HYDROPÓNIA V DOMA: Ako na to?

V posledných rokoch sa o hydroponické pestovanie rastlín zaujíma čoraz viac ľudí. Majú na to mnoho rôznych dôvodov, napríklad rýchlejší rast zeleniny, vyššie výnosy alebo udržateľnú produkciu. Povieme vám, ako funguje domáca hydropónia, aké hydroponické nádoby si budete musieť zaobstarať a čo vlastne hydropónia pre začiatočníkov zahŕňa.

Čo je hydropónia?

Hydropónia je moderný a pomerne jednoduchý spôsob pestovania rastlín bez pôdy, t. j. len v živnom roztoku. Túto metódu údajne vynašli už pred dávnymi vekmi starí Egypťania, ale časom sa rôznymi spôsobmi zdokonaľovala. Medzi najstaršie príklady hydropónie patria plávajúce záhrady v Číne alebo visuté záhrady Semiramis v Babylone.

Dnes sa za zakladateľov modernej hydropónie považujú nemeckí botanici Willhelm Knop a Julius von Sachs. Títo muži sa už v 60. a 70. rokoch 19. storočia zaujímali o pestovanie rastlín bez pôdy len pomocou živného roztoku. Ich poznatky a metódy sa medzi ľuďmi rýchlo ujali. Dnes je to skvelý spôsob pestovania zeleniny, byliniek, izbových rastlín a kvetov nezávisle od počasia.

Hydropónia znamená, že na pestovanie potrebujete len samotnú rastlinu, živný roztok a pestovateľské médium, ktoré je potrebné na udržanie rastliny v kvetináči alebo debničke. Práve živný roztok dodáva rastúcim rastlinám všetky potrebné živiny bez toho, aby museli byť umiestnené v pôde, čím sa zabezpečuje optimálne prostredie pre rast.

Hydroponické pestovanie je skvelý spôsob, ako zabezpečiť zeleninu, ovocie alebo bylinky aj počas chladnejších mesiacov. Je tiež zaujímavou alternatívou pre ľudí, ktorí nemajú vlastnú záhradu alebo bojujú s obmedzeným priestorom. Na výber je niekoľko rôznych hydroponických systémov.

Výhody hydropónie

Hydroponické pestovanie nie je závislé od miestnych klimatických podmienok alebo počasia, ktoré práve prevláda vo vašej oblasti. Navyše ho môžete praktizovať počas celého roka, čo rozhodne neplatí pre pestovanie zeleniny alebo kvetov na záhonoch. Okrem toho si ľudia pochvaľujú aj účinnosť hydropónie a skutočnosť, že vypestované produkty sú zdravé a nutrične hodnotné.

Hydroponický systém poskytuje rastlinám kvalitnú výživu a zároveň zabezpečuje, aby zelenina, ovocie alebo kvety neboli vystavené bežným chorobám a škodcom. Sterilné substráty neobsahujú zárodky chorôb ani burinu. Pokiaľ ide o správnu starostlivosť, úplne postačí rastliny raz za čas zaliať a tiež doplniť potrebný živný roztok.

Aké sú výhody hydropónie?

  • Pestovanie bez pôdy, len s použitím pestovateľských médií,
  • udržateľná a vysokokvalitná produkcia,
  • nezávislosť od klímy a počasia,
  • nízka spotreba vody,
  • jednoduchšie dávkovanie živín,
  • rýchlejšie zakorenenie rastlín,
  • nižšie riziko poškodenia rastlín škodcami alebo chorobami,
  • možnosť kontroly výživy rastlín pomocou kvalitných hnojív,
  • vyššia účinnosť pestovania a vyššie výnosy,
  • vyšší obsah zdraviu prospešných látok v pestovaných plodinách,
  • vhodné aj pre alergikov (žiadny kontakt s alergénmi v pôde).

