PREDPESTOVANIE PARADAJOK: Ako a kedy začať s pestovaním paradajok zo semienok?

Ak nedáte dopustiť na vlastnú úrodu ovocia a zeleniny, možno by ste tento rok mohli vyskúšať aj pestovanie paradajok zo semienok, ktoré ste sami zožali alebo zakúpili v obchode. Odmenou vám potom budú šťavnaté paradajky plné chuti, ale aj radosť z toho, že ste si sadeničky sami vypiplali. Poradíme, ako vypestovať paradajky zo semienok, čo na to budete potrebovať a kedy pestovať paradajky zo semienok.

Ako získať semienka paradajok?

Semienka paradajok dnes môžete zakúpiť na internete, v menšom aj väčšom záhradníctve alebo v rôznych hobby marketoch. Na trhu je navyše dostupný rad klasických aj pomerne nových a zaujímavých odrôd, z ktorých si vyberie naozaj každý. Môžete tak vyskúšať pestovanie tyčkových aj kríčkových paradajok, ktoré dnes existujú v mnohých rôznych farbách, tvaroch i veľkostiach.

Pri nákupe si ale nezabudnite starostlivo prečítať informácie na obale, pretože vek osiva hrá v tomto prípade veľmi dôležitú úlohu. Čím staršie semená paradajok máte k dispozícii, tým menšia bude následne ich klíčivosť. To isté potom samozrejme platí aj pre semienka, ktoré ste v minulosti sami zožali alebo získali od iných pestovateľov.

TIP: Premýšľate, akú odrodu paradajok zvoliť? V našom článku si môžete prečítať, ktoré sú najchutnejšie!

Pokiaľ premýšľate o predpestovaní paradajok doma a nechcete si osivo nikde kupovať, nie je problém zohnať si vlastné semienka, ktoré potom vysadíte. Jediné, čo k tomu budete potrebovať, je niekoľko paradajok, ktoré ste si predtým sami vypestovali (alebo ktoré ste získali napríklad od niekoho z rodiny) a trocha času, ktorý venujete vypreparovaniu jednotlivých semienok.

A ako na to? Použite ideálne trochu prezreté plody (rozhodne nie tie zelené) z niekoľkých rôznych rastlín. Paradajky potom rozkrojte, lyžičkou z nich vydlabajte tekutú dužinu s obsahom semien a tú nechajte po dobu jedného až troch dní v pohári fermentovať (ale nikdy nie dlhšie, pretože by semienka mohli začať klíčiť). Obsah pohára sem tam premiešajte a postupne odlievajte vodu.

Zatiaľ čo kvalitné semená klesnú ku dnu, nedozreté budú plávať na hladine, takže sa ich odlievaním zbavíte. Vodu pritom môžete opäť doplniť a toto vylievanie zopakovať, aby nakoniec zostala číra voda. Nakoniec by v pohári mali zostať iba kvalitné paradajkové semienka, ktoré je nutné prepláchnuť v sitku a vysypať na tvrdú podložku, kde počas niekoľkých dní úplne uschnú.

Ak paradajkové semienka správne uložíte, podržia si dobrú mieru klíčivosti pokojne tri alebo štyri roky. Preto sa odporúča urobiť si ich väčšiu zásobu, aby ste sa nemuseli s obstarávaním semienok zaoberať každoročne a zároveň mohli v prípade potreby či záujmu obdarovať aj svojich blízkych. Vysušené semená preto uložte na suché a chladné miesto, a to do pohára, ktorý popíšete názvom odrody a rokom, kedy ste semená vybrali.

Kedy začať s predpestovaním paradajok?

Pokiaľ plánujete pestovanie paradajok z vlastných semienok, rozhodne by ste nemali otáľať. Akonáhle sa vonku otepí a pominú prízemné mrazíky, vaše sadenice by už mali byť pripravené na nasledujúcu sezónu. Práve preto je dobré predpestovanie paradajok zo semienok začať už koncom februára (ak máte skleník, kam chcete dať paradajky už v apríli) alebo počas marca, teda zhruba 6–10 týždňov pred tým, než budete chcieť svoje sadeničky presunúť na ich permanentné stanovište.

