AVOKÁDO PESTOVANIE DOMA z kôstky: Ako na to?

Ak máte radi plody hruškovca prelahodného, ktoré sa dajú použiť na mnohé recepty, možno vás zaujíma, ako si doma vypestovať avokádo. Dobrou správou je, že sa to dá urobiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Poradíme vám, ako pestovať avokádo doma alebo v záhrade, ako pestovať avokádo vo vode a ako sa starať o avokádo, aby sa mu darilo.

Čo je avokádo?

Hoci si mnohí ľudia myslia, že avokádo je zelenina, v skutočnosti je to dosť nezvyčajné ovocie. Konkrétne ide o plody hruškovca amerického (Persea americana), vždyzeleného stromu pochádzajúceho z Mexika, ktorého pestovanie sa časom rozšírilo do teplejších oblastí na všetkých kontinentoch. Táto rastlina je však pomerne chúlostivá a vyžaduje si náležitú starostlivosť.

Avokádo dorastá do veľkosti 7 až 20 cm. Má hrboľatú šupku, ktorá je spočiatku sýtozelenej farby, ale neskôr sa stáva tmavozelenou alebo dokonca čiernou. Vnútri sa nachádza dužina, ktorá je mäkká a v zrelom stave bledožltá. Okrem toho sa v strede nachádza okrúhla kôstka s priemerom 3 až 5 cm, ktorá sa nekonzumuje.

Každý strom hrušky vyprodukuje ročne približne 120 avokád. Hmotnosť zrelých plodov, ktoré sú určené na rýchlu konzumáciu, sa pohybuje od 100 gramov do 1 kilogramu. Mexiko je popredným svetovým producentom, vývozcom a spotrebiteľom, na ktorého pripadá približne 30 % celkovej produkcie avokáda.

Najstaršie objavené semená divokého avokáda sú staré 7 000 rokov. Prvá zmienka o používaní týchto plodov pochádza z roku 291 pred naším letopočtom, keď ich ľudia v Mexiku začali spracovávať. Až v 17. storočí sa pestovanie hrušiek rozšírilo aj inde. Názov avokáda vychádza zo španielskeho slova „aguacate“, ktoré je odvodené z indiánskeho jazyka nahuatl, kde „ahuacatl“ znamená semenník. Práve tento orgán plod na prvý pohľad pripomína.

Aké živiny obsahuje avokádo?

Avokádo sa v posledných rokoch stalo veľmi obľúbenou prísadou do rôznych pokrmov, ale je obľúbené aj medzi nadšencami zdravého životného štýlu. Je bohatým zdrojom prospešných minerálov a vitamínov. Dužina má nízky obsah cukru, ale obsahuje väčšie množstvo zdravých tukov. Obsahuje najmä tieto živiny:

 • vitamín K – 26 % odporúčanej dennej dávky,
 • vitamín B5 – 14 % odporúčanej dennej dávky,
 • vitamín B6 – 13 % odporúčanej dennej dávky,
 • vitamín B9 – 20 % odporúčanej dennej dávky,
 • vitamín C – 17 % odporúčanej dennej dávky,
 • vitamín E – 10 % odporúčanej dennej dávky,
 • draslík – 14 % odporúčanej dennej dávky,
 • menšie množstvo horčíka, fosforu, zinku, mangánu, medi a železa,
 • vitamínu A, ale aj vitamínov B1 (tiamín), B2 (riboflavín) a B3 (niacín).


Avokádo je síce bohaté na tuk a má vysokú energetickú hodnotu (160 kcal na 100 gramov), ale neobsahuje žiadny cholesterol ani sodík. Zároveň obsahuje len malé množstvo nasýtených tukov. Preto hoci si mnohí ľudia myslia, že toto ovocie je pre nich príliš tučné, v skutočnosti ide o nutrične bohaté a zdravé ovocie, ktoré vás zasýti na dlhú dobu

Na čo sa používa avokádo?

Avokádo má vďaka vitamínom, minerálom a makroživinám, ktoré obsahuje, veľmi pozitívny vplyv na ľudské zdravie. Pomáha napríklad udržiavať správnu hladinu cukru v krvi, podporuje trávenie, predchádza kardiovaskulárnym ochoreniam, infarktu a mŕtvici a jeho extrakt údajne potláča rast rakovinových buniek pri niektorých druhoch rakoviny.

