ŽIHĽAVOVÝ ZÁKVAS: Ako ho správne pripraviť a na čo ho použiť?

Skvelým spôsobom, ako posilniť pestované rastliny, je použitie žihľavového zákvasu. Ide o fermentované organické hnojivo, ktorého sa pestovatelia nevedia nabažiť, pretože pomáha naštartovať rast a chráni pred škodcami. Poradíme vám, na čo je žihľavové hnojivo vhodné, aké je zloženie žihľavového zákvasu, ako si ho vyrobiť a ako ho riediť, aby ste rastlinám dodali dostatok živín.

Čo je zákvas?

Zákvas (niekedy označované ako štartér) sú hnojivom pre rastliny, ktoré používajú pestovatelia v malých aj veľkých záhradách. Najčastejšie sa používa na ošetrovanie zeleniny a ovocia, ale aj byliniek alebo kvetov, a pomáha rastlinám lepšie sa vyvíjať a rásť. Dodáva im potrebné živiny a účinné látky, vďaka ktorým sú rastliny silnejšie. Okrem toho pôsobí proti hubovým chorobám a pomáha odháňať škodcov.

Mnohí pestovatelia sa dnes nespoliehajú na živočíšne hnojivá, ako je napríklad konský hnoj. Táto možnosť sa však zvyčajne aplikuje pred začiatkom sezóny alebo po nej. Ak teda hľadáte spôsob, ako dodať rastlinám potrebné živiny počas vegetačného obdobia, ďatelina je skvelou voľbou, pretože ju možno pripraviť takmer kedykoľvek. Navyše je to naozaj jednoduché, takže to zvládne aj začiatočník.

Ďalšou výhodou zákvasu je, samozrejme, to, že je to skvelý spôsob, ako sa vyhnúť chemickým hnojivám a postrekom, ktoré môžu mať negatívny vplyv na jednotlivé druhy rastlín a životné prostredie všeobecne. Keď si teda doma dáte na tanier vlastnú zeleninu alebo si posypete jedlo čerstvými bylinkami pohnojenými vlastnými bylinkami, nemusíte sa obávať, čo obsahujú.

Z čoho sa vyrába rastlinný zákvas?


Výroba rastlinného zákvasu trvá približne dva až štyri týždne, čo veľmi závisí od toho, aké rastliny na jeho výrobu použijete a aké sú aktuálne podmienky. Existuje však pomerne veľké množstvo bylín, ktoré sú vhodné na výrobu zákvasu, takže si určite máte z čoho vyberať. Najčastejšie však pestovatelia siahajú po týchto bylinných štartéroch:

  • Žihľavový zákvas – je najobľúbenejším hnojivom pre rastliny a často sa používa v kombinácii s komonicou,
  • náprstník – v súčasnosti sa náprstník používa najmä na rastliny náročné na dusík, ako sú paradajky a paprika,
  • púpavový zákvas – tento variant prospieva najmä ovocným stromom a podporuje dobrú kvalitu úrody,
  • smotánka lekárska – tento zákvas podporuje rast a kvalitu ovocia,
  • harmančekový zákvas – podporuje prenikanie dusíka a tiež jeho procesy v spojení s draslíkom, posilňuje rastliny a chráni ich pred hubovými chorobami alebo plesňami,
  • zákvas z kozej nohy – táto rastlina je mimoriadne bohatá na určité látky, ako je síra, draslík alebo dusík,
  • repík lekársky – korene tejto rastliny obsahujú veľké množstvo draslíka, listy sú vhodné na štartovanie, ktoré pôsobia ako štartér pre humifikačný proces v komposte, a studený výluh je vhodný ako ochrana proti hmyzu a hubovým chorobám,
  • mäta – podporuje rast niektorých druhov rastlín, napríklad paradajok a uhoriek,


Ideálnou kombináciou je podľa pestovateľov kombinácia žihľavy, smotany lekárskej a náprstníku. Kvalitné zelené hnojivo, ktoré dodá rastlinám správnu výživu, však môžete vyrobiť prakticky z akejkoľvek buriny. Je však dôležité, aby neobsahovalo zrelé semená. Ak ich obsahujú, zasejte ich späť na záhon s pripraveným výluhom.

