ZADRŽIAVANIE VODY V TELE, prečo k nemu dochádza a čo pomáha?

0

Trápia vás opuchnuté nohy, nafúknuté brucho, nadmerné potenie alebo napríklad nevzhľadná celulitída? Tieto ťažkosti sú pravdepodobne dôsledkom zadržiavania vody v tele, čo je problém, ktorý so sebou prináša mnohé zdravotné riziká. Za jeho rozvojom pritom obvykle stojí nezdravý životný štýl, hormonálne výkyvy alebo rôzne pečeňové, obličkové a srdcové choroby.

Voda v ľudskom tele

Hoci sa mnohým môže zdať voda nedôležitá, v skutočnosti je nevyhnutne potrebná na správne fungovanie ľudského tela a pre organizmus je úplne nepostrádateľná. Umožňuje totiž transport živín, zaisťuje správne prekrvenie, podieľa sa na termoregulácii a zároveň dodáva pevnosť a pružnosť pokožke aj slizniciam. Okrem toho tiež odvádza z tela toxíny a splodiny, ktoré by na jeho fungovanie mohli mať negatívny vplyv.

Ľudské telo je zhruba zo 60% tvorené vodou, ktorá predstavuje polovicu až dve tretiny hmotnosti človeka. Množstvo tejto životodarnej tekutiny však závisí od viacerých faktorov, ako je napríklad vek. Zatiaľ čo šesťmesačný plod je tvorený vodou zhruba z 89 %, u novorodenca je to už iba 75 %. Okrem toho svoju úlohu zohráva aj telesná hmotnosť, pohlavie alebo podiel tukového tkaniva.

Keďže tukové tkanivo obsahuje nižšie percento vody ako svaly, je možné zaznamenať rozdiel v rámci jednotlivých pohlaví. Ženské telo totiž väčšinou obsahuje viac tuku, takže voda v ich prípade tvorí menšie percento telesnej hmotnosti (52-55%), ako je to u mužov (60%). To isté potom platí aj u starších osôb alebo u obéznych jedincov.

Príjem a výdaj vody je za normálnych okolností v rovnováhe, pričom počas jediného dňa u človeka dôjde k výmene zhruba 1,5 litra. Dostatočný príjem vody by mal byť zaistený hlavne prostredníctvom pitného režimu, ktorý je u každého jedinca veľmi individuálny (odporúča sa 2-2,5 litra na deň, prípadne 25-40 ml na 1 kg hmotnosti). K vylučovaniu vody potom dochádza močom, stolicou, potom, dýchaním alebo zvracaním.

Prečo telo zadržiava vodu?

Nadmerné zadržanie vody v tele dnes trápi veľké množstvo ľudí. Podľa prieskumov sú tu však jasne viditeľné rozdiely medzi pohlaviami, pretože tento problém rieši zhruba 71 % žien, ale „iba“ 47 % mužov. Na vine sú pravdepodobne hormonálne výkyvy, ktoré sú u žien výrazne častejšie (predovšetkým vplyvom menštruácie, tehotenstva či menopauzy).

Pokiaľ sa vás dané ťažkosti tiež týkajú, určite premýšľate, čo spôsobuje zadržiavanie vody v tele a aké má zadržiavanie vody v tele príčiny. Za rozvoj týchto nepríjemných zdravotných komplikácií a kozmetických problémov pritom môže byť zodpovedný celý rad rôznych faktorov, kam patrí napríklad nezdravá strava, nadváha, hormonálne výkyvy, prekyslenie organizmu či niektoré ochorenia.

Nezdravý životný štýl

Medzi najčastejšie príčiny zadržiavania vody v tele sa radí predovšetkým konzumácia nezdravej stravy s vysokým obsahom soli, bieleho cukru a múky. Problematické sú samozrejme aj rôzne umelé dochucovadlá, hotové jedlá, pokrmy s obsahom konzervantov, polotovary alebo priemyselne spracované potraviny.

