PISIVKY: Ako sa zbaviť pisivek?

Objavili ste v knižnici drobné chrobáčiky, ktoré zničili niektoré z vašich najstarších knižných pokladov? Budíte sa s telom pokrytým uhryznutiami, ktoré nepríjemne svrbia? Alebo ste snáď zaznamenali prítomnosť nepozvaných návštevníkov medzi potravinami? Na vine môžu byť premnožené pisivky. Poradíme, ako tento hmyz bezpečne spoznať, kde sa najčastejšie schováva a ako na pisivky vyzrieť.

Ako vyzerá pisivka?

Pod názvom pisivky (latinsky Psocoptera) sa ukrýva drobný hmyz, ktorý ľuďom zvyčajne nespôsobuje žiadne väčšie problémy, ale pri premnožení môže mať na svedomí veľa nepríjemností. Títo škodcovia dosahujú zhruba veľkosť 1,5 až 3 milimetre a môžu mať rôzne sfarbenie. Stretnúť sa teda môžete napríklad s bielošedými, žltkastými, hnedavými alebo takmer priehľadnými pisivkami.

Telo dospelého jedinca je mäkké, subtílne a prechádza do väčšej hlavy, na ktorej sa nachádzajú dlhé nitkovité tykadlá, zreteľné oči a nesúmerná hryzadlá kryté veľkým horným pyskom. Hryzacie orgány sú pritom špeciálne upravené k úplnému oslabeniu potravy, pretože pisivky nemajú předžalúdok. Časť spodného pysku je potom premenená do snovacieho aparátu.

Nymfy, ale aj dospelé pisivky bývajú skôr drobné. U makropterných druhov dominujú dva páry priehľadných krídel s redukovanou žilnatinou, ktoré sú dlhšie ako zadoček a v kľudovom stave bývajú strechovito zložená nad telom. V niektorých prípadoch však mávajú pisivky krídla zakrpatené a veľmi často sa môžete stretnúť aj s druhmi bezkrídlymi.

Vývoj pisivek

Pisivky patria medzi hmyz s premenou nedokonalou. Páreniu predchádza akýsi tanec samca okolo samičky, pričom pri niektorých bezkrídlych druhov samice ťukajú o podklad, aby k sebe pomocou týchto klepavých zvukov samčeka nalákali. Každá samička pisivky je potom schopná vyprodukovať až 100 vajíčok, vďaka čomu sa títo drobní škodcovia dokážu veľmi rýchlo premnožiť.

Po oplodnení samice kladú guľovité vajíčka buď jednotlivo, alebo v skupinkách, a to predovšetkým na kôru stromov, na listy alebo na iný vhodný podklad. Niektoré druhy dokonca prekrývajú svoju znášku akúsi sieťkou a iné zase pokrývajú vajíčka odparujúci sekrétom zmiešaný s detritom. Tropické pisivky sú potom dokonca živorodé.

Vajíčka sa liahnu zhruba za 15 dní ideálne pri teplote okolo 20 ° C, pričom larva pisivky následne prehryzie obal svojim vaječným zubom. Teplota vyššia ako 32 ° C je pre pisivky však smrteľná. Larvy bývajú podobné dospelým jedincom, zhruba 5-6 krát sa vyzliekajú a v priebehu vývoja im narastá počet tykadiel, končatinových článkov a prípadne tiež krídla.

Larválne štádium trvá pri optimálnej teplote zhruba 23-25 dní (pri nižších teplotách dlhšie) a nymfy prechádzajú niekoľkými vývojovými etapami. Celý prerod od vajíčka k dospelej teda zaberie zhruba dva mesiace. Dospelí jedinci sa potom od lariev líšia hlavne veľkosťou, pohybujú sa rýchlo, ale ich pohyby sa niekedy môžu zdať trhané. Pokiaľ ide o dĺžku ich životného cyklu, pisivky sa dožívajú maximálne 9 mesiacov.

Spôsob života

Pisivky sú prevažne bylinožravé. Živia sa hlavne plesňami, riasami, lišajníky, škrobmi, humusom a peľom, ale príležitostne do svojho jedálnička zaradia tiež zvyšky hmyzu, obilniny a múčne výrobky. Pokiaľ ide o optimálne podmienky, jedná sa o nočný hmyz, ktorý sa počas dňa skrýva. Vyhovuje mu teplota okolo 25 ° C a vzdušná vlhkosť vyššia ako 75%.

Kde sa vyskytujú pisivky?

Ak máte podozrenie, že sa u vás doma premnožili títo nepozvaní návštevníci, iste vás zaujíma, kde najčastejšie žijú pisivky a ako ich nájdete. Tento teplomilný hmyz je v dnešnej dobe rozšírený po celom svete, pričom najväčšie množstvo rôznych druhov nájdete v trópoch a subtrópoch, ale pisivky sa v poslednej dobe hojne zabývali aj v miernom pásme.

