Chceli by ste si zaobstarať bylinu, ktorá celé okolie krásne prevonia, poteší oko a navyše poslúži aj ako liečivka? V tom prípade by tou pravou pre vás mohla byť levanduľa, ktorá patrí medzi najobľúbenejšie aromatické rastliny českých záhrad. Poradíme, kedy najlepšie zasadiť levanduľu, kedy a ako strihať levanduľu, ako sa robí množenie levandule a čím hnojiť levanduľu, aby sa jej u vás dobre darilo.
Akú levanduľu na záhradu zvoliť?
Levanduľa je rastlinný rod z čeľade hluchavkovitých, ktorý zahŕňa zhruba 40 druhov rôznych kríkov, polokerov a vytrvalých bylín. Tie sú medzi pestovateľmi známe hlavne pre svoje zaujímavé kvety, ktoré hrajú rôznymi farbami (od fialovej cez ružovú až po čisto bielu), ale aj pre svoju nezameniteľnú vôňu. Navyše majú liečivé účinky, odpudzujú nepríjemný hmyz a dajú sa použiť aj v kuchyni.
Vzhľadom k tomu, že existuje naozaj veľké množstvo rôznych druhov levandule, ľudia často premýšľajú, ktorý variant pre nich bude ten najlepší. V našich podmienkach sa pritom typicky pestuje hlavne levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia), ktorá je známa aj ako levanduľa úzkolistá. Dorastá zhruba do veľkosti 60 až 120 centimetrov a jej kvety môžu mať rôzne sfarbenie.
Odrody levandule lekárskej sa od seba líšia predovšetkým farbou a veľkosťou kvetov, tvarom a veľkosťou listov alebo napríklad tým, aké sú jednotlivé kvetenstvá bohaté. Niektoré potom bývajú odolnejšie proti silným mrazom, zatiaľ čo iné si s okolitými podmienkami nevedia tak dobre poradiť. Okrem toho sa potom môžu konkrétne kultivary levandule lekárskej líšiť aj svojim vzrastom.
Medzi najnižšie odrody (30–40 centimetrov) patrí Blue River, Dwarf Blue, Nana, Hidcote, Hardy Dwarf, Peter Pan alebo Cedar Blue. Stredne veľké (50–60 centimetrov) sú hlavne kultivary Little Lady, Princess Blue, Imperial Gem, Silver Blue, Blue Mountain či Folgate. K tým najvyšším (70 centimetrov a viac) sa potom radí variety Pacific Blue, Royal Purple alebo Reve de Jean Claude.
Tiež však môžete vyberať podľa farby kvetov. Napríklad odroda Hidcote je klasická levanduľa modro-fialová, ktorá má sýty odtieň a sladko vonia. Tmavo fialové kvety potom mávajú kultivary Lavance Purple a Beate. Pokiaľ vás ale láka levanduľa ružová alebo levanduľa biela, vyberajte kultivary Albumy, Ellegance Ice, Hidcote Pink, Hidcote White, Nana Albumy, Dwarf White, Rosea a podobne.
Okrem levandule lekárskej sa potom na slovenských záhradách niekedy pestuje aj levanduľa širokolistá (Lavandula latifolia), ktorá pôsobí robustnejším dojmom, ale v našich podmienkach niekedy vymŕza. Stretnúť sa však môžete aj s levanduľou korunkatou (Lavandula stoechas), ktorá vyniká množstvom krásnych kultivarov. Ide ale o najmenej otužilý druh, ktorý sa dá pestovať iba do prvých mrazov, alebo ho pestovatelia musia zimovať.
S čím kombinovať levanduľu?
Vďaka svojmu zaujímavému vzhľadu sa levanduľa hodí do tradičných vonkajších záhrad, ale pomôžu skrášliť aj moderné miesta alebo napríklad mestské parky a zámocké záhrady. Najčastejšie sa vysádzajú na okraje kvetinových záhonov, pozdĺž chodníčkov, do predzáhradiek, na skalky a slnečné svahy alebo do suchých múrikov. Okrem toho sa samozrejme dajú pestovať aj v nádobách.
