Dozvedeli ste sa o liečivých účinkoch rastliny s názvom kozonoha hostcová a chceli by ste si ju vysadiť na záhradku, ale neviete, ako na to? Alebo sa naopak s prítomnosťou tejto buriny stretávate už dlhšiu dobu a nemôžete sa jej za žiadnu cenu zbaviť? Poradíme vám, ako pestovať kozonoha, kozie nohu, ale aj niekoľko spôsobov, ako túto rastlinu efektívne vyhubiť.
Kozonoha hostcová: pestovanie
Pre jedného nebezpečná burina, ktorú nie je možné žiadnym spôsobom zničiť, pre iného bylinka s nespočetným množstvom liečivých účinkov. Presne tak by sa dala popísať kozonoha hostcová, čo je rastlina z čeľade mrkvovitých, ktorú ľudia nazývajú tiež husacia packa alebo kerhák. Má hranatú a ryhovanú lodyhu, ktorá je na konci rozvetvená, trojpočetné listy vajcovitého tvaru, ktoré sú ostro pílkovité, biele okvetné lístky a rozsiahlu sieť odnoží.
Pokiaľ ide o typické miesta výskytu tejto rastliny, kozonoha kozia noha na našom území nájdete prakticky kdekoľvek, a to od nížin až po horské pásma. Najčastejšie sa objavuje v podraste vlhkých zmiešaných či listnatých lesov, ale aj v lužných lesoch alebo na tienistých lesných lúkach, na brehoch riek a na poliach. Výnimkou potom nie je ani výskyt kozonoha v parkoch, v sadoch alebo na lúkach.
Vzhľadom k vytrvalosti a húževnatosti tejto rastliny je pestovanie kozonoha kozej nohy veľmi jednoduché. Musíte si však dať dobrý pozor na to, aby sa nerozšírila po celej záhrade a nestala sa tak obávanou burinou, ktorú rad záhradkárov tak neznáša. Z toho dôvodu by ste túto bylinu mali umiestniť niekam na kraj záhrady alebo do kúta, kde nebude môcť ostatným rastlinkám ublížiť.
Kozonoha hostcová preferuje polotienisté stanovište s dostatočne vlhkou a výživnou zeminou. Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nitrofilnú rastlinu, potrebuje k správnemu rastu tiež vyššie množstvo dusíka v pôde. Ideálne stanovište je napríklad vedľa drobných cibuľovín, ktoré sa počas leta zaťahujú. S tými si totiž kozonoha nebude vzájomne prekážať.
Ak sa rozhodnete pre pestovanie kozonoha kozej nohy, aby ste neskôr mohli využiť jej liečivé vlastnosti, dbajte však na jednu dôležitú zásadu. Nikdy nenechajte rastlinu vykvitnúť. Zároveň včas obmedzte jej rozrastanie do okolia, a to napríklad prostredníctvom ohraničenia plochy, kde mienite kozonoha pestovať, pomocou obrubníka. Ten by mal byť však v pôde umiestnený dostatočne hlboko.
Kozonoha hostcová: likvidácia
Keďže kozonoha hostcová patrí medzi invazívne rastliny a je veľmi húževnatá, rastie prakticky všade bez ohľadu na to, či má ideálne podmienky na rozmnožovanie. Postupom času tak vytvára husté, rozsiahle a veľmi odolné kolónie, ktorých sa dá zbaviť len veľmi ťažko. Mnohí záhradkári preto jej prítomnosť často berú ako úplnú pohromu.
Na neobrábaných pôdach sa kozonoha hostcová rýchlo množí pomocou nažiek, ktoré vypadávajú všade okolo pôvodné rastliny. Hoci sú čerstvé nažky neklíčivé, ak kozonoha na danom stanovišti prezimuje, ich klíčivosť sa výrazne zvýši. Okrem toho si rastlina vytvára rozsiahlu sieť odnoží, ktoré slúžia na vegetatívne rozmnožovanie. Spoločne s koreňmi zakrátko prerastú pôdu všade v blízkom okolí.
