Chceli by ste si zaobstarať rastlinu, ktorá vám okamžite pripomenie jar a vďaka pestrým kvetom a neodolateľnej vôni vám vyčarí úsmev na perách? Potom si vyberte hyacinty. Poradíme vám, ako pestovať hyacinty v záhrade a v byte, ako hyacinty zalievať, kedy vybrať cibuľky hyacintov, aby vydržali do ďalšej výsadby, a kedy hyacinty zasadiť do zeme, aby ste na jar mali krásne kvety.
Čo je hyacint?
Hyacint (latinsky Hyacinthus) je rod jednoklíčnolistových rastlín, v súčasnosti zaradený do čeľade Asparagaceae. V minulosti bol súčasťou čeľade Hyacinthaceae, ktorú už botanici neuznávajú, prípadne v širšom zmysle čeľade ľaliovité. Niektoré druhy tohto rodu sa niekedy zaraďujú do príbuzného rodu známeho ako Hyacinthella.
Hyacinty sú vytrvalé suchozemské byliny, ktoré rastú z cibúľ. Ich listy vyrastajú v prízemnej ružici, sú jednoduché, sediace a majú listové pošvy. Listové čepele bývajú celistvé a z hľadiska tvaru môžu byť čiarovité alebo prípadne kopijovité. Obojpohlavné kvety rôznych farieb tvoria spolu kvetenstvo, ktorým sú vrcholové strapce. Plodom je tobolka.
Aké typy hyacintov existujú?
V súčasnosti sú na svete známe tri rôzne druhy hyacintov, ale môžu existovať aj ďalšie. Všetky sa vyskytujú najmä v juhozápadnej Ázii, kde sa týmto bylinám darí. Pokiaľ ide o výskyt hyacintov v Slovenskej republike, žiadny z doteraz objavených druhov tu prirodzene nerastie. Najznámejší z nich sa však hojne pestuje ako okrasná rastlina.
Známe druhy hyacintov:
- Hyacint východný (Hyacinthus orientalis),
- Hyacinthus litwinowii,
- Hyacinthus transcaspicus.
Okrem toho ľudia túto rastlinu často označujú aj ako vodný hyacint. V skutočnosti sa však jedná o hýčkatý hyacint (Eichhornia crassipes), pre ktorý sa vžilo viacero ďalších názvov, ako napr. plávajúci hyacint, hýčkatý hyacint a vodný hyacint. Táto vodná rastlina z čeľade blanokrídlovcov rastie na hladine tropických a subtropických jazier, rybníkov, riek alebo iných vodných plôch. Podľa botanikov ide o veľmi nebezpečný invázny druh.
Hyacint východný
Je to trváca bylina, ktorá dorastá do výšky približne 10 až 30 centimetrov. V Slovenskej republike je rozšírený ako okrasná rastlina v záhradách alebo parkoch, ale ľudia ho veľmi často pestujú aj doma, či už v byte, na záhrade alebo dokonca v špeciálnych sklenených nádobách. V minulosti sa hyacinty používali aj v ľudovom liečiteľstve.
Ako vyzerá hyacint východný?
Hyacint vyrastá z podzemnej vajcovitej až guľovitej šupinatej cibule, ktorá je zvyčajne obalená hnedofialovou šupkou. V závislosti od konkrétneho kultivaru môže mať v priemere od 3 do 8 centimetrov. Po vysadení sa postupne začínajú objavovať listy, zvyčajne 4 až 6 na cibuľu, ktoré vytvárajú prízemnú ružicu.
Listy hyacintov sú sediace a celistvé, so šípovitými až kopijovitými čepeľami a kapucňou na vrchole. Z hľadiska veľkosti sú zvyčajne 15 až 35 cm dlhé a 1 až 4 cm široké. Potom sú tu aj priame stonky, na ktorých vyrastajú kvety, ktoré spolu vytvárajú krásne hrozienkovité kvetenstvo. Tie sa objavujú skoro na jar (v marci alebo apríli).
