AKO ZALOŽIŤ VYVÝŠENÝ ZÁHON: Overené rady a postupy!

0

Jedným z najväčších trendov poslednej doby, čo sa zahradničení týka, sú samozrejme vyvýšené záhony. Dodajú totiž záhrade inú dimenziu, umožňujú pestovanie ovocia, zeleniny i byliniek na miestach, kde by to inak nešlo, a navyše môžu ľuďom výrazne uľahčiť prácu. Poradíme, ako vyrobiť vyvýšený záhon, aké by mal mať vyvýšený záhon vrstvy a čím vyvýšený záhon vysadiť.

Čo sú vyvýšené záhony?

Vyvýšený záhon je taký druh záhona, ktorý je umiestnený nad existujúcim terénom a obsahuje pomerne veľké množstvo postupne sa rozkladajúcej organickej hmoty. Tým pádom sa človek nemusí ohýbať až k zemi, pokiaľ sa chce venovať starostlivosti o bylinky, zeleninu alebo okrasné rastliny, a zároveň nie je obmedzený kvalitou pôdy alebo priestorom, ktorý mu záhrada ponúka.

Výhody vyvýšených záhonov

Veľa ľudí sa pýta, prečo zakladať vyvýšené záhony, keď môže človek zeleninu aj bylinky pestovať na štandardných záhonoch vytvorených priamo v pôde. V skutočnosti však majú vyvýšené záhony celý rad výhod, ktoré z nich robia obľúbenú súčasť záhrad aj ďalších priestorov. A to nielen z pohľadu pestovania zeleniny a okrasných rastlín, ale aj priamo pre záhradkárov.

Ak by ste si radi vypestovali bohatú úrodu ovocia a zeleniny, ale pôda na vašej záhrade je príliš piesočnatá alebo ílovitá, najskôr vám záhradka zďaleka neprináša toľko radosti, koľko by ste si priali. Napriek tomu, že sa dajú vlastnosti zeminy vylepšiť pridávaním organickej hmoty, ide o proces, ktorý vyžaduje čas a veľa práce. Riešením preto môžu byť práve nadzemné záhony.

Vyvýšené záhony totiž poskytujú lepšie mikroklimatické podmienky, lepšie sa prehrievajú a dochádza tu k pomerne rýchlemu tleniu organickej hmoty. Zelenine, ovociu, bylinkám či kvetom tak zaisťujú vyššie tempo rastu. Rastliny vo vyvýšených záhonoch je navyše možné vysádzať skôr po zime, pretože je pôda teplejšia, a pôdu nie je nutné hnojiť.

Keď je záhon vyvýšený, rastliny sú potom lepšie chránené proti krtkom, slimákom, hrabošom a ďalším škodcom. Vďaka zvýšenému terénu a ohraničeniu záhona sa navyše zníži výskyt buriny. Medzi výhody vyvýšeného záhona ale bezpochyby patrí aj skutočnosť, že sa človek nemusí toľko ohýbať, takže si ušetrí boľavý chrbát aj boľavé kolená, čo ocenia predovšetkým starší či chorí ľudia.

Svoju obľubu si ale moderné záhony získali aj z toho dôvodu, že sa dajú vyrobiť z mnohých rôznych materiálov a môžu mať rôzne tvary. Ľudia potom často dávajú prednosť tejto variante kvôli tomu, že ju môžu využiť aj jedinci, ktorí nemajú tradičnú záhradku. To znamená, že je možné umiestniť vyvýšený záhon na terasu či betónový plácok a dokonca môžete dať vyvýšené záhony na balkón. Záhrada s vyvýšenými záhonmi pritom na prvý pohľad zaujme svojim neobvyklým rázom.

Nevýhody vyvýšeného záhona

Zvýšené záhradné záhony ale samozrejme majú aj niekoľko negatívnych vlastností. Spočiatku je napríklad nutné počítať s vyššími nákladmi na založenie vyvýšeného záhonu, čo v porovnaní s klasickým záhonom vyžaduje aj viac práce zo strany pestovateľa. Počas teplejších dní potom môže dochádzať k rýchlejšiemu vysychaniu záhonu, takže sa zvýši spotreba vody na zavlažovanie.

Podľa použitého materiálu potom musíte počítať aj s obmedzenou životnosťou vyvýšeného záhonu, a raz za pár rokov by ste ho preto mali zrenovovať. Ďalším problematickým faktorom, ktorý môže niektorým pestovateľom vadiť, je obmedzený priestor vyvýšeného záhonu, ktorý nedovoľuje pestovanie niektorých druhov zeleniny, ktoré potrebujú na svoj rast väčšie množstvo miesta.

