJI v kvetináči

Ak ste sa pustili do domáceho pestovania kustovnice čínskej a zasadili ste drobné semienka do pripravených kvetináčov, mali by ste pre tieto rastlinky nájsť vhodné stanovište. Ideálne je miesto, kde budú mať dostatočné množstvo slnečného svitu, ale väčšinou im nevadí ani polotieň. Dobre teda znáša kustovnica čínska pestovanie na balkóne.

ZALIEVKA, HNOJENIE a REZ KUSTOVNICE

Ako zalievať kustovnicu čínsku? Čo sa týka zálievky, táto rastlina nie je príliš náročná. Prvé a posledné zalievanie v tom istom roku by malo byť vždy najvýdatnejšie. V období medzi aprílom a júnom potom stačí kustovnicu zalievať zhruba každých 25 dní, pokiaľ je však rastlinka čerstvo vysadená, zálievka by mala byť častejšie. Akonáhle v septembri začnú dozrievať plody, zálievku potom obmedzujeme.

Pokiaľ ide o hnojenie, ideálne by ste mali kustovnicu čínsku hnojiť pravidelne – na jeseň pridaním maštaľného hnoja a počas apríla prídavkom močoviny. V priebehu mája a júna je potom dobré dodávať fosforečnan amónny a od mája tiež hnojiť prostredníctvom výživového postreku na listy (približne každých 20 dní).

Ako ostrihať GOJI? Hneď počas prvého roka môže kustovnica čínska vyrásť pomerne vysoko, takže je dobré ju pravidelne zastrihávať a vykonávať omladzovací rez. Počas februára či marca by ste najprv mali odstrániť všetky výhonky z vrchnej aj spodnej časti kmeňa. Zároveň však nezabúdajte ani na strednú časť, ktorá potrebuje prevzdušniť. Toho docielite odstránením starých, prekrížených a zbytočne hustých konárov.

Okrem toho sa odporúča vykonávať aj letný rez kustovnice čínskej. Počas teplých mesiacov je totiž ideálna doba na odstránenie silných výhonkov z hlavného kmeňa, aby mali zvyšné konáre voľný prístup k svetlu a zároveň sa dostali na vzduch.

GOJI PLODY

Sladké oranžové až červené bobule, ktoré kustovnica plodí, zvyčajne dozrievajú v priebehu septembra či októbra, kedy je tiež vhodné ich zberať. Pokiaľ ide o česanie plodov, to sa vždy vykonáva ručne a je nutné k nemu pristupovať s väčšou opatrnosťou. Bobule sú totiž pomerne mäkké, takže by ich neopatrná manipulácia mohla poškodiť.

 

GOJI CHOROBY

Čo sa týka nepriaznivých vplyvov, niekedy je kustovnica čínska napadnutá škodcami a zároveň ju môžu ohroziť aj konkrétne choroby. Vzhľadom k tomu, že sa táto rastlina radí do čeľade ľuľkovitých, môže sa u nej vyskytnúť napríklad pleseň zemiaková. Ak je navyše počas leta teplejšie počasie, napádajú kustovnicu často roztoče alebo niektoré druhy vošiek.

 

ĎALŠIE DRUHY KUSTOVNICE

Okrem kustovnice čínskej existuje viac ako 80 ďalších druhov kustovníc, ktoré tiež patria do čeľade ľuľkovitých. Tie sú rozšírené v miernych a subtropických oblastiach na oboch pologuliach, a to predovšetkým v Južnej Amerike, na juhu Afriky, v Ázii, ale aj v Európe. Na našom kontinente sa môžete stretnúť napríklad s týmito druhmi:

  • Kustovnica obyčajná (Lycium halimifolium)
  • Kustovnica cudzia (Lycium barbarom)
  • Kustovnica čínska (Lycium chinense)
  • Kustovnica ruténska alebo tiež kustovnica čierna (Lycium ruthenicum)
  • Kustovnica európska (Lycium europaneum)
  • Lycium schweinfurthii

Okrem týchto druhov rozlišujeme u kustovnice tiež niekoľko významných odrôd. Zatiaľ čo napríklad Amber Sweet Goji má skôr zažltnuté plody, Goji Goliáš má naopak výrazne červené bobule, ktoré si ľudia s pestovaním kustovnice zvyčajne spájajú.

