Radi by ste si na svoju záhradu zaobstarali hortenzie, ktoré svojimi kvetmi okolie domu rozžiaria a budú vám prinášať radosť po celý rok? V tom prípade je vám určite jasné, že je nutné týmto rastlinám poskytnúť čo najlepšiu starostlivosť, za ktorú sa vám potom náležite odvďačia. Prezradíme, ako pestovať hortenzie na záhrade, kedy zasadiť hortenzie a kedy sa vykonáva strihanie hortenzie.
Ako vyzerajú hortenzie?
Hortenzie sú kríky, polokry alebo stromčeky, ktoré sa pestujú hlavne pre svoju dekoratívnu funkciu, ale niekedy slúžia aj ako popínavé alebo pôdopokryvné dreviny. V závislosti od konkrétneho druhu sú potom tieto rastliny vždyzelené alebo opadavé. Ich domovinou je predovšetkým Ázia av menšej miere aj Amerika, ale boli zavlečené aj na ďalšie miesta, a to vrátane európskeho kontinentu.
Zatiaľ čo niektoré hortenzie rastú vzpriamene, iné fungujú skôr ako popínavky. Často sú bohato vetvené a ich vetvy, listy či kvetenstvo pokrývajú drobné chĺpky. Asi najzaujímavejšou súčasťou daných rastlin sú pritom kvety hortenzie, ktoré sú usporiadané v hustých vrcholových kvetenstvách, čo bývajú konkrétne vrcholíky alebo tyrsy.
Jednotlivé druhy a odrody hortenzií sa navzájom líšia vzrastom, listami, ale hlavne veľkosťou, tvarom, počtom alebo farbou kvetov. Ich sfarbenie sa pritom odvíja od kyslosti pôdy a jeho intenzita sa môže počas kvitnutia výrazne meniť. Plodom hortenzie je potom drobná kapsula, ktorá obsahuje množstvo krídlatých alebo nekrídlatých semien.
Ako pestovať hortenzie?
Pestovanie hortenzií nie je príliš zložité, ale pokiaľ chcete, aby rastliny u vás na záhrade krásne kvitli, mali by ste dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Zásadné je pripraviť si správny substrát pre hortenzie, ale svoju rolu tu hrá aj výber vhodnej odrody alebo napríklad správne zvolené stanovište. Potom je samozrejme nutné sa o kríky a stromy dobre starať, hnojiť ich a zastrihávať.
Jednotlivé druhy hortenzií a ich kultivary sa líšia v mnohých ohľadoch. Pre záhradkárov je väčšinou najdôležitejšia veľkosť kvetenstva a ich sfarbenie. Medzi najčastejšie varianty patrí hortenzia ružová, hortenzia biela alebo napríklad hortenzia modrá, ale pestuje sa aj hortenzia zelená alebo hortenzia červená, pričom niektoré odtiene sú skôr pastelové, zatiaľ čo iné bývajú výraznejšie.
Kde pestovať hortenzie?
Neviete si rady, kam zasadiť hortenziu, pretože by ste boli radi, keby sa jej u vás na záhrade dobre darilo? Všeobecne sa odporúča vyberať svetlé stanovište v polotieni, ktoré bude dobre chránené pred vetrom a ďalšími rozmarmi počasia. Pokiaľ však také miesto nemáte k dispozícii, hortenzie obvykle znesú aj priame slnko, ale potrebujú potom väčšie množstvo vlahy, čo niekedy býva skôr ku škode.
Ak chcete pestovať hortenzie, vždy by ste mali zvážiť, aký konkrétny druh bude pre vašu záhradu najlepšie. Napríklad hortenzia veľkolistá dáva prednosť polotienistým až tienistým miestam, zatiaľ čo hortenzia latnatá prosperuje aj na plnom slnku, ktoré podporuje krásne sfarbenie kvetov. Hortenziu pílovitú a hortenziu stopkatú je dobré pestovať na svetlom stanovisku, ktoré je čiastočne zatienené.
Pokiaľ ide o to, akú potrebujú hortenzie na pestovanie zeminu, tá by mala byť mierne kyslá a humózna. Kyslosť pôdy pritom výrazne ovplyvňuje sfarbenie kvetov, a to tak, že čím je pôda kyslejšia, tým viac bývajú kvety modré, zatiaľ čo v menej kyslej pôde bývajú skôr ružové. Pri pH 3,5 až 4,5 je farba kvetov ružových hortenzií modrá a pri červených hortenziách býva skôr fialová.
