Hoci mnohí považujú žihľavu za nepríjemný burinu, v skutočnosti má táto rastlina obrovské množstvo liečivých účinkov. Práve vďaka tomu sa stala obľúbenou prísadou rôznych nálevov, tinktúr, mastí, čajov a odvarov, ktoré majú priaznivý vplyv na metabolizmus, zabraňujú rozvoju celého radu ochorení a podporujú rast vlasov. Ak aj vy chcete otestovať liečivú silu žihľavy, poradíme, aké recepty zo žihľavy sa rozhodne oplatí vyskúšať.
Ako spracovať žihľavu?
Vďaka svojim pozitívnym účinkom na ľudský organizmus patrí žihľava odjakživa medzi obľúbené liečivky, bez ktorých si už niektorí pestovatelia nedokážu svoju záhradu vôbec predstaviť. V dnešnej dobe sa táto rastlina používa predovšetkým pre rôzne očistné kúry, dobre slúži ako prísada do rôznych liečivých zmesí a samozrejme si našla svoje uplatnenie aj v kuchyni alebo napríklad v kozmetike.
Podľa záhradkárov by sa žihľavy mali zbierať vo chvíli, keď sú ešte mladé (teda zhruba do 20. mája), pretože v tej dobe obsahujú najviac liečivých látok, vitamínov a minerálov. Ideálne je potom zberať iba menšie rastliny, ktoré dosahujú maximálne do výšky 30 centimetrov. Ak však máte k dispozícii len staršie žihľavy, odporúča sa trhať skôr vrcholovej časti bez tuhších stoniek.
Pokiaľ ide o spracovanie žihľavy, najčastejšie sa používajú celé mladé rastliny, ktoré sa strihajú nízko pri zemi. Žihľavovú vňať je potom nutné okamžite spracovať, aby nestratila svoje účinnej látky, a ak pre ňu práve nemáte využitie, môžete ju nasušiť a uschovať. Niektorí ľudia potom odstraňujú tvrdšie byle a nechávajú si iba čerstvé alebo nasušené listy, pričom okrem žihľavovej vňate sa zbierajú aj korene a semená.
Sušenie žihľavy
Ak si chcete žihľavovú vňať uchovať pre budúce použitie, nie je nič jednoduchšie než sa pustiť do jej sušenia. S tým je najlepšie začať hneď po zbere, pretože s pribúdajúcim časom rastliny stráca svoju pôvodnú sýto zelenú farbu. Kým korene sa sušia v tenkých vrstvách na priamom slnku, všetky nadzemné časti žihľavy je lepšie sušiť na dostatočne vzdušných miestach, ktoré sa nachádza v tieni.
Ak sa rozhodnete pre sušenie umelým teplom, majte na pamäti, že by teplota nikdy nemala presiahnuť 60 ° C. Nech už sa však pustíte do sušenie žihľavy prírodnou cestou, alebo radšej dáte prednosť domácej sušičke, dajte si pri uschovávaní pozor na hnedé a sčernela listy. Tie totiž svedčí o tom, že proces neprebehol správne, čo znamená, že tieto sušené žihľavy nie sú vhodné pre vnútorné použitie.
Ak chcete nasušiť iba listy, je vhodné strhnúť ich z byle za pomocou pevných rukavíc. Potom sa rovnako ako celé rastliny suší v tenkej vrstve v tieni, pričom sa nemusíte starať o žiadne obracanie. Ak nestihnete zber mladej žihľavy do konca mája, nemusíte zúfať. Zberať úrodu môžete aj v nasledujúcich mesiacoch, ale dajte prednosť najvyšším častiam rastlín, ktoré rastú v tieni a majú vyšší obsah dusičnanov.
Tiež žihľavové semená, ktoré majú jemne orieškovú chuť a údajne podporujú zdravý rast vlasov, sa dajú usušiť pre ďalšie použitie. Ideálne je pritom umiestniť semienka na slnečné miesto a počkať, než dostatočne vyschnú. Rovnako ako v prípade žihľavovej vňate môžete však využiť aj domácu sušičku. Následne sa semená uchovávajú v dobre uzatvárateľných dózach na tmavom chladnom mieste.