Čo sa týka typického výskytu pisiviek, títo škodcovia preferujú tmavé a vlhké prostredie, kde sa teplota pohybuje okolo 25 ° C. Všeobecne žijú samotársky alebo výnimočne v menších skupinách, a to na rozmanitom podklade. Obývajú predovšetkým stromy a kríky, vyskytujú sa na skalách, v hrabanke, v jaskyniach alebo napríklad v hniezdach vtákov a samozrejme sa nevyhýbajú ani ľudským obydliam.

Za tmy pisivky vyliezajú zo svojich úkrytov, pohybujú sa a hľadajú potravu. Môžete si tak všimnúť napríklad pisivky na stene lezúce po omietke alebo drobných škodcov vyliezajúcich z opadaného lístia, pričom v dnešnej dobe ľudia často nachádzajú pisivky v novostavbe (vplyvom zvýšenej technologickej vlhkosti). Pri premnožení potom môžu niektoré druhy škodiť aj v domácnosti.

Ak máte pisivky v byte, ich úkryty nájdete predovšetkým tam, kde je tma a vlhko. Vyskytujú sa preto hlavne v starom nábytku, v knihách, v herbároch, na tapetách alebo na starších umeleckých dielach, ktoré ste odložili do kúta. Okrem toho sa niekedy ukrýva pisivka v matraci a ďalším obľúbeným miestom sú potraviny, takže vás môže nemilo prekvapiť treba pisivka v múke alebo medzi pečivom.

Druhy pisivek

Samotné pisivky zahŕňajú 35 čeľadí, do ktorých patrí asi 3000 rôznych druhov. Podľa nových názorov na fylogenetický hmyzu sem však bývajú zaraďované aj jednotlivé vnútorné skupiny, ako sú vši, luptouši, perovky, ktoré dohromady zahrňujú zhruba ďalších 3000 druhov. Aké má teda pisivka druhy v tradičnom parafyletickom poňatí?

Pisivka knižnej (Liposcelis divinatorius)

Tento synantropných druh pisivek sa vyznačuje kozmopolitným rozšírením a je známy hlavne tým, že sa za priaznivých podmienok dokáže veľmi rýchlo premnožiť. Podrobné štúdie navyše ukázali, že ako tento konkrétny druh býva označovaných zhruba dvadsať rôznych, však len ťažko navzájom identifikovateľných druhov, ktoré od seba často nedokážu rozoznať ani odborníci.

Pisivka knižná sa živia plesňami, ktoré sa hojne vyskytujú vo vlhku a teple na knihárskom gleji. To môže byť na jednu stranu výhodou, keďže sa pisivka čiastočne stáva pomocníkom, ale na druhú stranu to v niektorých prípadoch máva neblahé následky. Poškodzuje totiž väzbu a sama tak často ničí predovšetkým staršie a zvlhnuté knihy, herbáre alebo napríklad zoologické zbierky.

Pisivka bledá (Trogium pulsatorium)

Táto zhruba 2 milimetre veľká bezkrídla pisivka sa najčastejšie vyskytuje v bytoch, v rodinných domoch, v stodolách, v pivniciach alebo napríklad vo včelínoch. Živí sa hlavne ústrojnými látkami, a ak sa pustí do obilia, je veľmi pravdepodobné, že poškodí klíčky. Pisivka v byte či v múzejných expozíciách potom ničí hlavne herbára, hmyzie zbierky alebo iné staršie publikácie.

Pisivka skleníková (Ectopsocus briggsi)

Daný škodca je zástupcom okrídlených pavší. Ako už samotný názov napovedá, táto pisivka sa vyskytuje predovšetkým v skleníkoch. Nájdete ju však aj vo voľnej prírode na rôznych drevinách.

Ďalšie známe druhy

  • Pisivka domáci (Liposcelis bostrychophila),
  • Pisivka veľká (Psococerastis gibbosa),
  • Pisivka obyčajná (Lachesilla pedicularia),
  • Pisivka sieťovaná (Lepinotus reticulatus).

Pisivky uhryznutie

Hoci nie je pisivka chrobák podobný ploštici, niektorí ľudia tento hmyz nesprávne považujú práve za známe domáce škodcu. Tento omyl pravdepodobne súvisí so skutočnosťou, že pisivka hryzie a môže človeku spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie v podobe opuchnutých rán, ktoré silne svrbia a u citlivých jedincov môžu vyvolať alergickú reakciu.

Ako sa zbaviť pisivek?

Ak sa dostanú pisivky do domácnosti, zvyčajne nepredstavujú žiadne veľké nebezpečenstvo. Ak sa však premnožia, je nutné pristúpiť k ich likvidácii. Ako na pisivky najlepšie vyzrieť? Možno to vykonať hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi, kam patria napríklad rôzne opatrenia na zníženie vzdušnej vlhkosti alebo tiež aplikácia chemických prípravkov.