Kedy založiť vyvýšený záhon?

Ľudia sa často pýtajú, či je lepšie zakladať vyvýšený záhon na jar, alebo sa viac oplatí zhotoviť vyvýšený záhon na jeseň. Podľa záhradkárov, ktorí majú s týmto typom pestovania rastlín skúsenosti, je najvýhodnejším časom, kedy založiť záhon, skorú jar. V tejto chvíli by ste však mali mať už nachystaný biologický materiál, ktorý bude stavba vyvýšeného záhonu vyžadovať. Výroba vyvýšeného záhona sa ale samozrejme dá vykonať aj na jeseň alebo napríklad počas neskorého leta.

Ako postaviť vyvýšený záhon?

Chceli by ste založiť vyvýšený záhon svojpomocne, ale neviete si rady, ako na to? V tom prípade sa nezabudnite spočiatku zamyslieť nad tým, čo na výrobu záhona vlastne použijete. Dá sa totiž postaviť z mnohých rôznych materiálov, ktoré sa líšia svojou podobou, ale aj svojimi vlastnosťami. Preto najskôr zhodnoťte, čo sa na vašu záhradu bude najlepšie hodiť.

Konštrukcia vyvýšeného záhona sa dá zhotoviť napríklad z dreva, z kameňa, z betónu, z tehál, z plastu alebo z hliníkového plechu. Svoju úlohu tu hrá predovšetkým dizajn, ktorý si človek chce na svoju záhradku zaobstarať, ale samozrejme je nutné myslieť aj na ďalšie faktory. Sem patria predovšetkým vaše finančné možnosti, ale aj životnosť a budúca údržba vyvýšených záhonov.

Obľúbené typy zvýšených záhonov:

  • drevené vyvýšené záhony,
  • betónové vyvýšené záhony,
  • plastové vyvýšené záhony,
  • vyvýšené záhony z tehál,
  • gabiónové vyvýšené záhony,
  • vyvýšený záhon z paliet,
  • kamenný vyvýšený záhon,
  • kovový vyvýšený záhon,
  • plechové vyvýšené záhony,
  • ratanový vyvýšený záhon.

Pokiaľ sa chystáte na záhradu zaobstarať túto vychytávku, záleží samozrejme na tom, či chcete zohnať vyvýšené záhony lacné, alebo do nich plánujete investovať väčšie peniaze. Veľa ľudí chce mať na záhrade vyvýšený záhon betónový alebo tehlový, pretože sa jedná o bezúdržbový variant, ktorý má tiež veľmi dlhú životnosť. Nevýhodou však pre niektorých pestovateľov môže byť skutočnosť, že s takýmto zvýšeným záhonom sa nedá manipulovať, takže musí zostať vždy na pôvodnom mieste.

Drevený vyvýšený záhon či paletový záhon je krásny na pohľad a navyše sa dá rozobrať aj premiestniť podľa ľubovôle. Tým pádom môžete tiež zmeniť tvar záhona, pokiaľ vás pôvodný variant omrzí. Vyvýšené drevené záhony sú však oveľa náročnejšie, čo sa týka údržby. Daný materiál je totiž nutné dôsledne ošetriť proti škodcom, opatriť náterom a pridáva sa do neho aj nopová fólia do vyvýšených záhonov (alebo iná).

Postaviť ale môžete aj vyvýšený záhon kovový (napríklad z pozinkovanej ocele), hliníkový alebo plastový. Ten sa dá pomerne jednoducho zmontovať a zase rozmontovať. Pokiaľ navyše budete mať vyvýšené záhony plastové či hliníkové, nebudete sa o ne musieť príliš starať. Ak máte ale chuť experimentovať, môžete sa pustiť do prípravy vyvýšených záhonov napríklad zo starých trámov, vŕbových prútov alebo zo skla.

Pokiaľ si na vlastnoručnú výrobu vyvýšených záhonov pre svoju záhradu netrúfate, môžete ich samozrejme zakúpiť aj na internete alebo napríklad v rôznych hobby marketoch. Aj na týchto miestach sú potom dostupné zvýšené záhony z rôznych materiálov, takže rozhodne budete mať z čoho vyberať. Hotové vyvýšené záhony pritom zoženiete napríklad v Hornbachu, UNI HOBBY, Bauhause, Baumaxe, Obi alebo Lidli.

