Chceli by ste pestovať krásny bambus, ale nemáte vlastnú záhradu? Potom si vyberte kontajnerový bambus, ktorý vám pri dostatočnej starostlivosti bude robiť radosť v byte, na terase alebo aj na balkóne. Povieme vám, ako sa dá bambus pestovať v nádobe, ako pestovať bambus v byte a ako sa o túto rastlinu starať, aby sa jej u vás doma darilo.
Čo sú bambusy?
Bambusy sú trávy z čeľade lipnicovitých (Poaceae), ktoré sú zaradené do podčeľade bambusovité (Bambusoideae). Konkrétne ide o štíhle alebo kríčkovité rastliny s dutými stonkami, ktorých hlavným rozlišovacím znakom sú zdrevnatené stonky. Tie môžu mať rôznu dĺžku a šírku a často sa líšia aj farbou a tvarom.
Botanici v súčasnosti rozlišujú niekoľko rôznych rodov bambusov, ktoré spolu zahŕňajú stovky druhov týchto zaujímavých rastlín. Niektoré z nich sa pestujú v podobe kríkov, iné sú skôr stromy a v správnych podmienkach môžu dorásť až do výšky 40 metrov. Obvykle si zachovávajú listy počas celého vegetačného obdobia, čo znamená, že sú to vždyzelené rastliny.
Hoci si to mnohí ľudia neuvedomujú, bambusy sú veľmi odolné, môžu sa agresívne šíriť do svojho okolia a niektoré dokonca patria medzi najrýchlejšie rastúce rastliny na svete. Ich vlákna sú veľmi pevné, ale môžu sa aj pomerne ľahko rozprestierať, čo umožňuje ohýbanie bambusu. To z neho robí obľúbený materiál na výrobu najrôznejších vecí. Vo vnútri je však dutý, čím sa podobá na steblá iných tráv.
Kde sa bambus vyskytuje?
Bambus rastie najmä v tropických a subtropických oblastiach Ázie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Možno ich však nájsť na rôznych miestach vrátane dažďových pralesov, hmlistých lesov a horských oblastí. Postupom času sa však tieto rastliny stali medzi ľuďmi veľmi obľúbené a rozšírili sa aj do iných krajinných oblastí (napríklad do Európy) a hojne sa pestujú v záhradách, na balkónoch a terasách.
Okrem toho môžeme vyčleniť aj rod bambus (latinský názov Bambusa), ktorý zahŕňa približne sto stromov, kríkov a popínavých tráv. Tie bežne rastú v subtropických a tropických oblastiach, pričom ich pôvodný domov siaha od Indie a Japonska cez ostrovy juhovýchodnej Ázie a Novej Guiney až po Austráliu.
Na čo sa bambusy používajú?
Bambusy majú mnoho spôsobov využitia. Okrem toho, že sa pestujú ako okrasné rastliny v našich záhradách a nádobách, používajú sa aj ako vetrolamy, zásteny alebo živé ploty. Pôsobia aj ako pôdny kryt, ktorý stabilizuje pôdu proti erózii, a môžu sa použiť ako stavebný alebo konštrukčný materiál. Sú však vhodné aj na výrobu nábytku a mnohých ďalších vecí, zatiaľ čo bambusové výhonky sa používajú ako potravina a liek.
Ako pestovať bambus v kvetináči?
Bambusy sa radšej pestujú v otvorenej pôde, na mieste, ktoré je dobre chránené pred silným vetrom a zároveň poskytuje rastlinám pôdu s dostatočným množstvom vlahy a živín. Okrem toho však ľudia, samozrejme, pestujú bambus v kvetináčoch na terasách alebo balkónoch a bambus sa dá za vhodných podmienok pestovať aj doma.
Na našom území sa pestujú rôzne druhy bambusov, ale do kvetináčov sú vhodné najmä bambusy Fargesia. Tieto rastliny dorastajú do výšky 1 až 3 metre (vždy však závisí od druhu), rastú v trsoch, dlho zostávajú kríkovité a netvoria odnože, takže sa príliš nerozširujú do okolia. Okrem toho ich husté stonky dobre fungujú ako clona, pretože sú nepriehľadné.
