Chceli by ste si vypestovať úrodu chutných paradajkových plodov, pomocou ktorých budete môcť obohatiť celý rad pokrmov, ale na vysoké paradajky nemáte na záhrade ani na balkóne priestor? Potom sú pre vás kríčkové paradajky jasnou voľbou. Poradíme vám, ako tieto rastliny zasadiť, kedy ich zaštipovať a ako pestovať cherry paradajky.
Kríčkové paradajky versus cherry paradajky
Ešte než sa pustíte do pestovania kríčkových paradajok alebo sa vrhnete na pestovanie cherry paradajok doma či na balkóne, je dôležité povedať si niekoľko slov k používanej terminológii. Nie každá kríčková paradajka totiž plodí drobné guľôčky podobné čerešniam, ktoré poznáte ako cherry paradajky. Aj na kríčku totiž môžete vypestovať masívnejšie plody vhodné pre kuchynskú úpravu. A cherry paradajky naopak môžu byť aj tyčkové.
Kríčkové paradajky
Na rozdiel od paradajok tyčkových, ktoré môžu dorastať až do veľkosti niekoľkých metrov, sú kríčkové paradajky skôr nižšieho vzrastu. Meria maximálne jeden meter, pričom okrem hlavného výhonku má rastlina tiež niekoľko bočných či postranných výhonkov, ktoré sa nevylamujú ani nevyštipujú. Práve vďaka tomu, že rastliny nechávame voľne rozvíjať, tvorí tento druh paradajok väčšie trsy a nerastie moc do výšky.
Vzhľadom k tomu, že výhonok je ukončený kvetenstvom a stonka kríčkových paradajok je pomerne pevná, nemusíte týmto rastlinám zhotovovať žiadnu špeciálnu oporu. Keďže kríčkové paradajky nie je potreba zaštipovať, záhradkári im nemusí venovať príliš veľa času a ich pestovanie je menej prácne než v prípade odrôd tyčkových.
Ak sa púšťate sa do pestovania kríčkových paradajok, pravdepodobne sa stretnete aj s názvom determinantný druh, čo naznačuje, že tieto rastliny môžu vyrásť len do určitej výšky a ďalej sa už na záhrade nešíri. Podľa toho, koľko máte k dispozícii priestoru, potom môžete umiestniť kríčkové paradajky do skleníka, ale skvele sa hodí pre paradajky kríčkové balkónové pestovanie aj vysádzanie do rôznych nádob.
Kríčkové paradajky odrody:
- Rio Grande,
- Siberian,
- Bogus Frucht,
- Latah,
- Pavlína,
- Karla,
- Rosso Sicilian,
- Darinka F1 a ďalšie.
Balkónové paradajky
Pokiaľ ide o balkónové paradajky, týmto názvom sa označujú rastliny špeciálne určené pre pestovanie na balkóne alebo napríklad na terase. Väčšinou je reč o zakrpatených kríčkových odrodách, ktoré je možné sadiť do menších či väčších nádob podľa vlastného výberu, ale dostupné sú aj zakrpatené alebo stromčekové odrody tyčkových paradajok s potlačeným rastom.
Ovocné paradajky
V posledných rokoch sú veľmi žiadané paradajky „ovocného“ typu, čo sú drobnoplodé odrody, ktoré majú lahodnú chuť a celý rad rôznych odtieňov. Svojimi tvarmi a od nich odvodenými názvy pripomínajú rôzne druhy ovocia. Môžete tak naraziť na paradajky datľové, ríbezľové, melónové alebo napríklad hruškovité, ktorých zástupcom sú napríklad odrody Perun a Lycopersicon esculentum. To isté potom platí aj pre populárne cherry paradajky, ktoré sa vzhľadovo podobajú čerešňovým plodom.
Na rozdiel od veľkých paradajok (mäsitých či šalátových) majú cherry paradajky výraznejšiu chuť. Hojne sa používajú v studenej kuchyni, ale nebránia sa ani tepelnému spracovaniu a ich obľúbenou vlastnosťou je skutočnosť, že sa nerozvaria tak skoro ako iné odrody. Výborne dopĺňajú cestovinové pokrmy a rôzne šaláty, ale hodia sa aj do rôznych slaných koláčov.
Cherry paradajky odrody:
- Vilma – jedna z najobľúbenejších čerešňových odrôd s plodmi aromatickej chuti,
- Aztek – žltá previsnutá odroda vhodná pre pestovanie v závesných nádobách,
- Tumbling Tom Red – previsnutá odroda s červenými čerešňovými plodmi,
- Tumbling Tom Yellow – previsnutá odroda so žltými čerešňovými plodmi,
- Goldkrone – tyčková odroda so žltými čerešňovými plodmi,
- Idyll – kolíková ríbezľová paradajka s výrazne červenými plodmi,
- Rubín – čerešňová odroda s chutnými červenými plodmi, ktorá nie je príliš náročná,
- paradajky Black Cherry – čierna tyčková odroda s drobnými plodmi.