Ako pestovať paradajky zo semienok?

Ak si chcete doma predpestovať silné sadenice paradajok, ktoré potom presuniete na vonkajšie stanovište alebo do skleníka, okrem semienok budete musieť zaobstarať aj vhodný substrát. Ak premýšľate, ako vypestovať paradajky zo semienka, ktoré vás odmenia bohatou úrodou chutných plodov, nezabúdajte ale ani na správne pestovateľské podmienky, teda dostatok vody a svetla.

Ak chcete podporiť klíčenie mladých rastliniek, môžete semená pred výsevom máčať vo vode alebo v bylinkovom náleve (harmanček, praslička), ktorý by mal podľa pestovateľov zvýšiť odolnosť paradajok proti rôznym chorobám. Semená sa obvykle močia po dobu niekoľkých hodín alebo jedného dňa. Mala by pritom byť úplne ponorené, ale občas ich nezabudnite premiešať, aby sa voda okysličila.

Veľa pestovateľov sa pýta, v čom predpestovať paradajky, aby sa potom rastlinkám dobre darilo. Na to sú určené napríklad rôzne jednorazové kvetináčiky, ktoré sa potom dajú zasadiť spolu s rastlinou na vybrané stanovište, pretože sa rozložia, ale aj klasické sadbovače, plastové tégliky od jogurtov alebo malé kvetináče. Dno ale vždy musí byť opatrené odtokovou dierou, aby mohla odtekať prebytočná voda.

Okrem toho existujú samozrejme aj rôzne nakľučovacie lôžka s plastovým krytom, ktoré majú vhodné vetracie otvory, ale záleží na tom, koľko chcete do svojho zahradničenia investovať. Ak predpestovávate väčšie množstvo rôznych paradajkových odrôd, nezabudnite si tiež označiť jednotlivé odrody pomocou zápichov alebo ceduliek s menami, aby ste potom vedeli, o ktorú varietu ide.

Príprava vhodného substrátu

Ešte než sa pustíte do predpestovania sadiva paradajok, mali by ste si nachystať vhodný substrát. Rovnako ako u iných rastliniek je aj tu dobré zmiešať zakúpený záhradnícky substrát určený na výsev a množenie s bežnou záhradnou zeminou (stredne ťažkou), a to konkrétne v pomere 1:1. Skôr než zahájite výsev paradajok zo semienok, zeminu tiež preparte, čo sa robí v teplovzdušnej rúre.

Pôda na predpestovanie paradajok v domácich podmienkach sa preparuje zhruba pri teplote 75 °C, a to po dobu jednej hodiny (alebo 20 minút pri 100 °C). Týmto spôsobom zbavíte substrát rôznych zárodkov, plesní, hubových chorôb a mikroorganizmov, ktoré by mohli rastlinám uškodiť. Môžete samozrejme použiť aj substrát nepreparený, ale hrozí tu potom zvýšené riziko napadnutia rastliniek hubovou chorobou, ktorá sa označuje ako padanie kľíčnych rastlín.

Tiež si však môžete zaobstarať špeciálne zakoreňovacie tablety (Jiffy alebo podobné) vyrobené zo zlisovanej rašeliny alebo napríklad čadičového vlákna, takže potom nebudete musieť nič preparovať. Stačí vložiť tabletu do pripravenej nádoby, zaliať vodou a nechať ju napučať (v odstátej vode zhruba po dobu 5 minút). Potom už môžete semienka vysadiť, a akonáhle vyklíčia, presadíte ich aj so sadbovacou tabletou, takže sa neporuší koreňový systém rastlinky.

