PESTOVANIE CESNAKU: Ako ho sadiť, zalievať a zberať?

Chceli by ste si doma vypestovať vlastný cesnak, pretože vám ten zo supermarketu nepripadá dosť kvalitný? V tom prípade stačí zohnať dobrú sadbu, pripraviť rastlinám vhodné pestovateľské podmienky a môžete sa pustiť do práce. Prezradíme, ako pestovať cesnak na menších i väčších záhonoch, ako ho ochrániť proti hubomilke a kedy je ideálny čas na jeho zber.

Pestovanie cesnaku

Hľadáte návod, ako pestovať cesnak pre začiatočníkov? Alebo snáď patríte medzi ostrieľaných pestovateľov, ktorí sa k pestovaniu cesnaku každoročne vracajú? Či je to tak, alebo onak, mali by ste vedieť, že ide o rastlinu, ktorá zo strany pestovateľa vyžaduje dostatočnú starostlivosť. Ešte než ju zasadíte, mali by ste venovať čas príprave pôdy, ale aj príprave samotného cesnaku.

Štandardným variantom je samozrejme pestovanie cesnaku zo strúčika, a to ideálne takého, ktorý zoženiete od preverených pestovateľov. Pokiaľ ide o kvalitný sadbový cesnak, k dispozícii sú veľmi skoré, poloskoré aj neskoré odrody. Okrem toho si potom môžete vybrať, či chcete ozimnú odrodu, alebo dáte naopak prednosť jarnému kultivaru. Ďalej potom pestovatelia rozlišujú paličáky a nepaličáky:

  • Typ H (paličiaky) – označujú sa aj ako modré zimné cesnaky, vytvárajú kvetný stvol a kvetenstvo, používajú sa na jesennú výsadbu a obvykle sú horšie skladovateľné.
  • Typ U (nepaličáky) – ide o biele zimné cesnaky, ktoré sa vysádzajú na jeseň, nevytvárajú kvetný stvol a majú lepšiu skladovateľnosť aj výnosnosť ako paličáky.
  • Typ A (nepaličáky) – jedná sa o biele jarné cesnaky, ktoré majú priemerné výnosy, ale sú dobre skladovateľné.

Samozrejme tiež môžete vyskúšať pestovanie cesnaku zo semienok, ale to funguje iba u paličiakov. V skutočnosti sa navyše jedná o pestovanie cesnaku z pacibuliek, pretože v kvetenstve sa namiesto semien tvoria práve pacibulky, ktoré sa potom na jeseň vysádzajú. Do ďalšieho roka z nich vyrastú okrúhle jednodielne cibuľky (obvykle jeden strúčik), alebo drobné delené cibuľky, ktoré sa potom dajú využiť ako sadivo.

Vhodná pôda pre cesnak

Ešte než sa pustíte do sadenia cesnaku na jeseň alebo na jar, je nutné zvoliť vhodné stanovište a pôdu správne pripraviť, aby sa rastlinám na danom mieste dobre darilo. Cesnak by sa nikdy nemal pestovať dvakrát na rovnakom mieste, pretože by sa zemina mohla unaviť a mohlo by dôjsť k zamoreniu škodcami a chorobami. Zároveň sa nevysadzuje po cibuli, póre ani paradajkách.

Pokiaľ ide o vhodné podmienky, ideálne je slnečné, výhrevné a vzdušné stanovište. Cesnak sa pestuje na piesočnatých, ale aj na ťažších pôdach, ktoré by mali byť bohaté na humus a vápno, ale nesmú byť premokrené. Dva týždne pred výsadbou je dobré záhon zrýľovať, odburiniť a pohnojiť. Príprava pôdy pre cesnak by sa totiž nikdy nemala podceňovať.

Čo sa týka hnojenia cesnaku pred výsadbou, táto rastlina nemá rada priame hnojenie pomocou organických hnojív ani prihnojovanie dusíkom. Dobrou voľbou môže byť napríklad kompost, močovka alebo zelené hnojenie, ktoré sa vykonáva zhruba 2 mesiace pred výsadbou. Z priemyselných hnojív sú najlepšie kombinované prípravky s obsahom síry.

Čo robiť pred výsadbou?

Ešte než cesnak zasadíte, nezabudnite rozdružiť cibule na samostatné strúčiky. Pre výsadbu pritom môžete použiť akúkoľvek veľkosť, ale pokiaľ žijete v suchšej oblasti, voľte radšej väčšie strúčiky, ktoré sú známe rýchlejším štartom. Okrem toho je dôležité aj morenie cesnaku pred výsadbou (Sulkou, Rovralem, teplou vodou, prasličkou, klinčekmi…), ktoré bránia rastliny pred hubovými chorobami a nebezpečnými škodcami.