Rast kozonoha je vehementný a len tak niečo ho nezastaví. Odnože a semená sa pritom môžu rozširovať prostredníctvom vetra, ale tiež pri nevhodnom spracovaní pôdy alebo kompostom. Táto húževnatá bylina je potom dokonca schopná zlikvidovať niektoré trvalky, ktoré sa v jej blízkosti nachádzajú, a môže mať negatívny vplyv aj na niektoré listnaté či ihličnaté dreviny.
Ako vyhubiť kozonoha?
Kozonoha hostcová rastie veľmi bujne a jej bohatý koreňový systém zasahuje hlboko do pôdy. Je veľmi ťažké všetky korene nájsť a vykopať, takže sa môže stať, že aj keď sa o to pokúsite, rastlina sa za chvíľu objaví znova. Jej rýchlemu šíreniu totiž napomáhajú dobré reprodukčné vlohy kozonoha, vysoká prispôsobivosť akýmkoľvek podmienkam aj veľká konkurenčná schopnosť oproti iným druhom.
Podľa záhradkárov existujú dva rôzne spôsoby, ako sa kozonoha zbaviť. Prvým z nich je manuálne likvidácia nechcenej buriny, druhým potom použitie chemických prípravkov. Ktorý z nich si vyberiete, je samozrejme na vás. Často záleží hlavne na tom, ako veľmi sa kozonoha na záhrade rozrástla, akú plochu burina pokrýva a koľko energie, peňazí alebo času ste ochotní do jej likvidácie investovať.
Ničenie kozonoha bez chémie
Ak sa chcete kozonoha zbaviť bez pomoci chémie, je potrebné vrhnúť sa na likvidácii tejto nepríjemnej buriny mechanickým spôsobom. Dôležité je vytrhávať rastliny aj s koreňmi a vyryť tiež všetky odnože, ktoré nájdete. Dbajte pritom na dôkladnosť a na odstránenie kozonoha použite špeciálne rycie vidly, ktorými podzemky nepreseknete. Z pôdy sa potom vždy pokúste vybrať aj tie najmenšie zvyšky rastliny.
Aby ste sa buriny naozaj zbavili, zopakujte rytie a ručné pletie záhrady znovu po dvoch týždňoch. Aj po dôkladnej práci totiž v pôde naďalej zostávajú výhonky a korienky kozonoha kozie nohy. Nemenej dôležité je pustiť sa do likvidácie tejto rastliny ešte pred tým, než začne kvitnúť, k čomu dochádza zhruba od mája do októbra. Potom by sa totiž mohla začať množiť tiež semenami a zbaviť sa jej by bolo ešte ťažšie.
Ak sa u vás kozonoha hostcová rozšírila a rastie na veľkej ploche záhrady, skúste na danom mieste vysadiť zemiaky. Tento krok by mal obmedziť prístup kozonoha k svetlu a celkovo oslabiť jeho rast. To však pomôže iba za predpokladu, že bude výsadba dostatočne hustá a budete ju opakovať aspoň po dobu dvoch alebo troch rokov.
Úspešného vyhubenie kozonoha môžete dosiahnuť tiež vysiatím kapucínky, čo je jednoročná bylina s plazivou stonkou, ktorá bujne rastie a je schopná odpudzovať plesne aj hmyz. Osivo sa na zamorené záhony vysieva nahusto, a to približne od apríla. Ak budete rastlinky dostatočne zavlažovať a hnojiť, kapucínka by mala vytvoriť hustý porast, ktorý kozonoha oslabí alebo dokonca úplne zlikviduje.
Niektorí pestovatelia potom odporúčajú po celej ploche zamorených záhonov rozprestrieť čiernu fóliu, ktorá by mala kozonoha aspoň čiastočne zadusiť, alebo pokryť pôdu zhruba 20 až 30 centimetrov vysokou vrstvou lístia. Počas vegetácie potom odnože kozonoha prerastú cez vlhkú kyprú vrstvu tlejúceho lístia, odkiaľ sa následne dajú pomerne dobre odstrániť.