Pokiaľ si človek dopraje stravu, v ktorej je obsiahnuté príliš veľké množstvo sodíka, bunky sa budú snažiť jeho vysokú koncentráciu zriediť vodou a počas tohto procesu môžu svoj objem až 20-krát zväčšiť. Problém však predstavuje aj nedostatok draslíka, ktorý spolu so sodíkom reguluje množstvo tekutín v tele. Hrozí vrcholovým športovcom, ľuďom držiacim nízkokalorickú diétu, alkoholikom alebo pacientom, ktorých trápia dlhodobé zvracanie a hnačky.

Nedostatočný pitný režim

Hoci sa to môže zdať niektorým ľuďom zvláštne, okrem stravy môže mať na zadržiavanie vody v tele vplyv aj nízky príjem tekutín. Organizmus totiž musí prejsť na akýsi úsporný režim (rovnako ako je to v prípade hladovania) a začne si robiť zásoby vody aj vo chvíli, keď sa človek normálne napije. Okrem nedostatočného pitného režimu potom môže spôsobiť zadržiavanie vody v tele alkohol.

Nadváha a nedostatok pohybu

Ďalším dôvodom, prečo telo zadržiava vodu, potom býva tiež nadváha alebo obezita a samozrejme aj metabolické ochorenia, ktoré sa týmito faktormi spájajú (napríklad cukrovka 2. typu). K zadržiavaniu vody však prispieva aj nedostatok pohybu. Problémy pozorujú napríklad ľudia so sedavým zamestnaním, ktorí trávia celý deň pri počítači, alebo osoby, ktoré v práci celý deň stoja.

Hormonálna nerovnováha

U ženskej časti populácie majú zadržiavanie vody v tele často na svedomí hormóny, konkrétne výkyvy ich hladiny. Medzi najčastejšie problémy patrí zadržiavanie vody v tele pri menštruácii alebo pred menštruáciou (typické sú predovšetkým opuchy rúk a napätie v prsiach), zadržiavanie v tele v tehotenstve, ale aj zadržiavanie vody v tele pri dojčení.

Okrem toho samozrejme môže spôsobiť zadržiavanie vody v tele menopauza, čo je obdobie straty plodnosti, ktoré si ženy spájajú s nepríjemnými telesnými a psychickými zmenami. Typické je potrebné naberanie na váhe, nočné potenie alebo vypadávanie vlasov a ženy sa často sťažujú aj na návaly tepla, zavodnenie organizmu alebo rýchle zmeny nálad.

Užívanie niektorých liekov

Zadržiavanie vody v tele sa často spája aj s užívaním určitých druhov liečiv. Ide predovšetkým o hormonálnu antikoncepciu (estrogény zvyšujú produkciu hormónu aldosterónu, ktorý zodpovedá za reguláciu vodného metabolizmu), ale aj o antidepresíva, kortikosteroidy alebo medikamenty, ktoré sa predpisujú na liečbu vysokého krvného tlaku.

Poruchy lymfatického systému

Lymfatický systém v tele človeka zaisťuje očistu, teda odvod odpadových látok, ako sú napríklad rôzne toxíny, zvyšky liekov, chemické látky z priemyselne spracovaných potravín, nadbytočné množstvo hormónov alebo rôzne baktérie. Správna cirkulácia lymfy, čo je tekutina, ktorá systémom prúdi a má podobné zloženie ako krvná plazma (voda a rozpustené látky), je teda veľmi dôležitá.

Pokiaľ dôjde k spomaleniu prietoku lymfy alebo k jeho úplnému zastaveniu, tekutina sa začne v tele hromadiť. Potom môže dochádzať k tvorbe opuchov, ľudia sa sťažujú na kŕče alebo pocit nafúknutia a objavuje sa aj celulitída. Čím dlhšie navyše človek tieto problémy ignoruje, tým horšie sa neskôr liečia, pretože lymfa zatuhne a nemôže tak plniť svoju očistnú funkciu.

