Zaznamenali ste po prebudení silné brnenie v prstoch na ruke, ktorú ste si v spánku preležali? Trápi vás mravčenie ruky pri práci pri počítači? Alebo snáď pociťujete časté brnenie rúk, ktoré sa šíria od ramena až ku končekom prstov? Zatiaľ čo niekedy postačí zmeniť polohu alebo nechať končatiny, aby si oddýchli, inokedy je nutné riešiť problém s lekárom. Na vine totiž môže byť aj závažné ochorenie.
Prečo brnenie v rukách nepodceňovať?
Hoci si to mnohí ľudia neuvedomujú, ľudské prsty, dlane aj zápästie sú vybavené veľmi zložitou štruktúrou ciev, nervov, šliach a svalov, ktorá je potrebná na ich správne fungovanie. Zároveň je zodpovedná za jemné motorické funkcie a vysokú citlivosť prstov, čo danú časť tela robí úplne nepostrádateľnou, a to nielen pri manuálnej práci, ale aj pri mnohých úplne bežných úkonoch.
Okrem toho však prsty na rukách predstavujú aj nervovú a cievnu perifériu, ktorá je veľmi náročná na správne prekrvenie a reguláciu teploty. Pokiaľ teda človek zaznamená mravčenie v rukách, situáciu by rozhodne nemal podceňovať. Príčinou síce často býva bežné preležanie či zvýšená námaha, ale na vine môže byť aj porucha cievneho, nervového alebo pohybového systému či celkové ochorenie.
Ako sa prejavuje brnenie rúk?
Mravčenie v prstoch, slabé brnenie ruky alebo čiastočná strata citlivosti sú ťažkosti, ktoré sa môžu spočiatku zdať ako banalita, ktorú vyrieši odpočinok, alebo naopak trocha pohybu. Ak ide o problém, ktorý sa objavuje iba príležitostne, nie je nutné sa hneď znepokojovať. Ak sa však problémy často vracajú alebo sa objavujú pravidelne, mali by ste spozornieť. Symetrické brnenie väčšinou poukazuje na celkovú príčinu, zatiaľ čo jednostranné signalizuje skôr periférny problém.
Medzi najčastejšie formy ťažkostí sa radia:
- brnenie rúk v noci či brnenie rúk po prebudení,
- brnenie ľavej ruky či brnenie pravej ruky,
- brnenie prstov od krčnej chrbtice,
- brnenie rúk po námahe,
- brnenie ruky od ramena,
- brnenie ruky od lakťa dole,
- brnenie končekov prstov na ruke,
- brnenie palca či brnenie malíčka,
- brnenie rúk v zápästí,
- brnenie ruky po očkovaní,
- brnenie rúk a nôh (v noci).
Keďže človek využíva svoje ruky prakticky neustále, niet divu, keď čas od času dôjde k ich preťaženiu. Nepríjemné brnenie alebo mravčenie ruky potom môže byť napríklad reakciou na preležanie, namáhavú prácu či aktívne cvičenie, čo by malo však vďaka odpočinku zase čoskoro odznieť. Ak sa však vracajú dané pocity často alebo úplne nečakane, pravdepodobne je s pacientovým organizmom niečo v neporiadku.
Aké má brnenie rúk príčiny?
Odborne sa stavy, ako je brnenie prstov na ruke alebo mravčenie ruky označujú ako parestézie. Ide o poruchy, ktoré vznikajú pri narušení či poškodení nervového systému. Jednou z najčastejších príčin je útlak nervov v spánku alebo napríklad pri presedení nôh, ale na vine môže byť aj nedostatok niektorých živín či hromadenie splodín v pacientovom organizme.
Čo značí brnenie rúk, ak nie je za jeho rozvoj zodpovedný niektorý z vyššie spomínaných faktorov? Problém sa často spája aj s ďalšími príznakmi, ako je necitlivosť, bolesť alebo neschopnosť cítiť teplo a chlad. Potom hovoríme o periférnej neuropatii, čo je stav, keď pacientove nervy nie sú schopné správne reagovať na podnety. Za poškodenie periférnych nervov býva zodpovedná napríklad cukrovka alebo intoxikácia.
