Či už ste sa rozhodli na záhrade vysadiť drieň obyčajný ako okrasnú drevinu, ako základ živého plota alebo napríklad ako úžitkový strom, ktorý vám na konci leta poskytne úrodu chutných plodov, iste teraz premýšľate, aké podmienky driene vyžadujú. Prezradíme, ktorú odrodu si vybrať, kde zohnať sadenice a ako pestovať drieň obyčajný, aby ste sa touto drevinou mohli chváliť a hojne vám rodila.
Aké má drieň obyčajný druhy?
Drieň obyčajný (Cornus mas) je listnatá drevina z rodu drieň, ktorú môžete pestovať ako rozložitý ker alebo strom. V závislosti na odrode môže dorastať až do výšky 7 metrov, má veľmi tvrdé drevo, vyrastajú na ňom lesklé, sýto zelené listy a záhradkári si pochvaľujú hlavne jeho plody, ktorými sú červené bobule so žltohnedú ryhovanou kôstkou. Môžete ich poznať aj pod názvom drienky.
Hoci na niektorých miestach stále rastie pôvodná divoká verzia drieňa obyčajného, v Českej republike pestovatelia nedajú dopustiť hlavne na vrúbľované odrody, ktoré čoskoro začínajú plodiť a na pohľad záhradu skvele ozvláštnia. Na záhradách sa teda drieň obyčajný pestuje hlavne vo vyšľachtených kultivaroch a stretnúť sa môžete aj s dvoma obľúbenými slovenskými variantmi.
Odrody drieňa všeobecného:
- Drieň obyčajný Lutea,
- Drieň obyčajný Devín,
- Drieň obyčajný Titus,
- Drieň obyčajný Nikolka,
- Drieň obyčajný Jolic,
- Drieň obyčajný Pioneer,
- Drieň obyčajný macrocarpa,
- Drieň obyčajný Xanthocarpa,
- Drieň obyčajný Elegantissima,
- Drieň obyčajný Variegata,
- Drieň obyčajný Radosť,
- Drieň obyčajný Jantarnyj,
- Drieň obyčajný Aurea,
- Drieň obyčajný Golden Glory.
Keďže je na trhu dostupná celá rada zaujímavých kultivarov, na svoje si príde prakticky každý pestovateľ. Jednotlivé odrody sa pritom od seba líšia hlavne tvarom, veľkosťou a farbou plodov, ale iný môže byť tiež odtieň listeňov. To je dôležité predovšetkým vo chvíli, keď túžite po okrasnom kríku, ktorý bude na vašej záhrade tvoriť dominantný solitér.
Čo sa týka ovocných kultivarov, ktoré sa pestujú hlavne kvôli chutným bobuliam, obľúbený je hlavne drieň veľkoplodý a jeho odrody. Jedná sa napríklad o varianty drieň ‚Jolic‘, ‚Pioneer‘ či ‚macrocarpa‘. Pre potechu oka si potom môžete vybrať potrebné kultivar ‚Aurea‘ sa žltozelenými listami, odrody ‚Elegantissima‘ a ‚Variegata‘ s panašovanými listami či druhy ‚Xanthocarpa‘, ‚Lutea‘ a ‚Jantarnyj‘, ktorých plody sú žlté.
Pokiaľ ide o obľúbené odrody pestované na slovenskom, jedná sa hlavne o kultivar ‚Devín‘, ktorý dorastá do výšky 2,5 až 3 metrov, a ‚Titus‘, ktorý často prevyšuje 3 metre. Pre dosiahnutie bohatej úrody je nutné vysádzať tieto dve odrody blízko seba, pretože žlté, obojpohlavné kvety kultivaru Devín, ktoré sa objavujú v druhej polovici marca, dobre opeľuje druh Titus kvitnúce už na začiatku marca, a to isté platí aj naopak.
Drieň obyčajný – pestovanie
Ako pestovať drieň obyčajný, aby sa mu u vás na záhrade dobre darilo? Tieto dreviny sa prirodzene vyskytujú v teplejších oblastiach južnej Európy, ale nájdete ich samozrejme aj v Slovenskej republike, kde sa drieň obyčajný stal chránenou drevinou. Jedná sa o teplomilný a suchomilný druh, ktorý rastie predovšetkým na krovinatých stráňach a svetlinách lesov, ďalej na vápenci, a to v pásme od nížin až po pahorkatiny.
Ak si chcete drieň obyčajný vysadiť na svojej vlastnej záhrade, určite vás poteší, že sa jedná o nenáročnú ovocnú drevinu, ktorá má veľmi dlhú životnosť. Práve preto je drieň vhodný pre výsadbu voľne rastúcich aj tvarovaných živých plotov, ktoré vám navyše prinesú bohatú úrodu chutných plodov, s ktorými môžete v kuchyni robiť divy.