Kedy zasadiť cesnak?

Pokiaľ sa s touto rastlinou ešte len zoznamujete, určite vás zaujíma, ako a kedy pestovať cesnak, aby ste sa dočkali bohatej úrody. V závislosti na vybranej odrode pritom existujú dve možnosti, kedy je možné cesnak vysadiť na pripravené stanovište. Zatiaľ čo niektorí preferujú na sadenie cesnaku jeseň (ozimné odrody), iní volia na sadenie cesnaku jar (jarné odrody).

Výsadba cesnaku na jeseň prebieha obvykle koncom novembra alebo začiatkom decembra. Hoci svoju úlohu zohráva napríklad poloha záhrady alebo aktuálne počasie, dôležité je predovšetkým to, aby teplota pôdy v dobe sadenia trvalo klesla pod 9 °C. Iba tak môžete zabrániť napadnutiu rastlín fuzáriovou hnilobou, ktorá spôsobuje ich odumieranie. Strúčiky by zároveň mali dobre zakoreniť.

Výsadba cesnaku na jar má aj svoje pravidlá. Jarné odrody cesnaku, s ktorými je možné pracovať od jesene až do jari, sa v tomto prípade na vybrané stanovište vysádzajú v období medzi marcom a májom (každopádne ale čo najskôr, akonáhle je možné hrabať v hline). V niektorých prípadoch však môže jarná výsadba negatívne ovplyvniť výnosy.

Ako hlboko zasadiť cesnak?

Vzdialenosť medzi jednotlivými strúčikmi by mala byť ideálne 25 až 50 centimetrov, pričom medzi jednotlivými riadkami je potom dobré nechať zhruba 8 až 15 centimetrov. Dôležité je, aby záhon nezarastal burinou a aby sa dal pravidelne prekypriť. Pretože strúčiky musia byť dostatočne hlboko, najlepšie je nechať nad každým asi 6 až 10 centimetrov vysokú vrstvu pôdy.

Starostlivosť o cesnak v priebehu vegetácie

Ako sa pestuje cesnak, ak ste ho už vysadili na pripravené stanovište? Veľmi dôležité je udržiavať záhony v bezburinnom stave a pôdu rozrušovať, či už máte k dispozícii iba malú plochu, alebo veľký záhradný priestor. Na menších pozemkoch sa na jar dajú využiť napríklad vidly alebo železné hrable, pričom neskôr sa priestor medzi riadkami udržuje pomocou plečky a odburiňovanie sa vykonáva ručne.

Ochrana proti hubomilke

Húbomilka cesnaková (Suillia lurida) je mucha, ktorá v predjarí kladie vajíčka k vzídenému cesnaku aj k rastlinám, ktoré doteraz nevyrašili. Vyliahnuté larvy potom vyhrýzajú pletivá vo vnútri rastlín, čo spôsobuje rôzne deformácie. Poškodené môžu byť ale aj obalové suknice cibule cesnaku a neskôr dochádza k vyrezaniu cesnakových strúčikov.

Rastliny navyše môžu druhotne napadnúť aj ďalšie patogény, čo následne vedie k ich odumieraniu. Pokiaľ nechcete, aby vám cesnak uhynul skôr, než sa dočkáte bohatej úrody, je nutné zvoliť vhodnú ochranu, ktorá hubomilcu nedovolí rastliny zlikvidovať. Ideálne je prikryť pôdu na nejaký čas bielou netkanou textíliou, a to najlepšie už v priebehu zimy, alebo začiatkom marca (až do polovice apríla).

Na väčších plochách, kde sa hubomilka objavuje pravidelne, je nutné pristúpiť k chemickej ochrane. Tá sa vykonáva v predjarí, kedy teplota stúpne až k 10 ° C, a v niektorých prípadoch ešte 14 dní po prvom ošetrení zeminy. Medzi vhodné prípravky sa radí napríklad Karate so Zeon technológiou CS, Reldan 50 EC alebo Reldan 22. Ak však zaznamenáte na rastlinách viditeľné príznaky napadnutia, akákoľvek ochrana už bude s najväčšou pravdepodobnosťou neúčinná.

Zalievanie cesnaku

Iste tiež premýšľate, ako zalievať cesnak, aby ste ho náhodou nenechali uschnúť, alebo ho naopak nepremokrili. Dobrou správou je, že cesnak potrebuje iba minimum vlahy, a preto ho nemusíte príliš zalievať. Pokiaľ dôjde k premokreniu, ihneď začne plesnivieť alebo uhnívať. Zalievať by ste teda cesnak mali iba v jarných mesiacoch alebo v prípade príliš dlhého sucha.

