ARÓNIA: Návod na pestovanie arónie

Nadchli vás úžasné liečivé účinky plodov arónie a chceli by ste si tento opadavý ker zasadiť aj na svoju vlastnú záhradu? V tom prípade vás iste poteší skutočnosť, že pestovanie arónie nie je vôbec náročné, pretože táto drevina nemá žiadne špeciálne nároky. Prezradíme, aké má arónia druhy a odrody, ako pestovať aróniu, aby sa jej v našich podmienkach dobre darilo, a kedy je čas na zber plodov.

Druhy arónie

Arónia či arónie (čierna jarabina) je rastlinný rod, ktorý zahŕňa tri rôzne druhy drevín z čeľade ružovité. Tieto opadavé kry a vrúbľované stromy, ktoré sú vzdialene príbuzné napríklad s hruškami alebo jarabinou, sú dnes známe hlavne vďaka červeným či temne purpurovým plodom s vysokým obsahom vitamínov a trieslovín.

Aké má arónie druhy?

  • Arónia planikolistý (Aronia arbutifolia),
  • Arónia čiernoplodá (Aronia melanocarpa),
  • Arónia čerešňolistý (Aronia prunifolia).

Temnoplodec planikolistý ľudia pestujú predovšetkým ako okrasný ker, ktorý je známy pre svoje atraktívne jesenné sfarbenie listov, ktorých farba sa pohybuje v rôznych odtieňoch žltej, oranžovej, červenej alebo napríklad vínovej. Táto drevina zvyčajne dorastá do výšky 2 až 4 metrov, kvety sú biele alebo ružovkasté a plody, ktoré hrajú červenými tóny, zostávajú v zime na stromoch.

Pokiaľ ide o konkrétne odrody tohto druhu arónie, arónia planikolistá má napríklad vzpriamene rastúci kultivar s názvom Aronia arbutifolia „erecta“ a ďalej sa potom môžete stretnúť s formou macrophylla, ktorá sa vyznačuje vyšším stromovitým vzrastom. Nižšia je naopak varieta menom pumila.

Temnoplodec čiernoplodý označovaný aj ako arónia čierna býva skôr menší, pričom dorastá zhruba do výšky 1 až 3 metrov. Listy sú žľaznaté, jemne zubaté a na spodnej strane holé. Na jeseň navyše prežiari záhradu svojimi žltými a oranžovými tónmi. V apríli či máji potom tento druh rozkvitá belavo ružovými alebo čisto bielymi kvetmi s holými kalichom.

Plody tejto arónie sú v priemere 6 až 9 milimetrov veľké, majú temne purpurovú až čiernu farbu a na zimu opadávajú. Ak chcete pestovať aróniu čiernu, k dispozícii sú variety elata s bujnejšími rastom a variety grandiflora s väčšími kvetmi. Medzi najobľúbenejšie odrody arónie sa pritom radí kultivar veľkoplodá arónia Nero dorastajúci do výšky 2 metrov, menšie kultivar Viking či arónia Hugin.

Temnoplodec čerešňolistý predstavuje kríženca oboch predchádzajúcich druhov. Typickým znakom sú jeho na spodnej strane stredne ochlpené listy a hnedočervené plody, ktoré s príchodom zimy opadávajú. Vzhľadom k tomu, že tento druh môže dosahovať výšku až 6 metrov, na záhradách okolo domov sa s ním príliš nestretnete. Objavuje sa skôr v parkoch či alejach.

Ako pestovať Aroniu?

Ak vás nadchli liečivé účinky čiernej jarabiny, určite teraz premýšľate, aké pestovateľské nároky tieto dreviny majú. Podľa záhradkárov dobre zvláda arónia pestovania na slnku aj v polotieni pod stromami. Tieto kríky a stromy sú navyše veľmi odolné voči suchu, škodcom, chorobám i priemyselnému znečisteniu, takže si s nimi poradia aj začínajúci pestovatelia, ktorí nemajú v tejto oblasti príliš veľa skúseností.