Jednotlivé kvety majú lievikovitý až zvonovitý tvar a príjemnú vôňu. Majú šesť okvetných lístkov s navonok zahnutými špičkami, ktoré sú dlhé až 30 milimetrov a sú zrastené do okvetnej trubice, ktorá je na báze mierne nafúknutá. Kvety potom obsahujú šesť tyčiniek, ktoré sú zrastené s okvetnou rúrkou. Plodom hyacintu východného je trojboká guľovitá tobolka.
Kde rastie hyacint východný?
Rovnako ako ostatné dva známe hyacinty je to druh zo Stredného východu. Pochádza z Izraela, Jordánska, Libanonu a Sýrie, ale jeho areál zasahuje aj do južného Turecka. Prvé cibuľky sa do Európy dostali pravdepodobne v 16. storočí a došlo k určitému šľachteniu, takže dnes sa európske pestované rastliny na tie pôvodné veľmi nepodobajú.
Farby hyacintov
Pokiaľ ide o farbu hyacintov, v súčasnosti je k dispozícii množstvo zaujímavých kultivarov, ktoré sa môžu značne líšiť v odtieňoch. Môžete pestovať modrý hyacint, fialový hyacint alebo ružový hyacint, ale existujú aj žlté hyacinty, červené hyacinty, biele hyacinty alebo hyacinty s tmavými čiernofialovými kvetmi. Ak hľadáte okrasnú rastlinu pre svoj dom alebo záhradu, záleží na vašich osobných preferenciách.
Obľúbené kultivary:
- Hyacint Anna Marie – ružový hyacint,
- Hyacint Atlantic hyacint – tmavomodrý hyacint,
- Hyacint Dark Dimension hyacint – tmavý fialový hyacint,
- Hyacint Carnegie hyacint – biely hyacint,
- Hyacint Woodstock hyacint – tmavý fialový hyacint,
- Hyacint Fondant hyacint – ružové kvety,
- Hyacint Gypsy Queen hyacint – oranžový hyacint,
- Hyacint Gypsy Princess hyacint – žltý hyacint,
- Hyacint Purple Star hyacint – tmavomodré až fialové kvety,
- Hyacint Scarlet Pearl – červený až šarlátový hyacint,
- Hyacint Splendid Cornelia – svetlofialové kvety.
Je hyacint jedovatý?
Hoci mnohí ľudia vedia, že hyacint má cibuľky, z ktorých vyrastá, mnohí netušia, že sú mierne jedovaté. Obsahujú totiž kyselinu šťaveľovú, ktorá je sama o sebe jedovatá a má žieravé účinky. Manipulácia s cibuľkami preto môže spôsobiť podráždenie pokožky, preto sa pri ich pestovaní vždy odporúča používať ochranné rukavice.
Pestovanie hyacintov
Zaujala vás pestrá paleta týchto krásnych rastlín a teraz vás zaujíma, ako pestovať hyacinty a či to zvládne aj začiatočník? V tom prípade vás poteší, že na našom území sa hyacinty dajú pestovať vonku, ale aj v byte. Navyše vám môže robiť radosť celé roky, ak sa oň budete správne starať a poskytovať mu správnu starostlivosť.
Pestovanie hyacintov v interiéri
Ak hľadáte rastlinu, ktorá skrášli a prevonia váš domov ako žiadna iná, hyacint v kvetináči je pre vás ideálnou voľbou. Existujú dva spôsoby, ako si takúto rastlinu zaobstarať. Prvým a najjednoduchším spôsobom, ako si doma vypestovať hyacint, je kúpiť si už kvitnúci stonok, ktorý potom môžete mierne zalievať a v prípade potreby prihnojiť.
Ďalšou možnosťou pestovania hyacintov v kvetináčoch je tzv. rýchlenie, čo je zhruba trojmesačný proces, vďaka ktorému sa môžete tešiť na bohatú záplavu farebných kvetov napríklad už na Vianoce. Používajú sa na to kvalitné cibule, ktoré sa vysádzajú do kvetináčov alebo iných vhodných nádob. Aby ste sa však kvetov dočkali naozaj až na sviatky, musíte ich vysadiť v septembri alebo októbri.