Zároveň treba dbať aj na to, aby záhradná pôda neobsahovala vápnik, ktorého prítomnosť hortenzie veľmi zle znáša. Problematická je ale samozrejme aj ťažká, ílovitá pôda. V našich podmienkach však býva pestovanie daných rastlín pomerne nenáročné, pretože typicky býva hortenzia mrazuvzdorná a znesie často aj väčšie horúčavy.
S čím kombinovať hortenzie?
Hortenzie sú veľmi vďačné rastliny, ktoré sa dajú pomerne dobre skombinovať s väčšinou záhradných rastlín. Pestovatelia napríklad odporúčajú vysádzanie týchto drevín v blízkosti kvitnúcich trvaliek a okrasných tráv, ale dobre budú pôsobiť aj popri iných druhoch drevín. Dajú sa pritom uplatniť ako zaujímavé solitéry, ale hojne sa pestujú aj vo väčších skupinách.
Hortenziu stopkatú napríklad môžete nechať pnúť po stene, pergole alebo starých stromoch a skombinovať ju s brečtanom či zimolezom. Hortenzia stromkovitá sa potom uplatňuje ako súčasť kríkového lemu okolo vysadených stromov, teda hlavne ihličnanov, ku ktorým vytvorí zaujímavý kontrast. Hortenzia latnatá zase bude vyzerať dobre s nepravidelnými kríkmi a vyššími trvalkami.
Aký substrát pre hortenzie zvoliť?
Pokiaľ si netrúfate na prípravu vlastnej zeminy, môžete si kúpiť už predpripravený substrát na hortenzie, ktorý je určený pre kyslomilné rastliny. Samozrejme ale môžete dať dohromady aj vlastnú zmes. V takom prípade platí, že ak chcete, aby mali hortenzie veľkolisté a pílkovité ružové alebo červené kvety, nachystajte si zmes kompostu, ílu, rašeliny a piesku v pomere 4:3:2:1.
Ak máte záujem o modré alebo biele kvety, je nutné pripraviť zmes rašeliny, kompostu, ílu a piesku, a to tak, že pomer daných látok bude 3:2:1,5:0,5. Pokiaľ sa chystáte pestovať hortenziu latnatú, substrát by mal obsahovať kompost, rašelinu a piesok v pomere 5:2:1. Pôda vždy musí byť výživná, kyprá a dostatočne vlhká, ale nesmie v nej stáť voda.
Kedy zasadiť hortenzie?
Výsadba hortenzií sa vykonáva buď skoro ráno, alebo naopak neskoro popoludní. V ideálnom prípade by ste mali sadiť hortenzie na jeseň, pretože tieto rastliny potrebujú dostatok času na to, aby si boli schopné ešte pred rozkvetom vytvoriť zdravý koreňový systém. Okrem sadenia hortenzie na jeseň sa však praktizuje aj sadenie hortenzie na jar (konkrétne skoro na jar).
Hortenzie sa obvykle predávajú v kontajneroch a mávajú dostatočne prekorenený bal. Ešte než sa pustíte do sadenia hortenzií, mali by ste preto rastlinu aj s kvetináčom namočiť do vedra s vodou, a to zhruba na dobu 2 hodín. Inak by ste totiž mohli zasadiť rastlinu s príliš vysušeným balom, čo by jej vôbec neprospelo.
Pokiaľ ide o to, ako sa potom robí pri hortenzii sadenia, je nutné pripraviť si výsadbovú jamu, ktorá by mala byť zhruba o 60 centimetrov širšia ako koreňový bal vašej rastliny. Tiež jej hĺbka by samozrejme mala zodpovedať veľkosti koreňového balu, aby potom hortenzia rástla na úrovni okolitej pôdy alebo o niečo vyššie. Keď v jej okolí vytvoríte mierny val, voda bude od základne rastliny lepšie odtekať.
Starostlivosť o hortenzie
Pôda pre hortenzie by mala byť humózna a dostatočne vlhká, ale nesmie byť premokrená. Zálievka sa pritom vykonáva iba dažďovou vodou, pretože vápenitá voda z kohútika hortenziám príliš neprospieva. Zemina by nemala nikdy úplne vyschnúť, ale zároveň v nej nesmie stáť voda, čo by rastlinám ublížilo. Aby nedochádzalo k vysychaniu pôdy, nezabudnite na mulčovanie.
Dobrý pozor si dávajte na nepravidelnú zálievku, ktorá má na hortenzie veľmi negatívny vplyv a predstavuje jednu z najčastejších chýb, ktorých sa pestovatelia dopúšťajú. Presychanie rastliny sprevádzané uvädaním listov, na čo nadväzuje „šok“ z nadmerného prísunu vody, totiž hortenziám ubližuje. Dôležité je preto dbať na pravidelnosť aj na optimálne množstvo vody (hlavne v lete).