Čo sa týka pestovateľských podmienok, drieň obyčajný preferuje plné slnko, ale dokáže sa prispôsobiť aj stanovištiam v polotieni. Hoci znáša takmer akúkoľvek pôdu, najlepšie bude plodiť na suchšom, piesčitohlinitom a čiastočne kamenistom alebo ílovitom mieste s neutrálnou až alkalickou pôdnou reakciou. Mala by byť navyše dostatočne výživná a nie príliš kyslá alebo premokrená.
Staršie a dobre zakorenené kríky sú vďaka svojmu bohatému koreňovému systému veľmi prispôsobivé, spevňujú pôdu, zabraňujú erozívnej činnosti a problémom pre ne nie sú ani výraznejšie výkyvy teplôt. Vďaka tomu drieň obyčajný nevyžaduje zimnú ochranu a dokáže vzdorovať mrazom až do teploty -28 ° C. Okrem toho príliš neohrozujú drieň obyčajný škodcovia ani choroby.
Výsadba drieňa všeobecného
Drieň obyčajný sa najčastejšie pestuje zo sadeníc, ktoré možno kúpiť v každom záhradkárstve. Čas výsadby potom závisí na tom, o aký typ sadenice sa jedná. Ak je voľnokorenná, mali by ste ju do pôdy vysadiť na jar alebo na jeseň. Ak ide o variant v kontajneri, výsadbu môžete vykonávať celoročne, teda samozrejme okrem zimných mesiacov, kedy je pôda príliš premrznutá.
Pri výsadbe je nutné pamätať nielen na to, že drieň obyčajný vyžaduje dostatočné množstvo svetla, ale zohľadniť aj skutočnosť, že zrelé drienky vo veľkom opadávajú. Z toho dôvodu by ste nemali vyberať stanovište v blízkosti spevnenej cesty alebo terasy, kde budú roztlačené plody pôsobiť ako päsť na oko. Oveľa lepšie je miesto v trávniku alebo v kríkovej skupine.
Pestovanie drieňa zo semien sa všeobecne neodporúča, pretože klíčia až druhý rok po výseve. Ak to však chcete skúsiť, je možné semená pre výsev zbierať až do novembra. Po ich vyčistení od dužiny a ľahkom usušení je však nutné okamžite tieto kôstky vysiať, pretože uskladnené osivo preléhá a vyžaduje 18-mesačné stratifikáciu. Výrastok je navyše vhodný skôr ako podnož na štepenie, pretože vypestovaný drieň môže vykazovať iné vlastnosti ako materská rastlina.
V prvom roku je dobré drieň obyčajný aspoň raz týždenne hojne zalievať. Keďže táto drevina dobre hospodári s vodou, dokáže neskôr bez väčšej úhony prečkať aj suchšie obdobie. Oveľa viac jej však vyhovuje dostatočné množstvo zrážok, a preto by ste mali v teplejších týždňoch pamätať na pravidelnú zálievku. Na hnojenie je drieň obyčajný veľmi nenáročný, ale ak máte pocit, že málo rastie, oplatí sa občas pridať kompost alebo trochu granulovaného NPK hnojivá.
Drieň obyčajný – množenie
Ak si chcete namnožiť drieň obyčajný, vykonáva sa to predovšetkým bylinnými a polodrevitými odrezkami. V prípade bylinných odrezkov, čo sú čerstvé a nedrevnaté výhonky, je ideálnou dobou pre zber jún. Odrezky by pritom mali byť zhruba 15 až 20 centimetrov dlhé, a ešte než ich zasadíte, mali by ste ich zbaviť spodných lístkov. Polodrevité odrezky sa potom odoberajú v januári a princíp množenie je rovnaký.
Upravenú vetvičku stačí zasadiť do vopred zaliateho, priepustného substrátu, ktorý sa skladá zo záhradníckeho kompostu, perlitu a piesku v pomere 1: 1: 1. Kvetináč potom prekryte fóliou a uložte ho na teplé, tienisté stanovište (ideálne o teplote 21 ° C). Majte pritom na pamäti, že priame slnko by odrezky spálilo a v príliš nízkej teplote by naopak odhnili.
