ŽIHĽAVA: Ako pestovať rôzne druhy žihľavy?

Nadchli vás liečivé účinky žihľavy dvojdomej, ktorá je medzi ľuďmi známa ako obľúbená liečivka, a chceli by ste si túto rastlinu vypestovať aj na vlastnej záhrade? Alebo vás očarili africkej okrasné žihľavy, ktorých listy hrajú všetkými možnými farbami, a teraz hľadáte spôsob, ako týmito rastlinami obohatiť svoje okrasné záhony? Poradíme, čo je pri pestovaní žihľavy dôležité a na čo by ste nemali zabudnúť.

Prečo a ako pestovať žihľavu?

Veľa ľudí, ktorí sa dopočujú o liečivých účinkoch žihľavy dvojdomej, túži vyskúšať, či sú zvesti o tejto rastline pravdivé. Niektorí volia rôzne prípravky z drogérie alebo z lekárne, ktoré podporujú rast vlasov alebo napríklad správnu funkciu metabolizmu, iní naopak vyrážajú do prírody, aby si tu natrhali čo najviac žihľavovej vňate a mohli si sami pripraviť liečivý odvar alebo tinktúru.

Existujú však aj ľudia, ktorí túžia po pestovaní žihľavy na vlastnej záhradke. Ak sa k nim radíte aj vy, určite vás zaujíma, čo pre to musíte urobiť a ako dobre žihľava dvojdomá pestovanie zvláda. V prvom rade je nutné poznamenať, že tieto rastliny záhradkári až tak často zámerne nepestujú, ale ak sa na mieste už samy objavia, mnohí ich rastu nechávajú voľný priebeh.

Ide totiž o neoddeliteľnú súčasť ekozáhrad, pretože tu čistia pôdu, zvyšujú úrodnosť a podporujú rast ostatných rastlín. Okrem toho sa zo žihľavy dvojdomej dá vyrobiť jícha, ktorá vo skvasenom stave po zriedení v pomere jedna k desiatim skvele funguje ako hnojivo. Hnojenie pomocou tejto kvapaliny potom navyše zvyšuje prirodzenú odolnosť rastliniek proti chorobám i nezvaným škodcom, ako sú húsenice a vošky.

Ak navyše necháte žihľavy v pokoji rásť na kraji záhrady alebo na mieste, kde vám tieto rastliny nebudú nijako prekážať v bežných činnostiach, poskytnete potravu húseniciam motýľov, ako je napríklad Babočka admirál alebo Babôčka pávooká. Žihľavou potom môžete mulčovať záhony a zároveň sa dá prihodiť aj do kompostu.

Žihľava pestovanie

Ak si chcete vypestovať žihľavu dvojdomú na vlastnej záhrade, mal by stačiť iba jeden výsev, keďže následne sa žihľava rozmnožuje sama pomocou samovýsevu alebo prostredníctvom podzemných odnoží. Najlepšie sa pritom rastlinkám bude dariť na polotienistom či slnečnom stanovišti, kde sa nachádza pôda bohatá na dusík.

Semienka žihľavy dvojdomej sa dnes dajú zohnať na internete alebo v záhradníctve. Vysievajú sa na jar priamo na povrch substrátu, a to ideálne do riadkov aspoň 40 x 15 centimetrov, aby mali jednotlivé rastliny okolo seba dostatočné množstvo priestoru, pretože môžu za priaznivých podmienok dorastať až do výšky 150 centimetrov.

Ak však nestihnete výsev do mája, musíte sa zmieriť s tým, že semená vyklíčia až počas budúceho roka. Okrem toho však môžete od januára predpestovávat žihľavy aj doma. Vždy by ste však mali mať na pamäti, že klíčiace semená sú veľmi citlivé na množstvo vlahy. Nikdy nesmie príliš vyschnúť, a preto preferujú vlhkejšie pôdy.

Kedy zberať žihľavu dvojdomú?

Žihľava kvitne od júna do októbra a následne sa na rastline začínajú objavovať plody vo forme nažiek. Ideálne je zberať žihľavovú vňať hneď na jar, kedy sú výhonky ešte mladé, pretože najväčšie účinky má žihľava údajne do konca mája. Na využitie v kuchyni alebo pri tvorbe rôznych liečivých odvarov a nálevov sa pritom hodia hlavne najvyššej časti rastliny, pričom stonky nie sú do jedál príliš vhodné.

Pokiaľ ide o semená a korene žihľavy, tie sa dajú zbierať zhruba od augusta do novembra. Ak plánujete zožatú žihľavovú vňať usušiť, je vhodné s tým začať ihneď po zbere, aby rastliny nestratili svoju pôvodnú sýto zelenú farbu. Kým korene sa v tenkých vrstvách sušia na slnku, nadzemné časti žihľavy je lepšie sušiť skôr v tieni na vzdušných miestach. V prípade sušenia umelým teplom by potom teplota nemala presiahnuť 60 ° C.

