11 NAJLEPŠÍCH RECEPTOV Z PARADAJOK

Vypestovali ste úrodu šťavnatých paradajok, ale teraz neviete, čo z nich pripraviť? Dobrou správou je, že v kuchyni sa dajú použiť na mnoho rôznych spôsobov, či už čerstvé, sušené, pečené, marinované alebo vo forme polievky, omáčky či marmelády. Poradíme vám, čo z paradajok pripraviť a aké recepty s paradajkami vyskúšať, aby si ich mohla vychutnať celá vaša rodina.

Recepty z paradajok

Neviete, ako najlepšie spracovať paradajky? Našťastie ide o plodinu, ktorá má v kuchyni naozaj všestranné využitie. Čerstvé sa dajú použiť napríklad na prípravu šalátov, paradajkovej salsy a guacamole alebo ako základ pre caprese. Môžete ich však aj variť (dusiť, grilovať, piecť), sušiť, nakladať, zamraziť alebo konzervovať.

Jedlá z paradajok sú obľúbené u detí aj dospelých. Oceňované sú napríklad paradajkové polievky alebo omáčky, ale tieto chutné plody môžu byť aj skvelým základom pre lečo. Okrem toho sa pridávajú aj do pizze, často sa konzumujú v kombinácii s cestovinami a môžu obohatiť aj rizoto. V súčasnosti si na mnohých miestach môžete pochutnať aj na zapečených haluškách s kuracím mäsom a paradajkami a výborné sú aj zapečené cukety s mletým mäsom a paradajkami.

Vďaka svojej nezameniteľnej vôni a sladkokyslej chuti sa paradajky dajú použiť na stovky rôznych spôsobov, takže fantázii sa tu rozhodne medze nekladú. Výborne chutia napríklad s morskými plodmi alebo rybami, dajú sa pridať do rôznych slaných koláčov, zapiecť s mäsom a zeleninou, môžete ich plniť rôznymi prísadami, a ak neviete, čo s prebytkami, môžete z nich pripraviť pesto, kečup, čatní alebo marmeládu.

Recept na paradajkovú polievku

Jedným z najobľúbenejších jedál, ktoré môžete pripraviť, ak máte prebytok paradajok alebo domáceho paradajkového pretlaku, je, samozrejme, paradajková polievka. Tá sa dá pripraviť v mnohých rôznych variantoch, takže si na svoje príde takmer každý. Ak máte aj vy chuť na túto dobrotu, vyskúšajte nasledujúci recept na paradajkovú polievku, ktorú si budete musieť pripraviť:

  • 1 kilogram čerstvých paradajok (alebo 700 gramov pretlaku),
  • 500 mililitrov zeleninového vývaru,
  • 2 strúčiky cesnaku,
  • 1 cibuľa,
  • soľ a cukor,
  • olivový olej
  • čerstvá bazalka,
  • kyslá smotana na podávanie.

Paradajky budete musieť najprv ošúpať, preto by ste mali vyberať len už zrelé paradajky. Plody umyte a na opačnom konci ako je stopka, ostrým nožom porušte šupku (narežte ju priečne). Paradajky vložte do hrnca, zalejte ich vriacou vodou a nechajte ich asi minútu odstáť. Vodu sceďte, paradajky ochlaďte ľadovou vodou a potom nožom olúpte šupku.

Potom nakrájajte cibuľu na malé kocky, cesnak nasekajte nadrobno a paradajky nakrájajte na menšie kúsky. Do hrnca dajte 1 polievkovú lyžicu olivového oleja a cibuľu a cesnak na ňom opečte dozlatista. Potom pridajte nakrájané paradajky (prípadne paradajkový pretlak), zalejte zeleninovým vývarom a nechajte polievku variť približne 20 minút (v prípade pretlaku stačí menej času).