Opatrenia proti premnoženiu pisivek

Jednou z metód, ktorá na pisivky platí, je vystavenie škodcov nízkej vzdušnej vlhkosti (pod 50%). Odporúča sa preto v zasiahnutej miestnosti dobre vykurovať, pravidelne a dôkladne vetrať (pri suchom počasí) a zlepšiť tiež vetranie pivníc alebo priestorov, ako sú špajze, kredence a potravinové skrine. Dôležité je pritom vetrať hlavne po varení, po sprchovaní alebo pri sušení bielizne, aby ste odstránili vodnú paru.

Vzdušnú vlhkosť zvyšujú tiež rastliny, ktoré v byte či v rodinnom dome pestujete. Ak máte celú domácnosť plnú izbových rastlín, mohlo by to byť dôvodom, prečo sa u vás pisivkám dobre darí. Niektorí ľudia preto volia elektrický odvlhčovač. Okrem toho je vhodné vyhýbať sa dlhému skladovanie potravín (napríklad múky) a nerobiť si doma príliš veľké zásoby.

Likvidácia pisivek

Medzi tie najúčinnejšie spôsoby, ako sa zbaviť nepozvaných návštevníkov, patrí využitie chemických prostriedkov. Takýto prípravok na hubenie pavší sa dá zaobstarať napríklad na internete, pričom sa jedná predovšetkým o sprej na pisivky, pascu na pisivky či insekticídne dymovnice. Často sa odporúča napríklad prípravok Atak Fumigátor.

Ak sú vo veľkom kontaminované potraviny, nedá sa robiť nič iné ako všetky zásoby zlikvidovať. Použitie chemických prostriedkov tu totiž nepripadá do úvahy, pretože by potom potraviny neboli jedlé. Špajza alebo akékoľvek iné priestory, kde sa pisivky objavili, teda odborníci odporúčajú vypratať, umyť, nechať vyschnúť a dobre vyvetrať.

Pri chemickej likvidácii pavší sa odporúča používať pyrethoidy, pričom nikdy nezabudnite napadnuté produkty dobre vysušiť. Ak sa však škodcami premnožili natoľko, že sa vám ich nedarí zlikvidovať prostredníctvom vhodných opatrení ani pomocou postrekov a ďalších na to určených prípravkov, je načase pozvať si domov profesionálov, ktorí sa o dezinsekciu postarajú za vás.

Čo sú pisivky?

Pisivky (Psocoptera) predstavujú drobný hmyz, dorastajú zhruba do veľkosti 1,5 až 3 milimetra a ich sfarbenie sa pohybuje od takmer priehľadných odtieňov až po žltkastú či hnedastú farbu. Ide o hmyz s premenou nedokonalou, pričom u makropterných druhoch dominujú dva páry krídel, ale existujú aj druhy so zakrpatenými krídlami či druhy úplne bez krídel. V optimálnych podmienkach je každá samička schopná naklásť až 100 vajíčok, vďaka čomu sa pisivky dokážu rýchlo premnožiť.

Kde sa vyskytujú pisivky?

Pisivky sú rozšírené po celom svete. Jedná sa o teplomilný hmyz, takže preferujú hlavne trópy a subtrópy, ale dobre sa im darí aj v miernom pásme. Pokiaľ ide o vhodné úkryty, pisivky majú rady tmavé a vlhké prostredie, odkiaľ vyliezajú v noci a hľadajú potravu. Obývajú stromy a kríky a vyskytujú sa na skalách, v jaskyniach alebo v hniezdach vtákov. Okrem toho samozrejme vyhľadávajú aj ľudské príbytky, kde sa najčastejšie schovávajú v starom nábytku, v knihách, v herbároch alebo napríklad medzi potravinami.

Aké existujú druhy pisivky?

Rád pisivky zahŕňa asi 35 čeľadí, do ktorých patrí približne 3000 rôznych druhov. Najznámejší je pravdepodobne pisivka knižná, ktorá sa živí plesňami a hojne sa vyskytuje vo vlhku a teple na knihárskom gleji. Jej premnoženie preto môže mať neblahé následky, pretože ničí staršie a zvlhnuté knihy, herbáre či zoologické zbierky. Ďalej sa môžete stretnúť s pisivkou skleníkovou alebo s pisivkou bledou, ktorá obýva byty, stodoly, pivnice a včelíny.

Ako sa zbaviť pisivek?

Ak ste doma zaznamenali prítomnosť pavší, existuje niekoľko spôsobov, ako na týchto škodcu vyzrieť. Jedným z nich je vystavenie škodcov nízkej vzdušnej vlhkosti (pod 50%), čoho docielite dobrým vykurovaním a pravidelným vetraním alebo napríklad použitím elektrického odvlhčovača. Pri premnožení pavší je možné využiť aj chemické prípravky, ako je sprej na pisivky či vodou aktivovaný Fumigátor. Dajte si však pozor pri ošetrovaní miest, kde skladujete potraviny, tie po zasiahnutí nebudú jedlé.