Bambusy Fargesia majú rady čiastočný tieň, pretože vo svojom pôvodnom prostredí rastú najmä ako podrastové rastliny v riedkych lesoch. Ak ich umiestnite na stanovište, kde na ne celý deň svieti plná sila slnka, budú rásť pomaly a budú viac vysychať. Pokiaľ ide o konkrétne druhy, ktoré sú vhodné na pestovanie v kvetináčoch, patria sem napr:
- Fargesia rufa – tento druh bambusu dobre znáša slnko a nezhadzuje listy ako parozábranu (hoci pri dlhších mrazoch to môže byť škodlivé),
- Fargesia nitida – dobre sa jej darí v polotieni alebo svetlom tieni a pri dlhšom suchom, mrazivom alebo veternom počasí krúti listy, čo by malo zabrániť odparovaniu,
- Fargesia jiuzhaigou – tento druh je jedným z najodolnejších bambusov a je vhodný na pestovanie v nádobách.
Okrem toho sú u ľudí obľúbené aj väčšie tyčinkovité bambusy, ktoré uprednostňujú polohy na plnom slnku alebo v ľahkom polotieni. Ide napríklad o varianty Phyllostachys aureosulcata alebo Phyllostachys bissetii. Tieto rastliny však môžu predstavovať problém, pretože vytvárajú odnože a rýchlo sa šíria do okolia, takže v nádobe môže byť čoskoro tesno. Preto by sa mal bambus po 2 až 3 rokoch presadiť alebo presadiť, aby sa neznížila intenzita rastu.
Ak sa však rozhodnete pestovať bambus v nádobách, musíte vždy počítať s tým, že to nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Úspešnosť sa v našich podmienkach pohybuje okolo 50 až 60 %. Je to spôsobené drsnejšími zimami, keď málo prší, takže bohatý koreňový systém bambusov je závislý od ľudskej starostlivosti a správneho zavlažovania. Okrem toho ich sprevádzajú mrazivé vetry, ktoré podporujú vysychanie bambusových listov.
Ako zasadiť bambus do kvetináča?
Najlepší čas na výsadbu bambusu sú jarné mesiace (marec až máj), keď má rastlina dostatok času na prispôsobenie sa okolitým podmienkam. Ak chcete bambus v kvetináči pestovať vonku po celý rok, budete potrebovať aj dostatočne veľkú, izolovanú nádobu. Odporúča sa minimálna veľkosť 80 x 80 x 80 centimetrov na jeden kus.
Ak si vyberiete príliš malú nádobu, váš bambus môže počas zimných mesiacov uhynúť. Dôvodom nie je len mráz, ale skôr kombinácia viacerých rôznych faktorov. Patrí k nim mráz, nedostatočná vlhkosť, ktorú nie je ľahké dodať, chlad vetra, ktorý poškodzuje listové pletivá, ale aj ostré predjarné slnko.
Nádoba na pestovanie bambusu by mala byť v ideálnom prípade dostatočne ťažká a stabilná, aby ju silný vietor neprevrátil. Preto je najlepšie vyhnúť sa vyšším, jednovrstvovým nádobám alebo obyčajným samozavlažovacím boxom. Uprednostnite radšej dvojvrstvové nádoby, v ktorých je dekoratívna časť oddelená od vnútornej vrstvy určenej na skutočné pestovanie rastlín.
Priestor medzi týmito dvoma vrstvami sa potom odporúča vystlať napríklad polystyrénom (ak je to možné, umiestnite ho aj na dno). Aby sa rastlinám darilo aj v zimných mesiacoch, môžete skúsiť do vnútra nainštalovať vykurovací kábel, ktorý bude temperovať korene a substrát. Ďalšou dôležitou vecou je odvádzanie prebytočnej vody. Preto by ste mali v nádobe vytvoriť drenážnu vrstvu a mala by obsahovať aj drenážne otvory.
Zalievanie bambusu
Bambusy potrebujú dobrý priepustný substrát a pravidelnú zálievku, ktorá by sa mala vykonávať počas celej sezóny. Pôda by mala byť mierne vlhká, ale nikdy nie premočená. Ak dôjde k premokreniu alebo ak sa upchajú drenážne otvory v pestovateľskej nádobe, korene rastliny zhnijú a v najhoršom prípade môže dôjsť aj k jej úhynu.
Hoci si to mnohí pestovatelia neuvedomujú, bambusy potrebujú zálievku počas celého roka. Nestačí im dodávať vlahu v letných mesiacoch, keď je vonku horúco a sucho, ale potrebujú dostatok vody aj v zime. Samozrejme, zalievanie nemusí byť také intenzívne, ale nesmiete naň zabúdať. Bambusy teda zalievajte citlivo, s ohľadom na veľkosť nádoby, konkrétny druh a jeho veľkosť, prípadne aktuálne počasie.