Okrem toho avokádo pomáha lepšie vstrebávať živiny z iných rastlinných potravín a samo je bohatým zdrojom antioxidantov. Dlhodobá konzumácia týchto plodov môže mať pozitívny vplyv na zrak, zlepšiť kvalitu vlasov a pokožky a pomôcť pri chudnutí. Extrakt z avokáda potom prináša úľavu pri artritíde, zmierňuje príznaky psoriázy a zlepšuje funkciu prostaty.

Medzi ďalšie zdravotné výhody spojené s konzumáciou avokáda patrí ochrana pečene pred poškodením a vznikom nebezpečných ochorení, zníženie zlého cholesterolu (LDL cholesterolu) a zvýšenie dobrého cholesterolu (HDL cholesterolu). Okrem toho môže mať pozitívny vplyv aj na iné oblasti tela, ale všetky tieto účinky musia potvrdiť ďalšie štúdie.

Ako pestovať avokádo v našich podmienkach?

V súčasnosti dopyt po avokáde neustále rastie a ľudia sa často pýtajú, ako si hruška poradí s pestovaním u nás a či dokáže v našej oblasti prinášať ovocie podobne ako vo svojej domovine. Ak vás zaujíma to isté, pravdepodobne vás sklameme. Pestovanie avokáda v slovenských podmienkach určite nie je jednoduché a môže sa stať, že sa nedočkáte žiadnych plodov.

Hruška je pomerne chúlostivý strom, ktorý vyžaduje teplé a vlhké podnebie v subtropoch alebo trópoch, kde teploty neklesajú pod bod mrazu a kde nie je silný vietor. Aby sa jej darilo, potrebuje kyprú, prevzdušnenú pôdu, ktorá je dobre odvodnená, obsahuje dostatok živín a má pH 5 až 6. V období sucha je potrebná pravidelná zálievka, ale neznáša dlhodobé zaplavenie koreňov.

Práve kvôli týmto požiadavkám je nepravdepodobné, že by ste tu vypestovali vysoký strom, ktorý by každý rok priniesol hromadu chutných avokád. Napriek tomu je to krásna rastlina, ktorá môže svojimi veľkými, jasne zelenými listami skrášliť každý domov. Preto sa oplatí pestovanie avokáda vyskúšať a všetky plody, ktoré si sami vypestujete, budú príjemným bonusom.

Známe odrody avokáda:

 • Avokádo Hass – ide o najpestovanejšiu odrodu na svete, ktorú bežne nájdete aj v českých obchodoch. Plody majú vajcovitý tvar a tmavú bradavičnatú šupku.
 • Avokádo Fuerte – ide o ďalšiu veľmi známu odrodu, ktorej plody sú aj po úplnom dozretí stále zelené. Majú zvyčajne podlhovastý hruškovitý tvar a šupka býva pomerne tenká.
 • Avokádo Gwen – táto odroda je pomerne veľká a rovnako ako v predchádzajúcom prípade zostáva šupka zelená aj po úplnom dozretí.
 • Bacon avokádo – tento druh avokáda sa vyznačuje menšími plodmi oválneho tvaru s tenkou a hladkou šupkou, ktorá zostáva zelená, aj keď je avokádo zrelé.
 • Pinkerton avokádo – odroda s hruškovitým tvarom plodov, ktorých šupka je veľmi tmavej farby.

Pestovanie avokáda z kôstky

Ak chcete získať sadenicu hruškového avokáda, musíte ho vypestovať z kôstky. Najprv by ste mali získať avokádo, ideálne také, ktoré je zrelé a mäkké (odporúča sa avokádo z ekologického poľnohospodárstva). V súčasnosti existujú tri rôzne spôsoby pestovania avokáda z kôstky. Konkrétne ide o tieto spôsoby:

 • pestovanie avokáda vo vode,
 • pestovanie avokáda vo vrecku,
 • pestovanie avokáda priamo v kvetináči.

Ak pestujete avokádo z jamky, mali by ste si uvedomiť, že nie každá kôstka má potenciál úspešne vyklíčiť a stať sa krásnou sadenicou. Ak teda váš prvý pokus nebude úspešný, nebuďte sklamaní. Skúste dať pestovaniu avokáda druhú alebo dokonca tretiu šancu, kým nedosiahnete želaný výsledok. Môžete vyskúšať aj iné metódy.

