SADENIE CESNAKU: Kedy a ako sadiť cesnak?

Už vás nebaví kupovať cesnak v supermarketoch a chceli by ste si ho vypestovať na vlastnej záhradke? Či už sa radíte medzi začiatočníkov, ktorí nemajú so zahradničením žiadne skúsenosti, alebo cesnak pestujete už dlhé roky, vždy by ste sa mali riadiť odporúčaným postupom. Prezradíme, či je lepšie sadenie cesnaku na jar alebo na jeseň, po čom sadiť cesnak a ako vykonať hnojenie cesnaku pred výsadbou.

Výber sadiva

Hoci niektorí tvrdia, že je možné strúčiky cesnaku určené na zasadenie získať rozobratím bežných konzumných strúčikov, radšej to neskúšajte. Je totiž možné, že napriek označeniu pôvodu ako slovenského nejde o slovenskú odrodu, a preto sa jej tu nebude dariť. Predávaný cesnak tiež neprechádza zdravotnou kontrolou, takže si do pôdy môžete zaniesť nejakú chorobu alebo škodcu, ktorého sa potom budete zbavovať len s ťažkosťami.

Oveľa výhodnejšie je teda zohnať cesnak na sadivo priamo od pestovateľa. Predaj a produkcia sadiva sa na našom území riadi zákonom č. 219/2003 Zb. o obehu osiva a sadiva. Ak nakúpite kvalitný sadbový cesnak, budete mať istotu, že si na svoj pozemok nezavlečiete žiadnu nebezpečnú chorobu ani nepríjemného škodcu, pretože producent sadiva svoje porasty prísne kontroluje a za kvalitu predávaných surovín nesie všetku zodpovednosť.

Zohnať kvalitné sadivo cesnaku môže byť niekedy veľký problém, a to obzvlášť v prípade, že hľadáte nejakú konkrétnu odrodu, ktorá je v danom momente nedostatkovým tovarom. Predaj sadbového cesnaku nie je viazaný na konkrétny dátum, ale spravidla sa realizuje od septembra. Čím skôr ho začnete zháňať, tým skôr si budete môcť vybrať konkrétnu odrodu. Nezabudnite tiež na to, že predaj cesnaku na sadivo, ktorý chcete zasadiť na jar, rovnako ako pri ozimných variantoch prebieha na jeseň.

Výber vhodnej odrody

Premýšľate, aký cesnak na sadenie vybrať, aby ste sa dočkali kvalitnej úrody? K dispozícii sú dnes odrody veľmi skoré, poloskoré aj neskoré. V množstve registrovaných odrôd cesnaku pritom Slovenská republika patrí medzi európske veľmoci. Vyberať môžeme z viac ako 100 rôznych druhov a dobrou správou tiež je, že mnoho z nich pochádza priamo z nášho územia.

Ešte než sa pustíte do výberu vhodnej sadby, mali by ste sa zamyslieť, či chcete skôr paličák, alebo dáte prednosť nepaličáku. Aký je medzi nimi rozdiel? Zatiaľ čo paličiak vytvára kvetný stvol zakončený palicou, čo je kvetenstvo tvorené sterilnými kvietkami a pacibuľkami, nepaličiak žiadny stvol nemá. Pestovať paličiak je pracnejšie, pretože človek musí palice ručne odstraňovať a po zbere odrezávať tvrdé vňate.

Je všeobecne známe, že nepaličiaky tvoria viac strúčikov a zároveň sa dajú lepšie skladovať ako paličáky. Každá odroda je ale samozrejme iná. Takmer všetky paličáky sú ozimné, pričom výnimku tvorí napríklad odroda s názvom Mirka, ktorá sa hodí na jarnú aj jesennú výsadbu. Medzi nepaličiakmi potom môžete vyberať ako odrody ozimné, tak kultivary jarné.

Odrody cesnaku:

  • sadbový cesnak Dukát – paličák,
  • sadbový cesnak Karol IV. – paličák,
  • sadba cesnaku Havran – paličák,
  • sadba cesnaku Lukan – nepaličák,
  • sadba cesnaku Bjetin – paličák,
  • sadba cesnaku Blanin – paličák,
  • sadba cesnaku Anton – nepaličák,
  • sadba cesnaku Benátčan – nepaličák,
  • sadba cesnaku Záhorský II – nepaličák,
  • sadba cesnaku Mirka – paličák,
  • sadba cesnaku Jovan – paličák.

Pokiaľ sa chystáte pestovať cesnak vo vyšších nadmorských výškach (polohy s nadmorskou výškou nad 400 m), ideálnou voľbou sú napríklad nepaličiaky Japo II alebo Benátčan. Čo sa týka paličiakov, vo vyšších polohách sa bude dariť napríklad odrode Bjetin. Problém môže nastať, ak sa váš pozemok vyznačuje vyššou hladinou spodnej vody, čo cesnak nemá veľmi v láske. Tieto podmienky dobre znášajú napríklad odrody Lukan a Vekan.

