Stretávate sa s premnožením škodcov, ktorí sú medzi záhradkári známi ako roztočca? Títo roztoče sú síce nenápadní, ale ak majú vhodné podmienky k životu, dokážu rýchlo zlikvidovať celú vašu úrodu, všetky okrasné záhony alebo napríklad všetky izbové rastliny. Poradíme, čo na roztočce pomáha, ako zničiť roztočca prírodnou cestou aj aký postrek proti sviluškám zvoliť.
Ako spoznáte prítomnosť roztočcov?
Roztočca patrí medzi škodcu, ktorí napádajú celý rad rôznych rastlín vrátane ovocných a okrasných kríkov, stromov, kvetín alebo dokonca zeleniny. Nevyhýbajú sa však ani úrode v skleníku či izbovým rastlinám, pretože sa im dobre darí v uzavretých priestoroch. Hoci sú títo roztoče miniatúrne, vie záhradkárov poriadne potrápiť a môžu spôsobiť obrovské škody.
Napadnutie Roztočca sa spočiatku prejavuje nenápadne a môže pripomínať situácii, keď sa rastlinám nedostáva potrebné množstvo živín. Že sa však naozaj objavila roztočec na listoch, spoznáte podľa toho, že začnú postupne blednúť a žltnúť, pretože z nich títo škodcovia postupne vysávajú všetku šťavu, čím rastliny výrazne oslabujú.
Medzi prvotné viditeľné príznaky patrí drobné belavé alebo žltkasté škvrny na listoch, a to najmä okolo ich stredného rebrá a v blízkosti väčších žíl. Neskôr sa tieto škvrny zväčšujú a začínajú sa zlievať vo väčšej mapy, pričom prázdne bunky dodávajú častiam listu belavý alebo až strieborne priehľadný odtieň. Listy potom žltnú, hnednú, postupne uschnú, odumrú a opadajú.
Prítomnosť roztočcov ľahko odhalíte, ak sa pustíte do dôkladného skúmania stoniek a spodnej strany listov, a to hlavne za pomoci lupy. Tam si totiž roztočcov všimnete skôr než na kvetoch či plodoch. Ak potom dôjde k väčšiemu premnoženiu roztočcov, môžete zaznamenať tiež jemné (ale niekedy veľmi husté) pavučinky na mieste, kde stopky listov priliehajú ku stonkám či vetvičkám.
V niektorých prípadoch sú v pavučinkách dokonca viditeľné drobné pohybujúce sa bodky, ktoré spoznáte podľa výrazného sfarbenia. Nie všetky roztočcov však tieto vlákna vytvárajú. Napríklad roztočec ovocná, ktorá je po roztočcovi chmeľové asi najznámejšie, žiadne pavučinky nespřádá. Čo teda na rastlinách a drevinách konkrétne pozorovať?
- listy – svetlé či striebristé sfarbenie, žltkasté bodky v mieste sania, chloróza, suché nekrotizujúca plochy, zdvíhanie okrajov, zasychanie, na palmových listoch hrdzavé škvrny, u tráv presychanie a hnednutie,
- kvety – hnednutie kvetných plátkov, deformácie a usychanie kvetov, farebné zmeny, poškodená puky,
- plody – rôzne druhy deformácií,
- letorasty – stopy sania, poškodenie, zasychanie.
Pokiaľ má napadnutie kvetov, kríkov, zeleniny či stromov invazívne priebeh, príznaky napadnutia sviluškami môžu pripomínať náhle vädnutia a bezdôvodné usychanie rastlín. V niektorých rokoch, keď je vlhké teplé jar a suché leto s minimom zrážok, sa potom roztočce výrazne premnožujú, oslabujú dreviny a drevo následne zle vyzrieva.
V bytoch a rodinných domoch sa roztočce najčastejšie objavujú na jeseň a počas zimných mesiacov, pretože im vyhovuje teplé a suché prostredie. Ideálne sa im potom darí na miestach, kde je prekúrené, kde sa drží suchý vzduch a kde na ne nemôžu ich prirodzení nepriatelia. Intenzívne napadnutie rastlín sviluškami môže následne spôsobiť ich rýchle odumieranie.
Ako sa zbaviť roztočcov?
Či už vás trápi roztočec na kaktusu, roztočec na uhorkách alebo napríklad roztočec na citrusoch, iste premýšľate, čo na roztočce platí a ako ich čo najrýchlejšie zlikvidovať. Rýchlosť totiž v tomto prípade zohráva naozaj zásadnú úlohu, keďže jedna samička je schopná počas svojho života naklásť pokojne aj sto vajíčok, z ktorých sa zakrátko vyliahnu noví jedinci, ktorí môžu sami tiež klásť vajíčka.
Ak prítomnosť škodcov zaznamenáte čoskoro, kedy je napadnutie sviluškami čerstvé, mohlo by pomôcť osprchovaní rastlín a umytie listov pomocou vlhkej hubky. Väčšina záhradkárov a pestovateľov však zavčasu nepostrehne, že sa s ich rastlinami niečo deje, a keď áno, často tento problém neprisudzujú sviluškám. Akonáhle potom škodca objaví, je nutné pristúpiť k iným účinným metódam.