Výsev kríčkových a cherry paradajok
Tajomstvo úspešného pestovania paradajok, a to ako kríčkových, tak i cherry odrôd, spočíva predovšetkým v zakúpeniu kvalitných semienok a substrátu. Dôležitý je však aj výber správneho stanovišťa a kľúčovú úlohu potom samozrejme zohráva aj starostlivosť, ktorú záhradkári svojim sadeniciam či väčším rastlinkám venujú. Dobrou správou však je, že kríčkové paradajky nie sú tak náročné ako kolíkový odrody.
Ak sa chystáte na výsev paradajok priamo na záhradu a máte k tomu dostatočné množstvo semien, vyhnete sa práci s predpestovaním a následným presádzaním sadeníc. Vhodnou voľbou sú kríčkové odrody, ako je napríklad Latah, Siberian, Bogus Frucht alebo Imun. Priamy výsev sa potom vykonáva v období od 20. do 30. apríla. Predtým to nie je možné, pretože by semená v chladnej pôde nevyklíčili.
Hoci je výsev kríčkových paradajok možné vykonávať priamo na záhradku, vždy je lepšie paradajky najprv predpestovať. To isté potom samozrejme platí aj pre jednotlivé odrody cherry paradajok, ktoré sa hodia predovšetkým pre pestovanie v nádobách, ako sú napríklad samozavlažovacie hrantíky, závesné kvetináče, staré sudy alebo napríklad špeciálne debničky.
Kríčková aj cherry paradajky majú podobné nároky na predpestovanie ako tie tyčkové. Prvým krokom, ktorý je nutné urobiť, je teda výsev vybraných semienok do výsevné misky. To sa vykonáva zhruba od februára do marca alebo apríla podľa toho, kedy potom hodláte paradajky vysádzať na záhradku alebo presadiť do väčšej nádoby. Sadeničky totiž potrebujú zhruba 1,5 až 2 mesiace, než ich bude možné presunúť.
Akonáhle majú rastlinky prvé pravé lístky, vykonáva sa pikýrovanie čiže prepichovanie. V tejto chvíli je nutné šetrne vybrať malinké sadenice cherry paradajok alebo kríčkových paradajok a presunúť ich do samostatného kelímku, sadbovacích alebo iných nádob, kde sa budú môcť rozrásť. Než príde čas výsadby, zdravé sadenice by mali mať pevný stonku, vyvinutý koreňový systém a sýto zelené listy.
Ako zasadiť kríčkové paradajky a cherry paradajky?
Výsadba paradajok na trvalé stanovisko sa robí zvyčajne po 20. máji, kedy už väčšinou nehrozí riziko neskorých mrazíkov, ktoré by mohli mladé rastlinky poškodiť. Nezáleží na tom, či sa rozhodnete paradajky umiestniť na záhon, do skleníka, do pareniska, alebo radšej zvolíte k ich pestovanie nádoby. Dôležité je myslieť na to, že by ste mali rastlinám dopriať polotienisté stanovište, kde bude dostatočne prúdiť vzduch a bude tu aj dostatok svetla a tepla.
Pokiaľ ide o kríčkové paradajky, pestovanie priamo na záhrade vyžaduje vhodný spon. Niektorí záhradkári volia spon 50 x 50 centimetrov, iným vyhovuje spon 50 x 60 centimetrov a ďalší radšej vysádzajú kríčkové paradajky do sponu 70 x 20 centimetrov. Dôležité je počítať s tým, že sa rastliny rozrastú do šírky a každá bude okolo seba potrebovať dostatok priestoru. U cherry paradajok, ktoré sa radí medzi kolíkové odrody, je potom vhodný spon 80 x 50 centimetrov alebo napríklad 90 x 40 centimetrov.
Sadenice umiestňujeme hlbšie, vysádzame ich skôr šikmo a následne zahrnieme zeminou tiež spodnú časť stonky. Vďaka tomu bude paradajka neskôr koreniť aj z neho, vďaka čomu sa bude môcť vytvoriť silnejší a bohatší korene. Pri výsadbe do kvetináčov, hrantíkov alebo debničiek sa na dno pokladá drenáž, ktorá odvádza preč prebytočnú vodu. Zhruba 2/3 nádoby sa naplnia substrátom, kam sa neskôr vložia sadenice, ktoré sa zahrnú ďalšou vrstvou substrátu a jemne pritlačia.
Starostlivosť o paradajky
Či už sa rozhodnete pre pestovanie kríčkových paradajok na záhone, alebo radšej umiestnite cherry paradajky na balkón do ozdobných kvetináčov, dôležitým predpokladom pre dobrú úrodu je pravidelná zálievka. Dajte si však pozor na časté začiatočnícke chyby pri pestovaní paradajok. Tieto rastliny sa totiž nikdy nezalievajú priamo na listy, ale vlahu je nutné smerovať skôr ku koreňom. Pozor tiež na premokrenie pôdy.