Ako dlho trvá pestovanie avokáda?

Ak vás zaujíma, ako sa avokádo urodí, tiež by ste nemali dúfať. Na to, aby z kôstky vyrástol strom, ktorý bude produkovať chutné avokádo, musí mať rovnaké podmienky ako vo voľnej prírode. To sa, žiaľ, nedá simulovať v byte. Ak však hruške poskytnete dostatočnú starostlivosť, môžete očakávať, že prvé výsledky sa dostavia za 5 až 7 rokov.

Pestovanie avokáda vo vode

Prvým a najobľúbenejším spôsobom, ako začať pestovať avokádo vo vašom byte, je hydroponická metóda, pri ktorej necháte avokádo klíčiť vo vode. Odpadajú vám tak starosti so zalievaním, a ak kôstku umiestnite do priehľadnej nádoby, môžete sledovať jej vývoj. Ak to chcete vyskúšať doma, najprv si pripravte nasledujúce veci:

 • Zrelé avokádo,
 • ostrý nôž,
 • špáradlá alebo špajdle,
 • sklenenú nádobu na vodu.

Najprv zrelé avokádo, ktoré ste si priniesli z obchodu, rozrežte pozdĺžne na polovicu, potom uchopte obe strany do dlaní a otočte ich proti sebe. Keď sa vám podarí kúsky oddeliť, vyberte kôstku. Dôkladne ju opláchnite, aby ste sa uistili, že v nej nie sú zvyšky dužiny, ktoré by viedli k hnilobe. Môžete tiež opatrne odlúpnuť vrchnú vrstvu kameňa.

Pokiaľ ide o spôsob zasadenia avokáda do vody, potom po obvode očistenej kôstky zapichnite tri špáradlá (môžu byť kolmé alebo mierne smerujúce k špičke), ktoré budú slúžiť ako držiak. Potom si pripravte sklenenú nádobu s dostatočne veľkým hrdlom, aby sa do nej zmestila kôstka, ale aby špajdle neprepadli.

Potom je čas položiť kameň na pohár naplnený vodou tak, aby špička kôstky smerovala nahor. Spodná časť (t. j. širšia, ľahšia časť kameňa) by mala byť po celý čas ponorená vo vode, zatiaľ čo užšia časť musí byť vystavená vzduchu. Ak sa rozhodnete použiť nádobu s úzkym hrdlom, nebudete musieť do kameňa zapichovať špáradlá, ale musíte vždy skontrolovať, či sa dotýka vody.

Ako pestovať avokádo vo vode, keď máte všetko pripravené? Nádobu umiestnite na svetlé a teplé miesto, ale mimo dosahu priameho slnečného svetla. Avokádu sa najlepšie darí v byte alebo prípadne v skleníku so stabilnou teplotou okolo 25 °C.

Okrem toho budete musieť pravidelne meniť vodu a umývať kôstku a nádobu. Odporúča sa to robiť vždy, keď sa na kôstke alebo koreni objaví ľahký povlak (približne každé 3 až 4 dni), ktorý opatrne očistíte prstami. Dávajte však pozor, aby ste rastlinu nijako nepoškodili.

Určite vás tiež zaujíma, ako avokádo zvláda pestovanie vo vode a kedy budete môcť pozorovať prvé zmeny. Rastlina klíči pomaly, takže môže trvať niekoľko týždňov, kým sa objavia prvé korene. Všetko však závisí od konkrétnej kôstky. Ak sa nič nedeje ani po dvoch mesiacoch, výsadba avokáda vo vode sa pravdepodobne nepodarila a nemá zmysel strácať čas. Kúpte si nové avokádo a skúste to znova.

Na druhej strane môžete povedať, že váš pokus bol úspešný, keď kôstka začne praskať a spod nej vyrastú malé korienky. K nim by sa po chvíli mala pripojiť stonka, ktorá sa objaví na vrchole kameňa. Potom môžete rastlinu pestovať vo vode tak dlho, ako budete chcieť, ale budete jej musieť dodať ďalšie živiny (napríklad prostredníctvom lignohumátu alebo podobne). V opačnom prípade sa môže stať, že sa rastlina prestane vyvíjať. Okrem toho, ak je vo vode príliš dlho, korene niekedy začnú hniť.