Šírka a výška vyvýšeného záhona

Lámete si hlavu s tým, aký vysoký vyvýšený záhon by ste mali na záhradu umiestniť? V tom prípade vás určite poteší, že sa výška vyvýšeného záhona môže líšiť v závislosti od vašich potrieb. Mali by ste však vziať do úvahy to, ako by mal podľa vás vysoký záhon vyzerať, čo v ňom chcete pestovať, kam presne ho plánujete umiestniť, ale aj ako vysoko budete musieť zdvíhať kanvy s vodou.

Výška záhona sa typicky odvíja od toho, aké rastliny v ňom plánujete pestovať. Nižší variant (20–30 centimetrov) dobre poslúži napríklad ako vyvýšený kvetináč pre okrasné kvety, ktorý opticky rozdelí plochu záhrady. Maximálna výška okrasného záhona by sa potom mala pohybovať zhruba okolo 70–80 centimetrov, čo je veľkosť, pri ktorej sa vám bude pohodlne pracovať.

Dĺžka vyvýšeného záhona je variabilná a vždy závisí iba na vašich priestorových možnostiach a predstavách. Jeho šírku je však nutné zvoliť tak, aby ste mali dostatočný prístup k pestovaným rastlinám. Pokiaľ sa dá k záhonu pristúpiť zo všetkých strán, pokojne môže byť široký až 160 centimetrov. Ak je však umiestnený napríklad pri stene, šírku je nutné výrazne zmenšiť, aby ste dosiahli až dozadu.

Tvar vyvýšeného záhona

V tomto ohľade sa samozrejme vašej kreativite medze nekladú. Zatiaľ čo niektorí dávajú prednosť tradičným obdĺžnikovým vyvýšeným záhonom, iní sa snažia túto súčasť záhrady prispôsobiť priestoru, ktorý majú k dispozícii. Okrem toho si potom môžete vyrobiť aj okrúhly vyvýšený záhon alebo napríklad rohový vyvýšený záhon, ktorý skvele upotrebí miesto, kam by sa inak nedalo nič vysadiť.

Samostatnú kapitolu potom predstavuje napríklad vyvýšený záhon na nohách, vyvýšený záhon na kolieskach a vyvýšený záhon s trelážou. Aby toho nebolo málo, ľudia si však často kupujú aj vyvýšený záhon s pareniskom a samostatne sa dá zakúpiť aj špeciálny kryt na vyvýšený záhon. Záleží pritom len na vás, ako na vyvýšený záhon pozeráte a na čo ho chcete použiť.

Umiestnenie vyvýšeného záhona

Hoci samozrejme môžete v tomto prípade pracovať s priestorom, ako uznáte za vhodné, odporúča sa umiestniť vyvýšený záhon tam, kde k nemu budete mať dobrý prístup (napríklad čo sa týka zálievky či zberu). Aby sa pestovaným rastlinám dobre darilo, na vyvýšený záhon by malo aspoň po určitú časť dňa svietiť slnko.

Ako naplniť vyvýšený záhon?

Keď sa rozhodnete obohatiť svoju záhradu o túto vychytávku, jedna z dôležitých vecí, na ktoré musíte myslieť, je skladba vyvýšeného záhonu. Výplň by mala byť vždy zložená z biologického materiálu, ktorý vytvorí jednotlivé vrstvy vo vyvýšenom záhone. Potrebovať na to budete rôzny záhradný odpad (vrátane pokosenej trávy) a kompost, ktorý obsahuje veľké množstvo živín.

Ešte predtým, než si vysvetlíme, ako vrstviť vyvýšený záhon, je však nutné pripraviť pôdu na mieste, kam ho chcete umiestniť. Odstráňte teda hornú vrstvu trávy a pôdu dostatočne zrýľte (zhruba do hĺbky 20–30 centimetrov. Tým sa zbavíte prebytočnej buriny a navyše zaistíte aj lepšiu cirkuláciu vody a vzduchu. Následne podložie zarovnajte, čo vyvýšenému záhonu zaistí lepšiu stabilitu.

Samotný vyvýšený záhon je potom lepšie zvnútra vyložiť ochrannou fóliou, ktorá bude chrániť pôdu pred vlhkom a hnilobou. K tomu sa najčastejšie používa jazierková alebo nopová fólia, ktorej jednotlivé strany je nutné zrezať a potom ideálne upevniť k vnútorným stenám záhona napríklad sponkovačkou. Ak stojí vyvýšený záhon priamo na zemine, pred jeho naplnením položte na dno mriežku, ktorá zabráni napadnutiu rastlín škodcami.