Hnojenie cesnaku

Čím hnojiť cesnak v priebehu vegetácie? Pokiaľ si všimnete, že špičky najstarších cesnakových listov začínajú žltnúť, rastlina pravdepodobne trpí nedostatkom dusíka. V takom prípade možno pôdu prihnojiť napríklad liadkom vápenatým (15,5 % N). Ďalším dôvodom žltnutia listov ale môže byť aj skutočnosť, že cesnak nie je schopný dusík z pôdy prijímať.

Prečo k tomu dochádza? Na vine môžu byť potrebné veľké teplotné výkyvy, príliš nízke alebo naopak príliš vysoké teploty, ale aj nedostatok či nadbytok vody. V takom prípade pomáha prihnojenie na list pomocou Kristalonu alebo prostredníctvom 5% roztoku rozpustenej granulovanej močoviny. Vykonáva sa večer, pretože na svetle dusík uniká do vzduchu.

Hlávkovanie cesnaku

Rozhodli ste sa pestovať paličiaky? Ak áno, majte na pamäti, že tieto rastliny vytvárajú kvetný stvol zakončený palicou, čo je kvetenstvo tvorené sterilnými kvietkami a pacibuľkami. Na jeho rast je však potrebné pomerne veľké množstvo energie, čo má na svedomí tvorbu menších cibulí a celkovo menšie výnosy.

Z toho dôvodu je potrebné hlávkovať paličáky, čo niektorí ľudia označujú aj ako zaštipovanie cesnaku (odstránenie kvetenstva). Vrcholy kvetného stvolu spoločne s pacibuľkami sa odstraňujú vo chvíli, keď sa medzi listami objavia. Rozhodne nečakajte na to, až stvol povyrastie a začne sa krútiť. Odlomte ho, odrežte alebo odstrihnite, ale nevyťahujte ho aj so stvolmi. To by spôsobilo, že rastlina stratí oporu a začne poliehať.

Kedy zberať cesnak?

Premýšľate, ako dlho rastie cesnak, ako spoznať dozretý cesnak a kedy je čas rastlinu vykopať zo zeme? V tom prípade nezabudnite, že záleží hlavne na tom, akú odrodu ste si na pestovanie vybrali, a aké podmienky daný rok panovali. Predčasný zber cesnaku môže byť problematický pre jeho následné sušenie, oneskorený zber naopak spôsobí, že sa cibuľa v zemi začne otvárať a rozpadať. Sú potom znečistené zeminou, takže sa nedajú dobre skladovať.

Zatiaľ čo na kyprých pôdach je možné paličáky jednoducho vyťahovať zo zeme bez použitia akéhokoľvek náradia, na menších plochách dobre poslúžia napríklad rycie vidly a pre väčšie záhony sa potom využívajú rôzne podorávače. Nezabudnite pritom, že cibule o seba nesmiete otĺkať, aby sa nepoškodili. Cesnak zároveň nikdy nenechávajte dlhšiu dobu na slnku, pretože by došlo k úpalu.

Úroda paličákov

Ak ste sa rozhodli na záhrade pestovať paličáky, ideálne je zberať cesnak vo chvíli, keď má ešte 5 dužinatých listov. Tie síce môžu byť žlté, ale nikdy by nemali vyschnúť. Dôležitý je potom aj počet listov, ktorý priamo súvisí s počtom dužinatých sukníc jednotlivých cibuliek. Ďalším variantom je potom nechať niekoľko rastlín neodhlávkovaných a riadiť sa tvarom ich kvetného stvolu.

Kvetný stvol paličákov najprv rastie vo vzpriamenej polohe, ale neskôr sa začne krútiť. Akonáhle cesnak začne dozrievať, opäť sa však čiastočne napriami, čo je znamenie, že sa blíži čas zberu. V čase, keď si všimnete, že sa stvoly opäť narovnali (nebývajú úplne vzpriamené, ale skôr zostávajú mierne šikmo), sa teda môžete pustiť do zberu cesnaku.

Úroda nepaličiakov

Ak máte na záhonoch vysadené nepaličiaky, ideálnou dobou pre zber je moment, kedy vňať polovice pestovaných rastlín ľahne na zem. Termín zberu samozrejme súvisí s výberom cesnakovej odrody (doba zberu býva každoročne približne rovnaká), ale môžu ho ovplyvniť aj ďalšie faktory, ako počasie, ktoré v konkrétnej oblasti daný rok panovalo.