Svoju úlohu potom môžu zohrať aj ďalšie ťažkosti vrátane hormonálnych porúch, zápalov alebo roztrúsenej sklerózy. Z toho dôvodu je nutné situáciu konzultovať s lekárom. To by ste mali vyhľadať v prípade, že je brnenie ruky časté, pravidelne sa opakuje, ruší vás pri bežných činnostiach alebo vám znemožňuje prácu. To isté potom platí aj v prípade, že tento stav sprevádzajú aj ďalšie nepríjemné symptómy.
Útlak nervov
Ľudia sa s brnením prstov i celých končatín najčastejšie stretávajú vo chvíli, keď si ich preležia. K tomu dochádza hlavne pri spánku, keď človek zmení polohu a horné končatiny sa tak dostanú pod inú časť tela, čo spôsobí nočné brnenie rúk. Ide síce o veľmi nepríjemný pocit, ktorý pripomína bodanie drobných ihličiek, ale väčšinou stačí zmeniť polohu, ruku trochu rozhýbať a mravčenie by malo čoskoro ustúpiť.
K útlaku nervov najčastejšie dochádza na miestach, kde nervy vedú tesne pod kožou a zároveň sa nachádzajú v blízkosti kostí. Pokiaľ sa však jedná o útlak krátkodobého charakteru, u ktorého je viditeľná vyvolávajúca príčina, rozhodne sa nemusíte znepokojovať. Hoci je v niektorých prípadoch brnenie také silné, že počas niekoľkých minút nemôžete vykonávať bežné činnosti, malo by zakrátko zmiznúť.
Syndróm karpálneho tunela
Existujú však aj závažnejšie stavy, ktoré s útlakom nervov úzko súvisia. Ide predovšetkým o syndróm karpálneho tunela, čo je anatomická oblasť, ktorá spája predlaktie a zápästie. Na vine je pritom útlak stredného nervu v karpálnom tuneli, ktorý spolu so šľachami ohýbačov inervuje ruku, zaisťuje senzitivitu a má na starosti jemnú aj hrubú motoriku.
Tlakové poškodenie mediálneho nervu obvykle súvisí s neprimeranou záťažou, ktorú pacient na zápästí vyvíja. K tomu dochádza napríklad vplyvom chronického preťažovania zápästia počas športu, pri dlhodobej práci s vibračnými nástrojmi alebo v zamestnaní, ktoré si vyžaduje celodennú prácu na počítači. Svoju rolu však môžu hrať aj ďalšie faktory, kam patria:
- anatomické odlišnosti karpálneho tunela,
- poranenia, úrazy a zlomeniny v oblasti zápästia,
- zväčšenie objemu tkanív prechádzajúcich karpálnym tunelom vplyvom rôznych faktorov (obezita, dna, akromegália, hematóm, opuch, degeneratívne zmeny či anomálie),
- procesy zvyšujúce zraniteľnosť nervu a jeho citlivosť na tlak (neuropatia, alkoholizmus),
- tehotenstva (u pacientok dochádza k tvorbe opuchov a zvýšenému zadržiavaniu vody),
- životný štýl (nadváha, zle zložený jedálniček, nedostatok pohybu, fajčenie).
Medzi typické príznaky syndrómu karpálneho tunela sa radí bolesť zápästia a brnenia prstov, mravčenie či pálenie ruky, strata citlivosti a ochabovanie svalov predlaktia. Problémy sa týkajú hlavne palca, ukazováka, prostredníka a eventuálnej aj polovičky prsteníka, ale niekedy brnenie zasahuje do celej paže. Smerom k lakťu sa potom šíri nepríjemná bolesť, objavujú sa opuchy a zápästie je stuhnuté. Problémy sa navyše môžu akcentovať pri zapínaní gombíkov, zdvíhaní rúk nad hlavu, držaní riadidiel alebo pri písaní.