Akonáhle drevina začne vytvárať nové lístky, bude to znamením, že zakorenenie prebieha úspešne. Takýto výpestok môžete počas nasledujúcich jarných mesiacov vysadiť na konečné stanovište. Keďže sa potom dajú driene veľmi dobre tvarovať, môžete ich pestovať ako solitéry, ale aj v užšom sponu (1 meter) ako základ živého plota. Na presádzanie potom radšej zabudnite, pretože by ste mohli poškodiť bohatý koreňový systém, čo by mohlo spôsobiť uhynutie dreviny.
Drieň obyčajný – rez
Vzhľadom k tomu, že sa jedná o nenáročnú drevinu, nie je nutné drieň často prerezávať. Na jeseň by ste však mali odstrániť poškodené, choré alebo mŕtve vetvy, aby sa drevine u vás na záhrade dobre darilo. V závislosti na štýle prerezávania potom môže vytvoriť drieň obyčajný živý plot a zároveň si môžete vybrať, či ho budete tvarovať ako strom, alebo skôr ako ker. Toto tvarovanie sa potom robí v predjarí alebo v druhej polovici júna.
Ako rýchlo rastie drieň obyčajný?
Ak sa človek rozhodne pre pestovanie tejto dreviny, zaujíma ho predovšetkým to, aká je pre drieň obyčajný rýchlosť rastu a kedy sa dočká prvej úrody chutných bobúľ. Najobľúbenejšie sú vrúbľované odrody drieňa velkoplodého, ktoré plodia už dva roky po výsadbe. Úroda drienok sa potom vykonáva koncom leta alebo začiatkom septembra, a to ideálne prostredníctvom striasania plodov na plachtu rozprestretú na zemi.
Drieň obyčajný – predaj
Nadchli vás vlastnosti drieňa obyčajného a radi by ste si túto drevinu na svoju záhradu tiež zaobstarali? V tom prípade vás iste zaujíma, kde sa dá zohnať a akú má drieň obyčajný cenu. Ako už bolo spomenuté vyššie, sadenice drieňa obyčajného nájdete prakticky v každom záhradníctve, ale okrem toho sa dajú kúpiť aj na internete. Cena je potom rôzna v závislosti na vybranej odrode, objemu kontajnera alebo veľkosti sadenice.
Aké má drieň obyčajný druhy?
V Slovenskej republike sa momentálne pestujú hlavne vrúbľované odrody drieňa obyčajného, ktoré začínajú skoro plodiť a na záhrade vyzerajú skvele. Medzi vyšľachtené kultivary patrí napríklad drieň obyčajný 'Lutea', 'Xanthocarpa' a 'Jantarnyj', ktoré majú žlté plody. Obľúbené sú tiež veľkoplodé úžitkové driene, ako je variant 'Jolic', 'Pioneer' či 'macrocarpa', alebo napríklad na Slovensku hojne pestované variety 'Devín' a 'Titus'.
Ako pestovať drieň obyčajný?
Drieň obyčajný patrí medzi pomerne nenáročné ovocno dreviny a má tiež dlhú životnosť. Preferuje plné slnka, ale dokáže sa prispôsobiť aj stanovišťami v polotieni, pričom ideálne je suchšia, piesočnatá ílovitá a čiastočne kamenistá alebo ílovitá pôda s neutrálnou pôdnou reakciou. Vďaka bohatému koreňovému systému je táto drevina veľmi odolná a prispôsobivá, skvele zvláda výraznejšie výkyvy teplôt a väčšinou ju neohrozujú ani žiadni škodcovia či choroby.
Kedy vysadiť drieň obyčajný?
Ak máte k dispozícii voľnokorenné sadenice, ideálnym časom pre výsadbu drieňa obyčajného je jar alebo jeseň. Ak ide o sadenicu v kontajneri, vsádzať môžete celoročne, až na zimné mesiace, kedy je pôda príliš premrznutá. Rastlinu je potom dobré aspoň raz týždenne hojne zalievať, a to počas prvého roka. Potom sa musí zalievať len pri dlhších obdobiach sucha. Pestovanie drieňa zo semien sa príliš neodporúča, pretože musí prejsť stratifikáciou a klíčia až druhý rok po výseve.
Ako rozmnožiť drieň obyčajný?
Drieň obyčajný sa množí pomocou bylinných a polodrevitých odrezkov. Bylinné rezne sú čerstvé a nedrevnaté výhonky, ktoré sa zbierajú v priebehu júna. Mali by byť 15 až 20 centimetrov dlhé a pred zasadením sa im olupujú spodné lístky. Polodrevité rezne sa odoberajú v januári a opäť by mali merať asi 15 až 20 centimetrov. Upravené vetvičky sa potom sadia do vopred zaliateho, priepustného substrátu, ktorý by mal byť zložený zo záhradníckeho kompostu, perlitu a piesku v pomere 1: 1: 1.