Spodná vrstva

Ako prvá sa vždy pripravuje drenážna vrstva pre vyvýšené záhony, ktorá sa typicky skladá z drevených vetvičiek, hrubších halúzií a trúchnivejících klád. Tie sa dovnútra vkladajú systematicky od najhrubších po tie najtenšie, a to takým spôsobom, aby zaplnili spodnú tretinu vyvýšeného záhonu. Okrem toho môžete spodnú vrstvu presypať aj trochou pokosenej trávy alebo zhrabaným lístím.

Každá z troch vrstiev vyvýšených záhonov by mala byť zhruba 25–30 centimetrov široká. Konkrétne drenáž pre vyvýšené záhony by potom mala zaistiť hlavne odvod prebytočnej vlhkosti a dostatočný prísun vzduchu k tlejúcim zložkám v strednej vrstve, ktorá je vďaka drenáži oddelená od zeme.

Pre spodnú vrstvu sa hodia predovšetkým vetvy listnatých ovocných alebo iných nejedovatých stromov (okrem orecha). Použiť môžete napríklad drevo jabloní, hrušiek, liesok, topoľov a jaseňov, ale vyvarujte sa kyslým ihličnatým stromom a kríkom, dubom, bukom, tisu alebo agátu. Kvôli obsiahnutým látkam sa potom neodporúča ani drevo marhule, čerešne, slivky alebo broskyne.

Prostredná vrstva

Potom čo na dno vyvýšeného záhona umiestnite základ v podobe klád a vetiev, bude nasledovať stredná vrstva vyplnená kompostom a ďalšími biologickými zvyškami. Táto vrstva je pre záhradný vyvýšený záhon najdôležitejšia, pretože sa na tomto mieste kumuluje zálievka a dochádza tu k tlejúcim procesom, ktoré zahrievajú korene pestovaných rastlín (zhruba o 5–8 °C viac oproti vonkajšej teplote).

Najprv by ste sem mali umiestniť nevyzretý kompost, ale aj pokosenú trávu, mačiny, slamu alebo kuchynský bioodpad zmiešaný s časťou zeminy, ktorú ste odstránili pred založením záhonu. Ďalej je potom možné strednú vrstvu vyvýšeného záhona doplniť aj vyzretejším kompostom, ku ktorému pridáte malé množstvo hnoja a zeminy.

Pri zakladaní vyvýšeného záhona by ste vždy mali myslieť na to, že spodná a prostredná vrstva veľa sadajú, takže to môže pôsobiť dojmom, že zemina priebežne mizne. Preto by ste rozhodne nemali ponáhľať. Namiesto toho postupne dopĺňajte a prelievajte (ak neprídu zrážky) obe spodné vrstvy až po dobu jedného mesiaca, aby došlo k ich dosadnutiu. Aj tak ale môže byť pokles zeminy počas prvého roka celkom výrazný.

Vrchná vrstva

Pokiaľ ide o to, aké má vyvýšený záhon vrstvy, úplne hore potom príde substrát pre vyvýšené záhony v kombinácii s preosiatou zeminou zo záhrady, čo by vám malo ušetriť nejaké peniaze. Aj metrový záhon totiž spotrebuje skutočne veľké množstvo substrátu, takže sa oplatí pridať aj zeminu zo záhrady alebo trochu piesku, pričom tieto zložky je nutné dobre premiešať.

Horná vrstva vyvýšeného záhona slúži už na samotné pestovanie rastlín. Vzhľadom na to, aká je skladba vyvýšeného záhonu, dochádza k postupnému uvoľňovaniu živín, pretože sa všetko rozkladá. Preto nie je nutné záhon hnojiť, iba sa niekedy pridáva kompost. Niekto však odporúča pridať aj netkanú textíliu, čo zníži odpar zo záhona. Navyše ho nebudete musieť pliť.

Čo pestovať vo vyvýšených záhonoch?

Keď už je jasné, ako vytvoriť vyvýšený záhon a čo sa dáva do vyvýšeného záhonu, poďme si spoločne ešte povedať, ako vysadiť vyvýšený záhon a ktorým rastlinám sa v ňom bude najlepšie dariť. Nie každý druh zeleniny, ovocia alebo byliniek totiž môžete vysadiť do vyvýšeného záhona hneď v prvom roku, pretože by sa im tu nedarilo.