Záhradkári sa potom samozrejme často pýtajú, čo zasadiť s levanduľou, aby záhrada ožila a počas letných mesiacov majiteľom poskytla príjemnú atmosféru. Najčastejšie sa pritom odporúča pestovať spoločne levandule a ruže. Drobné levanduľové kvietky totiž zakryjú nevýrazné stonky ruží a spojenie fialkových odtieňov s farebnými ružami býva veľmi pôsobivé.
Okrem toho je spojenie levandulí a ruží obľúbené z toho dôvodu, že levanduľa účinne odpudzuje niektorých škodcov, ako sú napríklad vošky. Problém ale spočíva v tom, že obe rastliny majú odlišné nároky na pôdu a zálievku. Levanduľu ale môžete vysadiť aj do záhonov spolu s trvalkami, ako sú napríklad plamienky (floxy) či echinacea, alebo ju pridať k bylinkovým výsadbám.
Pestovanie levandule na záhrade
Pokiaľ si na záhradu chcete zaobstarať túto aromatickú bylinu, určite vás zaujíma, či vyžaduje nejakú špeciálnu starostlivosť. V tom prípade vás určite poteší, že pestovanie levandule nie je príliš ťažké a mal by si s tým poradiť aj každý začiatočník. Stačí postupovať podľa nášho návodu a dopriať rastline vhodné pestovateľské podmienky, za čo sa vám odmení záplavou voňavých kvetov.
Ak sa však chcete do stávkovania levandule na svoju záhradku pustiť, pamätajte na to, že existuje hneď niekoľko možností, ako to môžete urobiť. Najčastejšie ľudia kupujú už predpestované sadeničky v kvetináči, ktoré potom presádzajú do pripravených záhonov. Levanduľa sa dá ale vypestovať aj zo semienka a môžete si ju namnožiť hriežením alebo rezkovaním.
Kde kúpiť levanduľu?
Sadeničky levandule sú dnes bežne dostupné v záhradníctvach, v niektorých kvetinárstvach, na vonkajších trhoviskách, na internete, v hobby marketoch a často aj vo väčších supermarketoch. Zakúpiť pritom môžete množstvo rôznych kultivarov, ktoré sa líšia farbou a veľkosťou kvetov, podobou listov alebo napríklad svojim vzrastom. Cena levandule sa potom samozrejme bude líšiť v závislosti od konkrétnej odrody.
Rastlinky môžu byť však zoslabnuté, a preto by ste mali s ich vysadením do záhonov vyčkať až do chvíle, kedy odznejú posledné jarné mrazíky. Inak by mohlo dôjsť k ich poškodeniu a záplavy farebných kvetov by ste sa nedočkali. Okrem toho si ale samozrejme môžete kúpiť aj semienka levandule, z ktorých si rastlinky sami predpestujete.
Kam umiestniť levanduľu?
Pokiaľ ide o vhodné stanovište, levanduľu sa bude najlepšie dariť na teplom a suchom mieste, ktoré každý deň poskytne rastline aspoň 6 hodín slnečného svitu. Pochádza zo Stredomoria, takže by ste tomu mali pestovateľské podmienky prispôsobiť, pretože na veternom a chladnom mieste bude trpieť. Našťastie ale býva levanduľa mrazuvzdorná a na vonkajších záhonoch dokáže prezimovať.
A kam zasadiť levanduľa, čo sa týka zeminy? Keďže rastlina dobre znáša sucho, pôda pre levanduľu by mala byť hlinitopiesčitá, piesočnatá alebo štrkovitá. Priestor určený na pestovanie danej byliny pritom musí byť dobre odvodnený a zemina pre levandule by mala byť tiež dostatočne kyprá. Zle naopak porastie v trvalo mokrej zemine a nebude sa jej dariť v blízkosti jazierok alebo zavlažovaných trávnikov.
Kedy zasadiť levanduľu?