Výber stanovišťa

Skôr, než sa pustíte do samotnej výsadby cesnaku, je nutné zvoliť vhodné stanovište a pripraviť tu správne podmienky. Dôležité je myslieť hlavne na predplodiny, ktoré tu rástli v predchádzajúcich rokoch, pretože by sa nemalo v žiadnom prípade jednať o rastliny rovnakej čeľade ako cesnak. Nevhodné je napríklad sadenie cesnaku po cibuli a póru, ale problém často predstavuje aj sadba cesnaku po paradajkách.

Po akej plodine vsádzať cesnak, aby sa mu dobre darilo? Hoci to mnohí ľudia netušia alebo to považujú za problematické, ako najvhodnejšie sa naopak javí výsadba cesnaku po zemiakoch, pretože je pôda dobre prehnojená a hlboko spracovaná, takže je možné strúčiky dobre vsádzať. Cesnak vedľa jahôd možno pestovať iba v prípade, že nedošlo k napadnutiu rastlín háďatkom zhubným.

Pri výbere vhodného stanoviska pamätajte aj na to, že nie je dobré pestovať cesnak na jednom mieste opakovane každý rok. Hrozí totiž, že sa pôda unaví a úroda sa bude neustále znižovať. Zároveň môže dôjsť k zamoreniu zeminy chorobami a škodcami. Z toho dôvodu by ste mali túto plodinu na rovnaké miesto vysádzať najskôr za 4 až 5 rokov, aby cesnak sadenia dobre zvládol. Ak ho napadla biela skleróciová hniloba, interval radšej predĺžte na 8 až 10 rokov.

Pokiaľ ide o vhodné podmienky na pestovanie cesnaku, pôda by nemala byť nikdy premokrená. Ideálne je slnečné, výhrevné a dostatočne vzdušné stanovište, pričom pôda by mala obsahovať dostatok humusu a vápna. Cesnak môžete vysádzať ako na piesočnatých, tak aj na ťažkých zeminách. Dobre sa mu bude dariť napríklad v hlbších hlinitých pôdach.

Príprava pôdy pre cesnak

Najlepšie je pripraviť si záhon už dva týždne pred vlastnou výsadbou, aby vás neskôr nezaskočilo zlé počasie. Ako na to? Záhon dobre zrýľujte, odburiňte a potom sa vrhnite na hnojenie. Cesnak sa radí k rastlinám druhej trate, čo znamená, že nemá rád priame hnojenie prostredníctvom organických hnojív ani prihnojovanie dusíkom, pri ktorého nadbytku sa zhoršuje jeho kvalita a trvanlivosť.

Zároveň však cesnak vyžaduje, aby mala pôda dostatočný obsah živín. Pred výsadbou teda môžete na záhon aplikovať rozležaný hnoj, ale iba v prípade, že ho rovnomerne zmiešate s ornicou. Z organických hnojív potom môžete využiť kompost, močovku alebo zelené hnojenie (zväzenka, vikev huňatá), ktoré sa zaoráva zhruba 2 mesiace pred výsadbou.

Pokiaľ ide o priemyselné hnojivá, môžete vyskúšať kombinované prípravky s obsahom síry. Pamätajte však na to, že cesnak nemá v láske chlór, takže by ste mali vyberať hnojivá, kde je obsiahnutý iba v malom množstve. Dobrou voľbou sú naopak hnojivá s draslíkom vo forme síranu draselného, pretože síra je nevyhnutná na tvorbu silíc.

Príprava cesnaku na sadivo

Ešte než sa pustíte do výsadby cesnaku, je nutné rozdružiť jednotlivé cibule na samostatné strúčiky. Môže sa stať, že sa vám podarí odstrániť krycie šupiny, čo by však nemalo predstavovať žiadny veľký problém. Aj olúpané strúčiky cesnaku sa totiž dajú vysadiť rovnakým spôsobom, ako strúčiky obalené. Do úmyselného lúpania strúčikov sa však pred výsadbou rozhodne nepúšťajte.

Hoci má výsadba cesnaku svoje pravidlá, majte na pamäti, že veľkosť jednotlivých strúčikov tu obvykle nehrá žiadnu rolu. Môžete teda použiť strúčiky všetkých rôznych veľkostí. Pokiaľ sa o ne budete dobre starať a poskytnete im vhodné podmienky, aj z malých strúčikov vzíde kvalitná cibuľa porovnateľná s cibuľami rastlín vypestovaných z veľkých strúčikov.

