DEŇ MŔTVYCH: Kedy, kde, ako a prečo sa slávi?

Vedeli ste, že medzi Dňom zosnulých, Dušičkami a Halloweenom je veľký rozdiel? Odlišuje ich nielen pôvod tradície, ale aj ich význam a spôsob slávenia. Jedno však majú spoločné – všetky tri sviatky sa konajú koncom októbra a začiatkom novembra. V tomto článku sa bližšie pozrieme na mexický Deň mŕtvych, ktorého oslava sa každým dňom približuje. Dozviete sa o jeho histórii, o tom, kedy sa oslavuje a aké kostýmy sa na Deň mŕtvych nosia.

Čo je Deň mŕtvych

Deň mŕtvych, španielsky Dia de los Muertos, je mexický sviatok, ktorý možno prirovnať k nášmu národnému Dňu mŕtvych. Medzi českým Dňom mŕtvych a mexickým Dňom mŕtvych je však pomerne veľký rozdiel, najmä v spôsobe slávenia tohto sviatku. Mexičania považujú túto udalosť za deň, keď sa živí môžu stretnúť so svojimi blízkymi, ktorí zomreli.

Tento sviatok v Mexiku sprevádza bujaré veselie, masky, hudba a všadeprítomné kvety. Na druhej strane v Slovenskej republike je sviatok Dušičiek dňom, keď si uctievame pamiatku zosnulých, zvyčajne tichou spomienkou, kvetmi a zapálením sviečok na hrobe. Ekvivalentom pre niektorých môže byť aj americký Halloween, ktorý však nie je oslavou mŕtvych, ako si mnohí myslia, ale príchodu jesene a keltského nového roka.

Deň mŕtvych však neoslavujú len ľudia žijúci v Mexiku. Tento deň sa oslavuje aj v iných krajinách s mexickou diaspórou alebo v krajinách s etnickým obyvateľstvom, ktoré si zachováva väzby na svoju pôvodnú kultúru. V roku 2003 bol mexický Deň mŕtvych zapísaný na zoznam Majstrovských diel ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva UNESCO ako nehmotné kultúrne dedičstvo.

História sviatku

Oslavy spojené so stretnutím živých so zosnulými majú v Mexiku veľmi dlhú tradíciu. Prvé zmienky o tejto udalosti pochádzajú z obdobia pred objavením Ameriky Krištofom Kolumbom, keď Aztékovia verili, že mŕtvi sa raz ročne vracajú na zem, aby pozdravili svojich živých blízkych.

Aztécka mytológia rozlišuje dva posmrtné svety, jeden pre mŕtvych dospelých a druhý pre mŕtve deti. Dospelí po smrti cestujú do Mictlanu, sveta, ktorému vládnu Pán a Pani smrti. Mŕtve deti sa zasa nachádzajú vo svete zvanom Chichihuacuauhco. Postupom času, s kolonizáciou kontinentu, sa táto aztécka tradícia spojila s katolíckym sviatkom mŕtvych a vytvorila Día de Muertos.

Kde a kedy sa oslavuje Deň mŕtvych

Deň mŕtvych sa oslavuje predovšetkým v Mexiku, ale na celom svete sú aj iné krajiny, v ktorých žijú etnické skupiny pochádzajúce z Mexika, ktoré stále udržiavajú svoje kultúrne tradície vrátane tohto sviatku. Oslavy Dňa mŕtvych prebiehajú od 31. októbra do 2. novembra. Najväčšie oslavy sa konajú v Mexico City, kde je od roku 2016 vrcholom osláv mohutný alegorický sprievod plný kostýmov.

Ďalším známym mexickým mestom, kam turisti cestujú na oslavy, je Gunajuato. Toto miesto je známe najmä vďaka ťažbe striebra a zlata. Na Deň mŕtvych sem však turisti cestujú najmä preto, aby na vlastné oči videli monumentálny oltár, ktorý vytvorili študenti miestnej univerzity. Medzi ďalšie obľúbené miesta bujarých osláv tohto sviatku patria San Luis Potosí, Guerrero, Aguascalientes, Michoacán a mnohé ďalšie.

Priebeh osláv Dňa mŕtvych

Ak vás zaujíma, ako prebiehajú oslavy Dňa mŕtvych v Mexiku, možno vás prekvapí, že sú plné hlasnej hudby, spevu, tanca, dobrého jedla a pitia, kostýmov a všeobecne šťastnej nálady. Čo presne však ovplyvnilo tieto oslavy, nie je známe. Historici sa už roky sporia o to, či za nimi stojí kultúra pôvodných obyvateľov, alebo ide o zvyky prevzaté z Európy.

Koncom októbra cestuje do Mexika veľké množstvo turistov, aby zažili nezabudnuteľnú atmosféru tohto sviatku. Mexičania v tento deň okrem iného navštevujú cintoríny, kde vytvárajú vyzdobené oltáre, na ktoré kladú obľúbené jedlá a nápoje zosnulých príbuzných ako obety duchom. Po skončení sviatku môžu ľudia jedlo rozložiť a dojesť zvyšky.

K tradičným jedlám na Deň mŕtvych patrí tamales, zmes mäsa, syra, zeleniny a kukuričnej múky zabalená v kukuričnom liste. Medzi dezerty patrí pan de muerto, teda sladký kysnutý chlieb, ktorý sa zdobí pečivom z toho istého cesta v tvare ľudských kostí.