Neviete si rady, kedy sadiť levanduľu na pripravené stanovištia a akým spôsobom to urobiť, aby sa rastlinkám hneď od začiatku na vašej záhrade skvele darilo? V tom prípade pamätajte, že ideálna doba, kedy vysadiť levanduľu, je koniec mája alebo začiatok júna, kedy už nehrozia prízemné mrazíky, ktoré by mohli rastliny poškodiť. Tiež sa to dá urobiť na jeseň, ale iba s urastenejšími rastlinami.
Ešte než ale rastliny umiestnite na záhradu, je dobré vybrať im vhodné stanovište a sadeničky niekoľko dní otužovať. Počas dňa preto levanduľa umiestňujte niekam na tienisté miesto, aby si na slnko zvykali postupne. Záhon medzitým zbavte buriny, zeminu prekyprite a obohaťte ju o piesok, malé množstvo drobného štrku a prípadne aj o drvený vápenec (keď je pôda príliš kyslá, je nutné ju povápniť).
Túto zmes potom zapravte pomocou hrabličiek do pôdy a nachystajte si jamky pre sadenice, ktoré je nutné preliať vodou. Pokiaľ ide o to, ako hlboko vsádzať levanduľa, jednotlivé jamky by mali byť vždy o niečo hlbšie, než je koreňový bal vašich sadeničiek. Ideálna je samozrejme ľahká a dobre priepustná pôda s neutrálnou či zásaditou reakciou. Ak je skôr ílovitá, urobte jamku väčšiu, na dno vložte vrstvu štrku, ktorý bude fungovať ako drenáž, a zasypte ho kvalitnou zeminou.
Levanduľa sa potom vsádza zhruba 25 až 30 centimetrov od seba, aby mali dostatok priestoru na rast. Pokiaľ z nich ale chcete vytvoriť malý živý plot, pokojne ich môžete umiestniť aj do bližšej vzdialenosti. Rastliny je pritom nutné vložiť do pripravených jamiek a vrchnú časť koreňov, ktoré ste vopred trochu narušili (aby rastlina po zasadení neuschla), potom prekryť ešte ďalšou zeminou a dobre ju utlačiť.
Aby sa levanduľa dobre uchytili, spočiatku budú potrebovať dostatok vlahy. Mladé levandule by ste preto mali zalievať pravidelne, zatiaľ čo starším prospeje primeraná zálievka, bez ktorej sa ale pomerne dobre zaobídu, pretože tieto rastliny skvele znáša sucho. Nadmerné zalievanie naopak rastlinám vôbec neprospieva, pretože spôsobuje uhnívanie koreňov a býva dôvodom, prečo levandule v lete málo kvitnú.
Pestovanie levandule zo semienok
Levanduľu si samozrejme môžete vypestovať aj zo semienok, ale pamätajte na to, že tento variant je o niečo pracnejší ako vysádzanie predpestovaných sadeníc. Pokiaľ ide o to, kedy zasiať levanduľu, robí sa to skoro, ideálne už počas februára alebo najneskôr v marci. Pripravte si na to vhodný kvetináč a doň potom nasypte zmes vhodného substrátu a piesku v pomere 4:1.
Semienka levandule sa vysievajú zhruba 1 centimeter pod povrch substrátu (iba ich mierne zatlačte, nezasypávajte ďalšou zeminou), ktorý by ste potom mali zavlažiť. To robte opatrne pomocou rozprašovača, aby ste semená nevyplavili z pôdy von. Rosenie by však malo byť pomerne intenzívne, aby vlaha prenikla postupne aj do spodných vrstiev. Substrát nesmie vyschnúť, pretože potom by semienka nevyklíčili.
Klíčenie semienok levandule trvá pomerne dlho, pričom môže ísť pokojne o 3 až 4 týždne. Aby bol tento proces úspešný, okolitá teplota nesmie klesnúť pod 20 °C, a to ani počas nočných hodín. Z toho dôvodu sa odporúča preniesť kvetináč s levanduľou na miesto, kde bude dostatočné teplo. Najlepšou voľbou bude parapet pri okne na južnej strane (ak však nie je studený).
