V posledných rokoch si ľudia v našej oblasti obľúbili pestovanie bambusov, ktoré sú veľmi odolné, dajú sa vysádzať v skupinách alebo ako solitéry a môžu záhrade dodať exotický nádych. Povieme vám, ako bambus zvláda pestovanie v našej oblasti, aké využitie má bambus, ak sa ho rozhodnete umiestniť do záhrady, a ako sa o bambus starať, aby sa mu v záhrade darilo.
Čo je bambus?
Hoci to mnohí ľudia nevedia, bambus je vlastne tráva z čeľade lipnicovitých (Poaceae). Vo všeobecnosti sa zaraďujú do podčeľade bambusovité (Bambusoideae), pretože majú drevnaté stonky. Existuje niekoľko stoviek zaujímavých druhov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Niektoré z nich sa pestujú ako kríky, ale tie najväčšie môžu dorásť až do výšky 40 metrov.
Z hľadiska vzhľadu sú bambusy vlastne štíhle alebo krovité trávy s dutými stvolami, ktoré sa môžu líšiť dĺžkou, hrúbkou, farbou a tvarom. Zvyčajne si zachovávajú svoj tvar a olistenie počas celého vegetačného obdobia (t. j. aj počas vegetačného pokoja), čo znamená, že za vhodných podmienok zostávajú stále zelené. Okrem toho sú veľmi odolné a môžu sa pomerne rýchlo šíriť.
Keďže bambus nie je strom (nie je to drevina), ale tráva, obsahuje podzemné stonky ako iné trávy. Jeho vlákna sú odolné a pevné, ale môžu sa ľahko rozširovať, vďaka čomu je bambus ohybný. Vo vnútri je dutý, takže sa podobá na steblá iných tráv. Okrem toho je v súčasnosti jednou z najrýchlejšie rastúcich rastlín vôbec.
Kde rastú bambusy?
Bambusy sa v súčasnosti vyskytujú najmä v subtropických a tropických oblastiach Ázie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Ich areál sa rozprestiera v rôznych oblastiach vrátane chladných horských oblastí (v Južnej Amerike alebo Himalájach), hmlových lesov a tropických dažďových pralesov. Okrem toho sa mnohé druhy pestujú v záhradách, a to aj na miestach, kde nerastú žiadne pôvodné druhy (napr. v Európe).
Ak sa pozrieme konkrétne na rod Bambus (latinsky Bambusa), ktorý zahŕňa približne sto rôznych druhov stromovitých, krovitých a popínavých drevín, vyskytuje sa najmä v trópoch a subtrópoch od Indie po Japonsko, od ostrovov juhovýchodnej Ázie a Novej Guiney po Austráliu. Najväčší počet druhov sa nachádza v Číne. Americké druhy, ktoré tu boli predtým zaradené, sú však teraz zahrnuté do rodu Guadua.
Aké je využitie bambusu?
Bambus si získal popularitu medzi ľuďmi najmä vďaka svojmu všestrannému využitiu. Pestujú sa napríklad ako okrasné rastliny v záhradách a parkoch, ale aj v nádobách, ktoré možno umiestniť na balkón, terasu alebo do zimnej záhrady. Okrem toho slúžia ako pôdne kryty, vetrolamy alebo zásteny, pomáhajú stabilizovať pôdu proti erózii a môžu sa stať súčasťou rôznych živých plotov alebo aranžmánov.
Okrem toho sa z bambusu dá vyrobiť takmer všetko, na čo si len spomeniete. Najčastejšie sa používa ako stavebný a konštrukčný materiál, ale je vhodný aj na výrobu nábytku, rôznych predmetov dennej potreby, žalúzií, bicyklov, hudobných nástrojov, papiera alebo celulózy. Okrem toho sa bambusové výhonky používajú aj ako potravina obsahujúca bielkoviny a sacharidy a sú dokonca obľúbeným liekom.
Pestovanie bambusu na Slovensku
Ak vás zaujíma, prečo by ste mali pestovať bambus vo svojej záhrade, máme pre vás niekoľko rôznych dôvodov. Samozrejme, mnoho ľudí si túto rastlinu zaobstará preto, že jej prítomnosť dodá ich záhradnému priestoru trochu exotickejší nádych. Bambusy sa používajú ako solitérne rastliny, ale môžu sa pestovať aj v skupinách s inými rastlinami a často sa vysádzajú do nádob.