Predčasný zber

Predčasné zber cesnaku, ktorý nie je určený na dlhodobé skladovanie, sa niekedy označuje aj ako zber nazeleno. Medzi vhodné odrody sa pritom radí napríklad Bjetin (najranejší paličák, ktorý sa dá žať už v prvej polovici júna) alebo Anton (nepaličák).

Skladovanie cesnaku

Ako skladovať cesnak, aby vám čo najdlhšie vydržal? Cesnaku môže uškodiť príliš vysoká teplota a samozrejme aj priame slnečné žiarenie. Vybrané miesto by malo byť suché, vzdušné (ideálne v prievane) a môže tu panovať izbová teplota. To však vyhovuje aj škodcovi známemu ako vlnovník cesnakový. Preto sa oplatí udržiavať teplotu okolo nuly pri nízkej vlhkosti. Rozhodne však neskladujte cesnak v chladničke ani v pivnici, kde je neustále vlhko a začal by plesnivieť.

Sušenie cesnaku

Ak sa chcete pustiť do sušenia cesnaku, majte na pamäti, že sa to zvyčajne robí aj s vňaťou. Celé rastliny stačí v snopoch zavesiť na tienistom a dobre vetranom mieste (na pôde, v stodole) a nechať ich tu zhruba mesiac visieť. Pokiaľ máte k dispozícii menšie množstvo cesnaku, samozrejme ho môžete sušiť aj bez vňate, čo sa robí v debnách, na drevenej podlahe alebo na roštoch. Opäť je dôležité dobré prúdenie vzduchu.

Čo pestovať po cesnaku?

Vzhľadom k tomu, že by sa cesnak nemal opakovane pestovať na rovnakom stanovisku, určite premýšľate, aké plodiny teda na dané miesto zasadiť. Akonáhle cesnak pozberáte, môžete pôdu využiť napríklad pre uhorky (skoré odrody), reďkovky, pekinskú kapustu, šalát, kaleráb, kôpor alebo bazalku. Naopak sa neodporúča sadiť po cesnaku zemiaky.

Ako pestovať cesnak?

Väčšina ľudí sa púšťa do pestovania cesnaku zo strúčika, ktorý je súčasťou kvalitnej sadby od preverených pestovateľov. K dispozícii sú veľmi skoré, poloskoré aj neskoré odrody. Okrem toho je možné vyberať medzi ozimnými a jarnými kultivarmi, pričom ďalej rozlišujeme cesnak ešte na paličáky a nepaličáky. Niektorí potom skúšajú aj pestovanie cesnaku zo semienok (pestovanie cesnaku z pacibuliek), čo je však náročnejšie.

Kedy zasadiť cesnak?

Cesnak sa vysádza buď na jeseň (ozimné odrody), alebo na jar (jarné odrody). Výsadba cesnaku na jeseň prebieha v novembri alebo začiatkom decembra, kedy teplota pôdy trvale klesne pod 9 °C, čo zabráni napadnutiu rastlín fuzáriovou hnilobou. Výsadba cesnaku na jar sa vykonáva medzi marcom a májom, pričom s jarnými odrodami je možné pracovať od jesene až do jari. Jednotlivé strúčiky sa vysádzajú 25 až 50 centimetrov od seba a hore je vhodné nechať 6 až 10 centimetrov zeminy.

Ako zalievať cesnak?

Cesnak vyžaduje iba minimum vlahy a je navyše náchylný na premokrenie, ktoré spôsobuje jeho odhnívanie a plesnivenie. Nemusíte ho teda príliš zalievať, ale vlahu mu doprajte v jarných mesiacoch alebo v prípade dlhého sucha. Pokiaľ ide o hnojenie počas vegetácie, pri žltnutí listov je dobré dodať cesnaku dusík, a to napríklad prostredníctvom liadku vápenatého. Okrem toho je možné vyskúšať prihnojenie na list pomocou Kristalonu alebo 5% roztokom rozpustenej granulovanej močoviny.

Kedy zberať cesnak?

Pokiaľ pestujete paličáky, ideálne je zberať cesnak v momente, keď má ešte 5 dužinatých listov. Okrem toho ale môžete nechať aj niekoľko rastlín neodhlávkovaných a pustiť sa do zberu vo chvíli, keď sa položené kvetné stvoly opäť čiastočne napriami. Nepaličiaky sa potom zbierajú v čase, keď vňať polovice pestovaných rastlín ľahne na zem.