MOKVAJÚCA ODRENINA: Ako ošetriť mokvajúcu ranu?

Podarilo sa vám počas cyklistického výletu spadnúť z bicykla a poriadne si zodrieť kožu, ale rany sa vám vôbec nechcú zahojiť? Alebo ste snáď nezvládli jazdu na kolieskových korčuliach? Zatiaľ čo povrchové rany sa obvykle zahoja samy a pomerne rýchlo, mokvajúce odreniny predstavujú oveľa väčší problém. Poradíme, ako ošetriť odreninu, čo pomáha na odreniny a čomu sa radšej úplne vyhnúť.

Zle sa hojace odreniny

Určite to poznáte – stačí chvíľka nepozornosti a zranenie je na svete. Obzvlášť počas teplých mesiacov, keď ľudia trávia veľa času vonku a prevádzkujú rôzne druhy športov, ide o pomerne časté zdravotné komplikácie. Typický je hlavne cestný lišaj, čo je známe poranenie cyklistov, bežcov alebo napríklad korčuliarov (zodretá koža), ktorá vzniká pádom na tvrdý povrch (väčšinou na ceste).

Či už ide o odreniny na tvári, odreté koleno, odretý lakeť alebo napríklad odreté kĺby, obvykle nie je nutné sa znepokojovať. Väčšinou sa totiž jedná o povrchové a menej krvácavé odreniny, ktoré človek zvládne ošetriť pomocou bežného vybavenia domácej lekárničky. Pokiaľ však rana začne mokvať, je výrazne bolestivá, objaví sa v nej hnis a vôbec sa nehojí, je načase vyhľadať lekára.

Druhy poranení a ich závažnosť

Ak z rany vyteká tekutina, nemusí to nutne znamenať, že je niečo zle. Krvácanie a únik tekutiny z poraneného miesta totiž predstavuje prirodzený dôsledok narušenia tkaniva a zároveň ide o súčasť hojaceho procesu. Čistiaca fáza hojenia totiž začína ihneď v momente, keď k poraneniu dôjde, a je to práve tekutina vytekajúca z rany (plazma a krv), ktorá dané miesto očisťuje.

Charakter tekutiny, ktorá z rany postupne vyteká, však môže byť rôzny. Podľa toho potom lekári výtok z odretého alebo inak poraneného miesta rozdeľujú na niekoľko rôznych typov, ktoré sú viac či menej závažné. Patria sem konkrétne:

  • serózny výtok (vodnatý) – ide o čistú tekutinu (plazmu), ktorá bežne vzniká počas úvodnej fázy hojenia.
  • sanguinolentný výtok (krvavý) – v tomto prípade ide o krv, ktorá sa vplyvom poranenia normálne objavuje. Dôležité je však krvácanie včas zastaviť. Zároveň by k nemu nemalo dochádzať v neskorých fázach hojenia, kedy býva známkou poškodenej spodiny rany.
  • serosanguinolentný výtok (vodnato krvavý) – táto tekutina, ktorá sa v priebehu hojenia objavuje asi najčastejšie, má svetlo ružovú alebo červenú farbu. Ide o plazmu, ktorá svoje sfarbenie získava kvôli krvným bunkám z narušených krvných kapilár.
  • seropurulentný výtok (vodnato hnisavý) – jedná sa o výtok, ktorý je síce vodnatý, ale zároveň zakalený, takže máva žltkastú farbu. Značí, že sa v rane vyskytuje infekcia.
  • purulentný výtok (hnisavý) – táto tekutina je hustá, nepriehľadná a máva žltú, zelenú alebo dokonca hnedú farbu. Dôležité je zbaviť sa hnisu, ktorý značí prítomnosť infekcie.

Ako ale môžete poznať, či je tekutina vytekajúca z rany dobré znamenie, alebo naopak ide o predzvesť závažných zdravotných komplikácií, na ktoré by ste si mali dávať dobrý pozor? Dôležité je, ako rana vyzerá, koľko tekutiny z nej vyteká a či sa postupom času začne hojiť, alebo sa naopak situácia zhoršuje. V závislosti na tom potom rozlišujeme niekoľko typov poranení.