Hoci sa bambusy bežne používajú ako okrasné rastliny v záhradách, hojne sa vysádzajú aj ako zásteny, vetrolamy alebo ako základ živých plotov. Jeho hlavnou výhodou je, že bambusový živý plot je vždyzelený, nepotrebuje pravidelné strihanie a je pomerne nepriehľadný. Väčšina ľudí si vyberá bambus Fargesia, ale možno použiť aj bambus Phyllostachys s tenšími listami, ktorý v prvých rokoch neposkytuje takú dobrú ochranu, ale neskôr narastie do výšky a zosilnie.
Okrem toho je bambus vhodný aj ako pôdny kryt. Existujú napríklad trpasličie odrody, ktoré sa vyznačujú nízkym vzrastom, ale rastú rýchlo a husto. Sú preto vhodné na miesta, kde je potrebné pokryť väčšiu plochu pôdy bez potreby zdĺhavej údržby. Okrem toho sa bambus môže na niektorých miestach používať aj ako náhrada trávnika.
Ktorý bambus si vybrať?
Hoci ide pôvodne o tropickú a subtropickú rastlinu, mnohé bambusy možno samozrejme úspešne pestovať aj u nás, pretože sa dobre vyrovnávajú s výkyvmi počasia. Môžete si vybrať z približne stovky rôznych druhov, ktorým sa darí v našom podnebí. Tie možno ďalej rozdeliť do dvoch bežne pestovaných skupín, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami (napr. dĺžkou odnoží).
Bambus Fargesia:
- netvorí odnože, takže nie je potrebné inštalovať koreňovú bariéru,
- rastie do výšky 1 až 6 metrov (v závislosti od odrody),
- v dospelosti sú stonky hrubé približne 1 cm,
- stonky rastú v trsoch okolo pôvodnej rastliny,
- rastliny zostávajú dlho kríkovité,
- sú to tenké, husté stonky,
- dobre sa hodí ako zástena, pretože je mimoriadne nepriehľadná,
- možno použiť v menších i väčších záhradách, ale aj na balkónoch a terasách.
Bambus Phyllostachys:
- Jeho korene sa môžu rýchlo rozšíriť po celej záhrade,
- Pri jeho použití je potrebné myslieť na koreňovú bariéru,
- ak sa mu darí, môže vyrásť až do výšky 10 metrov,
- stonky sú v dospelosti hrubé približne 4 až 6 centimetrov,
- stonky sa šíria 1 až 2 metre od pôvodnej rastliny,
- Na svoj rast potrebuje dostatok priestoru, preto sa hodí skôr do väčších záhrad,
- jej stonky môžu mať rôznu farbu (žltú, čiernofialovú, žlto pruhovanú, modrozelenú)
Samozrejme, je na vás, aký druh bambusu chcete mať vo svojej záhrade. Jedným z najznámejších a najčastejšie pestovaných druhov u nás je bambus Fargesia Murieliae, ktorý dorastá do výšky približne troch metrov. Má množstvo zaujímavých kultivarov, ale pestovatelia si pochvaľujú najmä odrody Jumbo, Simba, Deep Forrest, Standing Stone, Green Arrow, Heart of Darkness a Neue Generation. Okrem toho sa tu darí aj Fargesia Nitida.
Pokiaľ ide o druhú skupinu bambusov, ktoré sa hojne vysádzajú v našich záhradách, tu si môžete zaobstarať napríklad druh Phyllostachys aureosulcata, ktorý dorastá do výšky troch až piatich metrov. K nižším variantom patrí Phyllostachys humilis s jemnými listami a mierne ohybnými stonkami. Azda najznámejším bambusom je Phyllostachys Nigra, ktorého stonky časom sčernejú.