Ak sa však chystáte pestovať cesnak v suchšej oblasti, zvoľte radšej väčšie strúčiky. Tie majú rýchlejší štart a dobre poslúžia v jarných mesiacoch, pretože pomôžu rastline lepšie zužitkovať zásoby zimnej vlahy. Aby ste zamedzili šíreniu plesní a hubových chorôb, nezabudnite však cesnak pred výsadbou tiež namoriť.

Morenie cesnaku pred výsadbou

Jedným z krokov, ktoré sú pre vypestovanie zdravého cesnaku veľmi dôležité, je morenie. Vykonáva sa z toho dôvodu, aby ste cesnak ochránili pred hubovými chorobami a nepríjemnými škodcami. Inak by mohlo dôjsť k žltnutiu listov, skracovaniu koreňov, napadnutiu podpučí, vädnutiu a odumieraniu rastlín. Okrem toho môže byť napadnutá aj sadba, čo vedie k trúchniveniu a usychaniu celých strúčkov.

Zatiaľ čo niektorí dávajú prednosť moreniu cesnaku bez chémie, a to napríklad prostredníctvom teplej vody alebo prasličkového roztoku, iní nedajú dopustiť na osvedčené chemické prípravky. Najčastejšie ide o morenie cesnaku Sulkou, do ktorej sa jednotlivé strúčiky namáčajú. Okrem toho môžete vyskúšať aj súpravu Zdravý cesnak Plus, ktorá kombinuje hnojivo Sulka Extra s pomocným rastlinným prípravkom Clonoplus.

Niekto morí cesnak tesne pred výsadbou, ale existuje aj možnosť vykonať tento krok už počas septembra a potom strúčiky uložiť na suché vetrané miesto, než bude čas ich zasadiť. V takom prípade sa odporúča pred výsadbou strúčiky ešte na 1 až 2 hodiny namočiť do studenej vody. Sadenie cesnaku bez morenia sa vykonáva iba vo chvíli, keď rastlinu sadíte na miesto, kde ste ju ešte nepestovali.

Termín sadenia cesnaku

Márne premýšľate, kedy vysádzať cesnak, pretože niektorí ľudia odporúčajú sadenie cesnaku na jar a iní naopak preferujú sadenie cesnaku na jeseň? V tomto prípade sú samozrejme v poriadku obe možnosti, ale je nutné mať k dispozícii tú správnu jarnú alebo ozimnú odrodu. Dobre pripravený záhon a vhodne zvolený termín výsadby sú pritom kľúčové aspekty pre bohatú úrodu.

Výsadba cesnaku na jeseň

Jesenná výsadba cesnaku by mala prebiehať čo najneskôr, teda až koncom novembra alebo začiatkom decembra. Všetko ale závisí od počasia a od polohy záhrady, kde plánujete cesnak pestovať. Dôležité je, aby teplota pôdy v dobe výsadby trvale klesla pod 9 °C. Iba tak zabránite napadnutiu cesnaku fuzáriovou hnilobou, ktorá by neskôr mohla spôsobiť odumieranie rastlín.

Vybrať vhodný okamih na sadenie cesnaku môže byť ťažké, ale rozhodne sa nebojte s ním počkať. Pokiaľ to stav pôdy dovolí (nesmie byť zamrznutá), samozrejme je lepšie vykonať sadenie cesnaku v zime, než za každú cenu vysadiť cesnak na jeseň. Termín nevyberajte podľa kalendára, ale skôr podľa teploty. Strúčiky musia dobre zakoreniť, ale ich nadzemná časť by mala vykuknúť až na jar.

Odporúčame krátky video postup:

Ako zasadiť cesnak?

Výsadba cesnaku na jar

Ak máte k dispozícii jarné odrody cesnaku, môžete ich vysádzať od jesene až do jari. Pokiaľ vás láka výsadba cesnaku na jar, majte na pamäti, že sa strúčiky vysádzajú od marca do mája, a to takým spôsobom, aby nad ich vrcholkami bolo aspoň 6 centimetrov zeminy. Ideálne sú odrody Benátčan, Japo II, Matin alebo napríklad Mirka.

Jarná výsadba cesnaku môže v niektorých prípadoch negatívne ovplyvniť výnos. Ak navyše na jar vysadíte niektorú z ozimných odrôd, počítajte s oneskoreným zberom. V prípade paličiakov sa potom môže vytvoriť iba jednostrúčiková cibuľa, ktorá sa horšie skladuje, a výnimkou nie je ani situácia, kedy ozimné paličiaky z jarnej výsadby vôbec nevytvoria kvetný stvol.

Spon a hĺbka výsadby

Neviete si rady, ako hlboko vysádzať cesnak a akú je vhodné dodržiavať pri sadení cesnaku vzdialenosť? Odsadenie jednotlivých riadkov sa volí podľa toho, ako budete cesnak následne obrábať. Dôležité je, aby záhon nezarástol burinou a aby na mieste bol dostatok priestoru pre prípadné prekyprovanie. Tiež však berte ohľady na vybranú cesnakovú odrodu.