Potom príde na rad jej dochutenie, takže pridajte 1 čajovú lyžičku cukru, soľ a mleté korenie podľa chuti, ale aj hrsť bazalky. Potom budete musieť polievku rozmixovať, aby ste zabezpečili dostatočné pyré z čerstvých paradajok, ideálne úplne hladké. Potom je polievka hotová a nič nebráni tomu, aby ste ju podávali. Na tanieri ju môžete ozdobiť lístkom bazalky a kyslou smotanou (alebo nastrúhaným parmezánom či niekoľkými kvapkami olivového oleja).

Okrem toho si, samozrejme, môžete pripraviť aj polievku z paradajkového pretlaku, a ak nemáte domáci pretlak alebo čerstvé suroviny, môžete si kúpiť konzervu nakrájaných paradajok. Veľa receptov funguje aj s pridaním smotany na šľahanie, ktorá zjemní chuť paradajkovej polievky. Okrem toho, ak máte doma staré rožky, môžete ich použiť na prípravu krutónov.

Paradajkový pretlak recept

Ak ste vypestovali nadbytok paradajok, ktoré neviete spracovať čerstvé, skúste si vyrobiť domáci paradajkový pretlak. Ide o univerzálnu ingredienciu, ktorá sa vám bude hodiť počas zimných mesiacov, keď čerstvé paradajky jednoducho nie sú k dispozícii. Dobrou správou je, že náš recept na paradajkový pretlak nie je zložitý a vyžaduje si len dostatok paradajok.

Ak chcete mať istotu, že váš domáci paradajkový pretlak bude kvalitný a chutný, mali by ste vyberať len zdravé plody (t. j. bez náznaku plesne alebo hniloby). Nezabudnite tiež, že čím sú paradajky zrelšie, tým sladší bude výsledný produkt. Preto je lepšie nepoužívať zelené plody, ktoré sú skôr kyslé, alebo ich najprv nechať dozrieť pri izbovej teplote.

Ak chcete namiesto paradajkového pretlaku z obchodu získať domáci, ovocie najprv dôkladne umyte, nakrájajte na menšie kúsky a potom ho vložte do hrnca s ťažkým dnom, kde sa bude pod pokrievkou variť približne 30 minút (kým sa neuvarí). Paradajky nie je potrebné dusiť, pretože časom pustia dostatok vlastnej šťavy.

Uvarené paradajky preložte do misky a začnite ich cez sito prepasírovať späť do kastróla (môžete ich predtým rozmixovať). Zbavíte sa tak všetkého, čo by domáci paradajkový pretlak nemal obsahovať, napríklad šupiek, semienok alebo iných tvrdých častí. Priveďte pyré späť do varu a nechajte ho pomaly bublať bez pokrievky, pričom občas premiešajte.

Keď sa väčšina tekutiny odparí a pyré zhustne, je prakticky hotové. Potom stačí paradajkový pretlak naliať do čistých a suchých pohárov, ktoré treba zavárať a konzervovať (pri teplote 80 °C približne 20 minút). Po vychladnutí uskladnite poháre s paradajkovým pretlakom na tmavom, chladnom mieste a použite ich vo chvíli, keď budete mať chuť na paradajkový pokrm.

Ak paradajkový pretlak vyrábate doma, môžete si samozrejme vybrať akúkoľvek veľkosť pohárov. Vo všeobecnosti sa však odporúča zvoliť menšie, pretože po naložení pretlaku a ponechaní zvyšku v chladničke sa môže začať predčasne kaziť. Okrem toho, ak by ste chceli mať túto surovinu už vopred ochutenú, vyberte si recept na paradajkový pretlak, do ktorého pridáte aj soľ a cukor, cesnak alebo bylinky.

A aké sú spôsoby použitia paradajkového pretlaku? V kuchyni ho môžete použiť pri príprave najrôznejších jedál. Pridáva sa najmä do obľúbených omáčok, ktoré sa hodia k mäsu, cestovinám, haluškám alebo aj ryži, potom samozrejme do polievok (paradajková, gulášová) alebo mäsovo-zeleninových zmesí.