Okrem uvedených skupín existujú samozrejme aj ďalšie varianty bambusu. Napríklad rod Pleioblastus, ktorý zahŕňa pôdopokryvné rastliny, ktoré sa niekedy používajú na spevnenie svahov. Okrasnú funkciu tu plnia najmä ich listy a predmetné bambusy zvyčajne rastú hlbšie do pôdy ako ostatné. Medzi známe druhy patria Fortunei, Pumilus, Pygmaeus a Viridistriatus.
Rod Sasa obsahuje listnaté bambusy, ktoré pochádzajú najmä z Japonska a Kórey. Ich stonky sú tenké a pokryté veľkými, širokými listami. Keďže sú pomerne expanzívne, pri výsadbe sa musia používať koreňové zábrany. Najčastejšie pestované druhy sú Sasa Kurilensis, Sasa Palmata a Sasa Veitchii.
Pozor by ste si mali dať najmä na agresívne druhy bambusov (ostrolisté bambusy), ktoré sa veľmi rýchlo šíria do okolia podzemnými odnožami a môžu vytvárať bambusové lesy. Takéto rastliny je potrebné pravidelne odstraňovať burinu alebo vytvárať koreňové bariéry. Ich priestor môžete napríklad vymedziť ochrannou fóliou na ochranu koreňov siahajúcou do hĺbky 70 cm.
Ako pestovať bambus v záhrade?
Hoci si môžete samozrejme zaobstarať aj izbovú rastlinu, v našich končinách sa ľudia často rozhodujú pre pestovanie bambusu vonku. Napriek svojmu exotickému pôvodu nie je táto rastlina taká náročná, ako by sa mohlo zdať, a veľmi dobre sa vyrovnáva s miestnymi klimatickými podmienkami. Okrem toho mrazuvzdorný bambus znesie teploty až do -25 °C (vždy si však musíte vybrať správnu odrodu).
Vhodný biotop
Zaujíma vás, aké podmienky pestovania by ste mali zohľadniť pri pestovaní bambusu vo vašej záhrade? Vo všeobecnosti platí, že bambusy nie sú veľmi náročné na umiestnenie. Výber konkrétneho stanovišťa vždy závisí od toho, pre aký variant sa rozhodnete. Zatiaľ čo bambus Fargesia uprednostňuje stanovištia v polotieni v blízkosti stromov, bambus Phyllostachys znesie aj plné slnko.
Ak si vyberáte miesto, kde bambus zasadíte, mali by ste dopredu myslieť aj na to, že rastlina sa v budúcnosti rozrastie do okolia. V závislosti od konkrétnej odrody môže bambus vo vašej záhrade dosiahnuť výšku až 10 metrov. Čím vyššiu odrodu si vyberiete, tým viac priestoru by mala mať rastlina okolo seba.
Dobrou správou pre pestovateľov je, že bambus nemá žiadne špeciálne požiadavky na pôdu. Vždy sa mu najlepšie darí v kyprej, priepustnej pôde bohatej na živiny a organické látky, ktorá má mierne kyslú až neutrálnu reakciu. Na druhej strane sa vyhnite ílovitým pôdam, ktoré zadržiavajú príliš veľa vody. Okrem toho by malo byť miesto chránené pred severnými a východnými vetrami.
Bambus výsadba
Najlepší čas na výsadbu bambusu je v jarných mesiacoch, od marca do mája. Dobre porastie aj neskôr v lete, zatiaľ čo výsadba na jeseň alebo v zime sa neodporúča. Pre lepšiu adaptáciu na nové prostredie sa potom odporúča vysádzať rastliny pestované v nádobách, ktoré by mali mať čas do zimy dobre zakoreniť.
Po výbere vhodného miesta pre bambus najprv vykopte jamu na výsadbu a koreňový bal rastliny umiestnite do nádoby s vodou asi na tri minúty, aby sa nasiakla. Pripravená výsadbová jama by mala byť asi dva až trikrát väčšia ako koreňový bal. Pokiaľ ide o to, ako hlboko bambus zasadiť, nikdy rastlinu nezasadzujte hlbšie do pôdy, ako rástla v kvetináči.