Keď levanduľa vyklíči, je čas presadiť jednotlivé rastlinky do malých kvetináčov alebo do sadbovačov, kde postupne zosilnejú. A kedy zasadiť levanduľu zo semienok na konečné stanovište na záhrade alebo vo vonkajšom kvetináči? Musíte počkať, kým už nebudú hroziť prízemné mrazíky, teda opäť aspoň do mája. Potom sa už výsadba levandule do záhona vykonáva rovnako, ako keď si zaobstaráte predpestované sadenice.
Čím hnojiť levanduľu?
Hľadáte vhodné hnojivo na levanduľu, ktoré zaistí, že rastlina správne pokvitne? V tom prípade si zapamätajte, že levanduľa sa nikdy neprihnojuje chemickými hnojivami. Namiesto toho sa odporúča používať iba vápenaté hnojivá alebo hnojivá určené špeciálne na bylinky, a to hlavne v prípade, že chcete danú rastlinu využiť ako liečivku. Pokiaľ však hnojenie vynecháte, nič sa nestane, pretože rastlina si poradí sama a nepotrebuje žiadne špeciálne živiny.
Kedy strihať levanduľu?
Dôležitú súčasť starostlivosti tvorí u levandule strihanie. Pravidelne ošetrované rastliny totiž budú husté a bohato vetvené, čo tiež znamená, že viac pokvitnú. Pokiaľ na strihanie levandule zabudnete, nečudujte sa, keď vám zostanú iba nevzhľadné vytiahnuté drevnaté kríky, na ktorých sa objaví len malé množstvo kvetov. Tie zrezané sa naopak rozkošatia a zahustia.
Premýšľate, kedy sa strihá levanduľa, aby sa rastline dobre darilo? Prvý rok je dobré mladú levanduľu zastrihnúť tesne pred kvetom, vďaka čomu potom bude košatejšia a získa viac energie. Okrem toho je nutné priebežne zbavovať rastlinu zasychajúcich stoniek a kvetenstva. Ďalej sa potom samozrejme vykonáva strih levandule na liečivé alebo okrasné účely.
Pri starších rastlinách, ktoré už majú zapustené korene, je dobré urobiť každý rok dva rezy, a to konkrétne na jar a na jeseň. Strihanie levandule na jeseň sa vykonáva hneď po odkvitnutí (v auguste alebo v septembri), kedy je nutné odstrániť odkvitnuté kvetenstvo a tiež všetky uschnuté stonky. Rastliny ale nestrihajte príliš, pretože potrebujú byť dostatočne silné, aby sa im rany do prvých mrazíkov zacelili.
Strihanie levandule na jar je veľmi dôležité, pretože rastlinu zmladzuje. Pokojne pritom môžete rez levandule vykonať tak, že ju skrátite o tretinu (u mladých kríkov pokojne až na 5–8 centimetrov), ale nesmiete zasahovať do drevnatých častí. Príliš hlboký rez do tvrdého a vyzretého dreva totiž môže rastlinu poškodiť a vedie k tomu, že levanduľa stráca schopnosť znovu obrážať.
Pokiaľ ide o to, kedy strihať levanduľu na jar, počkajte až do chvíle, keď sa objavia púčiky, pretože potom sa rastlina dokáže lepšie regenerovať. Na každej vetvičke pritom nechajte dva až tri púčiky so zdravým párom listov a zvyšok rastliny odstráňte. Ak chcete, aby mala levanduľa okrúhly tvar, dbajte pri strihaní na to, aby ste rez viedli správnym spôsobom.
Ako presadiť levanduľa?
Chceli by ste presadiť aromatické kríky na vhodnejšie miesto, kde sa im bude lepšie dariť a skvele vyniknú, ale neviete si rady, ako a kedy presadiť levanduľu, aby sa na novom stanovisku dobre uchytila? V tom prípade pamätajte, že mladé levandule znášajú presádzanie dobre, zatiaľ čo tie staré sa už väčšinou nepresadzujú, pretože majú príliš hustý koreňový systém a zle sa prispôsobujú zmenám.