Zavárané pečené paradajky

Ak premýšľate, čo konzervovať s paradajkami, môžete vyskúšať obľúbený recept na konzervovanie pečených plodov. Jeho príprava je veľmi jednoduchá a získate tak suroviny, ktoré môžete použiť počas zimných mesiacov alebo len vtedy, keď chcete niečo pripraviť z paradajok, ale vaša záhrada nie je k dispozícii. Na tento postup budete potrebovať:

  • 1,5 kg zrelých paradajok,
  • 6 strúčikov cesnaku,
  • trstinový cukor,
  • olivový olej,
  • soľ a korenie,
  • bylinky podľa chuti.

Paradajky najprv umyte, prekrojte na polovicu a položte ich reznou stranou nahor na plech vystlaný papierom na pečenie. Potom ošúpte strúčiky cesnaku a vtlačte ich do paradajok. Posypeme asi lyžicou trstinového cukru, lyžičkou soli, mletým korením podľa chuti a čerstvými bylinkami. Nakoniec ich pokvapkajte olivovým olejom a vložte plech do vyhriatej rúry.

Paradajky by sa mali piecť približne 3 hodiny pri teplote 110 – 120 °C. Potom plech vyberte a paradajky vložte do čistých a suchých pohárov, ktoré boli riadne uzavreté. Potom stačí paradajky konzervovať (15 – 20 minút pri teplote 80 °C), obrátiť poháre hore dnom a nechať ich vychladnúť pred uskladnením na tmavom a chladnom mieste. Ak paradajky uložíte do chladničky bez konzervovania, vydržia približne týždeň.

Paradajková omáčka

Ďalším spôsobom, ako spracovať prebytočné paradajky, aby ste ich mali na neskôr, je, samozrejme, príprava obľúbenej paradajkovej omáčky. Tú môžete podávať s knedľou a hovädzím mäsom, plnenými paprikami alebo mäsovými guľkami. Každá domácnosť ju pripravuje inak, ale ak chcete vyskúšať náš recept, pripravte si nasledujúce suroviny:

  • 400 gramov olúpaných paradajok,
  • 800 mililitrov hovädzieho vývaru,
  • 150 gramov paradajkového pretlaku,
  • 50 gramov masla,
  • 50 gramov hladkej múky,
  • 1 cibuľa,
  • celé korenie,
  • bobkový list,
  • nové korenie,
  • klinčeky,
  • soľ,
  • cukor.

Najprv si pripravte cibuľu, ktorú nakrájajte nadrobno. Medzitým rozpustite maslo v hrnci a opečte na ňom cibuľu dozlatista. Potom trochu znížte teplotu, cibuľu zaprášte múkou a vymiešajte svetlú zápražku (asi 1 minútu). Keď je hotová, pridajte olúpané paradajky nakrájané na menšie kúsky (môžu byť z konzervy), všetko spolu premiešajte a zalejte vývarom.

Potom omáčku ochutíme bobkovým listom (3 ks), zrnkami korenia (6 guľôčok), novým korením (6 guľôčok), klinčekmi (1 ks) a soľou (môžeme použiť aj tymián alebo štipku škorice). Všetko priveďte do varu a za stáleho miešania nechajte pod pokrievkou bublať asi 10 minút. Potom omáčku len preceďte cez sitko, pridajte paradajkový pretlak, ktorý dobre premiešajte, a dochuťte cukrom (asi 4 lyžičky) a octom.

Paradajkový sugo recept

Obľúbeným spôsobom, ako sa zbaviť prebytkov vypestovaného ovocia, je príprava suga, základnej paradajkovej omáčky so širokým spektrom využitia. Ľudia ju najčastejšie používajú ako prísadu na pizzu, ale môžete s ňou upiecť aj lasagne a hodí sa aj pri príprave rôznych omáčok a polievok. Ak chcete vyskúšať recept na domácu sugo z čerstvých paradajok, pripravte si nasledujúce suroviny:

  • 1 kg paradajok,
  • 1 polievková lyžica paradajkového pretlaku,
  • 2 strúčiky cesnaku,
  • 1 cibuľa,
  • trstinový cukor,
  • olivový olej,
  • soľ,
  • hrsť bazalky.