Ako pestovať okrasné žihľavy?

Chceli by ste miesto obyčajných žihliav, ktoré mnohí považujú za burinu, obohatiť svoju záhradu o pestrofarebné rastliny s nádherne vykreslenými listami? Potom pre vás bude lepšou voľbou okrasná africká žihľava, ktorú záhradkári poznajú pod názvom koleus (Solenostemon scutellarioides, syn. Coleus blumei).

Pestovateľom okrasnej žihľavy sa v priebehu rokov podarilo vyšľachtiť stovky rôznych odrôd, z ktorých je každá svojím spôsobom výnimočná. Práve vďaka tomu africké žihľavy hrajú všetkými možnými farbami, a to v najrôznejších kombináciách a zaujímavých kresbách. Vyberať môžete z odtieňov zelenej, žltej, oranžovej, ružovej, krémovej, červenej, fialovej alebo napríklad hnedej.

Pôvodne africkej žihľavy pochádzajú z tropických oblastí Afriky, Austrálie, juhovýchodnej Ázie a Indie. Jedná sa o teplomilnou rastlinu, ktorá sa dnes na našom území pestuje väčšinou ako letnička. Skvele dokáže ozvláštniť okrasné záhony, ale dá sa pestovať samozrejme aj v truhlíkoh. Okrem toho ju potom niektorí nadšení pestovatelia môžu mať aj doma za oknom, kde rastie ako izbová žihľava.

Odrody okrasných žihľavy

Ako už sme spomenuli vyššie, v prípade okrasných žihľavy existuje nespočetné množstvo farebných variantov a kombinácií, takže si určite vyberie každý. Obľúbené sú hlavne kultivary s výrazne farebnou žilnatinou alebo so širším okrajom, ktorého odtieň sa od stredu listu výrazne líši. Medzi často pestované odrody sa potom radí napríklad:

  • Macrophylus – odroda Množenie semenami,
  • Coral Sunrise – odroda s koralovo červenými listami a zeleným okrajom,
  • Wizard Velvet Red – tmavo červená odroda vhodná na priame slnko,
  • Wizard Scarlet – bronzovo červená odroda so zeleným okrajom,
  • Wizard Black Dragon – červenohnedá odroda sa zpereným okrajom,
  • Wizard Jade – odroda so zelenými listami a svetlejším stredom,
  • Wizard Mix – zmes deviatich zástupcov skupiny odrôd menom wizard,
  • Coleus Alabama Sunset – odroda s červenožltým listami,
  • Coleus Merlins Magic – odroda s žíhanými listami, ktoré majú špecifický tvar,
  • Coleus Chocolate Mint – odroda s červenohnedými listami a jemnými zelenými okrajmi,
  • Great Falls Niagara – odroda, ktorej listy hrajú niekoľkými rôznymi farbami,
  • Mosaic Burgundy Velvet – odroda s červenozelenými listami.

Africká žihľava pestovanie

Ohľadom na zasiate nároky okrasnej žihľavy, koleus nie sú príliš vyberavé. Vhodné je stanovište s jasne rozptýleným svetlom, pričom žihľava dokáže znášať aj plné slnka. Čím viac svetla jej pritom poskytnete, tým lepšie sa jednotlivé listy vyfarbia. Na nedostatok slnečného svitu si radšej dajte pozor, pretože by okrem vyblednutia listov mohol spôsobiť nepekné vyťahovanie rastliny.

Čo sa týka pestovateľských podmienok, okrasným žihľave svedčia predovšetkým miesta s vysokou vzdušnou vlhkosťou. Vôbec však nezáleží na tom, či tieto rastliny umiestnite na balkón alebo priamo na záhradu, pričom dobre zvláda okrasná žihľava pestovanie tiež na okennom parapete ako izbová bylina.

Výsev a množenie

Semená okrasnej žihľavy spoznáte podľa lesklej čiernej farby a šošovkovitého tvaru. Ideálnym časom pre ich výsev je pritom obdobie od januára až do konca marca, pričom je dôležité použiť kvalitný substrát, pretože klíčiace žihľavy bývajú citlivé na príliš vysoký obsah solí. Africká žihľava dobre rastie v substráte pre izbové rastliny. Vhodné je pritom použiť drenáž a pH pôdy by sa malo pohybovať v rozmedzí od 4,5 do 6.

Semienka aj bez prítomnosti svetla vyklíčia zhruba za dva týždne. Výsevnú nádobu je spočiatku dobré prekryť igelitovou fóliou, aby mala okrasná žihľava semená v prostredí so 100% vzdušnou vlhkosťou. Akonáhle sa potom objavia maternicovej lístky, môžeme ju odstrániť. Rastlinky sa potom prepichujú pri teplotách od 15 do 18 ° C a približne po 12 týždňoch od výsevu má africká žihľava sadenice pripravené na pestovanie na konečnej stanovište.