Levanduľu by ste mali presádzať v momente, keď práve nekvitne, ideálne skoro na jar ešte pred pučením. Pozor si pritom dajte na to, aby ste nepoškodili jej koreňový bal. Opatrne ju preto vyberte z pôdy a vložte na pripravené miesto, ktoré ste predtým prekyprili a dobre zaliali. V prvom roku po presadení však rastliny príliš nepokvitnú.
Množenie levandule
Levanduľa sa dá úspešne množiť niekoľkými zaručenými spôsobmi, čo je rezkovanie, hríženie a generatívne množenie pomocou semien. Rezkovanie sa vykonáva tak, že počas marca či apríla odoberiete staršie, polodrevité rezne o veľkosti 8 až 10 centimetrov. V tejto podobe ich potom zasaďte priamo do záhona, a to tak, že ich čo najhlbšie zapichnete do hliny, odkiaľ by mali trčať iba zelené lístky. Dbajte potom na to, aby bola pôda neustále mierne vlhká, vďaka čomu rezne do jesene zakorenia.
Druhým obľúbeným variantom je hríženie. Kedy množiť levanduľu, ak sa rozhodnete pre tento spôsob? Ideálne je pristúpiť k hrieženiu na jeseň po ostrihaní kvetov, a to konkrétne u trojročných alebo štvorročných rastlín. Najprv ohnite niekoľko vetvičiek k zemi a zahrňte ich hlinou, aby ich vrcholky zostali nad povrchom zeminy. Na jar by už mali mať vytvorené korene, takže ich stačí odhrabať, ostrihať a zasadiť samostatne na vybrané stanovište.
Kedy sa zberá levanduľa?
Keď doprajete levanduľu vhodné pestovateľské podmienky a správnu starostlivosť, bude rozkvitať počas júna, júla a augusta. Kvety sú obojpohlavné, usporiadané do lichopreslenov a rôzne farebné v závislosti od konkrétneho druhu či odrody. Ide o medonosné rastliny, pričom o ich opeľovanie sa stará hmyz. Pokiaľ ich však chcete využiť v domácnosti, pre ich zber musíte vybrať správnu chvíľu.
Levanduľa sa typicky zbiera v momente, keď sa jej kvety ešte nestihli úplne rozvinúť, teda v priebehu júna alebo na začiatku júla. Ak by levanduľa vykvitla, rýchlo by opadala a vybledla. Môžete pritom odstrihávať iba kvety s krátkymi stonkami, ale aj zvyšok stonky s lístkami. Len pamätajte na to, že nikdy nesmiete zasahovať do drevnatej časti kríka. Tým by ste totiž mohli rastlinu poškodiť.
Na odštiepenie levandule môžete použiť záhradnícke nožnice, ale niektorí pestovatelia to vykonávajú ručne. Vždy by ste to ale mali robiť za slnečného dňa, keď majú kvety levandule najväčšiu silu. Odrezávajú sa pritom celé stonky aj s kvetenstvom, potom sa zväzujú do snopov a zavesujú na suché miesta, kde prúdi čerstvý vzduch. Ak ponecháte levanduľu čerstvú, môžete ju dať do vázy alebo z nej tvoriť dekorácie.
Ulomené zvyšky stoniek a kvetov nevyhadzujte, pretože sa dajú dobre zužitkovať. Môžete ich napríklad nastrihať a nasypať do textilných vrecúšok, ktoré potom uložíte do šatníkovej skrine. Tú dokáže levanduľa krásne prevoňať a navyše odháňa škodcov, ako sú šatníkové mole. Ak chcete získať kvety na destiláciu levanduľového oleja, zberajte ich až v priebehu augusta, kedy odkvitajú.
Sušenie levandule
Ak premýšľate, ako sušiť levanduľu, existujú hneď tri rôzne spôsoby, ako to urobiť. Prvým z nich je sušenie v tmavej miestnosti, kde musí byť skutočne tma, aby levanduľa nevybledla a nestratila svoju výraznú fialkovú farbu. Ostrihané rastliny pritom zviažte do snopov a zaveste kvety smerom dole. Sušenie v tomto prípade bude trvať zhruba dva až štyri týždne.
