BRNENIE NÔH, čo ho spôsobuje a ako ho zastaviť?

Trápi vás nepríjemné brnenie dolných končatín, ktoré sa objavuje po dlhšom sedení či vplyvom nadmernej fyzickej aktivity? Alebo snáď zažívate epizódy mravčenia chodidiel a tŕpnutia nôh, ktoré sú stále intenzívnejšie? Ide o pomerne časté ťažkosti, ktoré v mnohých prípadoch mávajú banálnu príčinu. Zároveň však môžu signalizovať chorobné stavy, ktoré by človek rozhodne nemal podceňovať.

Kedy sa objavuje brnenie končatín?

Mravčenie nôh čas od času potrápi každého z nás. Pokiaľ vás teda podobná situácia stretne, nie je nutné sa hneď začať znepokojovať. Existuje totiž celý rad banálnych príčin, ktoré majú brnenie v nohe na svedomí, kam sa radí napríklad presedenie končatín, celková únava alebo zvýšená fyzická aktivita (hlavne behanie) po dlhšej dobe, keď človek nešportoval.

Ak však zaznamenáte časté brnenie končatín, ktoré sa vracia aj niekoľkokrát do týždňa alebo nikdy neustáva, jedná sa o znamenie, že je vo vašom organizme zrejme niečo zle. Situáciu by ste preto mali čo najskôr konzultovať s ošetrujúcim lekárom alebo iným odborníkom, pretože na vine môže byť ochorenie, ktoré je nutné správne diagnostikovať a začať včas liečiť.

Mravčenie rúk a nôh sa odborne označuje ako parestézia. Ide vlastne o poruchu, ktorá vzniká akýmkoľvek poškodením nervového systému a môže sa prejavovať niekoľkými rôznymi spôsobmi, ako je práve brnenie, pálenie, svrbenie alebo nepríjemné mravčenie. Ľudia sa pritom najviac sťažujú na nasledujúce ťažkosti:

  • brnenie a pálenie končatín,
  • brnenie a necitlivosť končatín,
  • brnenie ľavej nohy alebo brnenie pravej nohy,
  • brnenie prstov na nohách či brnenie palca na nohe,
  • brnenie chodidiel, brnenie priehlavku a brnenie lýtok,
  • brnenie nôh od kolien dole,
  • brnenie končatín od chrbtice,
  • brnenie končatín v noci,
  • brnenie nôh v pokoji,
  • brnenie končatín po očkovaní,
  • brnenie končatín po chemoterapii,
  • brnenie nôh zo stresu.

Parestézie postihujú predovšetkým horné a dolné končatiny, ale môžu sa objaviť aj na tvári, krku alebo jazyku. Obvykle ide o prechodný príznak, ktorý súvisí s útlakom nervov, ale niektorých pacientov trápia dlhotrvajúce alebo chronické parestézie, ktoré značia závažnejšie poranenia či iné ochorenia. Pretrvávajúca parestézia potom väčšinou svedčí o tom, že sa u pacienta rozvinula nejaká choroba nervovej sústavy (typicky polyneuropatia).

Čo spôsobuje brnenie končatín?

Ak sa u vás objavilo nepríjemné mravčenie v chodidlách alebo napríklad mravčenie prstov na nohách, určite si hovoríte, kde sa tento problém vlastne vzal a prečo ma brnia nohy. V mnohých prípadoch sa jedná o stav označovaný ako periférna neuropatia (poškodenie nervov), ktorý sa spája s radom rôznych ochorení a komplikácií, ale existujú aj iné problémy, ktoré mravčenie končatín alebo brnenie jednej nohy spôsobujú. Aké teda môže mať brnenie končatín príčiny?

Útlak nervov

Jednou z najčastejších príčin, ktorá môže mať na svedomí brnenie palca na nohe, mravčenie v lýtku aj brnenie prstov nôh, je krátkodobý útlak nervov. Najčastejšie k nemu dochádza v miestach, kde nerv prechádza pod kožou a vyskytuje sa zároveň v blízkom kontakte s kosťou. Nepríjemný pocit ale väčšinou veľmi rýchlo prejde a podráždenie sa samo upraví.

Ak spíte v neobvyklej polohe, môže sa stať, že sa prebudíte s preležanou rukou alebo nohou, ktorá vás bude nepríjemne brnieť. To isté potom platí napríklad v situácii, keď dlho sedíte v jednej pozícii a potom sa chcete zdvihnúť, ale noha vám zdrevvenie Ako dôsledok sa objaví mravčenie v nohe, ktoré môže pripomínať pichanie stoviek drobných ihličiek. Brnenie nôh pri sedení teda nemusí byť ničím neobvyklým.