Dno výsadbovej jamy sa odporúča dobre skypriť, čím sa zabráni následnému zamokreniu. Bambus potom môžete umiestniť dovnútra a zasypať zmesou výkopovej a záhradnej zeminy. Okolo kôry pridajte mulč a rastlinu dostatočne zalejte. Dostatok vlahy potrebujú najmä mladé, čerstvo vysadené bambusy, a to najmä počas prvých dvoch rokov.
Okrem toho tu treba poznamenať, že pri druhoch, ktoré sa rýchlo šíria do okolia, sa koreňové zábrany inštalujú do hĺbky najmenej 70 cm (za predpokladu, že nechcete bambusom pokryť väčšiu plochu). Tie potom zabránia ich šíreniu na miesta, kde nemajú čo robiť, a môžu tiež definovať rastový priestor z hľadiska tvaru.
Bambus zalievanie
Pokiaľ ide o častosť zalievania bambusu, nezabudnite, že táto rastlina potrebuje na svoj rast dostatok vody počas celej sezóny. Rozhodne to však neznamená, že by ste ho mali prelievať, pretože na nadmerné zalievanie reaguje veľmi zle. Bambus, ktorý je dlhodobo premokrený, začne hniť a môže dokonca uhynúť. Preto ho nevysádzajte na trvalo zamokrených miestach (napr. v bažinách).
Najlepšie je, ak je pôda okolo bambusu mierne vlhká. Odporúča sa častejšie zalievanie, najmä po výsadbe alebo počas horúcich a suchých letných dní (signálom na zalievanie môže byť krútenie listov). Rastlina však potrebuje dostatok vlahy aj počas zimných mesiacov, pretože bambusy nemajú prístup k pôdnej vode v dôsledku dlhodobého premŕzania pôdy a časom uschnú. Ich listy potom zhnednú a vyschnú.
Hnojenie bambusu
Hoci sa bambusu v našich záhradných podmienkach darí pomerne dobre, nemali by ste zabúdať, že na svoj rast potrebuje dostatok živín. Tie mu môžete z času na čas dodať hnojením. Pokiaľ ide o to, kedy hnojiť bambus, odporúča sa začať hnojiť skoro na jar hnojivami s dostatočným obsahom dusíka. Hnojivo sa kvôli plytkému koreňovému systému vrství na povrchu pôdy. Okrem toho sa ako mulč môžu použiť opadané bambusové listy.
V hnojení bambusov by ste potom mali pokračovať aj počas sezóny, a to každé tri týždne (počas vegetačného obdobia sa odporúča hnojiť bambusy aspoň trikrát, a to v marci, máji a júli). Naopak na jeseň by sa malo použiť hnojivo s vyšším obsahom draslíka a fosforu, aby sa zabezpečilo dobré vyzretie tkanív rastlín, čo zvyšuje ich odolnosť. Vhodné sú však aj organické hnojivá, napríklad konský hnoj, ale vždy záleží na konkrétnom druhu, ktorý pestujete.
Strihanie bambusu
Na rozdiel od iných rastlín bambusy nepotrebujú tak časté strihanie. Ak ich však pestujete ako živý plot alebo zástenu na ochranu pred pohľadmi okoloidúcich alebo susedov, odporúča sa ich pravidelne strihať, aby boli dostatočne husté. Na jar sa odporúča vykonať opatrný rez, pri ktorom bambusy zastrihnete na požadovanú dĺžku, vďaka čomu zostanú bujné.
Ak chcete, aby rastliny zosilneli, na jar alebo v auguste vyrežte približne štvrtinu slabších, starých alebo poškodených stoniek. Tým sa bambus odľahčí a podporí sa jeho ďalší rast. Mladé výhonky zvyčajne rastú v máji. Niektoré z nich môžete odlomiť už na začiatku, aby rastlinu nestresovali.
Pri divokých bambusoch raz za rok alebo dva skráťte väčšie kmene tesne pri zemi, čím by sa rastliny mali omladiť a stať sa odolnejšími. Odolné bambusy Fargesia sa často nechávajú rásť prirodzene a vykonáva sa len estetický rez. Ak z nich chcete vytvoriť živý plot, tvarujte ich v predjarí alebo v auguste. Krycie bambusy by sa potom mali približne raz za dva roky zostrihať, aby sa upevnil ich rast.