Hnojenie bambusu
Okrem dostatočnej vlahy si bambusy vyžadujú aj pravidelné hnojenie. To sa vykonáva vždy v závislosti od konkrétneho pestovaného druhu, ale treba brať do úvahy aj vek rastliny a jej veľkosť. Odporúča sa začať na jar a pokračovať počas sezóny až do jesene (niektorí pestovatelia tvrdia, že ideálne je to raz za tri týždne, iní však hovoria, že stačí trikrát za vegetačné obdobie).
Rezanie bambusu
Ľudia, ktorí pestujú bambus ako živý plot alebo možno ako zástenu, by ho mali pravidelne strihať, aby si udržal svoj tvar a pekne rástol. Ak sa rozhodnete zasadiť ho do kvetináča a potom ho nechať vonku po celý rok, rastlina sa môže tiež dosť rozrásť. Preto sa odporúča raz ročne vykonať udržiavací rez.
Bambus v zime
Ak plánujete pestovať bambus v kvetináči vonku po celý rok, mali by ste na zimu použiť svetlú textíliu na zatienenie. Takisto je dobré vytvoriť pre rastlinu provizórny polytunel na obdobie silných mrazov, prípadne bambus zabaliť plachtou, ktorá zabráni nežiaducemu odparovaniu vody, vysychaniu a poškodeniu mrazom.
Problémy pri pestovaní bambusu
Ak listy bambusu žltnú alebo hnednú, môže to mať rôzne príčiny. Patrí medzi ne napríklad nadmerné zavlažovanie, ale aj nedostatok vlahy. Okrem toho môže byť za tento problém zodpovedné aj nadmerné hnojenie a nadmerné množstvo vápna v substráte. Ak sa listy skrútia a rastlina sa bráni vyschnutiu, môže byť na vine chladné počasie alebo nedostatok vlahy.
Ako pestovať bambus doma?
Ak nemáte záhradu, balkón alebo terasu, kde by ste mohli umiestniť veľkú nádobu s kríkovým alebo stromovým bambusom, môžete skúsiť pestovať bambus doma. Existujú niektoré druhy rodu Bambusa alebo Phyllostachys, ktoré si môžete na tento účel kúpiť, napríklad Phyllostachys aurea alebo Bambusa ventricosa.
V našich podmienkach sa však často stretnete aj s inou rastlinou, ktorú ľudia označujú ako bambus a pestujú ju v interiéri. Rozhodne však nejde o bambus v pravom slova zmysle. V skutočnosti ide o takzvaný šťastný bambus (lucky bamboo), alebo inak povedané o dracénu pruhovanú alebo Dracaena sanderiana.
Táto izbová rastlina má štíhlu stonku, ktorá sa niekedy stáča do atraktívne vyzerajúcich špirál, a pružné listy vajcovitého tvaru. Dorastá do výšky približne 150 centimetrov a listy môžu byť dlhé 15 až 25 centimetrov. Pochádza z tropickej Afriky a dováža sa najmä z Číny, Kórey a Taiwanu. V interiéri sa pestuje dvoma rôznymi spôsobmi, a to v kvetináčoch alebo vo vode.
Kde získať šťastný bambus?
V kvetinárstve sa stonky šťastného bambusu predávajú ako súčasť rezaných kytíc, ale môžete si zaobstarať aj sadenicu v kvetináči. Okrem toho sa, samozrejme, predáva aj na internete, ale jeho kúpa sa tu neodporúča, pretože nevidíte, čo kupujete a v akom stave je rastlina.
Šťastný bambus rastúci vo vode
Pestovanie bambusu vo vode je pravdepodobne najjednoduchšia metóda, ktorú si môžete vybrať. Všetko, čo musíte urobiť, je poskytnúť rastline (napríklad rezanej, ktorú ste si priniesli z kvetinárstva a umiestnili do vázy) dostatok vlahy, aby mohla bez problémov rásť. Stačí, ak každý týždeň vymeníte vodu za čistú.
Aby sa dračej rastline darilo, mali by ste jej poskytovať mäkkú vodu s nižším obsahom chlóru. Ak zalievate vodou z vodovodu, ideálne je nechať ju jeden deň odstáť. V priebehu niekoľkých týždňov by ste potom mali spozorovať, že šťastnému bambusu začínajú klíčiť korene.
Váza alebo iná nádoba, ktorú pre šťastný bambus vyberiete, môže byť priehľadná. Dobrý nápad je tiež dať na dno niekoľko kamienkov, ktoré budú krásne na pohľad. Voda by potom mala byť vždy dostatočne vysoká, aby zakryla korene, ale ak je jej príliš veľa, rastlina môže začať hniť.