Existujú však aj situácie, kedy môže byť priškripnutý (utlačený) nerv pre pacienta veľmi nepríjemný. V niektorých prípadoch totiž dochádza k brneniu v nohe od chrbtice, čo sa spája s poranením alebo ochorením nervových koreňov vystupujúcich z miechy. Na vine je najčastejšie výhrez medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na miechový nerv, alebo zápal, ale môže sa jednať aj o nádorové ochorenie.

Koreňové syndrómy, ktoré u mladších pacientov súvisia so spomínanou platničkou a u tých starších ľudí sa často spájajú s polyradikulárnym postihnutím, môžu mať na svedomí silnú bolesť chrbta a brnenie končatín. Ide o pomerne bežné ťažkosti, na ktoré sa pacienti v lekárskych ordináciách sťažujú. Pomôcť môžu lieky, cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta, Dornova metóda, masáže alebo napríklad operácie.

Nedostatok vitamínov a minerálov

Časté mravčenie končatín môže byť spôsobené aj nedostatkom vitamínov skupiny B (napríklad vitamín B1, vitamín B5 alebo vitamín B6), čo môže byť príčinou polyneuropatie. Svoju úlohu tu ale zohráva aj deficit niektorých minerálov, kam sa radí predovšetkým horčík, ale napríklad aj železo. Tento stav sa potom prejaví prostredníctvom brnenia rúk a nôh, ale objaviť sa môžu aj kŕče a ďalšie nepríjemné pocity.

Syndróm nepokojných nôh

Za rozvoj brnenia nôh v noci a mravčenia prstov na nohe môže byť zodpovedný aj syndróm nepokojných nôh (restless leg syndróme), čo je neurologické ochorenie, pri ktorom má pacient nutkanie neustále pohybovať končatinami. Pociťuje totiž množstvo nepríjemných symptómov, ako je slabé brnenie, mravčenie, bolesť lýtok, chladnutie či teplanie končatín alebo tras v nohách.

Dané problémy sa najčastejšie objavujú vo chvíli, keď pacient nie je aktívny, alebo večer tesne pred zaspaním. Dôsledkom týchto ťažkostí potom môžu byť problémy so sústredením, nespavosť, depresia alebo problémy v situáciách, keď je nutné dlho sedieť v pokoji. Pomôcť môžu masáže, obklady, zmena jedálnička, cvičenie, zmena spánkového režimu alebo niektoré lieky.

Cukrovka

Nezvyčajné potom nie je ani brnenie nôh pri cukrovke. Dlhotrvajúci diabetes (aj ten liečený) sa totiž podpisuje na pacientovom organizme. Jednotlivé nervy nie sú dostatočne vyživované malými cievkami, ktoré sa vplyvom cukrovky postupne uzatvárajú alebo ničia, čo vedie aj k poškodeniu samotných nervov. Okrem toho je problematická aj dlhodobo zvýšená hladina glukózy v krvi, ktorá vedie k narušeniu funkcie nervových buniek, alebo autoimunitný zápal.

Vyššie popísaný stav sa odborne označuje ako diabetická neuropatia. Jedná sa o jednu z najčastejších polyneuropatií (netraumatické postihnutia periférnych nervov) a zároveň ide o typické neskoré komplikácie diabetu (1. aj 2. typu). Problém sa týka senzorických, motorických aj autonómnych nervov, pričom najohrozenejšou skupinou sú ľudia, ktorí liečbu cukrovky zanedbávajú alebo ju vôbec neriešia.

U pacientov trpiacich diabetickou neuropatiou dochádza k oslabeniu vnímania bolesti, tepla a chladu. Okrem toho sa objavuje nepríjemné brnenie končatín (predovšetkým brnenie v chodidle alebo mravčenie v nohe). Ďalej potom chorých obťažuje aj pichanie, pálenie alebo bolesť, ktorá začína od palcov a šíri sa smerom nahor. Niekedy sa potom pridružujú ťažkosti s chôdzou alebo problémami s rovnováhou.

Roztrúsená skleróza

Pokiaľ vás trápi časté brnenie nôh, na vine by mohla byť aj roztrúsená skleróza, čo je chronické autoimunitné ochorenie postihujúce bielu hmotu centrálnej nervovej sústavy. Najčastejšie sa rozvíja u mladých dospelých pacientov vo veku od 20 do 40 rokov a spôsobuje demyneralizáciu v kombinácii s axonálnou stratou. To potom vyvoláva množstvo senzorických, motorických i psychologických ťažkostí.