Druhým variantom je sušenie levandule v sušičke, kde teplota nesmie presiahnuť 35 °C. Poslednou možnosťou je potom sušenie levandule na slnku, čo možno vykonať vonku, ale aj vo vnútri. Ostrihané byliny stačí vyskladať na drevo, ktoré sa na ich sušenie odporúča, a počkať, kým budú úplne suché. V tomto prípade ale musíte počítať s tým, že levanduľa čiastočne vybledne.
Aké ohrozujú levandule choroby?
Levanduľa je pomerne odolná rastlina, ktorá nemáva veľké problémy so škodcami a chorobami. Napriek tomu ju však môžu napadnúť niektoré choroby, ako je napríklad patogén Phoma lavandulae, ktorý má na svedomí vädnutie výhonov alebo celých rastlín. Ak sa objavia škvrny na listoch, na vine bude pravdepodobne Septoria lavandulae.
Pomerne ojedinelý je výskyt žltej mozaiky na listoch levandule, čo sprevádza aj krútenie čepelí a nedostatočný rast výhonov. Dôvodom je vírus označovaný ako AMV (Alfa mosaic vírus), ktorý je prenosný hmyzom, ale aj mechanicky prostredníctvom levanduľovej šťavy. Preto by ste mali infikované rastliny zo záhonov čo najrýchlejšie odstrániť.
Pokiaľ je pôda príliš vlhká (hlavne v zime), korene levandule môžu zahnívať a odumierať. Podobné symptómy však môžu spôsobiť aj patogény z rodu Phytophthora a Pythium. Pri pestovaní sadeníc, ale aj pri voľne vysadených rastlinách môžu mať na svedomí bazálnu stonkovú hnilobu a hnilobu koreňov. Podobné symptómy však môže spôsobiť aj huba Rhizoctonia spp.
Čo sa týka škodcov, levanduľu príležitostne poškodzujú vošky, molice alebo roztočce. Ojedinele sa potom na záhrade môžete stretnúť aj s ďalšími nepozvanými návštevníkmi, ako sú penodejky. Tie však predstavujú hlavne estetický problém.
Ošetrenie levandule na zimu
Hoci je levanduľa mrazuvzdorná rastlina, ktorá na záhonoch pomerne dobre zvláda miestne podmienky, rozhodne nič nepokazíte tým, keď ju na zimu prihrniete lístím alebo mulčom a ten prikryjete klestím. Mladé rastliny ďalej môžete prekryť textilnou fóliou. Tiež veľmi záleží na tom, aký druh a odrodu levandule pestujete. Niektoré totiž mrazy neprežijú, takže ich musíte na zimu premiestniť do teplejších priestorov.
Aj levanduľa pestovaná v nádobách je nutné chrániť pred mrazom. Nádobu môžete zapustiť do zeme a prekryť tak, aby koreňový systém nepremrzol. Alebo uložte rastlinu do pivnice, do garáže alebo napríklad do záhradného domčeka, kde sa teplota bude pohybovať okolo 10 °C. Čo sa týka zálievky, počas zimných mesiacov by ste mali levanduľu zalievať iba minimálne.
Pestovanie levandule v kvetináči
Ak sa rozhodnete pre pestovanie levandule v nádobe alebo kvetináči, podmienkou je priepustný substrát. Aby ste zabránili premokreniu, na dno kvetináča najskôr nasypte keramzit alebo štrk, ktorý tu vytvorí drenážnu vrstvu. Musíte ale samozrejme počítať s tým, že levanduľa pestovaná v nádobách nebudú dorastať do takých rozmerov ako levanduľa na záhonoch.
A aký substrát pre levanduľu by ste mali zvoliť? Ideálnou voľbou v tomto prípade bude špeciálny substrát na levandule, rozmaríny a ďalšie stredomorské bylinky, ktorý obsahuje zmes kvalitných druhov rašelín a prídavok drveného vápenca aj ďalších inertných materiálov. Tiež nezabudnite zvoliť vhodný kvetináč alebo kvetináč, v ktorom budete sadenice pestovať.
