5 najlepších receptov z GOJI / KUSTOVNICE ČÍNSKEJ

Neviete si rady, ako spracovať Goji? Hoci v minulosti neboli tieto plody v našich zemepisných šírkach príliš rozšírené, počas posledných rokov si postupne našli svoje miesto v mnohých slovenských domácnostiach. Čerstvé bobule aj chutné sušené ovocie môžete prisypať trebárs do jogurtu, ovsenej kaše či do šalátu, ale skvele sa osvedčí aj ako ozdoba dezertov alebo prísada do džemov a sirupov.

Ak ste si doma vypestovali plody kustovnice, recepty nemusíte nikde zložito hľadať. Najobľúbenejšie recepty z Goji dnes totiž nájdete takmer v každej kuchárke, ale inšpirovať sa môžete aj na internete a vašim vlastným experimentom sa samozrejme medze nekladú. Aj my vám prinášame rad obľúbených receptov, kde plody kustovnice čínskej hrajú hlavnú úlohu.

Goji čaj

Hoci majú chutné bobule kustovnice čínskej veľa rôznych spôsobov využitia, medzi tie absolútne najobľúbenejšie patria príprava tradičného čaju. Na tento nápoj z Goji budete potrebovať len tieto ingrediencie:

 • ¾ litra vody
 • 3 čajové lyžičky sušených plodov Goji

Tento recept je veľmi jednoduchý. Plody kustovnice stačí povariť vo vode zhruba po dobu 5-10 minút. Potom bobule scedíme a vznikne nám tak chutný horúci nápoj, ktorý je možné popíjať v pôvodnom stave alebo prisladiť lyžičkou medu. V priebehu dňa je vhodné piť tento čaj po menších dúškoch a po 17. hodine radšej s jeho konzumáciou prestať, aby nemala nepriaznivý vplyv na kvalitu vášho spánku. Prevarené plody môžete potom zjesť.

V dnešnej dobe sa plody kustovnice bežne používajú aj na dochutenie bieleho či zeleného čaju, ktoré sú rovnako ako bobule Goji bohaté na antioxidanty a vďaka pridaniu tejto exotickej suroviny získajú špecifickú chuť aj ďalšiu várku vitamínov. Niektorí ľudia pri príprave čaju potom kombinujú plody Goji tiež s ďalšími surovinami, ako sú sušené jablká, šípky či plody rakytníka.

Goji džús

Ďalším obľúbeným nápojom, ktorý si z plodov kustovnice môžete doma sami vyrobiť, je Goji juice. Na jeho výrobu budete potrebovať tieto suroviny:

 • 1 hrsť sušených plodov kustovnice
 • 250 ml vody
 • 1 lyžička medu
 • ½ citróna

Plody Goji najprv na chvíľu namočíme, aby trochu zmäkli, a potom ich rozmixujeme spoločne s vodou, citrónom a medom. Vzniknutú zmes následne precedíme, čím vznikne pohár chutného džúsu. Ak budete chcieť tento nápoj pripraviť aj pre ďalších členov rodiny alebo pre priateľov, stačí množstvo ingrediencií vynásobiť počtom ľudí, ktorí by radi ochutnali.

A aké má Goji džús účinky? Údajne posilňuje zrak, podporuje činnosť pečene aj obličiek a má priaznivý vplyv aj na obranyschopnosť organizmu. Vďaka tomu, že je plný vitamínov, tiež znižuje krvný tlak, pomáha pri kĺbových ochoreniach a dokáže povzbudiť unavené oči.

Víno z goji

V Číne a ďalších ázijských krajinách sa plody kustovnice používajú aj ako základ chutného liečivého vína. Ako si podobný nápoj sami vyrobiť? Budete potrebovať tieto ingrediencie:

 • 1 liter kvalitného bieleho alebo červeného vína
 • 50 g nasekaných sušených plodov Goji
 • 2 badiánu
 • 4 klinčeky
 • Škoricu podľa chuti

Plody Goji a všetky koreniny umiestnime do vhodnej nádoby, zalejeme vínom a zazátkujeme. Nápoj potom necháme zhruba tri týždne odpočívať na chladnom mieste a aspoň raz denne zmes dôkladne pretrepeme. Potom už stačí iba precediť a užiť si príjemnú chuť vína, ktoré je ozvláštnené prímesou exotických plodov.

Džem z goji

Ak ste si doma vypestovali chutné plody kustovnice, môžete ich zužitkovať aj vo forme marmelády. Chcete si vyrobiť domáci džem z Goji? Recept je veľmi jednoduchý a zahŕňa len tieto ingrediencie:

 • 160 g sušených plodov Goji
 • 200 ml vody
 • 1 lyžicu chia semienok

Plody Goji nasypeme do mixéra, pridáme vodu a všetko spolu mixujeme tak dlho, kým nezískame hladkú hmotu. Do tejto zmesi následne pridáme lyžicu chia semienok a necháme ich chvíľku napučiavať. Hotovú marmeládu potom naplníme do pohárov a skladujeme v chladničke. Ideálne je skonzumovať džem priebehom niekoľkých dní, a ak na neho budete mať opäť chuť, pripraviť si vždy čerstvú dávku.

Goji sirup

Keďže sú plody Goji označované za všeliek, ktorý je plný vitamínov a priaznivo ovplyvňuje naše zdravie, stali sa aj súčasťou mnohých prírodných sirupov. K dostaniu je potrebné 100% Goji sirup Himalaya, Goji sirup Ramissio či Allnature Goji sirup.

Domáca šťava z Goji je lisovaná výhradne z čerstvých, ručne zbieraných plodov kustovnice čínskej. Aké má podľa výrobcov Goji sirup účinky? Údajne sa jedná o nápoj, ktorého pravidelné užívanie dodá telu potrebnú energiu a vitalitu. Zároveň má silné antioxidačné účinky, podporuje funkciu tráviacich enzýmov, udržuje správnu hladinu cukru v krvi, ale dokáže zmierniť aj podráždenosť a depresie.