Výsev semienok paradajok

Ďalším krokom, ktorý nasleduje, pokiaľ plánujete pre paradajky pestovanie zo semienok, je samozrejme ich výsev. Pripravte si teda vhodné pestovateľské nádoby, ktoré budú mať na dne odtokový otvor (dajte si však pozor, aby sa neupchal). Tiež môžete pridať drenáž, napríklad v podobe vypraného štrku prekrytého netkanou textíliou, ktorý pokryje dno do výšky 2 centimetrov. Nie je to však nutné.

A ako hlboko vsádzať semienka paradajok? Pestovateľské nádoby najprv naplňte pripraveným substrátom, a to zhruba 2–3 centimetre pod okraj. Ak je pred výsevom suchý, radšej ho navlhčite (ale pozor na premokrenie). Potom hore rozmiestnite semienka a tie následne prekryte slabou vrstvou zeminy (približne 2 centimetre). Ak vysievate semená do sadbovačov, môžete ich úplne naplniť, potom vytvoriť drobné jamky, vložiť do nich semená a zahrnúť ich pôdou.

Ľudia sa tiež často pýtajú, akým spôsobom sa výsadba semienok paradajok vykonáva, čo sa týka ich počtu. Často sa odporúča vkladať semienka do pripravených nádob po dvoch alebo po troch, pričom následne môžete rastlinky rozsadiť do samostatných kelímkov. Niektorí ľudia však vysievajú do každej nádoby iba jedno semienko.

Starostlivosť o paradajky

Keď už viete, ako vsádzať semienka paradajok, určite vás tiež zaujíma, ako dlho klíčia semená paradajok a aké podmienky sú na predpestovanie sadeníc paradajok vhodné. Po vysadení semienok by ste mali zavlažiť zeminu rozprašovačom, ale rozhodne ich nezalievajte priamo, aby sa semienka nevyplavili. Zvoľte teda techniku rosenia, ktorá by nemala proces klíčenia nijako narušiť.

Pokiaľ ide o to, ako nechať vyklíčiť paradajky, spočiatku umiestnite nádoby s vysadenými semienkami na miesto, kde sa bude teplota pohybovať okolo 20–25 °C. Pozorne potom výsev sledujte, a akonáhle sa na povrchu substrátu objavia prvé háčiky, presuňte pestovateľské nádoby niekam na priame svetlo. Teplotu je pritom nutné znížiť ideálne na 16 – 20 °C.

Ak bude teplota vyššia, môže dôjsť k nežiaducemu vytiahnutiu sadby a sadenice potom nebudú dostatočne kvalitné. Hoci je žiaduce, aby rastlinky klíčili na svetlom mieste, dajte si pozor, aby na ne svetlo nedopadalo viac ako 12–14 hodín. Iba tak budú mať semenáčiky čas si oddýchnuť a zosilniť. Svetlo by pritom malo dopadať rovnomerne, aby sa rastliny nevyťahovali do strany a ich stonky neboli príliš tenké.

Prepichovanie paradajok

Akonáhle budú mať predpestované sadenice paradajok dva pravé lístky (maternicové), je čas na prepichovanie alebo pikýrovanie. Ide o proces presadenia rastliniek do väčších nádob, kde budú mať viac priestoru na rast. Ideálne sú nádoby o veľkosti 10 x 10 centimetrov, teda väčšie kvetináčky, tégliky alebo nádoby, s ktorými ich neskôr zasadíte priamo do záhona. Tie je nutné naplniť kvalitným substrátom.

Sadenice najskôr mierne zavlažte a jednu po druhej ich potom opatrne vyberajte z pôvodného substrátu aj s koreňovým balom. Následne ich presaďte do nových nádob, a to tak, že ich do substrátu ponoríte až po maternicové lístky. Kvetináče, tégliky alebo iné nádoby potom umiestnite do skleníka, do pareniska či za okno, kde budú mať dostatok svetla a tepla (ale nie na priame slnko ani do prievanu).