AKO SUŠIŤ KUSTOVNICU?

Pokiaľ chcete usušiť plody Goji, ktoré ste si na záhrade vypestovali, ideálne by ste ich mali najprv nechať v polotieni a potom dosušiť na slniečku, aby si zachovali svoju nutričnú hodnotu. Stačí ich rozmiestniť zhruba 2 centimetre od seba a potom už s nimi nemanipulovať ani bobule neotáčať, kým nebudú úplne suché. Sušenie na slnku predstavuje najšetrnejší spôsob, trvá však najdlhšie.

Ak vlastníte sušičku, teplota by sa mala pohybovať vždy maximálne do 42 ° C. Po dosušení by ste potom mali bobule, ktoré pripomínajú hrozienka, uchovávať v suchu a na tmavšom mieste. Sušené plody Goji majú oranžovo-červenú farbu, sú pomerne tvrdé a ich povrch je vrásnený. Môžete ich ale pred konzumáciou preprať vodou alebo ich chuť zjemniť pridaním do mliečnych výrobkov.

Okrem klasického sušenia sa u plodov Goji vykonáva tiež špeciálne sušenie mrazom čiže lyofilizácia. Vďaka tomu si dokážu zachovať maximum vitamínov, minerálov i antioxidantov a tento proces navyše z čerstvých bobúľ vytvorí chrumkavú formu bez akýchkoľvek konzervantov či pridaných cukrov. Zároveň nedochádza k rozkladu vitamínov C a A.

Ako pestovať kustovnicu čínsku?

Hoci je kustovnica čínska mrazuvzdorná a zvláda aj tuhšie zimy, preferuje hlavne prostredie so suchými a teplými letami. Pestovanie Goji je pritom pomerne nenáročné, pretože táto rastlina dobre znáša aj menej kvalitnú pôdu. Ideálnym stanoviskom je miesto s dostatočným množstvom slnečného svitu, živín a vlahy. Vhodná je ľahšia piesočnato-ílovitá zemina s vyšším pH, pričom kustovnica okolo seba potrebuje pomerne veľký voľný priestor, aby mohla nerušene rásť.

Ako prebieha výsadba kustovnice?

Kustovnicu je možné pestovať zo semien, prostredníctvom mladých bylinných odrezkov, ktoré sa dajú získať od júna do augusta, alebo pomocou oddelkov a odkopov. Výsev kustovnice sa vykonáva zhruba od marca do mája a mladé semenáčiky by mali počas prvého roku zimovať v skleníku. Sadenice Goji sa potom presádzajú do voľnej pôdy v marci alebo v apríli.

Ako zalievať kustovnicu čínsku?

Kustovnica čínska nie je na zálievku príliš náročná. Prvé a posledné zalievanie v danom roku by vždy malo byť najvýdatnejšie, pričom v období od apríla do júna stačí rastlinu Goji zalievať zhruba každých 25 dní. Kým čerstvo vysadené kustovnice je vhodné zalievať častejšie, keď začnú dozrievať plody, zálievku by ste mali skôr obmedziť. Pozor si pritom dajte na premočenie, ktoré rastlina zle znáša. Dobré je potom myslieť aj na pravidelné hnojenie kustovnice čínskej.

Ako sušiť kustovnicu čínsku?

Pokiaľ si chcete bobule Goji usušiť, nechajte plody na chvíľu v polotieni a potom ich dosušte na slnku aby si zachovali svoju nutričnú hodnotu. Mali by ste ih pritom rozmiestniť zhruba 2 cm od seba a viac s nimi nemanipulovať. pokiaľ nie sú suché. Kustovnicu môžete sušiť aj pomocou domácej sušičky, kde by teplota nemala presiahnuť teplotu 42°C. Niekedy sa prevádza aj sušenie mrazom, ktoré sa označuje ako lyofilizácia.