Žihľavový zákvas

Žihľava dvojdomá (Urtica dioica) je trváca bylina, ktorú mnohí ľudia považujú za burinu. Je však známa aj pre svoje liečivé vlastnosti. Celá nadzemná časť žihľavy obsahuje veľké množstvo chlorofylu, množstvo vitamínov a cenných minerálov, ako sú horčík, železo, vápnik, draslík a fosfor. Ďalším zástupcom toho istého rodu, s ktorým sa stretnete v našej oblasti, je žihľava dvojdomá.

Čo obsahuje zákvas zo žihľavy?

Márne si lámete hlavu nad tým, aký je recept na žihľavový zákvas, aby ste si toto zázračné hnojivo mohli vyrobiť aj doma? V tom prípade ste na správnom mieste, pretože nižšie nájdete všetky potrebné informácie o tomto obľúbenom hnojive. Ak si chcete vyrobiť žihľavový zákvas, pripravte si na jeho prípravu nasledujúce veci:

  • čerstvo natrhané mladé žihľavy,
  • dostatok vody,
  • vedro (10 litrov),
  • veko alebo sito na zakrytie vedra,
  • nožnice na strihanie žihľavy,
  • ochranné pracovné rukavice,
  • sito a pohár.

Ako pripraviť zákvas zo žihľavy?

Základom kvalitneho žihľavového zákvasu by mali byť mladé rastliny, ktoré sa musia nazbierať a následne spracovať. Preto si najprv nasaďte ochranné rukavice, aby ste sa o žihľavu nepopálili, a potom natrhajte väčšie množstvo čerstvých rastlín. Keď máte hotovo, pripravte si vhodné vedro, do ktorého rastliny nakrájajte na menšie kúsky (mali by zaplniť asi ¾ nádoby).

Keď je základ žihľavy pripravený, zalejte ho studenou vodou tak, aby boli všetky časti rastlín úplne ponorené. Vedro potom môžete zakryť vekom alebo sitom, ktoré by malo byť zaťažené kameňom alebo iným vhodným materiálom. Zmes potom bude môcť riadne kvasiť. Nádoba so žihľavou však nepríjemne zapácha, preto je lepšie vedro odniesť mimo domu.

Kvasenie žihľavového zákvasu trvá približne 2 až 4 týždne v závislosti od okolitých podmienok. Počas tejto doby by ste mali zmes niekoľkokrát starostlivo premiešať. Že je žihľavový zákvas hotové, zistíte, keď sa všetky rastliny rozložia, roztok získa tmavú farbu a prestane bublať. Pomocou šálky odoberte tekutinu a preceďte ju, aby ste získali čisté organické hnojivo.

Rastliny vo všeobecnosti kvasia rýchlejšie, ak ich stonky nasekáte alebo rozdrvíte. Počas kvasenia by sa potom do nádoby mal dostať dostatok vzduchu, takže ak chcete vedro zakryť vekom, nechajte medzi nádobou a vekom malú medzeru alebo vložte tyč. Zápach zmesi môžete znížiť pridaním trochy haseného vápna, ktoré tiež urýchľuje proces fermentácie, ale žihľavový zákvas by ste nemali používať na rastliny, ktoré neznášajú vápno.

Aké je použitie žihľavového zákvasu?

Vďaka účinným látkam, ktoré sa nachádzajú v žihľave, je obsah živín vo vyrobenom žihľavovom zákvase tiež pomerne vysoký, čo je pre pestovateľa samozrejme veľmi výhodné. Dobre pripravená žihľavová múčka obsahuje pomerne vysoké množstvo železa, dusíka, draslíka, fosforu a zinku. Z tohto dôvodu sa používa pravidelne, približne raz za mesiac (niekedy raz za 14 dní).

