Levanduľa je medzi záhradkármi známa predovšetkým pre svoju typickú dlhotrvajúcu vôňu a príjemný dekoratívny vzhľad. Okrem toho ale majú upokojujúce účinky na ľudský organizmus a vyznačujú sa schopnosťou odpudzovať nepríjemný hmyz. Prezradíme, aké má levanduľa druhy, na čo sa používa levanduľa v slovenských domácnostiach a akým spôsobom ovplyvňuje levanduľa zdravie človeka.
Čo je levanduľa?
Pod názvom levandule (latinsky Lavandula) sa ukrýva rastlinný rod z čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae), ktorý zahŕňa množstvo rôznych polokerov, menších kríkov a vytrvalých bylín s drevnatými bázami. Tie sú známe predovšetkým pre svoje farebné kvety v odtieňoch bielej, ružovej alebo fialovej, ale aj pre svoju nezameniteľnú arómu, ktorá prevonia celú záhradu či interiér.
Listy levandule bývajú spravidla jednoduché, celokrajné a niekedy aj sperené alebo zubaté. Často navyše majú akýsi striebristý nádych a vyrastajú na nich drobné chĺpky. Kvety levandule sú potom obojpohlavné a pomerne drobné, pričom ich trubkovitý kalich býva pokrytý žľaznatými chlpmi, ktoré obsahujú aromatické silice.
Levanduľové kvety spoločne tvoria lichopresleny, ktoré bývajú klasovito nahlúčené na koncoch jednotlivých kvetonosných lodyh. O opeľovanie levandule sa potom starajú rôzne druhy hmyzu a následne sa objavujú drobné plody, čo sú v tomto prípade tvrdky. Ide konkrétne o rozpadavé plody tvorené niekoľkými suchými plôdikmi, ktoré môžu pripomínať nažky alebo oriešky.
Kde rastie levanduľa?
Zástupcovia rodu levandule sú rozšírení hlavne v oblasti severnej pologule, kde sa vyskytujú od Kanárskych ostrovov až po Arabský polostrov a Indiu. Vo veľkom rastú napríklad v Stredomorí alebo v severnej Afrike, ale stretnete sa s nimi aj na mnohých ďalších miestach. Ich typickým biotopom pritom bývajú suché nízke kroviny, ktoré sa označujú ako garrigue.
Druhy levandule
Čo sa týka taxonómie, rastlinný rod levandule momentálne zahŕňa viac ako 40 rôznych druhov (vrátane krížencov). Tie sa potom dajú rozdeliť ešte do troch špecifických podrodov, čo je konkrétne Lavandula, kam patria polokry s celistvými listami, ďalej Fabricia, ktorý zahŕňa dreviny aj byliny s listami často delenými, a potom Sabaudia, kde sú vyčlenené iba dva druhy výrazne odlišné od tých ostatných.
Najznámejšie druhy levandulí:
- levanduľa lekárska (Lavandula angustifolia),
- levanduľa korunkatá (Lavandula stoechas),
- levanduľa širokolistá (Lavandula latifolia),
- levanduľa zúbkatá (Lavandula dentata),
- levanduľa rozoklaná (Lavandula multifida),
- levanduľa stopkatá (Lavandula pedunculata),
- levanduľa prostredná (Lavandula x intermedia),
- levanduľa vlnená (Lavandula lanata).
Levanduľa lekárska
Asi najznámejším zástupcom rodu levandule je samozrejme levanduľa lekárska, čo je aromatická liečivka hojne pestovaná na našom území a samozrejme aj na mnohých miestach v zahraničí. Okrem latinského označenia Lavandula angustifolia sa pre danú rastlinu však používajú aj ďalšie názvy, ako je napríklad Lavandula officinalis či Lavandula vera.
V slovenčine sa potom stretnete s označením levanduľa pravá, levanduľa úzkolistá alebo levanduľa klasnatá, pričom existuje aj množstvo ľudových názvov, ako je napríklad devandule, dulenka, špikrnát alebo špikanard. Pôvodným miestom výskytu danej rastliny pritom bolo západné Stredozemie, ale postupne sa rozšírila aj na ďalšie miesta. Tradičnou oblasťou pestovania však zostáva Provence v juhovýchodnom Francúzsku.