Liečba syndrómu karpálneho tunela sa sústredí na uvoľnenie tlaku, ktorý pôsobí na mediálny nerv. V rámci konzervatívnej terapie sa odporúča pokojový režim a vyvarovanie sa opakovaniu monotónnych pohybov. Pomáha aj fixácia zápästia pomocou ortézy alebo snímateľnej dlahy, problémy môže zmierniť prikladanie studených obkladov a účinná je aj fyzioterapia. Čo sa týka liekov, podávajú sa antireumatiká, antiflogistika a obstreky. Okrem toho je možné podstúpiť operáciu karpálneho tunela.
Vyskočená medzistavcová platnička
Pokiaľ pociťujete brnenie ruky a bolesť ramena, brnenie rúk a bolesť chrbta alebo napríklad brnenie rúk od krčnej chrbtice, na vine môže byť aj vyskočená medzistavcová platnička. V tomto prípade dochádza prasknutiu väzivového prsteňa a vytlačeniu rôsolovitého jadra platničky do okolitého priestoru, čo vedie k zúženiu miechového kanála a podráždeniu či utláčaniu nervových koreňov vychádzajúcich z miechy.
Brnenie ruky a nohy od chrbtice nie je v súčasnej dobe nijako neobvyklé. Za tieto komplikácie je totiž zodpovedné opotrebenie chrbtice, ktoré súvisí napríklad s vyšším vekom pacienta, s obezitou, s nedostatkom pohybu či s opakovaným nerovnomerným zaťažovaním danej oblasti. K typickým príznakom vyskočenej platničky sa radí hlavne bolesť chrbta vystreľujúca do končatín a v liečbe sa využívajú analgetiká, rehabilitácia, operácia, laserová nukleotómia, masáže či Dornova metóda.
Nedostatok vitamínov a minerálov
Za mravčenie prstov, dlaní alebo celých paží môže byť ďalej zodpovedný aj minerálový a vitamínový deficit, konkrétne nedostatok vitamínov skupiny B či nedostatok horčíka. Okrem brnenia rúk sa potom môžu objaviť aj kŕče alebo ďalšie nepríjemné pocity. Liečba je ale pomerne jednoduchá, pretože väčšinou stačí doplniť chýbajúce živiny.
Raynaudov syndróm
Ak zaznamenáte okrem mravčenia v končekoch prstov tiež bielenie periférnych častí horných končatín alebo iných častí tela (uší, nosa, pier), stratu citlivosti a pocity chladu, na vine môže byť Raynaudov syndróm. Ide o chorobu patriacu medzi vazóneurózy, pre ktorú sú typické kŕčovité sťahy drobných tepien, čo sťažuje zásobenie postihnutých oblastí okysličenou krvou.
V prípade primárneho Raynaudovho syndrómu lekárom nie je príčina známa, ale mladé ženy bývajú postihnuté až sedemkrát častejšie ako muži a k vyvolávajúcim faktorom sa často radí stres. Sekundárny Raynaudov syndróm potom býva príznakom iného ochorenia alebo zdravotných ťažkostí, kam sa radí sklerodermia, embólia, roztrúsená skleróza, artróza, cirhóza pečene, rôzne poranenia, otravy alebo užívanie niektorých liekov.
Liečba Raynaudovho syndrómu závisí predovšetkým od toho, čo ťažkosti vyvolalo a či ide o primárnu alebo sekundárnu formu ochorenia. Zvyčajne sa používa kombinácia farmakologických a nefarmakologických metód, pričom pri sekundárnom variante je nutné liečiť pôvodný problém. Dôležité sú aj masáže, cviky na pretiahnutie prstov a dodržiavanie preventívnych opatrení.