Ako sa zbaviť roztočcov v skleníku, na záhrade alebo v byte? Na výber máte hneď z niekoľkých možností. Prvý z nich je aplikácia prirodzeného predátora, ktorého zoženiete napríklad na internete. Ďalej potom fungujú chemické postreky, ale siahnuť môžete aj po rôznych bio variantoch a niektorí ľudia dokonca skúšajú rôzne podomácky vyrobené prípravky.
Predátori na roztočca
Pri napadnutí rastlín sviluškami je možné využiť k likvidácii škodcov ich prirodzených nepriateľov. Títo draví roztoče na roztočce s názvom Phytoseiulus persimilis predstavujú akúsi biologickú zbraň, ktorá roztočce účinne zničí. Majú jasne oranžovú farbu, veľmi rýchlo sa pohybujú a počas jedného dňa sú schopní vysať až päť dospelých roztočcov alebo dvadsať lariev a vajíčok. Rastliny pritom nijako neohrozujú.
Roztoče Phytoseiulus persimilis možno použiť spoločne s ostatnými predátormi, ktorí sa používajú v skleníkoch alebo v bytoch na ochranu pestovaných rastlín. Samička je pritom schopná počas svojho života naklásť až šesťdesiat vajíčok, z ktorých sa v priaznivých podmienkach už za štyri dni vyliahnu nymfy, ktoré sú samozrejme tiež dravé. Vývoj jednej generácie teda trvá asi deväť dní.
Vzhľadom k tomu, že je dravý roztoč na roztočce veľmi citlivý na mikroklímu, nie je bohužiaľ zaručené, že sa mu na vašej záhrade, vo vašom skleníku alebo u vás v byte bude dariť. Citlivý je predovšetkým na teplotu, nízku vzdušnú vlhkosť a na niektoré chemické prípravky určené k ochrane rastlín. Preto si dajte pozor na ďalšie súčasne používané metódy, ako zničiť roztočca. Prostredníctvom postrekov totiž môžete usmrtiť nielen škodcu, ale aj drobné pomocníkov, ktorí roztočce účinne likvidujú.
Chemický postrek na roztočca
Neviete si rady, ako na roztočca? Mnohí odporúčajú chemické prípravky, ktoré sú vysoko účinné a môžu zachrániť aj silne napadnuté rastliny. Problém však je, že tieto postreky môžu zároveň zahubiť tiež to, čo nechcete (napríklad spomínané predátormi). Navyše majú ochrannú lehotu, počas ktorej nie je možné konzumovať postriekanú úrodu.
Medzi chemické prípravky, ktoré sa postarajú o likvidácii roztočcov ľahko a rýchlo, patrí napríklad postreky Omite, Talstar či Vertimec. Ďalej potom existuje účinný insekticíd s názvom Agro roztočec STOP, ktorý efektívne zneškodnia vajíčka, larvy, nymfy i dospelé jedince. Majte však na pamäti, že populácia roztočcov v skleníku či v pěstírně môže počas krátkej doby získať voči niektorým chemickým látkam odolnosť.
Čaká Ak roztočce likvidácia, vždy je lepšie použiť postrek určený priamo proti týmto nepríjemným škodcom. Klasické insekticídy by na tieto roztoče nemuseli vôbec fungovať. Pred aplikáciou prípravkov proti roztočom je potom dobré rastliny ešte opláchnuť, čo odstráni väčšia časť roztočcov a ošetrovaná rastlina navyše nebude toľko trpieť nanesením postreku.
Šetrný prípravok proti roztočom
Na trhu sú dnes samozrejme dostupné všemožné chemické prípravky, ktoré sľubujú rýchlu likvidáciu škodcov, ale vyskúšať môžete aj bio postrek proti sviluškám. Tieto preparáty pôsobia na báze prírodných látok, ako sú rôzne soli alebo oleja. Jedná sa napríklad o prípravky typu Neudosan, Bioan, Biool či Spruzit.
Veľkou výhodou týchto bio preparátov proti sviluškám je skutočnosť, že na rozdiel od chemických prípravkov bývajú šetrnejšie a lepšie sa hodí do uzavretých priestorov. Môžete ich tak bez obáv používať v byte či v rodinnom dome a nemusíte mať strach z vedľajších toxických účinkov, ktorými by niektoré látky mohli pôsobiť na vás alebo na vaše domácich miláčikov.
Domáce postrek na roztočca
Chcete použiť na roztočce domáce postrek? Existuje veľa babských rád, podľa ktorých si môžete účinný prípravok určený na ničenie nepozvaných návštevníkov vyrobiť sami. Podľa babičiek je najlepší postrek na roztočce cibuľový či harmančekový odvar. Nezabúdajte pritom, že tieto prípravky je nutné aplikovať hlavne na spodnú stranu listov, kde sa roztočca v hojnom množstve pohybujú.