Ochorenie

Pokiaľ vás zaujíma, čo spôsobuje zavodnenie tela, a všetky vyššie spomenuté faktory ste úspešne vylúčili, určite premýšľate, aké ďalšie rizikové činitele tu môžu hrať svoju rolu. V takom prípade majte na pamäti, že zadržiavanie vody v tele môže mať aj závažnejšie príčiny, a to konkrétne niektoré choroby pečene, obličiek alebo srdca.

V tomto prípade sa zavodnenie obvykle prejavuje v určitej oblasti. Napríklad zavodnenie brucha (teda nafúknuté brucho a zavodnenie) často signalizuje ochorenie pečene. Pokiaľ človek zaznamená opuchy viečok a tvárí, môže sa jednať o príznak zníženej funkcie obličiek. Že spôsobilo zadržiavanie vody v tele srdce, je viditeľné na základe opuchov dolných končatín (najmä symetrické opuchy členkov).

Ďalšie rizikové faktory

  • úrazy a operácie,
  • podávanie hormónov,
  • úzkosť a stres,
  • prekyslenie organizmu.

Aké má zadržiavanie vody v tele príznaky?

Zdravé množstvo vody v organizme sa v závislosti od veku, pohlavia a ďalších faktorov postupom času mení. Keď je jej však viac, než je nutné, môžu sa dostaviť nepríjemné zdravotné ťažkosti a kozmetické problémy. K tým sa radí predovšetkým:

  • opuchy končatín,
  • celulitída,
  • problémy s chudnutím,
  • nevysvetliteľný váhový prírastok,
  • opuchnuté kĺby alebo prsty na rukách,
  • nafúknuté brucho,
  • nadmerné potenie,
  • zmeny krvného tlaku,
  • dychová nedostatočnosť,
  • srdcové ťažkosti.

Typickým prejavom zadržiavania vody v tele je tvorba opuchov, a to na rôznych častiach tela. Ide väčšinou o dôsledok zlého prúdenia lymfy a žilovej nedostatočnosti, ale tento problém môže zároveň signalizovať aj závažnejšie ochorenie (napríklad srdcovú nedostatočnosť, zníženú funkciu štítnej žľazy alebo poruchy spracovania bielkovín).

Ďalším znamením, že človek zápasí so zadržiavaním vody v organizme, je nevysvetliteľný váhový prírastok v krátkom časovom horizonte. S tým potom súvisí aj skutočnosť, že pokiaľ sa daná osoba pokúša nejaké to kilo zhodiť (cvičí, drží diétu), obvykle sa jej to vôbec nedarí. Na vine môže byť hromadenie lymfy v problematických miestach, pričom náročná fyzická aktivita daný stav ešte zhoršuje.

Veľký problém pre mnohých z nás predstavuje celulitída, ktorá so zadržiavaním vody v tele súvisí. Stretávajú sa s ňou osoby s nadváhou, staršie ženy, ale aj ženy mladé a štíhle alebo dokonca muži. Ďalej je potom možné v súvislosti so zadržiavaním vody v tele zaznamenať nadmerné potenie (predovšetkým neustále vlhké dlane a spotené chodidlá) a objaviť sa môžu aj zmeny, ktoré sú reakciou organizmu na zvýšený objem tekutín v tele (dychová nedostatočnosť, problémy s krvným tlakom).

Druhy ťažkostí

  • Lokalizovaný edém – v tomto prípade sa zadržiavanie vody v tele prejavuje opuchmi, ktoré vznikajú iba v určitých oblastiach tela. Najčastejšie postihujú členky a lýtka, ale môžu sa objaviť aj na tvári, na rukách alebo na prstoch rúk.
  • Generalizovaný edém – ak sa rozvinie u človeka táto forma ťažkostí, opuchy sa objavia prakticky po celom jeho tele.
  • Lymfedém – ide o lokalizovaný edém, ktorý vplyvom prekážky v lymfatickom systéme spôsobuje hromadenie tekutiny v nohe alebo v paži. Na vine môže byť dedičné postihnutie ciev, ale aj ich poškodenie, pričom symptómy zahŕňajú zmenu farby kože a prípadne aj deformity postihnutých oblastí.