Mokvajúca rana

Pokiaľ z rany uniká akákoľvek tekutina, označujeme tento proces ako mokvanie. Ak je číra, poranenie sa pravdepodobne čistí a nejde o žiadny závažný problém. Môže sa ale stať, že z rany začne vytekať naozaj veľké množstvo tejto tekutiny, čo značí, že sa v nej pravdepodobne nachádza niečo, čo ju dráždi a udržuje zápal neustále aktívny. Ak rana krváca, tiež ide o normálnu reakciu, ale krvácanie by ste mali čo najrýchlejšie zastaviť. V neskoršej fáze hojenia však môže ísť o dôsledok sňatia náplasti alebo strhnutie chrasty.

Hnisavá rana

Jedným z druhov mokvajúcich rán je hnisajúca odrenina, ktorú netreba podceňovať. Prítomnosť hnisu totiž značí, že je rana infikovaná. Pokiaľ je tento hnis vodnatý, jedná sa o začínajúci alebo slabší zápal. Akonáhle sa však zmení na nepriehľadnú, hustú tekutinu, majte sa na pozore, pretože ide o známku pokročilej infekcie. Taká hnisavá odrenina potom vyžaduje ošetrenie u lekára.

Nekrotická rana

Medzi veľmi nepríjemné komplikácie, ktoré súvisia s výskytom rôznych poranení, sa radí nekróza tkaniva. K tej dôjde vo chvíli, keď sa postihnuté miesto dostatočne neprekrvuje a keď bunky začínajú odumierať. Toto prostredie je ideálne na rozvoj infekcie a bráni normálnemu hojeniu. Jediným spôsobom, ako zabrániť ďalšiemu šíreniu, je odstránenie nekrotického tkaniva z rany, čo musí vždy vykonať lekár.

Ako dlho sa hojí odrenina?

Hojenie potom väčšinou prebieha v štyroch samostatných fázach. Prvá z nich je fáza čistiaca alebo zápalová, kedy sa na poranenom mieste začínajú tvoriť zrazeniny, ktoré bránia príliš veľkým krvným stratám. Druhú fázu sprevádza výtok tekutiny (exsudátu). Tretia fáza sa označuje ako granulačná, pretože dochádza k tvorbe nového tkaniva, ktoré prerastá novými cievkami. Počas poslednej, reepitelizačnej fázy sa potom tvorí finálna vrstva novej pokožky.

Pokiaľ ide o povrchové zranenie, obvykle zmizne veľmi rýchlo. Mokvajúca odrenina, z ktorej vyteká malé množstvo čírej tekutiny, sa väčšinou začne hojiť v priebehu niekoľkých dní a zmizne v priebehu niekoľkých týždňov. Keď ale rana vykazuje známky infekcie, hojenie potrvá dlhšiu dobu. Zároveň na mieste poranenia môže vzniknúť nevzhľadná jazva. Ak sa potom zapálená odrenina viditeľne hojiť nezačne, budete musieť vyhľadať lekára.

Ošetrenie odrenín

Aby ste predišli závažným zdravotným komplikáciám, v prvom rade je nutné zaistiť správne hojenie odrenín. Dôsledná prevencia je totiž vždy lepšia ako riešenie komplikácií, ktoré neliečená rana spôsobila. Tým predídete nielen zbytočnej bolesti, ale aj závažným dôsledkom v podobe nekrózy tkaniva. Ošetreniu odreniny preto vždy venujte dostatočnú starostlivosť. Dôležité je nezanedbať nasledujúce kroky:

  • vyčistenie rany,
  • dezinfekcia rany,
  • aplikácia krytia, ktoré v rane udržia optimálnu vlhkosť.

Ako vyčistiť odreninu?

Pokiaľ premýšľate, ako sa rýchlo zbaviť odrenín, v každom prípade musíte ranu najprv vyčistiť, pretože sa v nej môžu nachádzať rôzne nečistoty alebo napríklad kamienky a kúsky asfaltu. Čo na odreniny pomáha? V ideálnom prípade by ste mali poranené miesto umyť prúdom čistej vody (alebo prípadne vodou a neutrálnym tekutým mydlom). Ak je znečistenie veľké, môžete použiť aj mäkkú kefku.

Ranu vždy čistite naozaj dôkladne. Všetky nečistoty, ktoré vo vnútri zostanú (kamienky, štrk, piesok), totiž môžu začať pod kožu zarastať. Nielen že potom skomplikujú a predĺžia hojenie, ale zároveň môžu pokožku hyzdiť. Ak sa vám nepodarí dostať z poraneného miesta všetky nečistoty, radšej vyhľadajte lekára. Inak hrozia komplikácie v podobe hnisavej infekcie. To isté urobte aj vo chvíli, ak si nie ste istí, či ste očkovaní proti tetanu.