Lekárska levanduľa je bohato vetvený, vytrvalý poloker, ktorý bežne dosahuje výšku 60 až 120 centimetrov. Jeho lodyhy na drevnatej báze bývajú husto belavo chlpaté. Listy potom majú ústretovo podvinuté okraje, sú čiarkovito až podlhovasto kopijovité, na rube žľaznato bodkované, v mladosti šedoplstnaté a neskôr olysávajú.
Lichopresleny kvetov levandule lekárskej sú usporiadané na dlho stopkatých prerušovaných klasoch. Kvety bývajú súmerné, majú trubkovitý kalich a dvojpyskú korunu, ktorá sa vyznačuje modrým až fialovým sfarbením. Pokiaľ ide o to, kedy kvitne levanduľa lekárska, obvykle k tomu dochádza v júni, júli a auguste. Čo sa týka obľúbených kultivarov, sem patria:
- levanduľa lekárska Ellegance Snow – biela levanduľa,
- levanduľa lekárska Rosea – ružová levanduľa,
- levanduľa Hidcote – tmavo fialová levanduľa,
- levanduľa Dwarf Blue – fialová levanduľa,
- levanduľa Munstead – modrofialová levanduľa,
- levanduľa Pacific Blue – výrazne fialová levanduľa,
- levanduľa Silver Mist – striebristé listy a tmavo fialovo kvety.
Levanduľa korunkatá
Pomerne obľúbená je potom aj spomínaná levanduľa korunkatá (Lavandula stoechas), ktorá má množstvo ďalších zaujímavých názvov, ako je napríklad francúzska levanduľa, levanduľa ušká, levanduľa hlávkovitá, levanduľa Anouk, levanduľa klasnatá alebo dokonca aj levanduľa motýlia. Pochádza z oblasti Stredomoria, ale dnes rastie aj na mnohých ďalších miestach vrátane Austrálie, kde ju považujú za burinu.
Levanduľa korunkatá je aromatický, vždyzelený, husto olistený poloker, ktorý typicky dosahuje do výšky 30 až 60 centimetrov, ale v niektorých prípadoch môže vyrastať pokojne až do výšky 150 centimetrov. Jednoduché a ústretovo postavené listy majú šedozelenú farbu, zatiaľ čo kvety získavajú fialové alebo ružové odtiene. Doba kvetu je u nás od mája do augusta.
Levanduľa prostredná
Medzi často pestované druhy na levanduľových farmách sa potom radí aj levanduľa prostredná (Lavandula x intermedia), čo je kríženec levandule lekárskej a širolistej. Niekedy sa jej hovorí aj levanduľa provensálska alebo napríklad Lavandin. Obľuba tohto hybridu pritom spočíva hlavne v tom, že má väčší počet kvetov a zároveň obsahuje aj vyššie množstvo vonných silíc.
Obsiahnuté látky
Ako liečivka sa samozrejme najčastejšie používa vyššie spomínaná levanduľa lekárska, o čom svedčí aj jej druhový názov. Najdôležitejšie sú v tomto ohľade jej kvety, ktoré obsahujú množstvo účinných látok, ako sú napríklad triesloviny a levanduľová silica s terpénmi, ktoré pôsobia fytoncídne, ďalej potom kumaríny, horčiny, antokyány, flavonoidy alebo kyselina rozmarínová.
Súčasťou levanduľovej silice je konkrétne linalylacetát, linalool, borneol, izoborneol, geraniol, cineol, gáfor, ale aj rôzne ďalšie terpény. Práve terpénový alkohol linalool je potom zodpovedný za silný anxiolytický účinok, ktorý je indukovateľný prostredníctvom inhalácie aromatických zlúčenín, ktoré sa uvoľňujú z čistej silice.
Liečivé účinky levandule
Už v dávnych dobách bola levanduľa známa hlavne pre svoje blahodárne účinky na ľudské zdravie. Používala sa predovšetkým na podporu trávenia, ale svoje miesto si našla napríklad aj pri liečbe nespavosti alebo úzkostných stavov. Je pritom dostupná v mnohých rôznych podobách, ako je napríklad čaj z levandule (odvar), prírodné kloktadlo alebo levanduľový olej.