Čím hnojiť hortenzie?
Dôležitou súčasťou starostlivosti o rastliny je v prípade hortenzie hnojenie. Kedy hnojiť hortenzie? Do výsadbovej jamy je vždy dobré pridať trochu kompostu a na povrch potom vrstvu organického mulča. Hnojenie hortenzie sa potom vykonáva priebežne od jari do obdobia kvetu (zhruba dvakrát mesačne) a po odkvitnutí sa potom rastliny prihnojujú väčšinou od konca leta až do jesene (september).
Najobľúbenejšie sú v tomto prípade hnojivá kvapalné, ktoré sa aplikujú prostredníctvom zálievky. Hnojí sa od narasenia až do nasadenia na kvety, ale pri samotnom kvitnutí sa hnojivá nepoužívajú. Rastlinám je nutné pomôcť hnojením zase až v lete a naposledy v septembri, a to hnojivom bez dusíka. V neskorších termínoch už hnojenie nie je vhodné, ale vždy záleží na pestovanom druhu a kultivare.
Okrem toho je dobre známe, že hnojenie hortenzií ovplyvňuje sfarbenie ich kvetov (pri hortenzii velkolisté). V pôdach, ktoré sú skôr alkalické, teda budú vyrastať ružové kvety, zatiaľ čo v kyslej pôde sa dočkáte kvetov modrých. Pôdnu reakciu pritom môžete ovplyvniť hnojivom, ktoré pre hortenzie zvolíte. Dnes sa navyše dajú zohnať špeciálne hnojivá pre modré aj ružové hortenzie.
Kedy strihať hortenzie?
Veľmi dôležité je aj strihanie hortenzií, ktoré však nie je pre všetky druhy rovnaké. Spôsob prerezávania sa pre jednotlivé rastliny líši podľa toho, kedy sa začínajú vyvíjať kvetné základy. Pri niektorých druhoch sa kvety zakladajú už na konci leta a po jarnom reze by nevykvitli. Iné druhy kvitnúce na nových výhonkoch môžu naopak vďaka jarnému rezu získať väčšie množstvo kvetov.
Strihanie hortenzií sa teda líši v závislosti od konkrétneho druhu. Prvým typom sú hortenzie kvitnúce na starom dreve, ktoré kvitnú už začiatkom leta a uvadajú v jeho polovici, kedy sa objavujú púčiky, z ktorých v ďalšom roku vyrašia nové kvety. Druhým typom sú potom hortenzie kvitnúce na mladom dreve, ktoré plodia nové púčiky každú jar a nové kvetenstvá z nich vyrastajú neskôr v lete.
Medzi hortenzie kvitnúce na starom dreve patrí hlavne hortenzia veľkolistá, ktorá je u nás najobľúbenejšia. Tu sa nevykonáva jarný ani jesenný rez. Iba je nutné na jar odstrihnúť slabé, suché, odkvitnuté alebo prekrývajúce sa vetvy, pokiaľ to človek nestihol už skôr. Staré výhony sa pritom odstraňujú až pri päťročných či starších kríkoch, a to začiatkom mája.
Dôslednejší rez, ktorý podporí kvitnutie hortenzie veľkolistej, sa robí čo najskôr po odkvitnutí. Nikdy sa nesmú rezať vetvy, ktoré začínajú produkovať kvetné púčiky, a preto by ste nemali s rezom otáľať. Pokiaľ to nestihnete, počkajte až na leto budúcej sezóny. Vetvy potom strihajte nad tretím či štvrtým očkom (aj na jar pri zdravotnom reze). Ak je výhon zakončený kvetným púčikom, strihať ho nemusíte.
Strih hortenzie kvitnúce na starom dreve sa vykonáva tak, že sa ihneď po odkvitnutí odstraňujú staré kvety a samotné strihanie sa vykonáva tesne pod kvetom na vrchole stonky. Okrem toho sa potom odstraňujú aj výhony odumreté alebo odumierajúce, a to tesne pri základni, alebo najstaršie výhony (asi tretina z nich), ktoré sa strihajú nízko pri zemi.
Tiež hortenzia pílovitá alebo hortenzia Sargentova patrí medzi druhy kvitnúce na starom dreve. K tým je nutné pristupovať podobne ako k vyššie spomínanej hortenzii veľkostí. Pokiaľ sú tieto kríky a stromy navyše už prerastené, po niekoľkých rokoch je možné siahnuť k hlbšiemu rezu, ktorý naštartuje tvorbu mladých púčikov. Naopak hortenzia drsná sa nesmie strihať vôbec a to isté potom vyžaduje aj popínavá hortenzia.