Príznaky roztrúsenej sklerózy môžu byť veľmi rôznorodé, pretože u pacientov bývajú postihnuté rôzne oblasti CNS. Medzi prvotné prejavy sa však radí práve brnenie končatín v kombinácii so zníženou, alebo naopak zvýšenou citlivosťou tela voči bolesti, chladu, teplu a ďalším podnetom. Problematické je v tomto ohľade predovšetkým dlhodobé brnenie v ľavej nohe alebo brnenie v pravej nohe, čo by malo pacientovi napovedať, že je nutné rýchlo vyhľadať lekára.

Okrem toho potom roztrúsená skleróza býva spájaná aj s množstvom ďalších symptómov, ako sú zrakové poruchy, kŕče, silné bolesti, celková únava, motanie hlavy, poruchy hybnosti, koordinácie a rovnováhy, neuropsychické ťažkosti, problémy s močovým mechúrom alebo poruchy sexuálnych funkcií. Liečba spočíva v podávaní kortikosteroidov alebo liekov modifikujúcich priebeh ochorenia (DMD) a tlmenie jednotlivých príznakov.

Ischemická choroba dolných končatín

Jednou z príčin brnenia nôh môže byť aj ischemická choroba dolných končatín, čo je označenie pre stav, kedy u pacienta dochádza k zhoršenému prekrvovaniu tkanív nôh. Príčinou tohto problému je potom zúženie alebo celkový uzáver tepien, čo má najčastejšie na svedomí ateroskleróza. Tá spôsobuje zmeny cievnej steny a tvorbu tukových plátov, ktoré postupne tepnu uzatvárajú a znižujú prietok okysličenej krvi. Následne sa môžu začať tvoriť krvné zrazeniny, ktoré sú schopné tepnu uzavrieť.

Medzi typické príznaky tejto choroby sa radí napríklad pocit chladných nôh, strata ochlpenia na dolných končatinách, mravčenie v nohách alebo zhoršené hojenie rán. Vplyvom nedostatočného prísunu kyslíka potom noha začína bolieť, čo sa označuje ako ischémia. Pri chôdzi sa objavuje bolesť v lýtku, ktorá núti pacienta zastaviť a po chvíľke mizne. Neskôr sa navyše pridávajú pokojové bolesti nôh, ktoré rušia spánok pacienta, a vo finálnom štádiu sa objavujú tkanivové defekty a gangrény.

Metabolické a hormonálne ochorenia

Mravčenie v končatinách sa môže objaviť aj v dôsledku hromadenia splodín v pacientovom organizme. To sa stáva napríklad pri zlyhávaní pečene alebo pri zlyhávaní obličiek, čo je pre človeka veľmi nebezpečné. Okrem toho môže spôsobiť brnenie končatín štítna žľaza, ktorá nefunguje tak, ako by mala (pacienta teda trápi nejaké hormonálne ochorenie).

Tetánia

V tomto prípade ide o nadmernú dráždivosť nervov, ktorá vedie k nedobrovoľným svalovým kŕčom v pacientových končatinách. To sa potom môže prejaviť prostredníctvom brnenia alebo mravčenia prstov na nohe, chodidiel alebo celých dolných končatín. Tetánia však nie je ochorením v pravom slova zmysle. Ide skôr o príznak mnohých iných chorôb a stavov.

Uzáverová choroba periférnych tepien

Pod týmto názvom sa ukrýva ochorenie, ktoré spôsobuje zúženie krvných ciev. To má za následok zhoršenie krvného obehu i zásobenie orgánov okysličenou krvou, čo sa môže prejaviť brnením, mravčením alebo pálením nôh. Pokiaľ sa ochorenie nelieči, môže navyše spôsobiť aj ďalšie komplikácie, ako je cievna mozgová príhoda alebo infarkt myokardu.

Nádorové ochorenie

Za brnenie končatín môže byť zodpovedné aj nádorové ochorenie, kedy sa potom jedná o takzvaný paraneoplastický príznak (teda taký, ktorý sa objavuje pri nádoroch). Často potom totiž dochádza k útlaku nervov alebo ciev, čo je za brnenie nôh zodpovedné. Okrem toho môže prítomnosť nádoru signalizovať aj nočné potenie alebo napríklad výrazná strata na váhe.

Alkoholizmus

Dlhodobo škodlivá môže byť pre ľudský organizmus aj nadmerná konzumácia alkoholu. Tento problém totiž postupom času vedie k poškodzovaniu nervov a k vzniku polyneuropatie (tzv. alkoholová neuropatia). Pacienti sa následne sťažujú na poruchy citlivosti vrátane brnenia rúk a nôh v noci aj počas dňa. Typická je ale aj celková nestabilita.