Ďalšou veľkou výhodou hydroponického pestovania je, že keď človek odíde na dlhšiu dovolenku, nemusí sa nutne starať o to, kto príde zalievať izbové rastliny alebo záhradu. Jeho rastliny sa o seba dokážu na nejaký čas postarať samy.

Nevýhody hydropónie

Hoci hydroponické pestovanie rastlín má mnoho výhod, existujú samozrejme aj nevýhody, ktoré môžu ľudí odradiť. Patrí medzi ne väčšia počiatočná investícia do hydroponického systému, potreba pravidelnej kontroly a správnej údržby hydroponického systému (monitorovanie živín alebo pH) alebo potreba elektrickej energie (v závislosti od zvoleného systému).

Hydropónia pre každého

Možno sa pýtate, či je hydropónia pre vás vhodná, pretože si nie ste istí, čo sa vlastne dá týmto spôsobom pestovať. Nuž, máme pre vás skvelú správu, pretože pomocou hydropónie sa dá doma vypestovať takmer všetko. Konkrétne ide o rôzne druhy zeleniny, ovocia a byliniek, ale aj izbové rastliny a kvety.

Hydroponické pestovanie zeleniny a ovocia

V súčasnosti je medzi ľuďmi asi najobľúbenejšie hydroponické pestovanie rôznych druhov zeleniny, ale samozrejme môžete tento systém využiť aj na získanie bohatej úrody šťavnatého ovocia. Medzi najčastejšie spôsoby využitia hydropónie v praxi patria napr:

  • hydroponické pestovanie paradajok,
  • hydroponické pestovanie uhoriek,
  • hydroponické pestovanie šalátu,
  • hydroponické pestovanie zemiakov,
  • hydroponické pestovanie reďkovky,
  • hydroponické pestovanie jahôd.


Hydroponické pestovanie byliniek

Okrem toho môžete hydroponické pestovanie využiť aj na zabezpečenie toho, aby ste mali v kuchyni vždy dostatok čerstvých byliniek. Pestovatelia týmto spôsobom pestujú obľúbenú bazalku, ale aj hojne využívanú mätu, tymián alebo šalviu. Fantázii sa tu však samozrejme medze nekladú, takže môžete vyskúšať aj iné druhy byliniek.

Hydroponické pestovanie izbových rastlín a kvetov

Okrem zeleniny, ovocia a byliniek je väčšina izbových rastlín vhodná aj na hydroponické pestovanie (neodporúča sa pre kaktusy a sukulenty), ktoré ľudia radi umiestňujú do interiéru. Okrem toho však môžete týmto spôsobom pestovať aj rastliny, ktoré sa potom predávajú ako rezané kvety. Obzvlášť obľúbené sú tieto činnosti:

  • hydroponické pestovanie orchideí,
  • hydroponické pestovanie gerber,
  • hydroponické pestovanie klinčekov,
  • hydroponické pestovanie tulipánov,
  • hydroponické pestovanie lopatkovcov,
  • hydroponické pestovanie monster,
  • hydroponické pestovanie dracény,
  • hydroponické pestovanie fikusu,
  • hydroponické pestovanie potosu.

Ako funguje hydropónia?

Všetku prácu v hydroponickom pestovateľskom systéme vykonáva voda a živný roztok, pretože v tomto prípade sa rastlina nevkladá do pôdy. Pri pestovaní rastlín v bežnom substráte sa často stáva, že ich prelejete alebo necháte príliš dlho bez vody a rastliny vyschnú.

V hydropónii však rastlina získava potrebné živiny len z vody a pomocou priepustného pestovateľského substrátu, ktorý absorbuje vlhkosť a vodu. Čoskoro sa vytvorí koreňový systém, prostredníctvom ktorého rastlina získa všetko, čo potrebuje na rast.

Hydroponické systémy

Ak uvažujete o tom, že by ste vyskúšali hydropóniu vo svojej domácnosti, pravdepodobne vás zaujíma, aké typy hydropónie existujú a ktorý by mohol byť pre vás ten pravý. Každý začiatočník by mal zároveň vedieť, že čím je systém menší, tým je náchylnejší na kolísanie hodnôt. Čím väčšiu nádrž máte, tým lepšie sa môžete o svoje rastliny starať.