Veľa ľudí chce mať na záhrade vyvýšené kvetináče na zeleninu. Novo založený vyvýšený záhon je počas prvého roka vhodný hlavne pre teplomilné rastliny, ktorým nevadí vyšší obsah dusíka v pôde. Patrí sem napríklad zeler, pór, tekvica, uhorky alebo cukety. Ľudia ale často používajú vyvýšený záhon na paradajky, ktoré sa pri správnej starostlivosti záhradkárom odmenia bohatou úrodou.

V druhom roku je už jednoduchý vyvýšený záhon vyzretý, takže do neho môžete zasadiť koreňovú zeleninu, karfiol, kel alebo napríklad brokolicu. To ale samozrejme nie je všetko, čo sa na pestovanie vo vyvýšených záhonoch hodí. Mnohí používajú vyvýšený záhon na jahody, zatiaľ čo iní radšej stavajú vyvýšený záhon na bylinky, ktoré sa im potom hodia napríklad pri varení.

Pokiaľ si neviete rady, ako osadiť vyvýšený záhon, podľa pestovateľov sa ale skúšať aj rôzne kombinácie rastlín, pričom zmiešané kultúry podporia vyššiu úrodu. A čo konkrétne spoločne vysadiť? Vyvýšené záhony na zeleninu môžu obsahovať napríklad mrkvu s cibuľou alebo uhorky s kôprom. Okrem toho si môžete na záhrade postaviť aj okrasný vyvýšený záhon, ktorý vysadíte obľúbenými kvetinami.

Starostlivosť o vyvýšené záhony

Či už ste si zaobstarali vyvýšený záhon na zeleninu, máte doma vyvýšené záhony na bylinky alebo skúšate pestovanie jahôd na vyvýšených záhonoch, ich založením a osadením to samozrejme nekončí. O moderné záhony sa samozrejme musíte tiež dobre starať. To zahŕňa predovšetkým dostatočnú zálievku počas letných mesiacov a mulčovanie (zaschnutú trávou či slamou).

Keďže povrch zeminy neustále klesá, mali by ste pravidelne dopĺňať záhon zmesou kompostu a zeminy. Zhruba počas piatich až šiestich rokov sa potom zvyšky rastlín úplne rozložia. Burinu, ktorá sa bude na vyvýšenom záhone objavovať, pravidelne vytrhávajte, ale každým rokom by ho malo byť menej.

Ako urobiť vyvýšený záhon?

Pokiaľ si neviete rady, ako si vyrobiť vyvýšený záhon, nemusíte zúfať. Tieto záhradné vychytávky sa dajú zakúpiť na internete alebo v rôznych hobby marketoch, ale zvládnete ich dať dohromady aj svojpomocne. Navyše ich môžete zhotoviť z mnohých rôznych materiálov, kam patrí drevo, plast, betón, tehly, palety, kamene, hliníkové plechy alebo napríklad pozinkovaná oceľ.

Aký veľký by mal byť zvýšený záhon?

Pokiaľ rozmýšľate, ako postaviť vyvýšený záhon, určite dumáte aj nad jeho veľkosťou. Tú je možné prispôsobiť vašim potrebám, okolitému prostú aj pestovaným rastlinám. Nižšia varianta (20–30 centimetrov) sa hodí napríklad pre okrasné kvety, vyšší variant (70–80 centimetrov) zase pre zeleninu, ovocie a bylinky. Dĺžka môže byť ľubovoľná a šírku je nutné zvoliť tak, aby ste na rastliny dosiahli.

Aké musia mať vyvýšené záhony vrstvy?

Ľudia sa často pýtajú, čím naplniť vyvýšený záhon. Podľa záhradkárov by sa pritom jeho obsah mal vždy skladať z troch samostatných vrstiev. Spodná vrstva (drenážna) typicky zahŕňa drevené vetvičky, hrubšie halúzie a trúchnivející klády (presypané trávou či lístím). Stredná vrstva býva vyplnená nevyzretým kompostom, trávou, mačinou, slamou, kuchynským bioodpadom a zeminou. Horná vrstva potom obsahuje substrát v kombinácii s preosiatou zeminou zo záhrady.

Ako na vyvýšené záhony osadiť rastliny?

V prvom roku po založení by ste mali na vyvýšených záhonoch pestovať hlavne teplomilné rastliny, ktorým nevadí vyšší obsah dusíka v pôde. Patria sem tekvica, cukety, uhorky, zeler alebo paradajky. V druhom roku potom môžete do záhonov zasadiť koreňovú zeleninu, karfiol, kel, jahody alebo napríklad bylinky. Dobré sú ale aj kombinácie rastlín, napríklad mrkva s cibuľou.