Pozitívny vplyv levandule na tráviacu sústavu vychádza zo skutočnosti, že daná rastlina uvoľňuje hladké svalstvo a podporuje tvorbu žlče, čím efektívne zlepšuje trávenie tukov. Zároveň bráni nadúvaniu a zmierňuje akékoľvek tráviace ťažkosti. Inhalácia levandule zase pomáha pri infekciách horných dýchacích ciest, urýchľuje liečbu zápalov, chrípky, angíny či prechladnutia a znižuje tvorbu hlienu.
Okrem toho dnes levanduľa slúži aj ako upokojujúci prostriedok pri ťažkostiach nervového pôvodu. Pokiaľ ide o to, na čo je dobrý levanduľový čaj, používa sa práve v situáciách, keď človeka trápi nervová slabosť, nepríjemná bolesť hlavy alebo návaly krvi. Levanduľa si však poradí aj v prípadoch, keď sa objaví migréna, nezastaviteľná triaška, hysterické stavy, menštruačné bolesti alebo reumatické ťažkosti.
Levanduľový olej má podľa mnohých štúdií tíšiace a protikŕčové účinky a zvyšuje účinok iných sedatív, takže sa tiež skvele hodí ako liek proti rôznym úzkostným stavom. Vôňa levandule pritom údajne zvyšuje určité druhy mozgových vibrácií, čo pomáha pacientom lepšie relaxovať. To vedie k upokojeniu organizmu a odbúraniu stresu a úzkosti.
Pozitívny vplyv môže mať levanduľa na spanie, pričom pomáha hlavne pri nespavosti, ale môže odstrániť aj ďalšie poruchy spánku. Navyše spánok prehlbuje a robí ho kvalitnejším, a preto sa v spálni často používajú rôzne vankúšiky so sušenými levanduľovými kvetmi. Okrem toho, že daná bylina dokáže ľudský organizmus upokojiť, navyše ľuďom navodzuje lepšiu náladu.
Aby toho však nebolo málo, olej z levandule má aj antibakteriálne účinky, takže sa skvele hodí ako dezinfekčný prostriedok. Používa sa teda na ošetrenie rôznych poranení, tíši bolesť a podporuje hojenie rán. Vyskúšať ale môžete aj levanduľový nálev, ktorý sa hodí na omývanie poranených miest a dá sa využiť aj vo forme obkladov. S vážnejším zranením si ale samozrejme neporadí.
Má levanduľa nežiaduce účinky?
Aj keď môže mať levanduľa na ľudský organizmus pozitívny vplyv, stále je nutné mať sa na pozore. Levanduľový olej aj levanduľová tinktúra totiž obsahujú silné účinné látky, ktoré nie sú vhodné pre každého. Rozhodne sa napríklad neodporúča levanduľa v tehotenstve, hoci po konzultácii s ošetrujúcim lekárom môžu nastávajúce mamičky konzumovať napríklad levanduľový čaj.
Ďalej levanduľa nie je vhodná pre malé deti a levanduľovému oleju by sa mali vyhýbať aj pacienti, ktorí sa stretávajú so zápalmi žalúdka, čriev a slepého čreva, so žalúdočnými vredmi alebo s krvácaním do tráviaceho traktu. Nehodí sa potom samozrejme ani pre jedincov, ktorí trpia závažným ochorením pečene alebo obličiek, alebo pre osoby alergické na ktorúkoľvek zložku levandule.
Pokiaľ budete užívať príliš veľké množstvo levanduľových produktov, môžu sa objaviť vedľajšie účinky v podobe podráždenia obličiek alebo slizníc tráviaceho traktu. Nadmerné vonkajšie užívanie (napríklad levanduľový masážny olej) potom u niektorých pacientov spôsobuje začervenanie pokožky, lokálne podráždenie alebo vznik vyrážky. Nežiaduce účinky levandule ale zahŕňajú aj rozšírenie ciev.
Ktorá levanduľa je jedlá?
Napriek tomu, že si ľudia levanduľu spájajú predovšetkým s jej typickou vôňou alebo napríklad s kozmetikou vhodnou na starostlivosť o pokožku, v skutočnosti ide aj o zaujímavý doplnok rôznych pokrmov. K tomu sa pritom využíva čerstvá levanduľa aj sušená levanduľa. Nie každý druh je však jedlý. Väčšinou sa odporúča konzumovať iba levanduľu lekársku.