Pokiaľ nechcete substrát pre levandule kupovať, môžete si sami namiešať podobnú zmes, a to tak, že dáte dohromady rašelinu, zeminu a piesok v pomere 1:1:1. K tomu sa často pridáva aj keramzit alebo napríklad drvené lávové kamene, ktoré by mali vodu a živiny postupne uvoľňovať a zaistiť substrátu dostatočnú vzdušnosť.
Pokiaľ rastliny umiestnite do nádoby alebo do kvetináča, môžete sa potom pustiť do pestovania levandule na balkóne, na terase alebo napríklad na inom slnečnom a teplom mieste v okolí vášho domu. Čo sa týka rezu, prezimovania a ďalšej starostlivosti, levandule v nádobách sa nijako výrazne nelíši od rastlín pestovaných na záhonoch. Zalievanie by malo byť striedme, ale pravidelné.
Pestovanie levandule v byte
Aby toho nebolo málo, samozrejme je možné vyskúšať aj pestovanie levandule doma. Problémom však môže byť nedostatok slnka a priestoru, ktorý by rastlina mohla mať na záhone. Kvety teda pravdepodobne nebudú také farebné a voňavé, ako by ste možno čakali, ale všetko záleží na tom, akú starostlivosť rastlinkám poskytnete.
V každom prípade zvoľte dostatočne veľký kvetináč, kde bude mať levanduľa dosť miesta na rast. Zálievka by mala byť o niečo väčšia ako pri pestovaní levandule na záhrade a dobré je siahnuť po substráte špeciálne určenom pre tieto obľúbené liečivky. Rastliny sa potom každý rok presádzajú do vhodnej zeminy a mali by ste im nájsť miesto na teplom okennom parapete.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Kedy sa vysádza levanduľa?
Levanduľa sa na pripravené stanovištia typicky umiestňujú na konci mája alebo na začiatku júna, kedy už nehrozí riziko prízemných mrazíkov. Najprv však musíte rastlinám vybrať vhodné stanovište, čo je v ideálnom prípade slnečné a teplé miesto, ktoré je dobre chránené pred vetrom. Pôda by mala byť piesočnatá, hlinitá alebo hlinitopiesčitá a rozhodne nesmie byť premokrená.
Ako najlepšie zasadiť levanduľu?
Pred výsadbou na záhradu je dobré sadeničky levandule chvíľu otužovať, aby si na slnko zvykli. Záhon potom zbavte buriny, pôdu prekyprite a obohaťte ju o piesok, štrk a prípadne aj drvený vápenec. Potom vytvorte jamky zhruba 25–30 centimetrov od seba a dostatočne hlboké, aby sa tam zmestil koreňový bal. Prelejte ich vodou, vložte sadenice, prekryte ich zeminou a tú potom dobre utlačte.
Kedy ostrihať levanduľu?
Mladé levandule sa zastrihujú tesne pred kvetom, vďaka čomu bývajú košatejšie. U starších rastlín sa potom vykonávajú dva rezy, konkrétne na jar a na jeseň. Jesenný rez levanduľou sa začína hneď po odkvitnutí a odstraňujú sa odkvitnuté kvetenstvá či uschnuté stonky. Jarný rez levandule sa vykonáva vo chvíli, keď sa objavia púčiky. Pokojne môžete rastliny skrátiť o tretinu, ale nesmiete zasiahnuť do drevnatých častí.
Ako sa množia levandule?
Levandule sa dajú množiť rezkovaním, hrížením a generatívne pomocou semien. Rezkovanie sa vykonáva v marci alebo v apríli. Stačí odobrať polodrevité rezne veľké 8–10 centimetrov a tie zasadiť do záhona tak, že ich zapichnete do hliny, až budú trčať len zelené lístky. Hriadenie sa robí po ostrihaní kvetov. Je nutné ohnúť vetvičky k zemi, zahrnúť ich hlinou, aby vrcholky zostali nad zeminou, a počkať, kým zakorenia.