Ak vás zaujíma, čo hnojiť žihľavovým zákvasom, budete spokojní. Je to univerzálne hnojivo pre rastliny, ktoré sa dá použiť na mnoho rôznych spôsobov. Pestovatelia takto najčastejšie hnoja zeleninu 1. radu a žihľavový zákvas je skvelý pre paradajky alebo kapustu. Žihľavový zákvas sa však vo všeobecnosti nepoužíva na cesnak, cibuľu, fazuľu alebo hrach

Okrem toho môžete žihľavovým zákvasom hnojiť aj ovocné stromy, okrasné kríky a kvety (napr. ruže). Samozrejme, poskytuje aj potrebné živiny na pestovanie byliniek, ktoré môžete použiť v kuchyni, a môže tiež výrazne podporiť jahody.

Hnojenie zákvasom by sa malo v ideálnom prípade vykonávať počas dažďa alebo tesne po ňom. Ak je vonku sucho, musíte rastliny najprv dobre zaliať a až potom môžete aplikovať žihľavu. Ak svieti slnko, neaplikujte hnojivo priamo na listy hnojených rastlín. Počas suchého počasia budete musieť juku zriediť oveľa viac, ako keď ju použijete počas dažďa.

Ako riediť zákvas?

Teraz, keď poznáte účinky žihľavového zákvasu, vás pravdepodobne zaujíma aj to, ako hnojiť žihľavou, aby sa vašim rastlinám čo najlepšie darilo. Pri použití ako koreňového posilňovača raz mesačne ho zrieďte s vodou v pomere 1:10 (1:50 raz denne pri pravidelnom zalievaní). Môžete si však pripraviť aj žihľavový postrek, ktorý je trochu iný. V tomto prípade sa žihľavový zákvas riedi v pomere 1:20.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Čo je žihľavový zákvas?

Hnojivo na rastliny je rastlinná potrava, ktorú záhradníci používajú na ošetrenie ovocia, zeleniny, byliniek alebo kvetov. Táto zmes im pomáha rýchlejšie rásť, dodáva im potrebné živiny a chráni ich pred nebezpečnými škodcami alebo chorobami. Obzvlášť obľúbená je žihľava, ale pestovatelia s obľubou používajú aj zmes žihľavy, náprstníka a boráka.

Ako pripraviť zákvas zo žihľavy?

Najprv si musíte natrhať čerstvé žihľavy, ktoré potom budete musieť vo veľkom vedre nakrájať na menšie kúsky. Potom ich zalejte vodou tak, aby boli úplne ponorené, a vedro môžete zakryť sitom alebo pokrievkou. Kvasenie bude trvať približne 2 až 4 týždne, počas ktorých budete musieť zmes občas premiešať. To, že je jedlo hotové, spoznáte podľa toho, že nebude bublať, nadobudne tmavý odtieň a rastliny sa rozpadnú.

Na čo je žihľavový zákvas dobrý?

Žihľavóvý zákvas má vysoký obsah železa, dusíka, draslíka, fosforu a zinku. Preto sa používa ako hnojivo pre zeleninu 1. radu (nesmie sa však používať na cesnak, cibuľu, fazuľu alebo hrach), ale pridáva sa aj k ovocným stromom, okrasným kríkom, kvetom a bylinkám. Stimuluje ich rast, zvyšuje ich odolnosť voči hubám alebo škodcom a tiež podporuje tvorbu humusu.

Ako hnojiť zákvasom zo žihľavy?

Žihľavový zákvaso by sa mal aplikovať na korene rastlín približne raz mesačne ako posilňujúce hnojivo. Ideálne je použiť ho počas dažďa alebo po ňom (rastliny nesmú byť suché) a malo by sa riediť v pomere 1:10. Okrem toho môžete zo žihľavy pripraviť aj postrek, ktorý by sa však mal riediť v pomere 1:20.