Ďalšie možné príčiny brnenia rúk
Okrem vyššie spomenutých ťažkostí môže byť za tŕpnutie rúk zodpovedný aj rad ďalších zdravotných komplikácií a stavov, ktoré rozhodne netreba podceňovať. Patria sem napríklad:
- hormonálne poruchy – mravčenie rúk a nôh môže spôsobiť napríklad ochorenie štítnej žľazy, ktorá nefunguje tak, ako by mala,
- infekčné choroby – denné i nočné brnenie rúk spôsobuje napríklad borelióza, AIDS, hepatitída typu B, hepatitída typu C alebo pásový opar,
- cukrovka – pri dlhotrvajúcom diabete nie sú pacientove nervy dostatočne vyživované malými cievami, dochádza k ich poškodzovaniu a narušeniu funkcie (diabetická neuropatia), čo spôsobuje brnenie, pálenie a bolesť končatín či oslabené vnímanie bolesti, chladu a tepla,
- roztrúsená skleróza – ide o chronické autoimunitné ochorenie, ktoré vyvoláva brnenie končatín kombinované so zvýšenou či zníženou citlivosťou tela na chlad, teplo alebo bolesť, so zrakovými poruchami, kŕčmi, motaním hlavy a ďalšími príznakmi,
- tetánia – nadmerná dráždivosť nervov, ktorá spôsobuje nedobrovoľné svalové kŕče v končatinách a mravčenie prstov aj celých končatín,
- zlyhávanie pečene a zlyhávanie obličiek – brnenie rúk môže byť tiež dôsledkom hromadenia toxických látok v pacientovom organizme, k čomu dochádza pri zlyhaní pečene alebo obličiek,
- rakovina – v niektorých prípadoch spôsobuje brnenie končatín nádorové ochorenie, ktoré vedie k útlaku okolitých nervov alebo ciev,
- alkoholizmus – dlhodobá konzumácia vyšších dávok alkoholu vedie k poškodzovaniu nervov a spôsobuje vznik polyneuropatie, ktorá sa spája s poruchami citlivosti a s brnením rúk,
- tehotenstvo – k brneniu rúk dochádza vplyvom opuchu tkanív v zápästí a upchatí ciev, ktoré zásobujú horné končatiny,
- kontakt s toxickými látkami – otrava ortuťou, arzénom či inými látkami,
- opakované namáhanie – človek príliš dlho bez odpočinku vykonáva rovnaký pohyb,
- ochorení periférnych tepien vedúce k infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhode,
- úzkostné stavy s hyperventiláciou,
- užívanie niektorých liekov.
Diagnostika
Pokiaľ vás brnia ruky iba príležitostne a vďaka rozhýbaniu sa vám zakaždým uľaví, nie je nutné sa znepokojovať. Ak však zaznamenáte, že brnenie prstov ľavej ruky, pravej ruky, celých dlaní či paží nepoľavuje alebo sa opakuje pravidelne, mali by ste spozornieť a vyhľadať lekára. Ten určí, o aký sa jedná problém, na základe anamnézy a prípadne aj niekoľkých vyšetrení.
Okrem rozhovoru s pacientom sa vykonáva aj fyzikálne vyšetrenie, ktoré zahŕňa napríklad pozorovanie reflexov a motorických či zmyslových funkcií. Svoju úlohu však zohrávajú aj krvné testy, vďaka ktorým lekár môže posúdiť napríklad hladinu cukru v krvi, hladinu CRP alebo obličkové parametre. Ďalej sa vykonávajú aj zobrazovacie metódy, ako je röntgen chrbtice, ultrazvuk, MRI alebo napríklad EMG vyšetrenie.
Kedy vyhľadať lekára?
Či už vás trápi brnenie prstov ľavej ruky, brnenie v prstoch pravej ruky alebo napríklad brnenie končatín v noci, tento problém by ste rozhodne nemali podceňovať. Hoci nemusí ísť o nič vážne, svoj stav starostlivo sledujte. K lekárovi by ste sa potom mali vydať v momente, keď sa brnenie či mravčenie pravidelne opakuje, obťažuje vás dlhodobo, objavuje sa pri bežných činnostiach alebo sa spája aj s ďalšími príznakmi.