Ako spoznať zadržiavanie vody v tele?

Ak chcete sami zistiť, či sa naozaj stretávate so zadržiavaním vody v tele, alebo je za vaše problémy zodpovedný nejaký iný zdravotný problém, môžete vyskúšať jednoduchý test. Stlačte chodidlo, členok alebo lýtko palcom a udržujte v tomto mieste stály tlak. Ak opuchy súvisia so zadržiavaním vody v tele, na koži sa objavia brázdičky, ktoré pripomínajú „varhánky“ na prstoch po kúpaní.

Táto diagnostika však samozrejme nie je z lekárskeho hľadiska dostačujúca. Pokiaľ vás zadržiavanie vody v tele trápi dlhšie ako týždeň, je načase poradiť sa so svojím ošetrujúcim lekárom. Ten vykoná potrebné vyšetrenia a odhalí vyvolávajúcu príčinu ťažkostí. Dôležité je predovšetkým vylúčiť ako pôvodcu niektoré ochorenia. Diagnostika môže zahŕňať:

  • fyzikálne vyšetrenie,
  • rodinnú anamnézu,
  • zhodnotenie ťažkostí,
  • krvné testy,
  • vyšetrenie moču,
  • pečeňové testy,
  • vyšetrenie funkcie obličiek,
  • röntgen hrudníka,
  • EKG alebo ultrazvuk srdca.

Odvodnenie organizmu

Rozmýšľate, ako sa rýchlo zbaviť vody v tele? Dôležité je samozrejme zistiť, čo za rozvojom ťažkostí stojí. Pokiaľ nejde o žiadne závažnejšie ochorenie, môžete potom vyskúšať niekoľko rôznych spôsobov, ako telo odvodniť. Ešte než siahnete po medikamentoch, zamerajte sa predovšetkým na svoj životný štýl. Pomôcť však môžu aj niektoré bylinky.

Úprava životosprávy

Keď si všimnete, že vaše telo vo väčšej miere zadržiava vodu, skúste najprv upraviť svoje stravovacie návyky. Týmto spôsobom totiž dosiahnete zmeny, ktoré budú nielen viditeľné, ale zároveň budú mať aj trvalejší charakter. Zvýšenú pozornosť venujte predovšetkým výberu potravín, ktoré konzumujete, a dodržujte nasledujúce odporúčania:

  • obmedzte príjem soli – skúste pokrmy dochucovať skôr korením a bylinkami, čítajte zloženie potravín a dajte si pozor na skryté zdroje soli (konzervy, polotovary),
  • vyhnite sa rafinovaným cukrom – skúste nahradiť biely cukor a bielu múku zdravšími alternatívami, zlaďte medom alebo datľovým sirupom, a ak budete mať chuť na niečo dobré, vyskúšajte aj sušené ovocie,
  • dajte si pozor na niektoré jedlá a nápoje – vyvarujte sa konzumácii nadmerne korenených pokrmov, polotovarov, tučných a vyprážaných jedál, údenín, sladkostí, sladených nápojov a limonád, ale aj prílišného množstva príloh, pečiva, cereálií či dochucovadiel,
  • konzumujte potraviny bohaté na draslík – ten nájdete v rôznych druhoch ovocia a zeleniny (napríklad v banánoch, melóne či zemiakoch),
  • zvýšte príjem horčíka – vhodným spôsobom je konzumácia listovej zeleniny, avokáda, orechov, celozrnných obilnín, kvalitnej čokolády alebo sušeného ovocia,
  • dodržujte pitný režim – najvhodnejšia je samozrejme nesladená, čistá voda bez bubliniek, ale dopriať si môžete aj nesladený zelený čaj alebo prípadne bylinné čaje, ktoré podporujú tok lymfy, čistia a regenerujú. Nepite však veľké množstvo tekutín naraz a vyhnite sa konzumácii alkoholu.