Kompostovanie
Veľa záhradkárov sa tiež pýta, či je možné túto burinu hádzať do kompostu, alebo by sa tomu mal človek radšej vyhnúť. Tu je dôležité podotknúť, že aj buriny množiace sa hlavne prostredníctvom odnoží a koreňov, ako je práve kozonoha hostcová alebo napríklad pýr plazivý, je možné kompostovať. Pred umiestnením rastlín na kompost by ste ich však mali dôkladne usušiť alebo nechať vykvasiť.
Chemická likvidácia kozonoha hostcová
Ak sa kozonoha v menšom množstve objaví na záhonoch, vyrastie medzi okrasnými kríkmi alebo lemuje cestičky, ktoré ste si na svojej záhrade starostlivo vytvorili, môžete ju zlikvidovať aj pomocou chémie. Dobré skúsenosti majú záhradkári napríklad s Roundup, ktorý sa štetcom nanáša priamo na vybranú burinu alebo sa používa ako postrek na jednotlivé listy.
Voči bežným rastovým herbicídom môže byť kozonoha hostcová pomerne odolná a je možné, že sa po ich aplikácii skoro znova objaví. Ak sa táto rastlina rozrastie na väčšej ploche, jednoduché trhanie a prerývane záhone už vám však najskôr nepomôže. Dostupným variantom sú potom totálne herbicídy, ktoré prenikajú rastlinou až do koreňov (napríklad Touchdown), alebo selektívne herbicídy vhodné na likvidáciu dvojklíčnolistových burín.
Pri práci s akýmikoľvek chemickými látkami, kam patria aj herbicídy, sa vždy dôsledne doporučuje zoznámiť sa s vhodným dávkovaním a použitím daného prípravku. Dôležité je tiež aplikovať zvolený postrek v správnom čase, a to ideálne na jar, kedy kozonoha ešte len pučí a jednotlivé rastlinky nie sú zatiaľ vyššie ako 15 centimetrov. Trvá potom zhruba dva týždne, než budú účinky chémie viditeľné.
Kde rastie kozonoha hostcová?
Na Slovensku na kozonoha narazíte prakticky kdekoľvek, pretože rastie od nížin až po horské pásma. Najviac sa jej darí v podraste vlhkých zmiešaných alebo listnatých lesov, ďalej v lužných lesoch, na tienistých lesných pasekách, na brehoch riek, na poliach, v parkoch i na lúkach. Výnimkou samozrejme nie je ani výskyt na záhradách, čo niektorí pestovatelia vďaka liečivým vlastnostiam tejto rastliny oceňujú, ale pre iných je to skôr pohroma.
Ako pestovať kozonoha hostcového?
Kozonoha hostcová preferuje polotienisté stanovište, kde je dostatočne vlhká a výživná zemina. Jedná sa o nitrofilnú rastlinu, čo znamená, že pre svoj rast potrebuje väčšie množstvo dusíka v pôde. Ideálnym miestom, kam môžete kozonoha vysadiť, je okraj alebo roh záhrady, kde nebude môcť poškodiť iným rastliny. Nenechajte ju však vykvitnúť a obmedzte rozrastanie do okolia napríklad pomocou dostatočne zahĺbeného obrubníka.
Ako sa kozonoha šíri do okolia?
Kozonoha hostcová na našom území rastie takmer všade. Na neobrábaných pôdach sa rozširuje pomocou nažiek, ktoré vypadávajú všade okolo pôvodnej rastliny. Okrem toho kozonoha vytvára rozsiahlu sieť odnoží, ktoré slúžia ako prostriedok vegetatívneho rozmnožovania. Spoločne s koreňmi následne prerastá okolitú pôdu a len tak niečo ju nezastaví.
Ako vyhubiť kozonoha bez chémie?
Ak sa chcete kozonoha zbaviť mechanicky, je nutné pustiť sa do ručného pletia rastlín, ešte než vykvitnú. Pokúste sa rastliny vytrhávať aj s koreňmi a vyryť tiež všetky odnože (ideálne pomocou rycích vidiel). Z pôdy potom vyberte aj tie najmenšie zvyšky rastliny a ručné pletie záhrady zopakujte zasa za dva týždne. Môžete tiež skúsiť vysadiť na zamorenú časť záhrady zemiaky či kapucínku, rozprestrieť na danom mieste čiernu fóliu alebo ju pokryť vyššou vrstvou lístia.