Žihľava – recepty
Rovnako ako ostatné rastliny sú žihľavy najzdravšie a najúčinnejší v surovom stave, a preto sa používajú napríklad na výrobu čerstvých štiav alebo ako prísada chutných šalátov. Okrem toho sa však žihľavy dajú využiť na celý rad rôznych spôsobov. Medzi najobľúbenejšie recepty zo žihľavy patria predovšetkým:
- žihľavový čaj,
- žihľavová tinktúra,
- žihľavová masť,
- žihľavový kúpeľ,
- žihľavová pleťová voda,
- žihľavová pleťová maska,
- odvar zo žihľavového koreňa,
- odvar či nálev zo žihľavových listov.
Zatiaľ čo mnohí si žihľavy pochvaľujú hlavne kvôli ich liečivým a kozmetickým účinkom, nájdu sa aj takí, ktorí dávajú prednosť chutným žihľavovým pokrmom. Listy sa napríklad skvele hodia do polievok a dajú sa samozrejme použiť aj na spôsob špenátu. Obľúbené je potom aj žihľavové pesto a niektorým ľuďom sušená žihľava slúži jednoducho ako korenie.
Žihľavu potom samozrejme môžete použiť aj ako štandardnú bylinku. Nasekaná sa pridáva napríklad do mäsových a strukovinových zmesí, do plniek, do rolád a slaných koláčov, ale tiež do miešaných vajíčok alebo do omeliet. Fantázii sa tu medze rozhodne nekladú, ale je dobré myslieť na to, že by žihľava mala aspoň krátko prejsť varom, aby sa zbavila svojich páliacich chĺpkov.
Čaj zo žihľavy
Jedným z najobľúbenejších receptov, ktoré si môžete doma jednoducho sami vyskúšať, je žihľavový čaj. Ten sa zvyčajne pripravuje z čerstvých žihľavových listov, ale samozrejme si ho môžete uvariť aj z listov usušených a okrem toho je možné žihľavovú čajovú zmes zaobstarať aj v lekárni.
Ak sa rozhodnete pripraviť žihľavový čaj z čerstvých rastlín, budete potrebovať asi dve vrchovaté lyžičky žihľavových listov na ¼ litra vody. Spoločne tieto ingrediencie zvarte, nechajte zhruba desať až pätnásť minút lúhovať a potom výslednú zmes sceďte. Hotový čaj potom môžete piť ešte horúci, ale aj vlažný. Okrem obyčajného žihľavového čaju sa však dajú pripraviť aj rôzne obmeny.
Jednou z nich je napríklad čaj na chudokrvnosť, ktorý by mal obsahovať dva diely žihľavy, jeden diel ľubovníka a jeden diel zemežlči, pričom všetky tieto suroviny je nutné zaliať pol litrom horúcej vody a nechať pod pokrievkou lúhovať zhruba 15 minút. Ďalšou možnosťou je čaj na zníženie cholesterolu, ktorý sa pripravuje zo žihľavy, prasličky a mäty v rovnakom pomere.
A aké má žihľavový čaj účinky? Pravidelné popíjanie tohto nápoja údajne dokáže s ľudským organizmom hotové zázraky. Pomáha napríklad zahnať jarnú únavu, má pozitívny vplyv na krvotvorbu, podporuje metabolizmus, má močopudné účinky, pôsobí protizápalovo, posilňuje imunitný systém, podporuje hojenie rán, napomáha správnej činnosti niektorých orgánov a znižuje hladinu krvného cukru.
Žihľavová šťava
Ak chcete v rastline zachovať čo najviac vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok, ideálnym spôsobom spracovania je príprava žihľavovej šťavy z čerstvých rastlín. Najjednoduchšie je použiť odšťavovač, ale ak ho nemáte k dispozícii, môžete žihľavy zomlieť a šťavu z nich potom vytlačiť. Ide pritom o veľmi osviežujúci nápoj, ktorý má navyše celý rad liečivých účinkov.
Hotová šťava má trvanlivosť približne 48 hodín a uchováva sa v chladničke. Odporúčaná denná dávka je trikrát denne jedna kávová lyžička šťavy, ktorá sa rozriedi v pohári vlažnej vody. Tú je potom dobré vypiť zhruba 20 minút pred jedlom. Šťava zo žihľavy pritom skvele poslúži ako súčasť jarného detoxu, ale pomáha aj proti rôznym kožným chorobám, proti vysokému krvnému tlaku alebo proti hemoroidom.