Harmančekový odvar môžete vyrobiť zo šiestich lži heřmánkových kvetov, ktoré zalejete litrom vriacej vody. Všetko potom necháte vylúhovať, a akonáhle je hotovo, výluh precedíte cez sitko alebo cez pančuchu. Hotový roztok následne stačí zriediť v pomere 1: 5 a môžete sa pustiť do ošetrovanie rastlín, čo je vhodné zopakovať zhruba každé 3 až 4 dni po dobu troch týždňov.
Cibuľový odvar sa vyrába zo šupiek niekoľkými cibuľou. Tie rovnako ako v prípade harmančeka zalejte vriacou vodou, nechajte 3 dni lúhovať a potom výluh preceďte cez sitko alebo pančuchu. Hotový roztok, ktorý nie je nutné riediť, potom už len stačí naliať do rozprašovača, rastliny dôkladne postriekať a celú procedúru v priebehu nasledujúcich týždňov ešte niekoľkokrát zopakovať.
prevencia
Roztočca sa množia hlavne počas zimných mesiacov, kedy sú rastliny oslabené nedostatkom slnečného svitu a suchým vzduchom, ktorý je typický hlavne pre rodinné domy a byty s ústredným kúrením. Títo škodcovia si totiž potrpia na teplé prostredie, pričom dávajú prednosť rastlinám přehnojeným dusíkom. Zdravé rastliny pestované na mieste s optimálnou vzdušnou vlhkosťou bývajú naopak odolnejšie.
Pokiaľ chcete minimalizovať riziko napadnutia rastlín sviluškami, mali by ste sa sústrediť na to, aby ste im venovali správnu starostlivosť. Snažte sa preto udržiavať nižšiu teplotu (pod 25 ° C) a vyššia vlhkosť (viac ako 60%), čo by malo spomaliť rýchlosť reprodukcie škodcov. Ak nemáte ako vlhkosť vzduchu zvýšiť, skúste aspoň rastliny niekoľkokrát denne zahmlievať rozprašovačom.
Pestovateľské plochy vždy udržujte čisté, vonku odstraňujte opadané lístie aj burinu a dbajte na dostatočné zavlažovanie, pretože rastliny trpiace nedostatkom vlahy bývajú náchylnejšie k poškodeniu. Dôležitá je však tiež izolačná vzdialenosť medzi rastlinami, ktorá sviluškám zabráni v ďalšom šírení. Ak si potom zo záhradníctva prinesiete novú rastlinku, v ideálnom prípade by mala zostať najmenej týždeň v karanténe a nemala by spočiatku prísť do styku s ostatnými rastlinami.
Ako spoznať napadnutia sviluškami?
Ak sa na vašich rastlinách objavia roztočce, v prvom rade si budete môcť všimnúť drobných belavých či žltkastých škvŕn na listoch. Tie sa neskôr zväčšujú a začínajú sa zlievať v celej mapy, pričom niektoré časti listov nadobúdajú belavý alebo strieborne priehľadný odtieň. Postupom času potom listy žltnú, hnednú, usychajú a opadávajú. Okrem toho môžete zaznamenať tiež jemné pavučinky na mieste, kde stopky listov priliehajú ku stonkám či k vetvičkám.
Ako sa zbaviť roztočcov?
Roztočca je nutné zlikvidovať čo najrýchlejšie, pretože sa veľmi rýchlo množia a môžu napáchať obrovské škody. Spočiatku môže pomôcť osprchovaní rastlín a umytie listov pomocou vlhkej hubky. Ak je však napadnutie sviluškami v pokročilejšom štádiu, je nutné pristúpiť k ďalším metódam. Pomôže napríklad aplikácie prirodzeného predátora, chemický postrek proti sviluškám alebo bio preparát na báze oleja, ale vyskúšať môžete aj domáce cibuľový či harmančekový postrek.
Čo je dravý roztoč na roztočca?
Pri napadnutí rastlín sviluškami je možné použiť na ich likvidáciu prirodzenej nepriateľov v podobe roztočov s názvom Phytoseiulus persimilis. Tí majú jasne oranžovú farbu, rýchlo sa pohybujú a za deň dokážu zlikvidovať obrovské množstvo dospelých roztočcov, lariev aj vajíčok. Sú však citliví na mikroklímu a potrebujú k životu správnu teplotu a vzdušnú vlhkosť.
Aký je najlepší postrek na roztočca?
Chemické prípravky na roztočce, ako je napríklad Omite, Talstar, Vertimec či Agro roztočec STOP, sú vysoko účinné, môžu zachrániť aj silne napadnuté rastliny, ale zároveň často zlikvidujú aj to, čo nechcete. Ďalším variantom sú bio preparáty proti sviluškám na prírodnej báze, kam patrí napríklad Neudosan, Bioan, Biool a Spruzit. Tie sa lepšie hodí do uzavretých priestorov a bývajú šetrnejšie. Okrem toho môžete vyskúšať aj domáce postreky z heřmánkových kvetov alebo z cibuľových šupiek.