Aká by teda mala byť vzdialenosť medzi jednotlivými strúčikmi? Pestovatelia najčastejšie volia vzdialenosť 25 až 50 centimetrov, ale môže to byť pokojne aj 60 centimetrov. Medzi jednotlivými riadkami potom ponechajte zhruba 8 až 15 centimetrov miesta, pričom nezabudnite zohľadniť konkrétnu odrodu cesnaku a zvolenú vzdialenosť riadkov.

Celý strúčik cesnaku musí byť ukrytý v pôde, a preto je dobré zasadiť ho dostatočne hlboko. Nad zasadeným cesnakom by teda mala zostať zhruba 6 až 10 centimetrov vysoká vrstva pôdy. Čím hlbšie potom cesnak vysadíte, tým menej budú rastlinu počas vegetácie ohrozovať výkyvy teplôt a vlhkosti. Zároveň však pri sadení musíte vziať do úvahy aj spôsob, akým budete cesnak zo zeme neskôr dostávať.

Ako vysádzať cesnak?

Pokiaľ ide o to, aký je pri sadení cesnaku postup, najlepšia je ručná výsadba. Počas tej by mala byť zachovaná správna orientácia vrcholu strúčika a podpučí. Zároveň by ste mali udržovať podobnú vzdialenosť medzi jednotlivými rastlinkami. Použitie sádzacieho kolíka sa príliš neodporúča, pretože strúčik nemá priamy kontakt so zeminou a horšie zakoreňuje.

Na ľahších a dobre spracovaných pôdach môžete riadky ľahko naznačiť a potom jednotlivé strúčiky cesnaku do zeme ručne čo najhlbšie zapichovať. Pokiaľ však chcete cesnak pestovať na ťažších alebo horšie spracovaných pôdach, najprv urobte v zemi ryhy, na ktorých dno potom budete strúčiky starostlivo zapichovať. Potom ryhy zahrňte a pôdu utužte.

Pri pestovaní cesnaku v menšom množstve záhradkári odporúčajú vykonať orientovanú výsadbu. To znamená, že strúčiky sa do zeme nevkladajú ľubovoľne, ale podpučie by malo vždy smerovať dole, zatiaľ čo vrchol strúčika bude nasmerovaný nahor. Týmto spôsobom rastlina rýchlejšie zakorenia a výnosy budú väčšie. Jedným smerom by však mali byť orientované aj bruška strúčikov, čo uľahčí kultiváciu porastu medzi riadkami.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Ako vybrať cesnak na sadivo?

Rozhodne by ste nemali rozobrať bežné konzumné šúľky a ich strúčiky zasadiť, pretože si na záhradu môžete zaniesť choroby a škodcov. Namiesto toho voľte kvalitný sadbový cesnak priamo od pestovateľov, ktorí svoje porasty prísne kontrolujú. Predaj sadbového cesnaku sa väčšinou realizuje od septembra. Existujú pritom veľmi skoré, poloskoré i neskoré odrody a zároveň môžete vyberať, či chcete paličák, alebo naopak nepaličák.

Po akej plodine vysádzať cesnak?

Než sa pustíte do samotnej výsadby, je nutné zvoliť vhodné stanovište a pripraviť správne podmienky. Vybrané miesto by malo byť slnečné, výhrevné a vzdušné, pôda potom piesočnatá, ale pokojne aj ťažká. Cesnak by sa nikdy nemal vysádzať po cibuli, póre alebo po paradajkách. Dobré je naopak vysádzať cesnak na miesto, kde predtým rástli zemiaky. Tiež nie je dobré pestovať cesnak na jednom mieste opakovane každý rok.

Je lepšie sadenie cesnaku na jeseň, alebo na jar?

Premýšľate, kedy sadiť cesnak, aby sa mu u vás na záhrade čo najlepšie darilo? Na výber máte hneď dve možnosti. Výsadba cesnaku na jeseň sa vykonáva v novembri alebo decembri, konkrétne potom vo chvíli, keď teplota pôdy dlhodobo klesne pod 9 °C. Strúčiky ozimných odrôd musia dobre zakoreniť, ale nadzemná časť by sa mala objaviť až na jar. Výsadba cesnaku na jar sa potom pri jarných odrodách vykonáva od marca do mája.

Ako hlboko vysádzať cesnak?

Celý strúčik musí byť ukrytý v pôde, pričom nad strúčikom by malo byť zhruba 6 až 10 centimetrov pôdy. Pokiaľ ide o vzdialenosť medzi jednotlivými strúčikmi, ideálne je zvoliť 25 až 50 centimetrov. Medzi jednotlivými riadkami by potom malo byť asi 8 až 15 centimetrov miesta. Vždy ale zohľadňujte požiadavky konkrétnej odrody, ktorú ste pre výsadbu zvolili.