Okrem toho je potom potrebné rozdeliť hydroponické systémy na aktívne a pasívne. Pasívne fungujú len vďaka gravitácii z nádrže a na svoj chod nepotrebujú elektrinu, čerpadlo ani žiadne časovače. Na druhej strane aktívne systémy obsahujú obehové čerpadlo, ktoré dodáva rastlinám potrebné živiny. Vo všeobecnosti možno rozlíšiť tieto systémy:

  • Pasívne hydroponické systémy – táto možnosť nepotrebuje na fungovanie žiadnu elektrinu, takže nemusíte kupovať čerpadlá ani spínače. Je to dobrá voľba pre začiatočníkov, pretože tento systém si vystačí s gravitačným tlakom z nádrže. Výhodou je nízka obstarávacia cena a nízke prevádzkové náklady, zatiaľ čo nevýhodou je nemožnosť časového nastavenia zalievania a malá pestovateľská plocha.
  • Recirkulačné hydroponické systémy – v tomto prípade získava pestovateľ absolútnu kontrolu nad procesom pestovania, pretože môže načasovať zavlažovanie a zabezpečiť optimálny prísun živín pre rastliny. Ide o aktívny systém, ktorý využíva cirkulačné čerpadlo na zabezpečenie starostlivosti o rastliny podľa vašich predstáv. Okrem toho je kompatibilný s rôznymi pestovateľskými médiami, hnojivo cirkuluje systémom a pestovatelia majú takmer neobmedzené možnosti. Nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena, vyššie prevádzkové náklady, vyššia spotreba elektrickej energie a o niečo náročnejšia údržba.
  • Systémy Run2waste – ide o jednoduchý variant, pri ktorom sa voda aplikuje dovtedy, kým neodtečie z koreňovej zóny do odpadovej nádrže. Do systému sa už nevracia, čím sa táto metóda odlišuje od recirkulačného systému. Výhodou je bezpečnejšie pestovanie rastlín, nevýhodou bývajú vyššie prevádzkové náklady.

Hydroponické systémy sa delia aj podľa toho, či vyžadujú špeciálny substrát, alebo pracujú len so živným roztokom. Začiatočníci v hydropónii zvyčajne používajú techniku pestovania, pri ktorej sa rastliny umiestňujú do špecifického substrátu, čo je pestovateľské médium, ktoré zadržiava vodu a tiež pomáha udržať korene pestovanej rastliny. Zavlažovanie potom funguje prostredníctvom dýz alebo kvapkovačov. Obľúbené sú napríklad samozavlažovacie kvetináče.

O niečo náročnejšie je použitie hydroponických systémov, ktoré nepotrebujú žiadny substrát. V tomto prípade možno použiť niekoľko rôznych metód vrátane metódy živného filtra (NFT), aeroponických systémov alebo hlbokovodnej kultúry.

Konkrétní hydroponické systémy:

