ĽANOVÉ SEMIENKO – dokonalá potravina obsahujúca veľa zdravého tuku!

Ľanové semienka získavajú v poslednej dobe medzi ľuďmi stále viac na popularite. A vôbec sa nie je čomu diviť, jedná sa totiž o cenný zdroj zdraviu prospešného tuku, ktorý pomáha v boji proti cukrovke, zamedzuje rakovinotvornému bujnenie a jeho užívanie zároveň hrá významnú úlohu v prevencii srdcových a cievnych ochorení. Aby toho nebolo málo, ľanové semienko si chvália tiež ženy, ktoré túžia po bábätku, majú problémy s menštruáciou alebo ich trápia nepríjemnosti spojené s klimaktériom.

Čo je Ľanové semienko?

Čo sa týka pôvodu tejto zázračnej suroviny, takmer po celom svete dnes produkuje ľanové semienko rastlina s názvom ľan siaty čiže Linum usitatissimum. Ide o jednoročnú bylinu, ktorá údajne pochádza z regiónu medzi Indiou a východným Stredomorím a ktorú ľudia vo veľkom pestovali už v starovekom Egypte. Po Európe potom rozšírili pestovanie ľanu Rimania spoločne so Slovanmi, ktorí sú známi svojimi ľanovými košeľami.

Samotná rastlina dorastá zhruba do výšky 1,2 metra, skladá sa z priamej štíhle byle s drobnými priľahlými listami a vyznačuje sa svetlo modrými kvetmi, ktoré majú päť kališných a korunných lístkov. Plodom je potom pätpúzdra kapsula, ktorá obsahuje cenné olejnaté semená, ktoré majú hnedú či zlatistú farbu a vajcovitý plochý tvar. Dokážu vyklíčiť už pri teplotách okolo 2 ° C, a preto sa zvyčajne sejú na začiatku marca.

Okrem toho, že si ľudia zvykli konzumovať ľanové semienka a ľanový olej, zo stonky ľanu siateho sa od nepamäti získava ľanové textilné vlákno. To je pevnejšie ako priadza z bavlny, používa sa na výrobu ošatenia i obuvi, ale zároveň často slúži aj ako základ pre tvorbu dekorácií, maliarskych plátien či knižných väzieb.

Ľanové semienko zloženie

Práve vďaka svojmu zloženiu sa ľanové semienko radí medzi superpotraviny. Obsahuje totiž veľké množstvo výživných látok, ktoré by rozhodne nemali chýbať v našom jedálničku. Ľudia si túto surovinu cenia predovšetkým vďaka vysokému obsahu zdravého tuku (približne 37%), ktorý je bohatý na omega 3 mastné kyseliny, ktoré majú pozitívny vplyv nielen na hladinu cholesterolu v krvi, ale aj na srdcovú a mozgovú činnosť.

Aby toho nebolo málo, ľanové semienka sa vyznačujú tiež vysokým obsahom vitamínov skupiny B a E, majú v sebe veľké množstvo vlákniny a proteínov a zároveň predstavujú skvelý zdroj minerálov, ako je napríklad:

 • vápnik
 • železo
 • horčík
 • zinok
 • mangán
 • selén
 • fosfor
 • draslík

Okrem toho obsahuje ľanové semienko estrogény a antioxidanty rastlinného pôvodu, ktoré sa označujú ako lignany a pomáhajú organizmu bojovať proti cukrovke alebo chorobám obličiek. Vďaka všetkým týmto zložkám má ľanové semienko vynikajúce antioxidačné, protizápalové a regeneračné účinky.