Na prípravu paradajkového suga sú najvhodnejšie dužinaté paradajky alebo odroda San Marzano, pretože z nich vznikne dobrá omáčka. Tieto paradajky sa musia najprv ošúpať (a ideálne odstrániť semienka, najmä ak ide o dužinaté paradajky) a nakrájať na menšie kúsky. Potom nahrubo nakrájajte cibuľu a olúpané strúčiky cesnaku.

Medzitým v hrnci rozohrejte olivový olej a orestujte na ňom cibuľu a cesnak. Pridajte nakrájané paradajky, krátko ich orestujte a potom hrniec zakryte pokrievkou. Zmes varte asi 10 minút, potom ju treba dochutiť. Pridajte 1 lyžicu trstinového cukru a 1 lyžicu paradajkového pretlaku, dobre premiešajte a pod pokrievkou varte ďalších 20 až 30 minút.

Asi 10 minút pred koncom požadovaného času pridajte do bublajúcej zmesi soľ podľa chuti a umyté a osušené lístky bazalky a všetko dôkladne premiešajte. Potom už len rozmixujte a preceďte paradajky cez sito, aby vznikla hladká pasta, a nechajte ju niekoľko minút povariť, kým nebude mať požadovanú hustotu.

Nakoniec ochutnajte čerstvé paradajkové pizza sugo a podľa potreby pridajte cukor alebo soľ. Ešte horúcu zmes naplňte do čistých a suchých pohárov, potom ich zaviečkujte a zavárajte tak, ako ste zvyknutí (samozrejme, za predpokladu, že sugo ihneď nespotrebujete). Môžete samozrejme počkať aj na vychladnutie a omáčku naliať do plastových misiek, ktoré potom vložíte do mrazničky.

Recept na paradajkové pesto

Doma si môžete z paradajok pripraviť aj chutné pesto, ktoré môžete pripraviť z čerstvých alebo sušených plodov. Postup je veľmi jednoduchý a určite ho zvládne každý, kto v kuchyni len začína. Ak chcete vyskúšať výrobu paradajkového pesta z čerstvých paradajok, budete potrebovať:

  • 5 veľkých paradajok,
  • 3 strúčiky cesnaku,
  • 3 polievkové lyžice strúhaného parmezánu,
  • 50 gramov píniových orieškov,
  • hrsť čerstvej bazalky,
  • olivový olej,
  • soľ a korenie.

Paradajky je potrebné najprv ošúpať, preto na spodnej časti urobte nožom krížik, potom ich vložte do misky, zalejte horúcou vodou a po chvíli ich nechajte vychladnúť. Potom ich môžete ošúpať, rozkrojiť a vydolovať semienka. Vložte ich do mixéra, pridajte olúpané a rozdrvené strúčiky cesnaku, umyté lístky bazalky a zľahka opražené píniové oriešky.

Všetko dochuťte soľou a korením, ale nezabudnite pridať 3 lyžice olivového oleja a nastrúhaný parmezán. Potom všetky ingrediencie rozmixujte, čo budete robiť dovtedy, kým vám nebude konzistencia pesta vyhovovať. Potom ho opäť ochutnajte a v prípade potreby dochuťte soľou a korením. Hotové pesto potom môžete použiť ako základ omáčky na cestoviny, ako náplň do slaných palaciniek alebo na dochutenie mäsa či rýb. Môžete ho tiež uskladniť na neskôr v nádobách s viečkom.