  • Hydroponické systémy NFT – skratka pre Nutrient Film Technique, čo znamená, že systém využíva recirkulačné čerpadlo a špeciálne kocky. Živný roztok sa pomaly pohybuje okolo koreňov pestovaných rastlín, aby mali dostatočný prísun kyslíka. Tie potom prijímajú množstvo živín a vody, ktoré potrebujú. Inštalácia je tiež pomerne jednoduchá a výhodou je nízka spotreba vody a energie alebo minimálna spotreba pestovateľských médií.
  • DWC (deep water culture) – ide o pestovanie rastlín v hlbokej vode, kde sú korene ponorené priamo v nádrži so živným roztokom. Potrebujú však kyslík, ktorý zabezpečuje vzduchové čerpadlo, ktoré neustále okysličuje živný roztok.
  • Kvapkové hydroponické systémy – táto metóda je vhodná pre pestovateľov, ktorí radi menia svoje pestovateľské metódy. Živný roztok sa čerpá cez zavlažovacie trubice z nádrže priamo k rastline. Kvapkacie koncovky umožňujú nastaviť rýchlosť prietoku tak, aby sa zabezpečilo dostatočné nasýtenie pestovateľského média. Živný roztok sa potom okysličuje priamo v nádrži pomocou vzduchového čerpadla. Výhodou je presná kontrola príjmu živín a celková účinnosť, zatiaľ čo nevýhodou je, že kvapková závlaha bez recirkulačného systému nie je šetrná k životnému prostrediu.
  • Zaplavované hydroponické systémy (Ebb and Flow) – táto možnosť je určená pre pokročilejších pestovateľov, pretože je mimoriadne účinná, ale náročná. Rastliny sa vysádzajú do vyvýšených záhonov s pestovateľským substrátom. Tie sa potom pravidelne zaplavujú až po okraj živným roztokom, ktorého prebytok odteká do nádrže alebo odpadu. Takýmto spôsobom možno pestovať takmer všetky rastliny, ak majú ich korene dostatok kyslíka. Nevýhodou však je, že živný roztok je potrebné starostlivo sledovať a nastaviť správne intervaly zavlažovania, čo si vyžaduje skúsenosti.
  • Aeroponické systémy – v tomto prípade sú korene pestovaných rastlín zavesené vo vzduchu vo vnútri komory, kde sú rozprašovače, ktoré okolo nich rozprašujú živný roztok. Prebytok potom prúdi späť do nádrže a poskytuje koreňom neobmedzený prísun kyslíka. Nepoužíva sa tu žiadna pôda a rastliny môžu byť na mieste ukotvené napríklad pomocou neoprénových zátok alebo hydroponických pohárov. Ide o účinnú metódu, ktorá sa pomerne ľahko ovláda, nevýhodou je však vyššia obstarávacia cena alebo skutočnosť, že v prípade poruchy systému nemajú rastliny žiadny prísun vody.

Domáci hydroponický systém

Márne premýšľate, ako si doma osvojiť hydropóniu a dosiahnuť skvelé výsledky pestovania? Našťastie základy hydropónie nie sú príliš zložité a s trochou úsilia zvládne tento spôsob pestovania rastlín aj začiatočník. Hydropóniu v byte alebo na balkóne si môžete veľmi jednoducho urobiť aj u vás doma.

Čo potrebujete na hydroponické pestovanie?

  • Vhodná rastlina – vyberte si rastlinu, ktorú plánujete pestovať v hydroponickom systéme, môže to byť rôzne druhy zeleniny, bylinky alebo dokonca izbové rastliny. Potom budete potrebovať semená alebo sadenice.
  • Hydroponické nádoby – základné hydroponické nádoby sú samozrejme k dispozícii v rôznych tvaroch a veľkostiach, najčastejšie plastové. Zvyčajne sa skladajú z dvoch častí, z vnútornej časti s otvormi pre korene na dne a po stranách a potom z vonkajšej časti, ktorá chráni rastlinu.
  • Pestovateľské médium (hydroponické médium) – V mnohých hydroponických systémoch sú rastliny upevnené v kvetináčoch prostredníctvom pestovateľského média. Tento materiál potom drží rastlinu na mieste a pomáha jej získavať dostatok živín. Medzi materiály používané na tieto účely patrí napríklad keramzit, kokosové vlákno, perlit, piesok, pemza, drvený polystyrén atď.
  • Živný roztok – Aby ste rastlinám, ktoré pestujete, zabezpečili dostatok živín, musíte ich pridať do vody vo forme živných roztokov. Ide o špeciálne hnojivá určené pre hydropóniu, ktoré sú vhodné pre konkrétne druhy rastlín. Živný roztok sa potom buď zmieša s vodou, alebo sa aplikuje prostredníctvom automatického dávkovača, ktorý do vody pridáva primerané množstvo živín a kontroluje pH roztoku.
  • Merač hladiny vody – toto zariadenie sa používa na zabezpečenie toho, aby hydroponická nádoba obsahovala optimálne množstvo vody.
  • Prístroje na meranie teploty a vlhkosti alebo pH a EC – rastliny potrebujú na bezproblémový rast optimálne podmienky. Ide konkrétne o teplotu a vlhkosť vzduchu, ale aj pH a elektrickú vodivosť živného roztoku.