Žihľava tinktúra
Zatiaľ čo väčšina ľudí vyrába žihľavovú tinktúru z žihľavové vňate, iní ako základ volia korene alebo dokonca čerstvo zozbieraná semená. Ak chcete vyskúšať prvú možnosť, pripravte si zhruba 20 kusov čerstvo natrhaných žihľavy na 200 mililitrov čistej vodky alebo domáce pálenky. Žihľavy umyte, vložte do misky, zalejte alkoholom a rozmixujte na kašu, ktorú necháte jeden deň stáť v chlade. Potom zmes sceďte cez jemné sitko alebo plátno do pripraveného pohára a tinktúru skladujte v chladničke.
Pokiaľ chcete vyskúšať druhú variantu, vykopaný podzemok stačí očistiť vo vode pomocou kefy, nadrobno nakrájať a naplniť týmito kúskami pripravenú fľašu až po okraj. Následne sa žihľavový koreň zaleje pálenkou a je nutné nechať ho zhruba dva týždne odstáť na teplejšom mieste. Pokiaľ ide o pomer surovín, udáva sa zhruba 150 gramov koreňa ku 1 litru alkoholu.
Masť zo žihľavy
Ďalšou možnosťou, ako čo najlepšie využiť liečivé účinky žihľavy, je príprava žihľavovej masti. Tá sa používa predovšetkým vo chvíli, keď človeka trápia rôzne kožné problémy, kam patrí napríklad akné, psoriáza, ekzém alebo vyrážka. Zároveň pomáha pri zápaloch žíl a je vhodným liekom proti kŕčovým žilám, bercovým vredom, reumatizmu a bolestiam chrbta či kĺbov.
Ako pripraviť žihľavovú masť? Do hrnca si nachystajte 500 gramov tuku (kokosový olej, bambucké maslo alebo napríklad bravčová masť) a nechajte ho rozpustiť. Následne je nutné pridať dve hrste čerstvo nazbieraných, posekaných žihľiav a za teploty 60 ° C zahrievať po dobu piatich hodín. Potom už stačí iba scediť, podľa vami zvoleného tuku pridať 3-5% včelieho vosk a naliať masť do pripravených téglikov.
Ak chcete vyskúšať iný postup, pripravte si celkom 250 gramov kokosového oleja, ktorý je potrebné rozpustiť vo vodnom kúpeli. Potom ho prelejte do mixéra, pridajte tri hrste umytých čerstvých žihľavy a všetko dôkladne rozmixujte. Potom už stačí len precediť výslednú zmes cez plátno do pripravených téglikov a krém je hotový.
Odvar zo žihľavového koreňa
Obľúbeným ľudovým receptom je samozrejme tiež odvar z koreňa žihľavy, ktorý sa používa napríklad pri ekzémoch, opakovaných oparoch alebo plesniach nôh. Ako na to? Pripravte si zhruba 20 gramov čerstvých žihľavových koreňov, umyte ich a pokrájajte na kúsky. Tie potom zalejte pol litrom studenej vody, nechajte zmes 10 minút variť a ďalších 10 minút vylúhovať. Prvú polovicu potom vypite hneď a druhú zhruba po 8 hodinách.
Žihľavový sirup
Medzi produkty zo žihľavy, ktoré si záhradkári obzvlášť pochvaľujú, patrí tiež žihľavový sirup. Ten sa pripravuje z 250 gramov čerstvých žihľavových listov, ktoré je nutné zaliať pol litrom vody. Výslednú zmes najprv nechajte 5 minút variť čo najslabším varom a potom ju umiestnite niekam do chladu, kde by sa mala do druhého dňa vylúhovať (počas 24 hodín).
Následne tekutinu zlejte, vyžmýkajte a do výluhu primiešajte pol kilogramu medu. Hotový sirup uchovávajte v chladničke a denne užívajte polievkovú lyžicu, čo by malo podporiť správnu funkciu imunitného systému. Žihľavový sirup ale údajne pomáha tiež pri problémoch s prostatou.
Žihľavový výluh na vlasy
Je všeobecne známe, že sa žihľavy skvele hodia pre výrobu vlasovej kozmetiky, pretože zlepšujú kvalitu vlasov, robia ich pevnejšími a lesklejšími. Tiež regulujú ich vypadávanie a výborne fungujú proti lupinám. Pokiaľ chcete liečivé účinky žihľavy sami vyskúšať, ale nechcete investovať do drahých vlasových produktov, môžete si skúsiť namiešať vlastné žihľavový výluh, pomocou ktorého si vlasy následne umyjete.