Kedy presádzať bambus?
Na presádzanie bambusu je vhodný čas skoro na jar (marec). Ak to nemôžete urobiť v tomto čase, môžete to urobiť aj na jeseň (september), ale to sa veľmi neodporúča. Po presadení by ste mali zmenšiť nadzemnú časť vo vzťahu ku koreňom približne o jednu tretinu až jednu polovicu. Rastlinu nehnojte skôr ako po 10 dňoch, aby ste jej nepoškodili.
Rozmnožovanie bambusu
Chceli by ste sa podeliť s milovanou osobou o krásnu rastlinu a márne si lámete hlavu nad tým, ako rozmnožiť bambus? V tom prípade vás určite poteší, že sa to dá urobiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Napríklad sa to dá urobiť pomocou odrezkov, odnoží alebo delením trsov. Na druhej strane rozmnožovanie semenami nie je až také rozšírené. Okrem toho ostrolistý bambus zvláda odrezky, ale sadenice sú spočiatku slabé a môže trvať dlho, kým zosilnejú.
Pokiaľ ide o čas rozmnožovania bambusu, najčastejšie sa to robí na jar, ešte pred vznikom rastliny. Stačí pomocou rýľa oddeliť trs s niekoľkými výhonkami od materskej rastliny a potom ho zasadiť na vhodné miesto. Novú rastlinu treba zbaviť aj časti listov, čo podporí zakorenenie a zabráni veľkému odparovaniu vody. Potom ju na nejaký čas zatiente a dobre zalejte.
Podobne sa rozmnožuje aj kopčekom, ktorý sa často používa na rozmnožovanie ostrolistých bambusov. Rastliny pod zemou vypúšťajú dlhé odnože, z ktorých potom vyrastajú stonky. Keď vyrastú a olistia sa, možno ich ľahko vykoreniť a presadiť. Ak sa rozhodnete pre rozmnožovanie semenami, zvyčajne trvá mnoho rokov, kým rastlina dostatočne narastie, a aj potom bývajú sadenice dosť krehké.
Choroby bambusu
Samozrejme, bambus môžu napadnúť aj niektoré choroby alebo škodcovia. Medzi ne patria napríklad mšice, červce alebo roztoče, ktoré môžu rastliny bez ochrany úplne zničiť. Na ich ošetrenie alebo prevenciu sa zvyčajne používajú listové postreky na kontrolu hmyzích škodcov. Okrem toho však môžu bambusy poškodiť aj hlodavce, ktoré sa ukrývajú v mulči.
Pod stonkovými obalmi niektorých druhov sa čoraz častejšie usídľuje krvavec, ktorý poškodzuje prírastky na nových výhonkoch. Ďalšou komplikáciou sú slimáky, najmä na jar, keď rastú nové stonky. Pokiaľ ide o choroby, bambusy v našej oblasti zvyčajne netrpia žiadnymi chorobami. Môžete sa však stretnúť s problémami súvisiacimi so spôsobom ich pestovania.
Niekedy sa napríklad krútia listy, čo je prirodzený biologický proces, ktorým bambusy reagujú na nepriaznivé podmienky rastu. Je to spôsobené najmä chladným počasím, ktoré spôsobuje zvinutie listov počas mrazov. Tým sa zmenší plocha listov a zabráni sa poškodeniu mrazom. Je to však aj ochrana pred vysychaním, takže tento jav môžete pozorovať aj v lete. Vtedy je potrebné rastlinu okamžite zaliať, pretože je jasné, že trpí suchom.
Mnohí pestovatelia sa tiež pýtajú, prečo môj bambus žltne alebo prečo jeho listy hnednú. Dôvodom žltnutia bambusu môže byť prehnojenie, nadmerné zavlažovanie alebo nedostatok vlahy, ale aj nadmerné množstvo vápnika v pôde. Po zime niekedy časti stoniek sčernejú. Suché stonky a listy potom môžu byť dôsledkom príliš silných mrazov v zime, letného sucha alebo procesu starnutia.
Čo robiť s bambusom na zimu?