Ak máte pocit, že rastlina začína odumierať, okrem pravidelnej výmeny vody odrežte aj stonku bambusu (asi 2 cm). Ak chcete dať svojej rastline niečo navyše, môžete jej raz za čas dodať aj živiny pomocou tekutého hnojiva. Hoci je pestovanie šťastného bambusu vo vode medzi ľuďmi obľúbené, mali by ste si uvedomiť, že to rozhodne nie je trvalo udržateľná metóda. Preto by ste mali rastlinu najneskôr po pol roku presadiť do substrátu.
Šťastný bambus rastúci v kvetináči
Druhým spôsobom pestovania bambusu šťastia je umiestnenie do kvetináča. V tomto prípade sa ako substrát používa čistá rašelina (bežný substrát pre izbové rastliny). Od marca do septembra potom môžete rastlinu hnojiť špeciálnym tekutým hnojivom pre izbové rastliny, ktoré neobsahuje vápno. Na podporu špirálovitého rastu sa odporúča pripevniť k bambusu stočenú oporu.
Pokiaľ ide o zalievanie, pôda by nikdy nemala úplne vyschnúť, ale nemala by byť ani premočená. Preto sa odporúča šťastný bambus zalievať približne raz až dvakrát týždenne a v prípade potreby ho raz za čas osprchovať teplou vodou. V pestovateľskej nádobe by mala byť aj dobrá drenáž, aby mohla prebytočná voda odtekať. V zimných mesiacoch sa potom môže zalievanie obmedziť.
Ako sa starať o šťastný bambus?
Šťastný bambus je pomerne nenáročná rastlina. Pokiaľ ide o vhodné stanovište, tu treba myslieť len na to, aby bambus nestál na priamom slnku, pretože lúče by ho mohli nenávratne poškodiť. Preto je lepšie zvoliť polotienisté alebo rozptýlene osvetlené miesto. Rastlina však nepreženie v chlade, preto by sa teplota mala pohybovať okolo 15 až 22 °C.
Rozmnožovanie šťastného bambusu
Aby ste získali novú rastlinu, musíte najprv vidieť, ako sa na pôvodnej tvoria nové očká. Potom ostrým nožom rozdeľte rastlinu 2 cm nad očkom, z ktorého vychádzajú lístky, a potom obe časti rezu (t. j. obe rany) zalejte horúcim voskom, inak začne stonka vysychať a rastlina odumrie.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Ako si vybrať bambus na pestovanie v nádobe?
Ak chcete začať pestovať bambus v nádobe, odporúčame vybrať si druh z rodu Fargesia. Ide o 1 až 3 metre vysoké rastliny, ktoré rastú v trsoch, majú krovitý habitus a obľubujú polotieň. Môžete si však vybrať aj väčšie bambusy tyčovitého tvaru, ktorým sa darí na plnom slnku. Tým však môže byť nádoba na pestovanie čoskoro príliš tesná, pretože rýchlo rastú.
Ako pestovať bambus v kvetináči?
Najdôležitejšie je vybrať si vhodný kvetináč, ktorý musí byť dostatočne veľký. Odporúča sa ťažký a stabilný kvetináč s rozmermi 80 x 80 x 80 centimetrov. Okrem toho, ak chcete bambus pestovať vonku počas celého roka, mal by byť kvetináč aj izolovaný (napr. polystyrénom alebo vykurovacím káblom). Potom je tiež potrebné rastlinu pravidelne zalievať a dodávať jej živiny hnojením.
Čo je šťastný bambus?
Mnoho ľudí si doma pestuje bambus šťastia, ale v skutočnosti to vôbec nie je bambus. Táto rastlina sa nazýva dracéna pruhovaná, pochádza z Afriky a dorastá do veľkosti približne 150 cm. Zvyčajne má štíhlu stonku a ohybné vajcovito kopijovité listy, ktorých veľkosť sa pohybuje od 15 do 25 centimetrov. Je to zvyčajne nenáročná izbová rastlina.
Ako pestovať bambus v byte?
Bambus môžete pestovať dvoma spôsobmi, a to vo vode alebo v kvetináči. Ak si vyberiete prvú možnosť, stačí vybrať vhodnú nádobu, pravidelne raz týždenne meniť vodu a v prípade potreby rastlinu hnojiť. Ak chcete zasadiť happy bambus, použite ako substrát rašelinu. Rastlinu zalievajte raz alebo dvakrát týždenne a hnojte ju tekutým hnojivom pre izbové rastliny.