Presádzanie rastliny do kvetináča

Ďalšou možnosťou, ako pestovať avokádo z jamky doma, keď rastlina vyrastie, je presunúť ju do vhodného kvetináča. Pokiaľ ide o to, kedy avokádo zasadiť do pôdy, vhodným momentom je, keď sú korene dostatočne vyrastené a silné. To môže trvať niekoľko mesiacov, počas ktorých je potrebné rastlinu zásobovať dostatočným množstvom živín.

Keď sa rozhodnete avokádo zasadiť do substrátu, skúste opatrne vytiahnuť špáradlá. Ak sa to nepodarí, jednoducho ich odlomte. Dôležité je mať na pamäti, že avokádová jamka by mala byť zasadená správnym spôsobom. Pri sadení avokáda do substrátu by mali približne 2/3 kôstky stále vyčnievať nad zeminu. Potom budete musieť rastlinu pravidelne zalievať (nesmie vyschnúť, ale nesmiete ju ani preliať).

Pestovanie avokáda vo vrecku

Druhým spôsobom domáceho pestovania avokáda je použitie vrecka, v ktorom rastlina časom vyklíči. Hoci nie je taká bežná ako štandardné pestovanie vo vode alebo v pôde, je veľmi účinná. Ak vás táto metóda zaujala a chcete ju vyskúšať, buďte pripravení:

 • Zrelé avokádo,
 • ostrý nôž,
 • papierovú vreckovku,
 • uzatvárateľné vrecko,
 • fľašu s vodou v spreji.

Ako pestovať avokádo vo vrecku? Najprv si opäť zaobstarajte vhodné avokádo, rozrežte ho na polovicu a odstráňte kôstku. Potom ho budete musieť dôkladne očistiť a v prípade potreby olúpať tvrdú šupku. Potom už len zabalte kôstku do papierovej vreckovky, všetko dôkladne navlhčite rozprašovačom a vložte do vrecka. Vrecko uzavrite (môže byť mierne nafúknuté, čo udrží vnútro teplé a vlhké) a uložte ho na teplom mieste.

Po niekoľkých dňoch by mala kôstka prasknúť a postupne by sa mali objaviť prvé korene. Avokádo potom bude potrebovať ešte niekoľko týždňov, aby sa objavila stonka. Keď sa tak stane, vyberte kôstku z vrecka, odstráňte vreckovku a buď zasadte kôstku avokáda do pôdy, alebo ju umiestnite do nádoby s vodou ako predtým.

Pestovanie avokáda v kvetináči

Tretím spôsobom pestovania hruškovca je zasadenie avokádovej jamky priamo do kvetináča. Mnohým pestovateľom sa to môže zdať ešte jednoduchšie ako sadenie avokádových kôstok do vody. Budete na to potrebovať len nasledujúce veci:

 • Zrelé avokádo,
 • ostrý nôž,
 • kvetináč,
 • vhodný substrát.

Najprv si opäť pripravte zrelé avokádo, ktoré musíte rozkrojiť na polovicu a potom odstrániť kôstku. Tú je opäť potrebné očistiť od zvyškov dužiny, aby neskôr nezhnila. Odporúča sa tiež ponoriť kôstku na 48 hodín do vody, po tomto čase by sa mala dať vrchná šupka ľahko odlúpnuť, čím sa opäť zníži pravdepodobnosť hniloby kôstky.

Pokiaľ ide o pôdu, do ktorej sa má avokádo zasadiť, ideálny je ľahký substrát určený pre izbové rastliny. Môžete si však pripraviť aj vlastný substrát na pestovanie avokáda zmiešaním rašeliny, piesku, zeminy a kompostu. K ostatným zložkám môžete pridať trochu viac posledne menovaného. Dôležité je tiež zvážiť, aký veľký kvetináč na avokádo použijete. Nemal by byť príliš veľký, ale ani príliš malý. Preto sa odporúča vybrať kvetináč s priemerom približne 10 cm.

Ďalšou informáciou, ktorú potrebujete vedieť pri pestovaní hrušiek, je spôsob výsadby avokáda. Ak chcete avokádo zasadiť do pôdy, použite očistenú neporušenú kôstku. Správny štýl, ako zasadiť avokádovú kôstku, teda je, že by mala byť asi do polovice alebo tretiny ponorená v pôde (asi 2/3 by mali trčať von). Ideálne je potom zatlačiť ju špičkou asi 2 až 3 cm do pôdy. Potom môžete kvetináč prikryť vreckom, aby ste urýchlili klíčenie.