Ako pestovať v hydropónii?

Pre niektoré rastliny, ako sú paradajky, paprika alebo bylinky (bazalka, majoránka, pažítka), sa odporúča pestovanie zo semien. Ak však chcete pestovať druhy, ktoré klíčia dlhšie, môžete si kúpiť sadenice alebo odrezky dospelých rastlín. V tomto prípade však budete musieť prepláchnuť korene a odstrániť všetky poškodené časti.

Hneď na začiatku treba spomenúť, že sa neodporúča presádzať väčšie sadenice alebo dokonca staršie rastliny, ktoré boli istý čas zvyknuté žiť v pôde, do hydroponických systémov. Takáto zmena môže byť pre ne príliš náročná a môžu čoskoro uhynúť. Preto je lepšie zvoliť inú možnosť.

Ak sa rozhodnete nechať semená vyklíčiť, nechajte ich pred výsevom asi dva dni v chladničke. Potom ich vložte do nádoby s vodou, kde zostanú asi 24 hodín, a potom je čas preniesť ich na savú podložku (vatu alebo látku) alebo na pestovateľský substrát. Udržujte ich v raste pomocou vody izbovej teploty a hnojiva určeného na klíčenie semien. Keď vyklíčia, je čas začať s hydropóniou.

Rastlinu (očistenú sadenicu alebo vyklíčené semeno) treba presadiť do špeciálneho hydroponického kvetináča, ktorý by mal vnútri obsahovať pestovateľské médium. Potom by ste mali vonkajšiu nádobu naplniť živným roztokom a nechať rastlinu, aby si zvykla na nové prostredie. Živiny by sa potom mali pravidelne dopĺňať, ale hnojivo by sa nikdy nemalo sypať priamo na pestovateľský substrát, ktorý by mohol začať plesnivieť.

Ako sa starať o rastliny?

Hydroponické kvetináče by mali obsahovať aj indikátor hladiny vody, aby ste presne vedeli, kedy ju doplniť, ak to robíte ručne. Stredné a väčšie kvetináče zvyčajne potrebujú doplniť vodu po dvoch týždňoch, ale menšie kvetináče a sadenice budú potrebovať doplniť vodu približne po týždni. Ideálne je používať odstátu vodu s teplotou približne 20 °C. Nemala by byť chlórovaná ani príliš tvrdá, čo rastlinám neprospieva, a nemala by sa používať ani dažďová voda.

Situácia je oveľa jednoduchšia v prípade automatických zavlažovacích systémov, ktoré priebežne dopĺňajú vodu podľa toho, koľko rastliny potrebujú. Vo všeobecnosti sa potom odporúča približne raz až dvakrát mesačne rastlinu prepláchnuť čistou vodou, čím by sa mali odstrániť odpadové látky a rozkladajúce sa korene. Tým sa udrží čistý rastový substrát.

Pokiaľ ide o nároky na svetlo, vždy musíte brať do úvahy, že rastlina nie je umiestnená v pôde, ale len vo vode. Priame slnečné svetlo preto môže spôsobiť tvorbu nepríjemných zelených rias (ak je rastlina v priehľadnej nádobe), ktoré rastlinu pripravujú o kyslík a sú tiež zodpovedné za rýchlejšie odparovanie vody. Preto rastlinu nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu, ale zabezpečte jej dostatok denného svetla (počas zimy sa odporúča aj umelé osvetlenie).