K príprave výluhu budete potrebovať zhruba toľko čerstvých alebo sušených žihľavy, koľko sa vám ich päťkrát vojde do spojených dlaní. Tie je potom nutné umiestniť do piatich litrov studenej vody, pomaly priviesť k varu a nechať asi na 5 minút vylúhovať. Potom už môžete aplikovať výluh priamo na vlasy, pričom niektorí odporúčajú tiež vlasový obklad zo žihľavy, ktorý by mal zabezpečiť vlasom lesk a pružnosť.
Žihľavový špenát
Ako už sme spomenuli vyššie, žihľavové listy sa dajú použiť aj vo forme špenátu. Aké ingrediencie na jeho prípravu budete potrebovať?
- 5 hrsťou mladých žihľavových listov,
- 1 veľkú cibuľu,
- 2 strúčiky cesnaku,
- 50 gramov masla,
- 2 lyžice hladkej múky,
- 2 lyžice smotany,
- 2 vajcia,
- olej,
- soľ a korenie.
Starostlivo umyté žihľavové listy najprv na niekoľko minút sparte vo vriacej vode, nechajte ich odkvapkať a potom ich najemno nakrájajte. V hrnci si medzitým speňte nadrobno nasekanú cibuľu, ku ktorej následne pridajte nakrájané žihľavy, cesnak rozotretý so soľou a korenie. Celú zmes potom mierne podlejte vodou a duste pod pokrievkou.
Akonáhle žihľavy zmäknú, zahustite všetko pripravenou maslovou zápražkou, pridajte smotanu, nechajte prejsť varom a primiešajte tiež vajcia. Dôležité je žihľavový špenát na záver ochutnať a prípadne dochutiť soľou, korením alebo napríklad muškátovým orieškom podľa chuti. Potom už nič nebráni servírovaniu hotovej zmesi.
Žihľavové pesto
Záhradkári veľmi dobre vedia, že pesto sa dá pripraviť prakticky z akejkoľvek divoko rastúce jedlé byliny a žihľavy tu samozrejme nie sú výnimkou. Aby ste si mohli chutné pesto tiež vyrobiť, budete potrebovať nasledujúce suroviny:
- misku mladých čerstvých žihľiav,
- 3 strúčiky cesnaku,
- 3 lyžice strúhaného parmezánu,
- 100 gramov vlašských orechov,
- 80-100 mililitrov panenského olivového oleja,
- soľ a korenie.
Umyté žihľavy sa pripravujú pomocou blanšírovania. To znamená, že by ste ich mali zhruba minútu variť vo vriacej vode, potom ich ihneď preložiť do misky s ľadovou vodou, scediť a dobre vyžmýkať. Akonáhle je hotovo, pripravené žihľavy spoločne s nastrúhaným parmezánom, ošúpanými strúčiky cesnaku, nasekanými vlašskými orechmi, olejom a troškou soli a korenia vložte do mixéra a dobre rozmixujte. Hotové pesto potom môžete okamžite spotrebovať, alebo uskladniť v chladničke zaliatej tenkou vrstvou oleja.
Žihľavová polievka
V posledných rokoch si ľudia veľmi obľúbili tiež žihľavovú polievku, ktorú si môžete kúpiť napríklad v obchode so zdravou výživou, ale dá sa veľmi ľahko pripraviť aj doma. Stačí si nachystať tieto ingrediencie:
- 200 gramov mladých žihľavových listov,
- 500 mililitrov zeleninového vývaru,
- 150 mililitrov smotany na šľahanie,
- 1 veľkú cibuľu,
- 40 gramov masla,
- 3 veľké zemiaky,
- soľ a korenie.
Cibuľu i zemiaky ošúpte a nakrájajte na kocky. Maslo si potom rozohrejte v hrnci, orestujte na ňom cibuľu dozlatista a pridajte zemiaky, ktoré budete zhruba minútu opekať, než ich zalejete pripraveným vývarom. Ten priveďte k varu, potom uberte na miernejší teplotu a varte až do chvíle, kedy zemiaky zmäknú.
Medzitým si dôkladne prepláchnite žihľavy, následne ich vysypte do vriaceho vývaru a len krátko sparte. Polievku potom rozmixujte ponorným mixérom do takej konzistencie, ktorá vám bude vyhovovať, dochuťte soľou alebo korením a primiešajte tiež smotanu. Pri servírovaní potom môžete ešte ozdobiť bylinkami.