Nutričné hodnoty ľanového semienka

Veľa ľudí tiež zaujíma, aké má ľanové semienko nutričné hodnoty. Čo sa týka energetickej stránky veci, 100 gramov tejto suroviny podľa kalorických tabuliek obsahuje zhruba 1970 kJ (asi 470 kcal). Toto množstvo surového ľanového semienka v sebe ďalej ukrýva:

 • 31 gramov tukov
 • 29 gramov bielkovín
 • 39 gramov vlákniny
 • 3 gramy sacharidov
 • 2 gramy cukru

Zlaté ľanové semienka a hnedé ľanové semienka: rozdiely

Na trhu sú momentálne dostupné hneď dve varianty ľanového semienka, a to konkrétne semienko hnedé a semienko zlaté. Hoci sa v obchodoch predáva predovšetkým prvý spomínaný variant, rozdiel medzi nimi je z pohľadu výživových hodnôt minimálny. Kým hnedé ľanové semienko však chutí hlavne po orieškoch, u zlatého ľanového semienka je chuť jemnejšia a skôr orieškovo-maslová.

Ľanové semienko: predaj a cena

Neviete si rady, kde zohnať ľanové semienko? Či už máte záujem o hnedý či zlatý variant alebo dokonca o ľanový olej, to všetko môžete zakúpiť v obchodoch so zdravou výživou, na farmárskych trhoch, ale aj prostredníctvom internetu, v supermarkete alebo v drogérii. Pri nákupe si však dajte pozor, aby boli semienka dobre zabalené a radšej ich nakupujte vcelku s tým, že si ich nameliete či nadrvíte sami doma.

Pokiaľ ide o to, aká je pre ľanové semienka cena, za jeden kilogram zvyčajne zaplatíte 3 – 5 euro. Menšie balenie semienok vás potom vyjde zhruba na 1,50 – 2,50 euro, pričom vždy záleží na tom, či je semienko celé alebo drvené, aké množstvo kupujete a či je táto surovina naviac aj niečím ochutená.

Pokiaľ ide o ľanové semienka, predajcovia ponúkajú aj špeciálnu ľanovou múku, ktorá sa predáva v polkilovom balení za cca 2 eurá. Ďalej zoženiete aj ľanový olej, ktorého účinky sú pre zdravie veľmi prospešné. Za 250 mililitrov zaplatíte asi 3 eurá, 500 mililitrov vás potom vyjde zhruba na 5 – 6 euro.

Čo je ľanové semienko?

Ľanové semienko, ktoré dnes veľa ľudí označuje za zázračnú surovinu, je produktom rastliny s názvom ľan siaty. Tieto nenápadná semienka pritom predstavujú cenný zdroj prospešného tuku, ktorý má pozitívne účinky na ľudský organizmus. Pomáhajú napríklad v boji proti cukrovke, údajne podporujú snahy o počatie a chvália si ich tiež ženy, ktoré trápia bolestivá menštruácia.

Aké má ľanové semienko zloženie?

Táto superpotravina obsahuje veľké množstvo výživných látok. Je známa hlavne vďaka vysokému obsahu zdravého tuku, ktorý je bohatý na omega-3 mastné kyseliny. Ľanové semienko ďalej obsahuje vitamíny skupiny B a E, veľké množstvo vlákniny, proteínov a minerálov. Ide napríklad o vápnik, železo, zinok alebo horčík. Okrem toho ľanové semienko obsahuje tiež estrogény a antioxidanty rastlinného pôvodu označované ako lignany.

Ako sa líši zlaté ľanové semienko a hnedé ľanové semienko?

V dnešnej dobe sú na trhu dostupné dva varianty ľanového semienka, a síce zlaté semienko a hnedé semienko. Z pohľadu výživových hodnôt sa tieto druhy príliš nelíšia, rozdiel však môže byť v ich chuti. Kým hnedé ľanové semienko pripomína orechy, zlaté ľanové semienko má skôr jemnejšiu chuť, ktorá je označovaná ako orieškovo-maslová.

Kde kúpiť ľanové semienko?

Či zháňate zlaté ľanové semienko, hnedé ľanové semienko, alebo ľanový olej, všetky tieto suroviny sú k dostaniu v obchodoch so zdravou výživou, na farmárskych trhoch, ale aj v supermarkete, v drogérii alebo na internete. Pri nákupe ľanových semienok je však dôležité dbať na kvalitu a dať pozor, aby boli semienka dobre zabalené. Ideálne je kupovať túto surovinu vcelku a rozomlieť semienka až doma.