Liečba brnenia rúk
Márne premýšľate, ako odstrániť brnenie prstov a čo na brnení rúk najlepšie pomáha? Vzhľadom na to, že tieto ťažkosti môžu mať celý rad rôznych príčin, je nutné najprv odhaliť, čo za ich rozvojom stojí, a až potom zvoliť vhodnú liečebnú metódu. Akonáhle sa lekárovi podarí určiť správnu diagnózu, navrhne najlepšie riešenie vášho problému.
Ako zastaviť mravčenie v rukách? V prvom rade je samozrejme často dôležitý odpočinok a obmedzenie prílišného namáhania horných končatín alebo opakovania monotónnych pohybov. Pokiaľ je na vine syndróm karpálneho tunela, postihnutú ruku je potom možné zafixovať aj ortézou, dlahou alebo napríklad snímateľnou sadrou, hoci nesmie ísť o úplné znehybnenie.
V niektorých prípadoch môžu pomôcť cviky na brnenie rúk a rehabilitačné techniky. Dôležitá je potom samozrejme aj úprava životosprávy vrátane zdravého stravovania, obmedzenia fajčenia a konzumácie alkoholu, pravidelného pohybu a udržiavania správnej telesnej hmotnosti. Pomôcť potom môžu aj masáže, obklady, lieky, ktoré vám predpíše odborník, ale aj operatívne zákroky. Ak je na vine iné ochorenie alebo zdravotný problém, je nutné primárne riešiť tieto komplikácie.
Kedy sa ľudia stretávajú s brnením rúk?
Slabé mravčenie v prstoch alebo brnení ruky už zaiste zažil každý. Stačí si ju preležať alebo ju vystaviť prílišnej námahe. Ľudia sa však sťažujú aj na ďalšie (špecifické) ťažkosti, ako je napríklad brnenie rúk v noci, brnenie prstov od krčnej chrbtice, brnenie rúk v zápästí, brnenie palca alebo brnenie malíčka, ale aj brnenie ruky od lakťa dole.
Čo je syndróm karpálneho tunela?
Medzi najčastejšie príčiny brnenia v rukách sa radí syndróm karpálneho tunela, kedy dochádza k útlaku stredného nervu v karpálnom tuneli. Tento problém často súvisí s neprimeranou záťažou, ktorú človek na danú oblasť vyvíja (napríklad pri práci na počítači alebo s vibračnými nástrojmi), ale na vine môžu byť aj anatomické odlišnosti, úrazy, zlomeniny, iné ochorenia, tehotenstvo alebo životný štýl pacienta.
Aké sú ďalšie príčiny brnenia rúk?
K typickým príčinám týchto ťažkostí sa radí útlak nervu, keď si človek ruku napríklad v spánku preleží. Okrem toho však môžu byť dôsledkom vyskočenej medzistavcovej platničky, nedostatku vitamínov a minerálov či Raynaudovho syndrómu. Svoju úlohu ale niekedy zohrávajú aj hormonálne poruchy, infekčné choroby, cukrovka, roztrúsená skleróza, tetánia, rakovina, alkoholizmus, ochorenia periférnych tepien či toxické látky.
Ako zastaviť mravčenie rúk?
Liečba brnenia rúk sa vždy odvíja od vyvolávajúcej príčiny, ktorú lekár hľadá pomocou anamnézy, fyzikálneho vyšetrenia, krvných testov či zobrazovacích metód. Niekedy pomôže odpočinok a obmedzenie namáhania horných končatín, inokedy zase cviky na brnenie rúk. Okrem toho môže lekár odporučiť zmenu životného štýlu, farmakologickú liečbu, využitie masáží a obkladov alebo napríklad operáciu.