Túto rastlinu spoznáte podľa toho, že má na svojej stonke iba jediné plnohodnotné kvetenstvo. Pokiaľ má levanduľa na jednej stonke týchto kvetenstiev viac (obvykle tri) a jednotlivé kvety sú skôr dlhšie, radšej sa danej rastline vyhnite. Napríklad levanduľa prostredná totiž obsahuje veľké množstvo silíc, a preto nie je vhodná na konzumáciu ani na styk s pokožkou, pretože môže u niektorých jedincov vyvolať alergickú reakciu.
Na čo sa používa levanduľa?
Ľudia sa väčšinou najviac zaujímajú o to, aké má levanduľa využitie a na čo je táto voňavá rastlina vlastne dobrá. Všeobecne sa pritom tieto rastliny pestujú pre svoju okrasnú funkciu, pretože dokážu vďaka svojim farebným kvetom rozžiariť akúkoľvek záhradu alebo mestský park. V predaji je navyše množstvo rôznych kultivarov, ktoré sa uplatňujú pri výsadbe v skupinách a vytvárajú krásne kvitnúce koberce.
Najčastejšie pestovaným druhom na našom území je momentálne levanduľa lekárska, ktorú majú ľudia typicky na mysli, pokiaľ hovoria iba o levandule a nezmieňujú žiadny konkrétny druh. Podľa tejto rastliny je tiež pomenovaná jemne fialková farba, ktorá zodpovedá odtieňu kvetov levandule lekárskej. Daná rastlina si pritom našla využitie hlavne v tradičnej medicíne, ale aj v kozmetickom priemysle.
Levanduľa na záhrade
Levanduľa sa vďaka svojmu zaujímavému vzhľadu a príjemnej vôni hodí do tradičných vonkajších záhrad, ale aj do moderných priestorov, ktoré dokáže táto rastlina pekne ozvláštniť. Najčastejšie sa vysádza na okraje kvetinových záhonov, ďalej potom k rôznym chodníčkom, do predzáhradiek, na slnečné svahy alebo dokonca aj do suchých múrikov.
Typicky sa potom kombinujú levanduľa a ruža, ale samozrejme môžete zvoliť aj iné rastliny, ktoré budete pestovať spoločne s voňavými levanduľami. Skvele sa napríklad hodí do bylinkových výsadieb, pričom niektoré druhy môžete úspešne pestovať aj v nádobách. Okrem toho existujú aj levandule na kmienku, ktoré záhradu ozvláštnia vďaka svojmu špecifickému vzhľadu.
Levanduľa v ľudovom liečiteľstve
Pokiaľ ide o to, aké má levanduľa použitie, ako prvé samozrejme väčšinu ľudí napadnú jej pozitívne účinky na ľudské zdravie. Podporuje trávenie, upokojuje organizmus, pomáha pri nespavosti či bolestiach hlavy a zároveň funguje aj ako dezinfekčný a antibakteriálny prostriedok. Najčastejšie sa pritom využíva v nasledujúcich podobách:
- levanduľový čaj,
- levanduľové kloktadlo,
- levanduľová tinktúra,
- levanduľové tonikum,
- levanduľový esenciálny olej.
Vďaka veľkému obsahu účinných látok sa potom levanduľa samozrejme používa aj vo farmaceutickom priemysle, kde sa pridáva napríklad do spazmolytík alebo do rôznych sedatív. Silica z levandule potom slúži napríklad ako prísada do antireumatických mastí.
Levanduľa v kozmetike
Vzhľadom k silným antibakteriálnym, protiplesňovým a protizápalovým účinkom si levanduľa našla využitie aj v kozmetickom priemysle. Pomáha tu predovšetkým pri starostlivosti o problematickú pleť, ktorá je suchá, aknózna alebo podráždená. Má regeneračné účinky, zlepšuje hydratáciu pokožky a môže zatočiť aj s prvými viditeľnými známkami starnutia. Medzi obľúbené levanduľové prípravky dnes patria:
- levanduľový olej na pleť,
- levanduľový olej na akné,
- levanduľová voda,
- levanduľové telové mlieko,
- levanduľové mydlo,
- levanduľový krém,
- levanduľová kúpeľová bomba,
- levanduľová kúpeľová soľ (Epsomská soľ Levanduľa).
Okrem toho však levanduľa pomáha aj pri problémoch so slabými alebo padajúcimi vlasmi. Levanduľová vlasová voda sa nanáša na pokožku hlavy, aby posilnila vlasové cibuľky a urýchlila rast nových a silnejších vlasov. Pozitívne však pôsobí aj v prípade, že sa človek stretáva so suchou pokožkou hlavy alebo s prítomnosťou lupín.