Ako sa starať o avokádo?

Zaujíma vás, kam umiestniť avokádo po výsadbe? Táto rastlina vyžaduje dostatok svetla a tepla, inak sa jej nebude dariť. Vyberte preto miesto na pestovanie avokáda, ktoré mu tieto podmienky poskytne. Ideálna je izbová teplota 20 až 25 °C. Vyhnite sa miestam, kde na rastlinu často dopadajú slnečné lúče, ktoré ju môžu spáliť.

Avokádo potrebuje aj dostatočnú zálievku, aby sa mu doma dobre darilo. Je dôležité udržiavať substrát v kvetináči vlhký, ale nikdy by nemal byť premočený. Vo všeobecnosti sa potom na zalievanie odporúča používať dažďovú vodu alebo v prípade potreby odkalenú vlažnú vodu. Okrem toho by sa avokádo malo v lete zalievať častejšie ako v zime.

Pokiaľ ide o hnojenie avokáda, ide o rastlinu, ktorá je pomerne náročná na dostatok živín. Preto by ste ho mali pravidelne hnojiť tekutými alebo tyčovými hnojivami, ktoré sú vhodné napríklad pre citrusové plody. Tie sa zvyčajne aplikujú od začiatku marca do konca septembra, približne raz za dva týždne alebo raz za mesiac (v závislosti od návodu).

Ako zaštipovať avokádo?

Ak chcete podporiť kvitnutie, nezabudnite avokádo pravidelne zaštipovať. Robí sa to na začiatku vegetačného obdobia a pestovateľ by mal získať krásnu, bujnú korunku. Je tiež dôležité vedieť, že kvety sa objavujú len na koncoch mladých výhonkov. Čím viac je avokádo rozvetvené, tým viac plodov môže v budúcnosti priniesť. Okrem toho sa odporúča poskytnúť rastline určitú oporu.

Ako prerezávať avokádo? S prerezávaním avokáda sa začína, keď je rastlina vysoká aspoň 15 až 20 centimetrov. Výhonky by sa mali skrátiť približne o polovicu, aby sa podporil rast. Počas vegetačného obdobia sa tiež zaštipujú všetky nové výhonky, aby sa rastlina pekne rozprestrela (prerezávanie môžete opakovať vždy, keď rastlina narastie o 15 centimetrov). Takto získate doma kompaktnú rastlinu so silným kmeňom.

Kedy kvitne avokádo?

Ak sa vášmu stromu darí, uvidíte prvé kvety. Zvyčajne sa tak stane po piatom roku života. Žltozelené kvety sú veľmi malé, samoopelivé a objavujú sa na koncoch mladých konárov. Často sa stáva, že peľ dozrie skôr ako blizna alebo naopak, čo veľmi sťažuje samoopelenie a tvorbu plodov. Avokádo sa preto musí opeľovať pomocou štetca. Avokádo si však môžete dať aj zaštepiť.

Pestovanie avokáda vonku

Neviete, ako pestovať avokádo vo vašej záhrade, pretože sa vám páčia hrušky obťažkané chutnými plodmi, ktoré ste videli v zahraničí? V tom prípade vás bohužiaľ musíme sklamať. Keďže tieto stromy potrebujú na správny rast vhodnú pôdu, ako aj dostatok tepla a svetla, ktoré majú v subtropických a tropických oblastiach, v našej záhrade ich pestovať nebudete môcť.

Ak však máte dostatok priestoru, môžete hrušku v kvetináči počas teplejších mesiacov premiestniť na terasu alebo balkón. Ak ste dostatočne odvážni a máte v záhrade dobrú pôdu, môžete skúsiť presadiť avokádo aj priamo do záhonu, ale opäť je to možné len na leto, pretože rastlina pravdepodobne nevydrží zimné teploty.

Ak chcete mať istotu, že avokádo zvládne pestovanie vonku, premiestnite ho na nové miesto až vtedy, keď rastlinu už nebudú ohrozovať prízemné mrazy. Podobne ako pri pestovaní paradajok sa odporúča postupné premiestňovanie – avokádo teda nechávajte vonku každý deň niekoľko hodín a postupne tieto intervaly predlžujte, až kým nebude môcť zostať vonku celý čas.