Pokiaľ ide o podmienky pre výsadbu, arónia teda nie je príliš náročná. Najlepšie sa jej darí v dobre priepustnej, vlhkejšie a neutrálne až mierne kyslé pôde, ale nie je to úplnou nutnosťou. Väčšinou sa pritom arónia pestuje ako ker, ktorý dorastá zhruba do výšky 2 metrov a do šírky 1,5 metra, ale môže byť tiež zakorenená, kde vytvára menšie koruny.

Najlepší termín pre výsadbu je jeseň, teda konkrétne október alebo prvá polovica novembra. Ak však krajina nie je príliš premrznutá, hodia sa sadenice arónie aj pre skorú jarnú výsadbu. Kým na dekoratívne účely môžete aróniu vysadiť prakticky kdekoľvek, ak z tejto dreviny túžite vytvoriť živý plot, odporúča sa sadiť jednotlivé rastlinky približne vo vzdialenosti 30 až 50 centimetrov.

Hoci vždy záleží na pestovateľských podmienkach, arónie sa vyznačujú pomerne rýchlym tempom rastu, pričom ročný prírastok sa obvykle pohybuje okolo 30 až 50 centimetrov. Krásny a hustý živý plot tak môžete vypestovať už počas 4 alebo 5 rokov. Arónia si navyše nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, a preto väčšinou nie je nutné u arónie hnojenie ani žiadne výrazné zalievanie.

Čierna jarabina dorastá zhruba do výšky 1 až 2 metrov, ale u nestrihaných živých plotov to môže byť aj viac. Najviac plodné sú pritom vetvy staré 2 až 6 rokov a maximálnu úrodu potom môžete očakávať zhruba v 7. až 10. roku po výsadbe. Z jedného kríku pritom získate asi 3 až 10 kilogramov chutných bobúľ, pričom pomer veľkosti dreviny a hmotnosti úrody môže byť až zarážajúci.

Strihanie arónie

Kry nie je nutné nijako výrazne tvarovať, pretože arónia najviac plodí na konci vetiev a dokonca aj bez akéhokoľvek rezu si väčšinou udržiava optimálnu veľkosť a tvar. Zbytočne preto aróniu nestrihajte a vyrezávajte iba celé nové výhony, ktoré zbytočne zahusťujú korunu, alebo naopak výhony staré. V siedmom roku potom môžete začať s omladzováním a odstrániť všetky poškodené, visiace či zdegenerované vetvy.

Ak budete kríky, stromčeky alebo napríklad svoj starostlivosťou zahrnutý živý plot strihať príliš často či v nevhodnú dobu, nebude kvitnúť a neprinesie vám žiadnu úrodu. Zároveň si dajte pozor na to, aby ste nestrihali jednotlivé vetvy až pod rozvetvením. Vždy radšej na mieste ponechajte 10 až 15 centimetrov dlhé vetvičky, aby zo spiacich púčikov mohli vyrašiť nové výhonky.

Množenie arónie

Temnoplodec sa rozmnožuje hneď niekoľkými rôznymi spôsobmi. Kríčkové sadenice je možné získať napríklad odrezkami, ďalej koreňovými odkopkami (odnožami), potápaním, ale aj delením krov alebo priamo zo semien. Okrem toho je možné arónie naočkovať napríklad na hloh, pričom vakcín bývajú krátkoveké mladé stromčeky.

Arónie úroda

Ak sa aronii dobre darí, môžete sa z prvých plodov tešiť už v druhom roku po výsadbe. Plody čiernej jarabiny dozrievajú približne v druhej polovici leta alebo počas septembra, kedy je možné bobule začať otrhávať. Lepšie je však zber arónie vykonať až vo chvíli, keď sú plody prezreté, pretože potom býva ich chuť menej trieslovitá.