Hoci bambusy bývajú odolné, je dobré ich chrániť pred chladom. Preto sa odporúča bambusy mulčovať a zamerať sa na ochranu koreňového systému. Ak nadzemná časť zamrzne, zo zdravých koreňov môže vyrásť nová rastlina. Preto bambus prikryte špagátom alebo prípadne plachtou, ale môžete ho zabaliť aj do bielej netkanej textílie. Stonky sa potom na jar opäť vzpriamia.
Okrem toho bambusy potrebujú zalievať po celý rok, teda aj počas zimných mesiacov. Zalievať by ste ich však mali citlivo, v závislosti od konkrétnej odrody a veku rastliny. V zime bambusy neohrozuje ani tak mráz, ako skôr nedostatok vody. Tú zvýrazňuje najmä studený vietor a slnečné žiarenie, čo platí pre bambusy v záhrade aj pre bambusy v kvetináčoch.
Najväčšie problémy preto bambusy majú v predjarí, keď je pôda ešte zamrznutá, takže rastliny nemôžu získať vlahu, ale už svieti slnko, ktoré rastliny vysušuje. Práve kvôli týmto faktorom potom bambusy nedokážu udržať svoju veľkú listovú plochu, pomaly vädnú a ich listy vysychajú. Rastliny sa proti mrazu a suchu bránia najmä zvinutím listov, aby sa zmenšila plocha odparovania.
Kvitnutie bambusu
Hoci to mnohí ľudia nevedia, bambusy majú jednu naozaj zvláštnu vlastnosť. Bambusy kvitnú len raz za život a potom odumierajú, čo pre pestovateľa nie je žiadna radosť. U niektorých to môže trvať niekoľko desiatok rokov, u iných stovky rokov a iné môžu kvitnúť veľmi rýchlo. Mechanizmy, ktoré tento proces spúšťajú, však nie sú dobre známe.
Niekedy je kvitnutie len čiastočné, čo si vyžaduje udržiavanie rastliny v dobrej kondícii, pretože tento stav ju nadmerne zaťažuje a môže viesť k jej úhynu. Ak je však kvitnutie úplné, môžete sa bambusu zbaviť, pretože aj tak uhynie.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Čo je bambus?
Bambusy sú trávy z čeľade lipnicovitých, ktoré sa vyznačujú zdrevnatenými stonkami. Sú to stromovité alebo krovité trávy s dlhými stonkami, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Niektoré sú nízke, iné dorastajú do výšky až 40 metrov. Sú vždyzelené, veľmi odolné a rýchlo sa šíria. Pestujú sa ako okrasné rastliny, živé ploty, vetrolamy, zásteny alebo ako pôdne kryty.
Ktorý bambus si vybrať?
V súčasnosti pestujeme najmä bambusy rodu Fargesia, ktoré netvoria odnože, takže sa príliš nerozširujú do okolia. Dosahujú výšku 1 až 6 metrov, zostávajú skôr kríkovité a možno ich umiestniť do menších alebo väčších záhrad. Obľúbené sú aj bambusy Phyllostachys, ale bývajú vyššie a potrebujú veľa priestoru. Ich korene sa však rýchlo šíria, preto by sa malo uvažovať o koreňovej bariére.
Ako pestovať bambus v záhrade?
Bambusy sa zvyčajne vysádzajú na jar (od marca do mája) do kyprých, priepustných, na živiny bohatých pôd. Bambus Fargesia uprednostňuje polotieň, zatiaľ čo bambus Phyllostachys zvládne miesta na plnom slnku. V závislosti od zvoleného druhu je niekedy potrebné použiť koreňovú bariéru, aby sa rastlina príliš nerozširovala do okolia. Okrem toho bambusy potrebujú dostatok vlahy a občasné hnojenie.
Ako zalievať bambus?
Bambusy sú pomerne náročné na pravidelné zavlažovanie. Pôda by preto mala byť vždy mierne vlhká a zalievanie by sa malo zvýšiť, keď sú rastliny mladé alebo počas horúcich letných dní. Okrem toho by sa bambusy mali starostlivo zalievať aj počas zimných mesiacov. Nikdy však nesmú byť premočené, čo vedie k hnilobe a následnému úhynu rastlín.