Keďže paradajky potrebujú k rastu pomerne veľké množstvo živín, nemali by ste zabúdať ani na pravidelné prihnojovanie. Používané prípravky by mali obsahovať všetky potrebné mikroprvky a látky, ako je dusík, fosfor či draslík. Okrem toho je vhodné pravidelne odstraňovať spodné listy, ktoré sú napadnuté hubovými chorobami, a chrániť rastliny pred dlhotrvajúcim dažďom.
Kríčkové paradajky zaštipovanie
Na rozdiel od tyčkových paradajok sa kríčkové odrody nevyštipujú. Jednotlivé bočné výhony (zálistky) sa nechávajú voľne ležať alebo plaziť a nevyväzujú sa ani k žiadnej konštrukcii, pretože by potom mohli mať tendenciu rásť do výšky. Hlavná stonka dorastá iba do obmedzenej dĺžky, a akonáhle dosiahne svoj vrchol, vytvorí sa na ňom strapec kvetov. Neúrodné výhonky vyštipujeme iba v prípade, že dochádza k nadmernému zahusteniu a nežiaducemu vysilovaniu rastliny.
Zaštipovanie cherry paradajok
Pokiaľ ide o cherry paradajky, tu záleží hlavne na tom, o akú odrodu sa jedná. Pokiaľ sa jedná determinantný (kríčková) druh, napríklad o previsnuté balkónové paradajky, žiadne vyštipovanie ani vylamovanie bočných výhonkov nie je potrebné. U indeterminantných (tyčkových) odrôd sa však zaštipovanie zálistkov štandardne vykonáva a je nutné zaistiť paradajkám tiež dostatočnú oporu.
Úroda
Kríčkové aj cherry paradajky väčšinou plodia počas pomerne krátkej doby, takže sa rýchlo dočkáte chutné úrody. Podľa toho, o akú sa jedná odrodu, sa potom plody zberajú buď postupne, alebo naraz. Mali by byť už vyfarbené, ale stále ešte pevné (nie zmäknuté). Pri poslednom zbere pred mrazíkmi sa potom zbierajú aj zelené plody, ktoré na teplom mieste (napríklad na parapete) postupom času dozrejú.
Aké majú kríčkové paradajky odrody?
Na rozdiel od tyčkových paradajok, ktoré môžu merať pokojne aj niekoľko metrov, sú kríčkové paradajky skôr nižšieho vzrastu. Okrem hlavného výhonku majú tiež niekoľko bočných výhonkov, nepotrebujú k rastu oporu a ich výška je obmedzená. Medzi obľúbené odrody patrí napríklad Siberian, Latah, Bogus Frucht, Karla, Darinka F1 a mnoho ďalších.
Aké sú obľúbené odrody cherry paradajok?
Cherry paradajky sa radia medzi odrody "ovocného" typu, ktoré svojim tvarom a názvom pripomínajú rôzne druhy ovocia. Majú sladkú lahodnú chuť a patria medzi obľúbené prísady, ktoré sa používajú v studenej aj teplej kuchyni. Medzi populárne odrody cherry paradajok sa radí napríklad Vilma, Aztek, Tumbling Tom Red, Tumbling Tom Yellow, Goldkrone alebo Idyll.
Ako zasadiť kríčkové paradajky a cherry paradajky?
Výsadba predpestovaných priesad na záhon alebo do pestovateľských nádob sa uskutočňuje zhruba v polovici mája, kedy už nehrozí, že rastliny poškodí neskorý mrazíky. Ideálnou voľbou je polotienisté stanovište s dostatočným množstvom tepla, svetla a vzduchu. Pri voľbe sponu je dôležité počítať s tým, že sa kríčkové odrody rozrastú do šírky. U cherry paradajok, ktoré patrí medzi kolíkové odrody, je nutné zaistiť rastlinám dostatočnú oporu. Zálievka sa potom vykonáva ku koreňom, nikdy nie na listy ani na plody.
Je nutné vykonávať zaštipovanie kríčkových paradajok?
Kríčkové paradajky na rozdiel od tých tyčkových neštepíme. Bočné výhony môžete nechať voľne rásť, pričom rastlina nepotrebuje ani žiadnu oporu. Hlavné stonky dosahujú len obmedzenú výšky, čo spoznáte podľa toho, že sa na ňom vytvorí strapec kvetov. Pokiaľ ide o cherry paradajky, tu je nutné vykonávať vyštipovanie pri tyčkových odrodách, zatiaľ čo kríčkové odrody (napríklad previsnuté balkónové paradajky) to nepotrebujú.