Pokiaľ ide o to, kedy sa strihajú hortenzie kvitnúce na mladom dreve, ako je napríklad hortenzia latnatá alebo hortenzia stromkovitá, tu vyzerá situácia inak ako pri hortenzii veľkolistej. V tomto prípade totiž zvládne hortenzia strihania aj v radikálnejšej podobe, pretože sa púčiky tvoria až na jar. Rez sa teda vykonáva od odkvitnutia až do predjaria (ideálne v zime), teda ešte pred vyvinutím púčikov.
Všetky výhony je v tomto prípade možné skrátiť zhruba o tretinu. Pokiaľ to urobíte v zime, rastliny sa vám počas sezóny odvďačia bohatšími a krajšími kvetmi. Ak máte však záujem o to, aby výhony zosilneli, urobte rez už počas jesenných mesiacov, aby hortenzie mali dostatok času na rast silnejších vetiev, ešte než začnú na jar nakvitať.
Tiež pri hortenziách kvitnúcich na mladom dreve je nutné odstraňovať odumreté, staré a krížiace sa konáre, čím dosiahnete lepšie prúdenie vzduchu a korunu presvetlíte. Niekoľko starých výhonov ale vždy ponechajte, pretože poskytujú rastline oporu. Hlboký rez za účelom zmenšenia rastliny potom znáša iba hortenzia latnatá, pričom za dobrú starostlivosť sa vám ker hortenzie alebo pekný stromček odvďačí bohatým kvetenstvom.
Kedy presadiť hortenzie?
Hortenzie v kvetináči, ale aj tie pestované na záhone je možné v mladosti presádzať na jar alebo na jeseň. Pokiaľ sa do toho však pustíte, nezabudnite rastliny vždy dostatočne zalievať a starostlivo sa o ne starať, aby sa na novom stanovisku dobre ujali. Staršie hortenzie sa presádzajú po odkvitnutí, pričom tým dlhoročným sa oplatí aspoň vymeniť hornú vrstvu zeminy, pokiaľ ich nepresúvate inam.
Kedy zazimovať hortenzie?
Hortenzie sú mrazuvzdorné, ale napriek tomu je nutné tieto rastliny pred nepriaznivým počasím dobre chrániť. Hortenzie na zimu zahrňte ľahším substrátom, vrstvou opadaného lístia (prípadne čečinou) alebo kôrovým mulčom. Mladé rastliny toho ešte toľko nevydržia, takže by ste ich mali chrániť viac, zatiaľ čo tie staršie bývajú o niečo odolnejšie.
Aby nahrnuté lístie vietor hneď nerozfúkal, môžete ho zaistiť pomocou vetiev alebo napríklad bielou netkanou textíliou. Niektoré hortenzie v zime potom môžete zviazať aj s uschnutými kvetenstvami konármi k sebe a celý zväzok potom prekryť netkanou textíliou či jutou. Vrecovinu je potom dobré okolo hortenzií postaviť hlavne v chladnejších oblastiach, čím ochránite vytvorené puky.
Rozmnožovanie hortenzií
Množenie hortenzií sa vykonáva rezkovaním, pričom jednotlivé rezne je nutné odobrať z mladých koreňových výhonkov a potom ich vložiť do zmesi rašeliny s pieskom. Pokiaľ ide o to, kedy množiť hortenzie, vykonáva sa to vždy skoro na jar, hlavne v marci alebo v apríli. Ideálna teplota by sa v deň množenia mala pohybovať okolo 15 °C. Rezeň potom zakorení zhruba za tri týždne.
Trápi hortenzie choroby a škodcami?
Aj hortenzie samozrejme môžu napádať rôzni škodcovia, ako sú napríklad vošky alebo roztočce. Okrem toho sa pomerne často objavuje šedá hniloba hortenzie, ktorú poznáte podľa okrúhlych alebo nepravidelných hnedých škvŕn, ktorých okraje mávajú tmavo hnedú alebo čiernu farbu. Objavujú sa hlavne na listovej čepeli, kam sa šíria od okrajov.
Fialový alebo šedavý povlak na listoch, lodyhách a kvetenstvách spôsobuje múčnatku, zatiaľ čo žltnutie listov máva na svedomí nevhodná pôda, ktorá neobsahuje dostatok železa, čo sa označuje ako chloróza hortenzií. Listy, lodyhy aj kvety potom môže deformovať aj háďatko zhubné. Blednutie listov zase naznačuje, že človek hortenziu zalieva príliš vápnitou vodou.
Prečo nekvitne hortenzie?