Vyberte miesto, ktoré má dostatok rozptýleného slnečného svetla, ale nie je neustále vystavené prudkému slnečnému žiareniu. Začiatkom septembra, keď nočné teploty začnú klesať pod 20 °C, budete musieť avokádo premiestniť späť dovnútra. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k nenávratnému poškodeniu rastliny.

Pestovanie avokáda v zime

Počas obdobia vegetačného pokoja by ste samozrejme mali upraviť podmienky pestovania tak, aby strom naďalej prosperoval. Približne od konca októbra do konca februára by avokádo malo byť v miestnosti s teplotou o 5 až 10 °C nižšou, než na akú je zvyknuté počas letných mesiacov. Optimálna teplota na pestovanie avokáda v zime je teda 15 až 20 °C.

V zime je tiež potrebné obmedziť zalievanie a neodporúča sa nadmerné vetranie, ktoré by mohlo rastlinu poškodiť. Ak predsa len musíte na chvíľu otvoriť okno, umiestnite avokádovník čo najďalej alebo ho na chvíľu premiestnite do úplne inej miestnosti. Vo všeobecnosti by ste však mali umiestniť kvetináč tam, kde bude mať počas dňa čo najviac svetla.

Choroby a škodcovia

Zaujíma vás, či môžu nezvaní návštevníci poškodiť vaše avokádo? Ak áno, máme pre vás pozitívnu správu, pretože škodcov sa v našej oblasti nemusíte príliš obávať. Hruštička nepatrí medzi naše pôvodné rastliny a nepestuje sa tu často. Niekedy môžu rastlinu napadnúť húsenice motýľov, čo sa rieši ručným odstránením a ošetrením insekticídmi.

Pokiaľ ide o to, aké choroby ohrozujú avokádo, najčastejšou je pleseň. Tie súvisia s dlhodobým zamokrením substrátu a môžu spôsobiť napríklad hnilobu listov, koreňov alebo dokonca odumretie celej rastliny. Premokrenie avokáda spoznáte napríklad podľa toho, že listy zožltnú alebo zhnednú. Na druhej strane príliš suchý vzduch spôsobí čierne škvrny na listoch.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Ako zasadiť avokádovú kôstku do vody?

Najprv vyberte z avokáda kôstku, očistite ju od zvyšnej dužiny a olúpte vrchnú vrstvu. Potom po obvode kôstky zapichnite tri špáradlá a vložte ju do sklenenej nádoby s dostatočne veľkým hrdlom, aby sa dala naplniť vodou. Špička kôstky by mala smerovať nahor a jej spodná časť by mala byť neustále v kontakte s vodou. Tento kameň bude potrebné pravidelne meniť približne každé 3 až 4 dni.

Ako zasadiť kôstku z avokáda do vrecka?

Umytú a olúpanú avokádovú kôstku zabaľte do papierovej vreckovky a potom všetko navlhčite rozprašovačom s vodou. Keď je to hotové, vložte kôstku a vreckovku do vrecka, uzavrite ho a uložte na teplom mieste. Po niekoľkých dňoch by mal púčik prasknúť a mali by sa začať objavovať korene. Keď sa do niekoľkých týždňov objaví stonka, odstráňte ju a presaďte do vody alebo do kvetináča.

Ako pestovať avokádo v kvetináči?

Avokádo môžete zasadiť aj priamo do pôdy. Najprv odstráňte kôstku, ktorú potom musíte očistiť, a môžete olúpať aj šupku. Potom ho zasaďte do ľahkého substrátu pre izbové rastliny, pričom špička musí smerovať nahor a kôstka musí byť ponorená v pôde len do jednej tretiny alebo maximálne do polovice. Aby rastlina rýchlejšie vyklíčila, môžete potom kvetináč prikryť vreckom.

Akú teplotu by malo mať avokádo pri pestovaní?

Ak ste sa rozhodli pestovať avokádo doma, mali by ste ho umiestniť na svetlé a teplé miesto, ale nikdy nie na miesto, kde je neustále vystavené ostrým slnečným lúčom. Ideálna teplota by sa mala pohybovať okolo 20 až 25 °C. Okrem toho budete musieť avokádo pravidelne zalievať a substrát by nemal byť suchý, ale ani premočený. Odporúča sa aj pravidelné hnojenie.