Levanduľa v domácnosti
Vďaka svojim farebným kvetom a špecifickej vôni sa levanduľa často používa ako dekorácia, ktorá môže mať rôzne podoby. Niektorí ľudia si sušenú levanduľu dávajú normálne do vázy, zatiaľ čo inokedy býva súčasťou potpourri, čo sú mištičky so zmesou aromatických bylín, ktoré krásne prevoňajú interiér. Ďalej sa potom bude hodiť aj levanduľa sušená, ktorá sa používa na prevoňanie bielizne, ale často sa pridáva aj do rôznych vankúšikov a vrecúšok určených na podporu zaspávania.
Levanduľa proti hmyzu
Medzi ľuďmi je dobre známe, že levanduľová vôňa funguje aj ako prírodný repelent. Obsiahnutý éterický olej levanduľu robí pre hmyz veľmi nepríjemnú, takže stačí, keď danú rastlinu umiestnite tam, kde chcete obmedziť prítomnosť škodcov na minimum. Skvele sa hodí levanduľa proti komárom, ale často tiež pomáha levanduľa proti muchám či mravcom. V sušenej podobe sa potom často umiestňuje do šatníkových skríň, pretože účinne odpudzuje šatníkové mole.
Levanduľa v kuchyni
Svoje miesto si levanduľa našla aj v gastronómii, kde slúži napríklad ako korenie s nezameniteľnou chuťou, vôňou aj farbou. Býva súčasťou zmesi provensálskych bylín a skvele sa hodí na dochutenie mäsa i ďalších pokrmov. Zároveň ide o aromatizačnú prísadu, ktorú dnes ľudia pridávajú napríklad do rôznych nápojov, marinád, cukríkov a ďalších produktov. Medzi najobľúbenejšie dobroty s levanduľou patria napríklad:
- levanduľový sirup,
- levanduľové víno,
- levanduľový likér,
- levanduľové sušienky,
- levanduľový čaj,
- levanduľový cukor,
- levanduľový džem,
- levanduľový ocot,
- levanduľový med,
- levanduľová zmrzlina.
Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!
Aké druhy levandulí existujú?
Levanduľa je rastlinný rod, ktorý zahŕňa množstvo malých kríkov, polokerov a vytrvalých bylín. Najznámejšia je levanduľa lekárska, ktorá sa používa ako liečivka aj okrasná rastlina. Okrem toho existuje aj levanduľa korunkatá, ktorej sa niekedy hovorí motýlia levanduľa, a obľúbená je aj levanduľa prostredná. Ide o kríženca levandule lekárskej a širolistej, ktorý sa často označuje ako levanduľa provensálska.
Aké má levanduľa liečivé účinky?
Levanduľa aj esenciálny levanduľový olej obsahujú množstvo účinných látok, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudský organizmus. Daná bylina sa potom využíva napríklad na podporu trávenia a pomáha tiež pri infekciách horných dýchacích ciest. Ďalej slúži ako upokojujúci prostriedok, má tíšiace a protikŕčové účinky a je dobrým pomocníkom aj pri liečbe nespavosti.
Na čo sa používa levanduľa v záhrade?
Levanduľa sa u nás pestuje hlavne pre svoju okrasnú funkciu, pretože má krásne farebné kvety a zároveň sa vyznačuje svojou nezameniteľnou vôňou. Vysadzuje sa na okraje kvetinových záhonov, vedľa chodníčkov, do predzáhradiek alebo do suchých múrikov. Dá sa pritom kombinovať s mnohými ďalšími rastlinami, ale najčastejšie ju pestovatelia umiestňujú do záhonov spoločne s ružami.
Aké má levanduľa využitie v domácnosti?
Levanduľa sa dá použiť na mnoho rôznych spôsobov. Často býva súčasťou rôznych dekoratívnych aranží, pridáva sa do kozmetických prípravkov určených na starostlivosť o problematickú pleť a používa sa tiež v podobe vankúšikov so sušenými kvetmi, ktoré navodzujú pokojný spánok. Okrem toho si ale levanduľa našla svoje miesto aj v kuchyni, a to hlavne ako korenie či aromatizačná prísada.