Ako vydezinfikovať odreninu?

Premýšľate, ako na odreniny vyzrieť a skutočne ich čo najrýchlejšie vyliečiť? V tom prípade po ich vyčistení nezabudnite rany tiež vydezinfikovať. Dnes na trhu existuje mnoho rôznych druhov dezinfekcií, kam patrí napríklad:

  • peroxid vodíka,
  • Septonex,
  • Ajatín,
  • Betadine,
  • Dettol,
  • Neocide spray,
  • Octenisept.

Dôležité je predovšetkým nikdy nedezinfikovať samotnú otvorenú ranu, ale iba jej okolie. Zvoliť pritom môžete dezinfekciu na báze alkoholu alebo na báze jódu. U tej jóde si však dajte pozor, aby zranený človek nebol na túto látku alergický. Ďalšou možnosťou je potom zelený Novikovov roztok (Solutio Novikov), ktorý ranu nielen vydezinfikuje, ale vytvorí tu aj ochrannú vrstvu.

Podobný účinok môžu mať aj rôzne tekuté obväzy, ako je napríklad Akutol sprej. Ide o vodeodolný plastický obväz, ktorý sa používa na rýchle ošetrenie drobných rán a odrenín. Po nanesení vytvorí priedušný film, ktorý ranu ochráni pred baktériami a ďalšími nečistotami z vonkajšieho prostredia. O niekoľko dní potom sám zmizne.

Zaujímavou alternatívou určenou na rýchle hojenie odrenín, je tiež ionizované striebro v spreji, ako je napríklad AlfaSilver spray. Tento prípravok sa hodí hlavne pre povrchové a nekrvácavé odreniny, popáleniny menšieho rozsahu a ďalšie kožné poranenia. K rane priľne a vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam potom urýchľuje hojivý proces a chráni pokožku pred vznikom infekcie.

Mokré hojenie odrenín

Niektoré druhy rán mokvajú úplne prirodzene. Jedná sa o fyziologickú súčasť hojenia, ktorá je typická hlavne pre rany, ktoré spočiatku nekrvácali, a tým pádom sa na nich nemohol vytvoriť chrasta na zaschnutej krvi. Mokvanie ale môže byť aj príznakom infekcie, ktorú netreba podceňovať. Pokiaľ rana nezasychá, hrozí, že si dovnútra zanesiete infekciu.

Zdravé mokvajúce rany môžete udržiavať pod kontrolou prostredníctvom mokrého hojenia, ktoré sa niekedy označuje aj ako vlhké hojenie. Ako liečiť odreniny týmto spôsobom? Ranu je nutné ošetriť prostredníctvom špeciálneho krytia alebo gélov, ktoré sa na postihnuté miesto nanesú, aby ho ochránili a zabránili vzniku infekcie. Udržujú pritom ranu vlhkú, zaisťujú tu správne podmienky a podporujú tvorbu novej kože.

Na mokré hojenie sa dnes používajú rôzne hydrogély a gélové vankúšiky, ktoré na seba preberajú ochrannú funkciu klasickej chrasty. Ten sa tvorí výrazne menej, nemal by praskať a hojenie odreniny by malo byť celkovo rýchlejšie. Pokiaľ ide o to, čo na mokvajúce odreniny platí, na trhu sú dostupné napríklad tieto varianty:

  • Hemagel na odreniny,
  • Flamigel na odreniny,
  • gélové náplasti (Cosmos, Urgo, Hartmann).

Gélové krytie sa na čistú ranu väčšinou nanáša v tenkej vrstve, a to konkrétne raz denne. Na mieste ho stačí nechať zaschnúť a ďalej už nemusíte ranu ničím prekrývať. Pokiaľ ale potrebujete krytie použiť kvôli tomu, aby ste ranu nedráždili oblečením, naneste väčšie množstvo gélu, aby sa všetko nevstrebalo do náplasti, alebo použite nesavé krytie.

Gélová náplasť ranu chráni pred vonkajšími vplyvmi a sekundárnou infekciou. Je priedušná a ide o skvelý spôsob, ako zabrániť tomu, že sa na ranu niečo prilepí. Stačí ju meniť po niekoľkých dňoch, ale vždy dbajte na to, aby aspoň o centimeter presahovala okraje postihnutého miesta. Tiež majte na pamäti, že sa nesmie aplikovať na krvácajúce, zapálené alebo výrazne mokvajúce rany.