Paradajkové čatní recept

Ak dávate prednosť sladšej chuti, možno vás zaujme tento recept na paradajkové čatní. To je skvelé ako dochucovadlo k rôznym grilovaným a pečeným jedlám, ale aj ako korenie. Ak si ho chcete pripraviť sami doma, pripravte si nasledujúce ingrediencie:

  • 2 kg paradajok,
  • 10 veľkých strúčikov cesnaku,
  • 3 stredne veľké cibule,
  • 1 balenie hrozienok,
  • 2,5 šálky krupicového cukru,
  • 2 šálky octu,
  • 2 čajové lyžičky zázvoru,
  • 2 polievkové lyžice soli,
  • 4 čajové lyžičky kari korenia,
  • ½ polievkovej lyžice červenej papriky,
  • ½ polievkovej lyžice feferónky.

Najskôr si budete musieť pripraviť paradajky, ktoré budete musieť ošúpať (t. j. najprv rozkrojiť, spariť, vychladiť a potom to bude jednoduché) a nakrájať na kúsky. Potom ošúpte cibuľu a cesnak a nakrájajte ich na menšie kúsky. Všetko vložte do hrnca, pridajte hrozienka, soľ a vyššie uvedené koreniny (kari, zázvor, červenú papriku a feferónku) a potom varte, kým nezhustnú.

Potom pridajte cukor a ocot, opäť varte, kým zmes nezhustne, a potom ju nalejte do čistých a suchých pohárov. Utrite ich a zavrite. Potom môžete poháre uskladniť v chladničke alebo ich môžete zavárať (20 minút pri 80 °C), aby paradajkové čatní vydržalo dlhšie. Ak chcete recept ozvláštniť, môžete vyskúšať aj paradajkové čatní s jablkami alebo cuketové a paradajkové čatní.

Paradajková marmeláda

Ak si chcete počas zimných mesiacov dopriať sladkú pochúťku, paradajková marmeláda môže byť skvelou voľbou. Pre niekoho je možno trochu netradičná, ale môžete sa staviť, že si ju skôr či neskôr zamiluje celá rodina. Ak sa chcete pustiť do prípravy tohto receptu doma, budete potrebovať nasledujúce ingrediencie:

  • 3 kilogramy paradajok,
  • 1 kilogram kryštálového cukru,
  • 2 vanilkové cukry,
  • 3 pektogély,
  • kyselinu citrónovú,
  • 1 deciliter rumu.

Najprv umyjeme paradajky, nakrájame ich na kúsky a necháme variť asi hodinu. Potom ešte horúcu zmes preceďte, aby ste odstránili všetky semienka a iné tvrdšie časti, a všetko nechajte opäť hodinu variť. Potom pridajte cukor, vanilkový cukor a 2 čajové lyžičky kyseliny citrónovej a varte asi 10 minút.

Tesne pred koncom varenia pridajte do zmesi pektogely a rum a všetko dôkladne premiešajte. Potom zmes teplú nalejte do pohárov vypláchnutých horúcou vodou (ideálne ešte teplých), ktoré potom uzavrite viečkom a obráťte hore dnom. Nevarte ich. Potom si môžete vychutnať sladký paradajkový džem, ktorý má podobnú chuť ako marhuľový džem.

Recept na pečené paradajky

Ak dávate prednosť slaným pochúťkam a radi by ste si doma pripravili niečo nenáročné, čo môžete ponúknuť návšteve alebo zjesť s rodinou na večeru, vyskúšajte paradajky pečené v rúre. Receptov na takéto použitie paradajok je samozrejme veľa. My vám odporúčame pečené paradajky s cesnakom a soľou, na ktoré budete potrebovať tieto ingrediencie:

  • 6 veľkých paradajok,
  • 3 strúčiky cesnaku,
  • 2 polievkové lyžice trstinového cukru,
  • 3 lyžice olivového oleja,
  • 1 polievkovú lyžicu balzamikového octu,
  • hrsť bazalkových listov,
  • štipka tymiánu,
  • soľ a korenie.

Rúru predhrejte na 160 °C. Potom si pripravte plech alebo väčšiu zapekaciu misu vymastenú olivovým olejom a vložte do nej rozpolené paradajky (reznou stranou nahor). Rezné plochy osolíme a okoreníme, potrieme olejom, pokvapkáme balzamikovým octom a posypeme trstinovým cukrom. Pridajte štipku tymiánu a na plátky nakrájaný cesnak.