Staršie odrody okrasnej žihľavy sa množili predovšetkým odrezkami. Najjednoduchšie je pritom dať odrezok do pohára s vodou, kde počas krátkej doby vykorení. Vrcholové odrezky je však možné na jar umiestniť aj do vlhkého piesku alebo do zmesi piesku a rašeliny. Ak sa rozhodnete pre túto variantu, je dobré ešte rastlinku prekryť zaváracím pohárom.

Zálievka a prezimovanie

Pokiaľ ide o správne množstvo vlahy, zálievka by mala byť vždy pravidelná a po celé leto pomerne hojná. Rastlinky však nikdy neprelievajte, ale zároveň substrát nenechajte na dlhšiu dobu vyschnúť. V období od marca do augusta je potom vhodné okrasné žihľavy každé dva týždne prihnojovať. Keďže majú rastliny radi vyššiu vlhkosť vzduchu, izbová žihľava pestovanie zvláda lepšie pri pravidelnom zahmlievaní.

Akonáhle sa potom na rastlinke objavia kvetné výhony, najlepším riešením je ho vyštipnúť. Kvety žihľavy sú totiž drobné, nemajú žiadny výrazne okrasný efekt a navyše sa ich tvorbou byliny zbytočne vysilujú. Ak kvety nevyštipnete ihneď, rastlina stráca svoju kompaktnosť a je potom nutné odstraňovať celé odkvitnuté kvetenstvá. Práve preto záhradkári často volia odrody, ktoré kvitnú až na konci leta.

Pre prezimovanie potrebuje africká žihľava dostatok svetla, pričom za ideálne stanovište záhradkári považujú miesto, kde sa teplota bude pohybovať v rozmedzí od 15 do 20 ° C. Nikdy však nenechávajte žihľavy v miestnosti s teplotou nižšou ako 8 ° C a rozhodne nezvláda okrasná žihľava pestovania vonku, pretože by tu kvôli mrazíkom neprežila.

Zálievka by potom mala byť v zime nižšia, ale pamätajte na to, že ani v tejto chvíli by ste nemali nechávať substrát dlhodobo vyschnúť. Nasledujúcu jar je dobré jednotlivé okrasné žihľavy výraznejšie zrezať, aby sa všetky pekne rozkošatili. Rastliny tiež môžete podľa potreby tvarovať prostredníctvom zaštipovania, ale vo väčšine prípadov to nie je nutné.

Prečo pestovať žihľavy?

Zatiaľ čo niektorí ľudia považujú žihľavu dvojdomú, ktorá je v Českej republike hojne rozšírená, za nepríjemnú burinu, iní nedajú dopustiť na jej liečivé účinky. Z žihľavovej vňate a koreňov potom vytvárajú rôzne odvary, tinktúry, masti alebo napríklad nálevy. Okrem toho žihľava čistí pôdu, zvyšuje úrodnosť a podporuje rast ostatných rastlín. Dá sa z nich navyše vyrobiť Jícha, ktorá skvele funguje ako hnojivo a zvyšuje prirodzenú odolnosť rastlín proti chorobám a škodcom.

Ako zvláda žihľava dvojdomá pestovanie?

Žihľava dvojdomá nie je príliš náročná na pestovanie. Zvyčajne stačí iba jeden výsev a neskôr sa už rastlina sama rozmnožuje pomocou samovýsevu alebo vďaka svojim podzemným oddelkom. Ak sa púšťate do pestovania žihľavy dvojdomej, ideálne je vybrať polotienisté či slnečné stanovište s pôdou bohatou na dusík. Jednotlivé žihľavy sa potom vysievajú do riadkov v spone aspoň 40 x 15 centimetrov alebo sa predpestovávajú doma. Vždy však potrebujú veľa vlahy.

Aké odrody okrasnej žihľavy sú najobľúbenejšie?

Okrasné žihľavy majú ľudia radi hlavne z toho dôvodu, že ich listy hrajú všetkými možnými farbami a vyznačujú sa najrôznejšími kresbami. Vyberať môžete z odtieňov zelenej, žltej, oranžovej, červenej, ružovej, krémové, fialovej alebo napríklad hnedej, ale aj z celej rady farebných kombinácií. Obľúbená je odroda Coral Sunshine s koralovo červenými listami a zeleným okrajom, ale tiež rôzne odrody Wizard, ako je napríklad Wizard Velvet Red, Wizard Scarlet, Wizard Jade, Wizard Black Dragon či Wizard Mix.

Ako pestovať africkú žihľavu?

Vhodným stanovišťom pre okrasné žihľavy sú miesta s jasne rozptýleným svetlom, vďaka čomu sa listy krásne vyfarbia. Ďalej by ste mali myslieť aj na to, že africkej žihľave svedčí vyššia vzdušná vlhkosť, pravidelná zálievka a prihnojovanie zhruba každé dva týždne. Výsev prebieha od januára až do konca marca, pričom rastlinky vyklíčia zhruba za dva týždne. Okrem toho môžete okrasné žihľavy množiť aj pomocou rezkovania.