Optimálna teplota na pestovanie paradajok by sa mala pohybovať okolo 15–20 °C cez deň. Porastú síce pomalšie, ale budú silné a košaté. Pokiaľ ide o to, ako zalievať paradajky, rastlinám doprajte vlahu zhruba dvakrát až trikrát týždenne (raz týždenne tiež môžete pridať hnojivo na naštartovanie rastu), pričom medzi jednotlivými zálievkami nechajte substrát maličko preschnúť. Častejšie zalievanie paradajok by mohlo spôsobiť odohnievanie koreňov.

V druhej polovici apríla je možné vysádzať paradajky do skleníkov alebo fóliovníkov, ktoré sú kryté pred okolitými podmienkami. Pred výsadbou na záhon zhruba v polovici mája nezabudnite rastliny aspoň desať dní otužovať, aby si zvykli na vonkajšie teploty. S výsadbou sa pritom neponáhľajte a počkajte, až naozaj pominú prízemné mrazíky.

TIP: Rastliny potrebujú správnu starostlivosť, takže by ste rozhodne nemali zabúdať na zaštipovanie paradajok!

Aké môžete mať pri pestovaní paradajok problémy?

Niektorí pestovatelia, ktorí hľadajú informácie o tom, ako si predpestovať paradajky zo semienok, kedy predpestovať paradajky alebo ako vypestovať silné sadenice paradajok, ktoré im v budúcnosti poskytnú bohatú úrodu, sa bohužiaľ stretávajú s problémami. Aj napriek všetkej snahe totiž môžu sadenice napadnúť škodcami, ako sú vošky alebo roztočce, ktoré môžete spoznať podľa prítomnosti drobných pavučiniek.

Pokiaľ zaznamenáte, že sa vám začali krútiť lístky u predpestovaných paradajok, na vine budú s najväčšou pravdepodobnosťou práve títo nepozvaní návštevníci. Zbaviť sa ich môžete napríklad postrekom na prírodnej báze, ale aj pomocou babských rád (na roztočce vyzreje napríklad výluh z cibule či harmančeka). Mladé rastlinky ale môžu napadnúť aj hubové choroby a pozor by ste si mali samozrejme dávať aj na chyby pri pestovaní paradajok.

Ako na predpestovanie paradajok zo semienok?

Pokiaľ sa chcete pustiť do pestovania paradajok z vlastných semienok, najprv si musíte zohnať vhodné osivo. To sa dá kúpiť na internete, v záhradníctve či v hobby markete, ale aj ho môžete sami získať z vypestovaných paradajok. Pozor si dajte ale na vek osiva, pretože čím staršie semená máte, tým horšia bude ich klíčivosť.

Kedy vsádzať semienka paradajok?

Pretože sadenice musia byť pripravené už vo chvíli, keď sa vonku trochu oteplí, aby ste ich mohli začať otužovať a neskôr vysadiť do skleníka alebo na záhon, rozhodne s výsevom semienok neotáľajte. Vykonáva sa zhruba 6–10 týždňov pred výsadbou na permanentné stanovište, teda počas marca, alebo dokonca na konci februára, ak chcete umiestniť paradajky do skleníka už v apríli.

Ako vsádzať paradajky zo semienok?

Najprv si pripravte vhodné pestovateľské nádoby a preparený substrát zmiešaný so zeminou. Semená potom máčajte vo vode či v bylinkovom náleve, aby sa zvýšila ich odolnosť proti chorobám. Potom naplňte nádoby substrátom 2–3 centimetre pod okraj, vložte dovnútra dve až tri semienka a zasypte ich trochou zeminy (alebo v nej urobte jamky, vložte semená a zahrňte). Potom rastie pomocou rozprašovača.

Môžu ovplyvniť predpestovanie paradajok choroby?

Pokiaľ použijete nepreparený substrát, paradajky môže napadnúť choroba známa ako padanie klíčnych rastlín. Okrem toho však drobné rastlinky ohrozujú aj ďalšie choroby a škodcovia, ako sú napríklad roztočce alebo vošky, ktoré môžu mať na svedomí krútenie lístkov u predpestovaných paradajok.