Okrem týchto ťažkostí sa však vplyvom alkoholizmu môžu objaviť aj ďalšie zdravotné komplikácie, kam sa radia konkrétne zmeny osobnosti, ktoré sa spájajú s poškodením pacientovho mozgu. Jediným riešením je vyhnúť sa ďalšej konzumácii alkoholu alebo sa aspoň pokúsiť tento zlozvyk minimalizovať. Okrem toho sa pri liečbe ako podporný prostriedok používajú vitamíny skupiny B.

Ďalšie možné príčiny brnenia končatín:

  • toxíny – otrava arzénom, ortuťou, táliom,
  • hyperventilácia – napríklad pri panickom záchvate,
  • stres a úzkostné stavy,
  • tehotenstvo,
  • užívanie niektorých liekov,
  • infekčné ochorenie spôsobujúce zápal nervov – hepatitída, AIDS, borelióza,
  • autoimunitné choroby – systémový lupus erythematosus, reumatoidná artritída.

Diagnostika a liečba

Pokiaľ vás dlhodobo trápia vyššie popísané ťažkosti, iste vás najviac zaujíma, ako odhaliť príčinu ťažkostí a ako sa zbaviť brnenia nôh čo najrýchlejšie. Dôležité je v prípade ťažkostí neváhať s návštevou lekára. Ten vykoná úvodnú diagnostiku na základe rozhovoru s pacientom. Okrem intenzity ťažkostí ho bude zaujímať napríklad to, či užívate nejaké lieky alebo konzumujete alkohol.

Neskôr sa vykonávajú odbery krvi, ktoré pomôžu odhaliť hladinu cukru v krvi, hladinu CRP, obličkové parametre alebo informácie o fungovaní pečene. Ďalej je vhodný aj röntgen chrbtice, a pokiaľ má lekár podozrenie na porušenú funkciu nervov, vykonáva sa aj EMG vyšetrenie. Pomocou toho je možné zhodnotiť vedenie vzruchov cez nervové vlákna.

Keďže príčin brnenia nôh môže byť veľmi veľa, je nutné najprv odhaliť, čo presne tento problém spôsobilo. Až potom môže lekár pacientovi poradiť, ako zastaviť mravčenie a ďalšie nepríjemné pocity. Liečba vždy závisí od vyvolávajúcich faktorov. Zatiaľ čo niekedy postačia režimové opatrenia alebo cviky na brnenie nôh, inokedy je nutné nasadiť lieky alebo okamžite volať záchrannú službu (napríklad pri cievnej mozgovej príhode).

Koho trápi brnenie nôh?

Brnenie alebo mravčenie nôh raz za čas potrápi každého človeka, takže nie je nutné sa hneď znepokojovať. Najčastejšie sa pritom ľudia sťažujú na brnenie a necitlivosť končatín, brnenie ľavej nohy alebo brnenie pravej nohy, brnenie prstov, chodidiel, priehlavkov alebo lýtok, ale aj brnenie končatín v noci. Ak pacient zaznamená časté brnenie končatín, na vine môže byť závažné ochorenie, a preto je vhodné konzultovať situáciu s lekárom.

Aké môže mať brnenie nôh príčiny?

Za brnenie v nohe môžu byť zodpovedné banálne aj veľmi vážne príčiny. Najčastejšie ide o stav označovaný ako periférna neuropatia, čo je poškodenie nervov, ktoré sa spájajú s množstvom ochorení. Veľmi často je potom za brnenie v nohách zodpovedný aj krátkodobý útlak nervov, výhrez medzistavcovej platničky alebo zápal. Okrem toho môže byť na vine nedostatok vitamínov a minerálov, cukrovka, roztrúsená skleróza, nádor, tetánia, alkoholizmus alebo napríklad stres.

Kedy sa objavuje bolesť chrbta a mravčenia nôh?

Ak pacient zaznamená bolesť končatín od chrbtice, pravdepodobne u neho došlo k útlaku nervov, ktorý sa spája s poranením alebo ochorením nervových koreňov vystupujúcich z miechy. Veľmi častý je napríklad výhrez medzistavcovej platničky, a to v bedrovej, hrudnej alebo krčnej chrbtici. Typickým príznakom je potom bolesť chrbta vystreľujúca do končatín.

Ako zastaviť mravčenie nôh?

Pokiaľ je na vine krátkodobý útlak nervov, stačí, keď pacient zmení polohu alebo sa rozpohybuje, čo by malo problém čoskoro vyriešiť. Ak však človek trápi časté brnenie nôh, je nutné navštíviť lekára, ktorý určí diagnózu a navrhne najlepší spôsob liečby. Tá vždy závisí od vyvolávajúcej príčiny a môže spočívať v zavedení režimových opatrení, užívaní liekov alebo cvičení. Niekedy je potom nutné okamžite volať záchranku.