Z nápojov sa na Deň mŕtvych zvyčajne podáva pulque (niekedy známy aj ako octli). Ide o alkoholický nápoj, ktorý sa vyrába kvasením šťavy z rastliny agáve. Okrem tradičných jedál a nápojov sú pre oslavy Día de los Muertos typické kvety, ktoré sa nachádzajú nielen na spomínaných oltároch, ale dopĺňajú aj tradičnú výzdobu mexických ulíc.

Čo si obliecť na Deň mŕtvych

Deň mŕtvych asi najviac charakterizuje symbol smťky menom Catrina. Tento symbol bol inšpirovaný kresbou s názvom La Calavera Catrina. Je dielom slávneho mexického umelca, ktorým nie je nikto iný ako José Guadalupe Posada. Na Deň mŕtvych tak môžete všade v Mexiku vidieť výzdobu, ktorá obsahuje množstvo rôzne zdobených lebiek.

Okrem iného je táto postava vzorom pre tradičný kostým, ktorý Mexičania nosia na Deň mŕtvych. Lebka je zvyčajne zdobená farebnými kvetmi a vo všeobecnosti pôsobí skôr pozitívnym a slávnostným dojmom než vzbudzuje hrôzu. Ľudia si na tento sviatok obliekajú tradičný mexický odev. Ženy sú oblečené v dlhých šatách a muži nosia tradičné pončá a rôzne zdobené mexické klobúky sombrero a iné.

Ľudia, ktorí tento sviatok oslavujú, nosia biely make-up v podobe lebky alebo masku či škrabošku, ktorá znázorňuje smrťožrúta Catrina. Typické farby tohto sviatku, ktoré sa nachádzajú nielen na spomínaných kostýmoch, sú biela, čierna, červená, fialová a oranžová.

Deň mŕtvych a Halloween

Mnohí ľudia na celom svete sa domnievajú, že Halloween je podobný sviatok ako Deň mŕtvych, ale táto tradícia má trochu iný význam. Historicky ide o keltský ľudový sviatok, ktorý predchádzal kresťanskému sviatku Všetkých svätých. Jeho názov je odvodený od anglického výrazu „All Hallows‘ Eve“, čo v preklade znamená Predvečer všetkých svätých.

Na rozdiel od Dňa mŕtvych Halloween neoslavuje priamo zosnulých, ale predovšetkým víta príchod jesene. Tento deň pripadá na 31. október, čo bol v minulosti deň, ktorý oddeľoval dve základné ročné obdobia, leto a zimu. Tento deň však súvisí s mŕtvymi, keďže Kelti verili, že práve v tento deň sa otvára hranica medzi svetom živých a mŕtvych.

Tak ako sa v Mexiku oslavuje Deň mŕtvych, Halloween sa oslavuje aj v USA, Kanade, Spojenom kráľovstve, Írsku a Austrálii. Okrem toho sa tento sviatok presadzuje aj v ďalších európskych krajinách. Tradícia osláv sa však výrazne líši od mexického Dňa mŕtvych alebo Dňa všetkých duší. Približne na začiatku 20. storočia sa Halloween postupne komercializoval a okolo roku 1950 sa zaviedla dnes známa tradícia koledovania.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Kde sa oslavuje Día de los Muertos?

Deň mŕtvych alebo Día de los Muertos je sviatok, ktorý sa oslavuje v Mexiku. V menšom rozsahu ho však možno vidieť aj v iných krajinách, kde žijú mexické etnické skupiny, ktoré sa nevzdali svojich kultúrnych tradícií. V roku 2003 zaradilo UNESCO tento sviatok do zoznamu majstrovských diel ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva.

Kedy sa slávi Deň mŕtvych?

Podobne ako naše slovenské Dušičky alebo americký Halloween sa mexický Deň mŕtvych koná na jeseň. Oslavy sa konajú počas troch dní, od 31. októbra do 2. novembra. Táto tradícia je obľúbená nielen medzi miestnym obyvateľstvom, ale každoročne priláka do Mexika aj tisíce turistov, ktorí túžia zažiť atmosféru tohto sviatku na vlastnej koži.

Aké sú tradičné jedlá na Deň mŕtvych?

Medzi tradičné jedlá, ktoré sa v Mexiku na Deň mŕtvych nachádzajú na oltároch na počesť zosnulých príbuzných a priateľov, patrí tamales. Toto jedlo je zmes mäsa, zeleniny, syra a kukuričnej múky zabalená do kukuričných listov. Veľmi obľúbené je aj tradičné pečivo s názvom pan de muerto, čo je sladký kvasnicový chlieb zdobený ďalšími malými sladkými pečivami v tvare kostí.

Aký je rozdiel medzi Halloweenom a Dňom mŕtvych?

Okrem krajiny pôvodu sa Deň mŕtvych a Halloween od seba líšia aj významom a spôsobom slávenia týchto sviatkov. Americký Halloween oslavuje keltský Nový rok a príchod jesene, zatiaľ čo mexický Deň mŕtvych sa slávi na počesť stretnutia živých ľudí s duchmi ich zosnulých blízkych. Zatiaľ čo Halloween charakterizuje najmä bohatá strašidelná výzdoba, koledovanie a domáce oslavy, oslavy Dňa mŕtvych zahŕňajú vytváranie ozdobných, honosných oltárov na cintorínoch, hodovanie, spev, tanec a sprievody v kostýmoch mestom.