Čo by ste teda mali urobiť s cibuľkami hyacintov, ktoré ste si kúpili? Proces sa začína v chladničke, kde musia byť cibuľky umiestnené približne mesiac (takto môžete hyacint presvedčiť, že zima už pominula). Po uplynutí tohto času vyberte cibuľky a zasaďte ich do pripraveného kvetináča. Ten by mal byť vysoký aspoň 10 centimetrov.
Aby sa hyacint vyrovnal so sadením do kvetináča, mal by byť zasadený tak, aby horná tretina cibule vyčnievala nad substrát. Potom ju nezabudnite prikryť papierovým vreckom alebo zhotovte akýsi papierový klobúk alebo kužeľ, ktorý cibuľu zakryje. Potom už len premiestnite kvetináč na chladné a tmavé miesto, kde bude teplota približne 5 až 8 °C.
Pôdu okolo cibule udržiavajte mierne vlhkú približne jeden až dva mesiace, aby sa korene usadili a vytvoril sa kvetný púčik (vysoký aspoň 8 cm). Potom odstráňte papierový kryt a premiestnite kvetináč na miesto, kde bude mať hyacint dostatok svetla a tepla na kvitnutie. A ako sa starať o hyacint v kvetináči? Rastlina nepotrebuje veľkú starostlivosť, takže stačí hyacint občas zaliať, aby bola pôda mierne vlhká. Hnojenie nie je potrebné.
Ak vás zaujíma, ako dlho hyacinty vydržia, samozrejme, že to závisí od okolitých podmienok. Hyacinty budú kvitnúť približne 3 týždne v byte pri teplote 16 až 20 °C. Ak však máte doma teplejšie, z kvetov hyacintov sa, žiaľ, nebudete môcť tešiť tak dlho. Pri vyšších teplotách totiž kvitnú len 1 až 2 týždne. To, aké bohaté bude kvetenstvo, závisí najmä od veľkosti a zdravotného stavu cibule.
Pestovanie hyacintov v záhrade
Ak nechcete mať hyacint v kvetináči, ale chcete ho zasadiť priamo do záhrady, kde vás na jar poteší, nie je to samozrejme žiadny problém. Výsadba hyacintov sa zvyčajne vykonáva na jeseň (ideálne koncom septembra, v októbri alebo začiatkom novembra), aby mala rastlina pred zimou čas zapustiť korene. Preto sa výsadba hyacintov na jar príliš nerobí.
Pokiaľ ide o vhodné miesto, najlepší je záhon na svetlom mieste, ktorý je však dostatočne chránený pred prudkým slnečným svetlom a prievanom. Rastlina by mala byť zasadená do priepustnej a výživnej pôdy (možno ju obohatiť kompostom), pričom širšia časť cibule by mala smerovať nadol. Nesmie však byť plesnivá alebo zhnitá.
Pokiaľ ide o to, ako hlboko hyacint zasadiť, ideálna je hĺbka približne 15 cm a cibuľky by mali byť od seba vzdialené približne 12 až 15 cm. Po vysadení zasypte jamku zeminou a cibuľku zalejte. Keďže však hyacint je rastlina, ktorá nemá rada mokro, nemusíte mu potom dávať príliš veľa vody. Zalievajte ho teda až vtedy, keď je pôda úplne suchá.
Keďže na cibuľkách hyacintov radi hodujú hraboši, je lepšie pri výsadbe použiť špeciálny košík, ktorý ich pred týmito škodcami ochráni. Okrem toho nebudete musieť hľadať cibuľky v pôde, aby ste ich mohli vybrať a uskladniť, kým nepríde čas ich opäť zasadiť na záhon.
Hyacint po odkvitnutí
Priniesli ste si domov krásny hyacint, ktorý prevoňal celý byt a robil vám radosť niekoľko dní, ale čoskoro opäť odkvitol? V tom prípade určite premýšľate, čo s rastlinou urobiť a či ju jednoducho vyhodiť. Bola by to však škoda, pretože by ste sa pripravili o mnoho ďalších rokov, keď by hyacinty mohli skrášľovať vašu záhradu alebo aj váš domov.