Pri hydroponickom pestovaní rastlín je tiež potrebné priebežne monitorovať živný roztok pomocou vhodných meradiel. Je totiž potrebné udržiavať správne pH, ktoré ovplyvňuje optimálnu absorpciu potrebných živín. Mali by ste si kúpiť aj roztoky určené na úpravu kyslosti vody, ktorými môžete ovplyvniť pH. Hodnota EC udáva, koľko rozpustených minerálnych solí sa nachádza v zalievacom roztoku, čo určuje, aké množstvo hnojiva by sa malo dodať rastlinám.

Ako hnojiť v hydropónii?

Hnojivá pre hydroponické pestovanie obsahujú všetky potrebné živiny, ktoré sú potrebné pre zdravý rast. Pri ich kúpe je dobré overiť si u predajcu, ktoré konkrétne hnojivo bude vyhovovať vašim potrebám, aby ste si nevybrali niečo, čo vám neskôr nebude vyhovovať. Okrem toho potom existujú aj rôzne prísady a stimulátory rastu, ktoré zvýšia šance na skvelú úrodu.

Pokiaľ ide o to, ako funguje hnojivo pre hydropóniu, zloženie tejto látky je spravidla na minerálnej báze. Tekuté hnojivá sú stávkou na istotu, ale existuje aj alternatíva, ktorou sú tabletové hnojivá s postupným uvoľňovaním živín. Správne používanie hnojiva si potom vyžaduje priebežné meranie parametrov živného roztoku, aby ste presne vedeli, čo vaša rastlina aktuálne potrebuje.

Základné hydroponické hnojivá sú pomerne lacné, a ak ich viete dobre používať, zvyčajne ich nespotrebujete príliš veľa. Ak však chcete investovať do prísad a stimulátorov rastu, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Nakoniec to však určite nebudete ľutovať.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Čo je hydropónia?

Tento názov označuje moderný spôsob pestovania rastlín bez pôdy, len v prítomnosti živného roztoku. Je vhodný napríklad pre ľudí, ktorí nemajú vlastnú záhradu, ale má mnoho ďalších výhod. Patrí medzi ne udržateľná a kvalitná produkcia, nezávislosť od počasia a klímy, vyššia účinnosť a výnosy, nižšie riziko poškodenia rastlín chorobami a škodcami a vyššia úroveň zdravotných benefitov.

Aké rastliny sú vhodné na hydroponické pestovanie?

Ak sa zaujímate o hydropóniu, pravdepodobne zvažujete, aké rastliny by ste mohli týmto spôsobom pestovať. Dobrou správou je, že môžete pestovať zeleninu (napr. paradajky, šalát, zemiaky), ale aj ovocie (jahody) alebo bylinky (mäta, bazalka, tymián). Okrem toho je hydropónia vhodná aj na pestovanie izbových rastlín (monstera, potos, lopatkovec) a rezaných kvetov.

Aké hydroponické systémy existujú?

V súčasnosti rozlišujeme pasívne hydroponické systémy, ktoré fungujú len na princípe gravitácie z nádrže, a potom aktívne hydroponické systémy, ktoré využívajú obehové čerpadlo a časovače. Ďalšie rozlíšenie spočíva v tom, či hydropónia využíva špeciálny substrát (pestovateľské médium) na ukotvenie rastliny, alebo či pracuje len so živným roztokom.

Čo potrebujete na hydropóniu?

Ak chcete začať hydroponické pestovanie ako začiatočník, budete si musieť okrem vhodnej rastliny zaobstarať aj hydroponický kvetináč. Potom budete potrebovať aj pestovateľské médium na upevnenie rastliny v kvetináči, ktorým môže byť kokosové vlákno, keramzit alebo perlit. Samozrejme, nesmie chýbať ani živný roztok, ktorý dodáva rastline potrebné látky. Okrem toho si zaobstarajte hladinomer a prístroje na meranie teploty a vlhkosti, pH a EC.