Márne premýšľate, prečo vaša hortenzia málo kvitne? Dôvodov môže byť celý rad. Sem patrí napríklad nadmerné hnojenie, zle vykonaný skracovací rez alebo príliš silné mrazy. Okrem toho však za tento problém môže byť zodpovedné aj veľké vlhko v čase, keď dochádza k tvorbe kvetov (od júna do augusta). Rastliny kvôli tomu začnú prerastať a nenasadzujú na kvet.
Sušenie hortenzií
Keď sa hortenziám dobre darí, odmení pestovateľov veľkým množstvom nádherných kvetov. Tie dodajú záhrade úplne iný nádych, ale hodia sa aj na sušenie a následne na spracovanie do trvalejších aranžmánov. Pokiaľ premýšľate, kedy sušiť hortenzie, majte na pamäti, že je ale nutné počkať až do chvíle, keď kvety dôkladne vyzrejú, čo signalizuje rozvinutie farby po celej ploche kvetu a výskyt prašníkov.
V tomto momente vám hortenzie na záhrade urobia najväčšiu parádu, a preto ešte nejaký čas so zberom počkajte. Akonáhle kvety dosiahnu väčšiu pevnosť, začnú odkvitať a postupne budú meniť farbu, nastane čas na ich odstránenie. Biele a ružové kvety sa pri odkvitnutí zmenia na zelenšie odtiene, červené získajú hnedý nádych a modré zelenajú alebo šednú.
Kedy strihať hortenzie na sušenie? Keď kvetenstvo čiastočne alebo úplne zmení farbu, môžete ho odstrihnúť. Nesmú na sebe mať ale žiadne nečistoty ani hnilobu. Stonku potom zbavte všetkých listov a nasledovať môže pri hortenzii sušenie. Ak chcete čo najviac zachovať farbu kvetov, zvoľte sušenie vzduchom, teda zavesenie za stonku hlavou dole v tmavej a suchej miestnosti. Kvety potom ale môžu byť pomerne krehké.
Ak by ste potrebovali, aby kvety zostali vláčne, môžete ich preparovať glycerínom a potom opäť sušiť zavesené kvetom dole. Nevýhodou tejto metódy je však skutočnosť, že pri hortenziách dôjde k strate farby, ale na druhú stranu sa nerozpadajú. Okrem toho je možné vykonať aj sušenie hortenzie vo váze, ale musíte na to vyberať naozaj pevné kvety, ktoré sa nebudú ohýbať.
Kam zasadiť hortenzie?
Hortenzie typicky vyžadujú svetlé stanovište v polotieni, ktoré je dobre chránené pred vetrom. Niektoré druhy, ako je hortenzia latnatá, pritom vydržia aj na plnom slnku, ale potrebujú na to väčšie množstvo vlahy. Čo sa týka pôdy, tá by mala byť mierne kyslá, humózna a kyprá. Nesmie naopak obsahovať vápnik, ktorého prítomnosť hortenzie zle znáša, a nesmie byť ťažká a ílovitá.
Kedy vysadiť hortenzie v záhrade?
Hortenzie sa väčšinou vysádzajú na jeseň, aby mali dostatok času na tvorbu silného koreňového systému. Niektorí ale naopak volia stávkovanie hortenzií skoro na jar. Jednotlivé rastliny sa pritom predávajú v kontajneroch, vďaka čomu ich zákazník dostane s dostatočne prekoreneným balom. Potom sa vysádzajú do pripravených výsadbových jám, ktorých šírku a hĺbku je nutné prispôsobiť konkrétnej rastline.
Ako sa starať o hortenziu?
Hortenziu je nutné pravidelne zalievať, ale iba dažďovou vodou, pretože vápenitá voda z kohútika jej nesvedčí. Zemina nesmie nikdy úplne vyschnúť, ale nesmie byť ani premokrená. Okrem toho sa vykonáva hnojenie hortenzií, a to od jari až do obdobia kvetu a potom od konca leta do septembra. Ideálne sú hnojivá kvapalné, ktoré sa aplikujú spolu so zálievkou.
Kedy ostrihať hortenziu?
Strih hortenzií sa líši v závislosti od konkrétneho druhu. Pri hortenzii kvitnúcej na starom dreve (napríklad hortenzia veľkolistá) sa nevykonáva jarný ani jesenný rez, ale iba sa na jar strihajú slabé, suché, odkvitnuté a prekrývajúce sa konáre. Dôslednejší rez potom môže prísť ihneď po odkvitnutí. Hortenzie kvitnúce na mladom dreve sa dajú prerezávať radikálnejšie, pričom všetky výhony sa skracujú asi o tretinu, a to kedykoľvek od odkvetu do predjaria.