Z tohto dôvodu stačí odrezať kvetenstvo, aby ste zabránili tvorbe semenáčikov, ktoré by rastlinám uberali živiny. Práve cibuľky potrebujú energiu a na jeseň ich môžete presadiť. Keď zvyšok rastliny začne žltnúť, prestaňte hyacint zalievať. Listy nikdy neodstrihávajte, ale počkajte, kým úplne zožltnú, vyschnú a opadajú.
Cibuľka hyacintu potom dozreje a zatiahne sa. Odporúčame ju umiestniť na chladné a tmavé miesto, aby dobre dozrela. To, že sa tak stalo, zistíte, keď cibuľka začne byť na dotyk pevná. Keď sa cibuľka zatiahne a dobre dozrie, stačí ju vybrať z pôdy, poriadne očistiť a uskladniť na jeseň na výsadbu do záhonu alebo kvetináča. To isté platí aj pre hyacinty v záhrade.
Hyacint v skle
Ak plánujete pestovať hyacinty doma, môžete vyskúšať aj čoraz populárnejšiu metódu pestovania rastlín v špeciálnych sklenených nádobách s vodou (t. j. bez substrátu). Takto uvidíte celú rastlinu a jej korene a môžete pohodlne sledovať vývoj hyacintu. Zaujímavo tvarované vázy sú dnes dostupné aj v takmer každom kvetinárstve.
Rovnako ako pri pestovaní hyacintu v kvetináči alebo črepníku použite cibuľky, ktoré mesiac odpočívali v chladničke. Potom pripravenú vázu naplňte vodou tak, aby siahala tesne pod okraj cibuľky, ktorá by sa nemala dotýkať povrchu. Opäť ju prikryte papierovým vreckom alebo klobúkom a odneste na dva mesiace na tmavé a chladné miesto.
Keď hyacint narastie a výhonok dosiahne veľkosť približne 5 cm, odstráňte papierový klobúčik alebo vrecko a rastlinu preneste na svetlejšie a teplejšie miesto. Tam by mala byť teplota približne 18 °C. Dbajte tiež na to, aby mal hyacint neustále dostatok vody (korene by sa však nemali dotýkať povrchu). Potom už len musíte počkať, kým rastlina začne kvitnúť.
Ako sa hyacint rozmnožuje?
Hyacinty sa prirodzene rozmnožujú tvorbou drobných bočných cibuliek. Tie však rastú veľmi pomaly a niekedy ich vôbec nevidíte. Preto sa záhradníci uchyľujú k narezaniu cibuliek, čím získate hneď niekoľko rastlín. Robí sa to na jar alebo začiatkom leta (hraničným termínom je samozrejme jún). Cibuľky sa potom uskladnia na teplom mieste (teplota okolo 25 °C) a na jeseň sa vysadia.
Najprv očistite cibuľky od substrátu a odstráňte všetky suché vrstvy. Potom urobte dva zárezy v spodnej (širšej) časti cibule, druhý kolmo na prvý, aby vznikol kríž. Oba rezy by mali siahať približne do tretiny cibule. Ak je cibuľa príliš veľká, môžete ju rozrezať aj trikrát. V každom prípade však rezné plochy poprášte drveným dreveným uhlím.
Potom zasaďte odrezanú cibuľu do kvetináča plného navlhčeného substrátu, ale opačne. Spodný púčik s odrezaným krížom by teda mal trčať smerom nahor, pričom odrezaná časť by mala vyčnievať nad zeminu. Nádobu potom nechajte na teplom mieste s vyššou vlhkosťou vzduchu, ktorú vytvoríte pomocou plastového perforovaného krytu.
Takto udržiavajte rastlinu, kým sa nevytvoria malé dcérske cibuľky. Tie dozrejú v lete, keď listy okolo hlavnej cibule uschnú. Potom ich budete môcť vybrať a uskladniť na suchom mieste. Potom sa vysádzajú počas jesenných mesiacov a začínajú kvitnúť približne dva až tri roky po vysadení, keď dostatočne narastú a zosilnejú.