Čomu sa vyhnúť?

Premýšľate, čím mazať odreniny, aby ste mali dobrý pocit, že ste sa o poranené miesto dobre postarali? Hoci sa vám to môže zdať divné, rozhodne zabudnite na akúkoľvek masť na odreniny a nepoužívajte ani žiadny zásyp na odreniny (alebo dokonca zásyp na mokvajúce rany). Vyhnite sa potom aj preventívnemu nanášaniu antibiotických hojivých mastí (napríklad Framykoin na hnisavé rany).

Menšie rany sa najlepšie hoja na vzduchu, takže pokiaľ to nie je nevyhnutné, rozhodne ich neprekrývajte. Stačí, keď sa na mieste vytvorí chrasta, ktorá poranené miesto ochráni. Pod ním sa potom začne tvoriť nová koža, takže ho radšej nestrhávajte. Akonáhle bude pokožka dostatočne odolná a pripravená, chrasta sám zmizne.

Kedy vyhľadať odborníka?

Do lekárskej ordinácie by vaše kroky mali smerovať vo chvíli, keď sa vám bude zdať, že sa rana vôbec nehojí tak, ako by mala. Takúto situáciu spoznáte podľa toho, že sa koža na poranenom mieste neustále hýbe, z rany vyteká žltkastý hustý hnis a jej okolie je silne začervenané, opuchnuté či boľavé. Lekár postihnuté miesto prezrie a môže predpísať lokálne či systémové antibiotiká alebo zvoliť iný druh liečby.

Namiesto toho, aby ste sami premýšľali, ako liečiť hnisajúcu ranu, sa teda radšej zverte do rúk odborníka. Pokiaľ je totiž infekcia už prítomná, nie je dobré riskovať, že sa situácia ešte zhorší. K lekárovi by ste potom mali samozrejme zavítať aj v prípade, keď sa objavia sprievodné komplikácie napríklad v podobe horúčky.

To isté platí aj pre situácie, keď vás bude trápiť hlboká odrenina, ktorá neprestáva krvácať. Okrem toho buďte veľmi opatrní, ak máte citlivejšiu pokožku, stretávate sa s poruchou krvnej zrážanlivosti alebo skrátka viete, že u vás liečba odrenín a hojenie rán neprebieha príliš dobre.

Ako vyzerá mokvajúca rana?

Tento typ poranenia spoznáte podľa toho, že z rany vyteká nejaký druh sekrétu. Ten môže byť číry, krvavý alebo s prímesou hnisu. Pokiaľ ide o číru tekutinu, rana sa pravdepodobne čistí a nemusíte sa ničoho báť. Ak je však tejto tekutiny veľa, v rane je zrejme niečo, čo ju dráždi. Krvácanie tiež nemusí znamenať problém, ale je nutné ho včas zastaviť. Hnis však značí prebiehajúcu infekciu.

Ako ošetriť odretú kožu?

Pokiaľ sa chcete vyhnúť závažnejším komplikáciám, dbajte na správne ošetrenie rany. Dôležité je poranené miesto vyčistiť pomocou prúdu čistej vody a odstrániť z nej všetky nečistoty. Potom by ste mali ranu vydezinfikovať, na čo slúži rad rôznych prípravkov na báze alkoholu či jódu. Potom môžete aplikovať mokré hojenie odrenín, tekuté obväzy či ionizované striebro v spreji.

Čo je mokré hojenie odrenín?

Ide o spôsob ošetrenia odreniny alebo iného poranenia, ktorý spočíva v aplikácii špeciálneho krytia alebo gélu, čo zabráni vzniku infekcie. Zároveň udržuje ranu vlhkú, zaisťuje v nej správne pH aj teplotu a podporuje tvorbu novej kože. Využiť môžete rôzne hydrogély a gélové vankúšiky, ktoré zaistia správne hojenie odrenín.

Ktoré rany vyžadujú návštevu lekára?

Pokiaľ sa rany ani napriek všetkej starostlivosti nehoja, je nutné vydať sa k lekárovi. To samozrejme platí aj v prípade, že vás trápi hnisajúca rana, ktorá je infikovaná. Jej okolie môže byť silne začervenané, opuchnuté a bolestivé. Do rúk odborníka by ste potom mali zveriť aj situácie, kedy sa objavia akékoľvek sprievodné komplikácie, hlboké odreniny, ktoré neprestávajú krvácať, alebo nekrotické tkanivo.