Pravidelný pohyb

Na odvodnenie tela pomáha aj pohyb, počas ktorého sa krvné cievy rozšíria, čo uľahčí vylučovanie tekutín z organizmu. Úplne stačí zaradiť medzi každodenné činnosti nenáročné cvičenie, pri ktorom človek dbá na správne dýchanie (jóga, relaxačné cviky) alebo pravidelné prechádzky. Ideálna je svižná chôdza, ale aj akýkoľvek ďalší typ aeróbneho pohybu, ako je beh alebo plávanie. Skvelá je potom aj jazda na bicykli a proti opuchom nôh dobre pôsobia aj špeciálne cviky, ktoré aktivujú svaly lýtok.

Babské rady na odvodnenie tela

Dobrým spôsobom, ako sa zbaviť vody v tele, je aj použitie rôznych druhov byliniek. Odvodňovacie schopnosti má mnoho z nich, čo veľmi dobre vedeli už naše babičky, a preto pri ťažkostiach vsádzali na prípravu rôznych bylinných čajov. Medzi bylinky, ktoré odvodňujú a podporujú normálne vylučovanie vody z organizmu, sa radia napríklad:

  • žihľava,
  • túžobník,
  • púpava,
  • praslička roľná,
  • petržlen,
  • breza,
  • bez čierny,
  • ibištek,
  • ligurček,
  • hluchavka,
  • borievka,
  • lipa,
  • ríbezle čierne,
  • černica,
  • maliník.

Lymfatické masáže

Pokiaľ vás trápi zadržiavanie vody v tele, môžete vyskúšať aj lymfatické masáže, ktoré rozprúdia tok lymfy. Ide o akési jemné a krúživé pohyby, ktoré spočívajú v striedaní tlaku a vykonávaní krátkych ťahov jednotlivými prstami v smere prúdenia lymfy. Ak chcete túto možnosť skúsiť, obráťte sa na odborníka. Ten môže masáž vykonať aj pomocou prístroja (prístrojová lymfodrenáž).

Lieky proti zadržiavaniu vody v tele

K odvodneniu organizmu môžu svojou mierou prispieť aj niektoré bylinné prípravky alebo doplnky stravy, ktoré sú v predaji bez lekárskeho predpisu. Pri ich výbere sa v ideálnom prípade obráťte na svojho lekára alebo lekárnika a nezabudnite, že aj ich používanie by mala sprevádzať zmena životosprávy vrátane pravidelného pohybu.

Tablety proti zadržiavaniu vody v tele a ďalšie liečivá by mal nasadzovať vždy iba ošetrujúci lekár podľa príslušnej diagnózy. Môžu totiž narušiť celkovú rovnováhu organizmu a mohli by spôsobiť aj dehydratáciu alebo ďalšie zdravotné komplikácie.

Prečo telo zadržiava vodu?

K zadržiavaniu vody v tele prispieva množstvo rôznych faktorov. Svoju úlohu tu zohráva predovšetkým nezdravý životný štýl a konzumácia jedál s vysokým obsahom soli, cukru a bielej múky. Na vine potom môže byť aj nedostatočný pitný režim, nadváha, nedostatok pohybu, hormonálna nerovnováha (počas menštruácie, tehotenstva, dojčenia či menopauzy) alebo užívanie niektorých liekov. Za rozvojom ťažkostí ale niekedy stoja aj poruchy lymfatického systému či choroby pečene, obličiek a srdca.

Aké má zadržiavanie vody v tele príznaky?