Okrem toho sa potom namiesto rezu môže vyrezať celý kužeľ, ktorý bude siahať asi do štvrtiny cibule, a všetky odrezané miesta sa poprášia fungicídom alebo drveným dreveným uhlím. Tento postup vraj zabezpečí ešte väčší počet dcérskych cibuliek.
Problémy pri pestovaní hyacintov
Či už máte hyacint v záhrade, alebo rastie na parapete v kvetináči, môže sa stať, že sa mu z nejakého dôvodu nedarí. Ak spozorujete žltnutie listov, pravdepodobne to znamená, že rastlina trpí prievanom alebo nedostatkom rozptýleného svetla. Z tohto dôvodu by ste mali hyacint premiestniť na chránené miesto. Dávajte si tiež pozor na nadmerné zalievanie.
Môže sa tiež stať, že kvety hyacintu začnú hniť. Tento problém je pravdepodobne tiež spôsobený nadmerným zalievaním, ktoré rastlinám neprospieva. Preto sa uistite, že prebytočná voda môže z kvetináča odtekať, a v prípade potreby hyacint presaďte do vhodnejšej nádoby. Pred ďalším zalievaním hyacintu vždy nechajte substrát dobre vyschnúť.
Ak sa púčiky hyacintu neotvárajú alebo na prvý pohľad vyzerajú deformovane, na vine môže byť neopatrné zalievanie a umiestnenie rastliny na príliš tmavé miesto. Púčiky by ste nemali zalievať a hyacinty by ste nemali polievať. Ak hyacinty kvitnú nerovnomerne, príčinou sú pravdepodobne rôzne životaschopné cibuľky.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Čo je kvet hyacint?
Hyacint je rod jednoklíčnolistových rastlín z čeľade špargľovité, ktorý zahŕňa viacročné suchozemské byliny rastúce z cibúľ. U nás sa pestuje najmä hyacint východný (Hyacinthus orientalis), ktorý dorastá do výšky 10 až 30 cm. Má prízemnú ružicu tuhých listov a jeho stonky nesú hroznovité kvetenstvo rôznych farieb (od tmavomodrej cez ružovú, žltú až po bielu), ktoré má omamnú vôňu.
Ako sa darí hyacintu v záhrade?
Výsadba hyacintov na vonkajšie stanovištia sa vykonáva na jeseň. Vyberte si na to záhon na svetlom mieste, ktorý je chránený pred prudkým slnkom a prievanom. Pôda by mala byť priepustná a výživná a cibuľka by mala byť umiestnená v hĺbke približne 15 centimetrov. Potom jamku zasypte zeminou, zalejte ju a o rastlinu sa už nemusíte veľmi starať.
Ako pestovať hyacint v byte?
V byte môžete pestovať hyacinty, ktoré si môžete kúpiť už v kvitnúcej forme na jar. Druhou možnosťou je rýchlenie, čo je proces, pri ktorom sa cibuľky najprv na mesiac umiestnia do chladničky a potom sa zasadia do kvetináča tak, aby tretina cibuľky trčala zo substrátu. Po dvoch mesiacoch na chladnom a tmavom mieste by sa mal objaviť kvetný púčik. Potom môžete rastlinu premiestniť na svetlejšie a teplejšie miesto, kde by ste mali vidieť kvety.
Ako pestovať hyacint v skle?
Okrem pestovania v záhrade alebo v kvetináči sa hyacinty v súčasnosti umiestňujú aj do sklenených nádob naplnených vodou (úplne bez substrátu). Cibuľka musí najprv mesiac odpočívať v chladničke a potom sa umiestni do nádoby tak, aby bola voda tesne pod okrajom. Nádoba by sa potom mala nechať dva mesiace na tmavom, chladnom mieste, a keď sa objaví asi 5 cm výhonok, možno ju preniesť na teplejšie, svetlejšie miesto, kde by mal hyacint kvitnúť.