Plech alebo misu vložte do rúry a nechajte paradajky piecť približne hodinu, potom zvýšte teplotu na 210 °C a pečte ďalších 20 minút alebo kým paradajky nezačnú vysychať a mierne hnednúť. Potom ich môžete podávať ako ľahké jedlo alebo ako chutnú prílohu k mäsu. Pred podávaním ozdobte paradajky lístkami bazalky a niekoľkými kvapkami oleja.

Samozrejme, existuje aj mnoho ďalších receptov na pečené paradajky v oleji alebo pečené cherry paradajky. Obľúbené sú však aj pečené paradajky so syrom (napríklad mozzarellou), pečené paradajky s fetou alebo pečené paradajky s nivou. Vašej fantázii sa medze nekladú, takže môžete pridať aj ďalšie ingrediencie, ktoré máte radi.

Plnené paradajky

Ďalšou obľúbenou pochúťkou, ktorú možno pripraviť na mnoho rôznych spôsobov, sú studené plnené paradajky. Tie sa dajú plniť mnohými zaujímavými spôsobmi, napríklad mletým mäsom alebo hubami. Mnoho ľudí však uprednostňuje prípravu obyčajných plnených paradajok so syrom, ktoré sú veľmi jednoduché na prípravu. Budete potrebovať:

  • 6 veľkých paradajok,
  • 2 vajcia,
  • 2 šalotky,
  • 100 g eidamu,
  • 3 lyžice olivového oleja,
  • zväzok pažítky,
  • soľ a korenie.

Najprv paradajky umyjeme a odrežeme asi 1/3 vrchnej časti (akýsi klobúk). Potom vydlabeme vnútro paradajok a odkrojené časti a túto hmotu odložíme bokom. Potom na oleji osmažte nadrobno nakrájanú cibuľu, pridajte paradajkovú hmotu a podľa chuti ju osoľte a okoreňte. Túto zmes dusíme asi 5 minút, kým trochu nezhustne. Vnútro vydlabaných paradajok môžete trochu osoliť.

K cibuli a paradajkám pridajte rozšľahané vajcia a tiež asi ¾ nastrúhaného syra a väčšinu nasekanej pažítky. Všetko dôkladne premiešajte a odstráňte panvicu alebo hrniec z ohňa. Medzitým predhrejte rúru na 180 °C a zmesou naplňte vydlabané paradajky a ich vrchné časti. Paradajky položte na plech vymastený olejom a posypte ich zvyšným syrom a pažítkou. Potom ich už len pečte asi 10 minút a je hotovo.

Paradajkový šalát s cibuľou

Ak hľadáte recepty z čerstvých paradajok, určite si pochutnáte na tomto paradajkovom šaláte, ktorý je príjemným osviežením v letných mesiacoch. Jeho základná verzia je naozaj jednoduchá, takže ho zvládne pripraviť každý začínajúci kuchár. Ak chcete vyskúšať aj recept na paradajkový šalát, pripravte si ho:

  • 4 paradajky,
  • 1 veľkú červenú cibuľu,
  • 4 polievkové lyžice bieleho vínneho octu,
  • 3 lyžice oleja,
  • 100 mililitrov vody,
  • 2 polievkové lyžice kryštálového cukru,
  • soľ a čerstvé korenie.

Najprv nakrájajte paradajky a červenú cibuľu na menšie kúsky (podľa vašich preferencií to môžu byť tenké kliny alebo kocky). Potom pripravte dresing na paradajkový šalát tak, že v miske zmiešate ocot, cukor, soľ a korenie a všetko zalejete vodou a olejom. Všetko šľahajte metličkou, kým sa cukor nerozpustí. Po dokončení dresing zmiešajte s paradajkami a cibuľou. Potom môžete šalát podávať alebo ho nechať vychladnúť v chladničke.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!