Pokiaľ telo zadržiava viac vody, než je nutné, môžu sa dostaviť nepríjemné zdravotné ťažkosti a kozmetické problémy. Ide predovšetkým o opuchy končatín, celulitídu, nevysvetliteľný váhový prírastok, problémy s chudnutím, nafúknuté brucho a nadmerné potenie. Okrem toho sa môžu dostaviť aj zmeny krvného tlaku a výnimkou nie sú ani srdcové ťažkosti či dychová nedostatočnosť.

Ako sa rýchlo zbaviť vody v tele?

Ak sa snažíte o odvodnenie tela, najdôležitejšia je úprava stravovacích návykov. Obmedzte príjem soli, vyhnite sa rafinovaným cukrom a skúste konzumovať potraviny bohaté na draslík a horčík. Okrem toho potom dbajte aj na dostatočný pitný režim (pite hlavne čistú vodu) a skúste svoju dennú rutinu obohatiť o pravidelný pohyb (prechádzky, jazdu na bicykli, nie príliš náročné cvičenie, plávanie).

Čo ďalšie pomáha na odvodnenie organizmu?

Dobrým spôsobom, ako sa zbaviť vody v tele a podporiť jej normálne vylučovanie, sú niektoré bylinky. Odvodňovacie schopnosti má napríklad žihľava, túžobník, púpava, breza, čierny bez, praslička, černica alebo lipa. Okrem toho je možné vyskúšať aj lymfatické masáže a k dispozícii sú aj doplnky stravy, ktoré odvodnenie organizmu podporujú. Užívanie liekov na zadržiavanie vody v tele je ale vždy nutné konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Prečo telo zadržiava vodu?

K zadržiavaniu vody v tele prispieva množstvo rôznych faktorov. Svoju úlohu tu zohráva predovšetkým nezdravý životný štýl a konzumácia jedál s vysokým obsahom soli, cukru a bielej múky. Na vine potom môže byť aj nedostatočný pitný režim, nadváha, nedostatok pohybu, hormonálna nerovnováha (počas menštruácie, tehotenstva, dojčenia či menopauzy) alebo užívanie niektorých liekov. Za rozvojom ťažkostí ale niekedy stoja aj poruchy lymfatického systému či choroby pečene, obličiek a srdca.

Aké má zadržiavanie vody v tele príznaky?

Pokiaľ telo zadržiava viac vody, než je nutné, môžu sa dostaviť nepríjemné zdravotné ťažkosti a kozmetické problémy. Ide predovšetkým o opuchy končatín, celulitídu, nevysvetliteľný váhový prírastok, problémy s chudnutím, nafúknuté brucho a nadmerné potenie. Okrem toho sa môžu dostaviť aj zmeny krvného tlaku a výnimkou nie sú ani srdcové ťažkosti či dychová nedostatočnosť.

Ako sa rýchlo zbaviť vody v tele?

Ak sa snažíte o odvodnenie tela, najdôležitejšia je úprava stravovacích návykov. Obmedzte príjem soli, vyhnite sa rafinovaným cukrom a skúste konzumovať potraviny bohaté na draslík a horčík. Okrem toho potom dbajte aj na dostatočný pitný režim (pite hlavne čistú vodu) a skúste svoju dennú rutinu obohatiť o pravidelný pohyb (prechádzky, jazdu na bicykli, nie príliš náročné cvičenie, plávanie).

Čo ďalšie pomáha na odvodnenie organizmu?

Dobrým spôsobom, ako sa zbaviť vody v tele a podporiť jej normálne vylučovanie, sú niektoré bylinky. Odvodňovacie schopnosti má napríklad žihľava, túžobník, púpava, breza, čierny bez, praslička, černica alebo lipa. Okrem toho je možné vyskúšať aj lymfatické masáže a k dispozícii sú aj doplnky stravy, ktoré odvodnenie organizmu podporujú. Užívanie liekov na zadržiavanie vody v tele je ale vždy nutné konzultovať s ošetrujúcim lekárom.