Na strome môžete plody nechať až do prvých mrazíkov, kedy budú už príjemne sladké a budú sa lepšie spracovávať. Dôležité je však chrániť bobule pred vtákmi, ktorí si na nich pred zberom radi pochutnávajú. To, čo človek potrebuje pre vlastnú spotrebu, možno ale pred vtáctvom ochrániť pomocou sieťoviny. Zvyšok im potom môžete na kríkoch nechať, pretože arónia je pre nich cennou potravou.

Arónie cena

Túžite si na záhrade vypestovať vlastné arónie alebo dokonca vytvoriť z čiernej jarabiny živý plot, ktorý bude slúžiť nielen ako okrasný prvok, ale tiež bude na jeseň prinášať úrodu šťavnatých plodov? Potom vás iste zaujíma, kde sa dajú tieto dreviny zohnať. V dnešnej dobe rozhodne nie je problém zakúpiť sadenice na internete, ale na sklade má väčšinou arónie záhradníctvo v menších i väčších mestách.

Pokiaľ ide o to, koľko arónie bežne stoja, cena sa samozrejme líši podľa konkrétneho druhu a odrody, ale tiež v závislosti na tom, ako sú sadenice staré. Podľa toho potom za jednu rastlinku zaplatíte cenu v rozmedzí od 2 do 10 euro. Môžete si ale samozrejme zakúpiť aj semená arónie, ktoré stoja asi 2 eurá za balenie.

Aké má arónie druhy a odrody?

Arónia je rod, ktorý zahŕňa tri rôzne druhy drevín z čeľade ružovité. Prvý z nich je arónia planikolistá, ktorá sa pestuje hlavne ako okrasný ker, dorastá zhruba do výšky 2 až 4 metrov a medzi jeho obľúbené odrody patrí macrophylla či pumila. Ďalšia je arónia čiernoplodá, ktorá je skôr meniaí, má veľmi chutné plody a objavuje sa vo varietach Nero, Viking alebo napríklad Hugin. Posledný je potom arónia čerešňolistá, čo je kríženec predchádzajúcich druhov, ktorá má hnedočervené plody.

Ako pestovať aronie?

Arónia nemá príliš veľké nároky na pestovanie a dobre sa jej darí na slnku aj v polotieni. Čo sa týka vhodnej zeminy, ideálne je vlhkejšia, priepustná a neutrálne až mierne kyslastá pôda, pričom vhodným časom pre výsadbu je október alebo prvá polovica novembra. Sadenice arónie sa však hodia aj pre skorú jarnú výsadbu. Arónia sa ďalej vyznačuje rýchlym tempom rastov (za rok zhruba 30 až 50 centimetrov) a nepotrebuje žiadne špeciálne hnojenie ani zálievku.

Kedy sa vykonáva strihanie arónie?

Kry ani stromčeky v skutočnosti nie je nutné výrazne tvarovať. Arónie totiž najviac plodia na konci vetiev a dokonca aj bez rezu si udržiava optimálnu veľkosť a tvar. Preto sa vyrezávajú iba celé nové výhony, ktoré korunu zbytočne zahusťujú, alebo naopak staré výhony, ktoré sú poškodené či zdegenerované. Je nutné dať si pozor tiež na strihanie konárov pod rozvetvením, čo by mohlo znamenať, že arónia nebude kvitnúť ani plodiť.

Kedy je vhodný čas na zber arónie?

Ak sa čarónii na vašej záhrade dobre darí, prvé plody prinesie arónie už druhý rok po výsadbe. Bobule dozrievajú v druhej polovici leta alebo počas septembra, ale lepšie je nechať zber arónie až na chvíľu, keď budú skôr prezreté, pretože potom je ich chuť sladšia a menej trieslovitá. Dôležité je tiež chrániť plody pred vtákmi, ktorí si na nich radi pochutnajú rovnako ako človek.