MORENIE CESNAKU: Ako moriť cesnak pred výsadbou?

Keďže kvalita cesnaku predávaného v supermarketoch klesá a slovenský cesnak momentálne predstavuje nedostatkový tovar, stále viac ľudí sa snaží zaistiť si jeho úrodu svojpomocne. Pokiaľ už vás tiež nebaví cesnak kupovať a chcete sa pustiť do jeho pestovania, nezabudnite ho pred výsadbou namoriť. Prezradíme, prečo je to dôležité a ako moriť cesnak rôznymi spôsobmi.

Pestovanie cesnaku

Domácemu cesnaku sa ten kupovaný v žiadnom prípade nemôže rovnať. Ak máte k dispozícii aspoň malú záhradku, rozhodne sa oplatí skúsiť ho vysadiť na vlastnú päsť. Aby sa vám však podarilo zožať krásne a zdravé paličky cesnaku, je nutné vyberať iba kvalitné sadivo (ideálne uznané s osvedčením) a potom ho vložiť na správne miesto v správny čas.

Cesnak kuchynský (Allium sativum) patrí medzi rastliny, ktorým svedčia slnečné záhony, dostatočné množstvo vzduchu a hlinitopiesočnatá pôda, ktorá je bohatá na živiny. V ideálnom prípade by ste ho pritom mali sadiť takým spôsobom, aby dobre zakorenil a aby sa nadzemná časť objavila až v priebehu jari. Celý strúčik by preto mal byť ukrytý v pôde.

Na vybrané stanovište by ste cesnak nikdy nemali vsádzať skôr, než teplota pôdy trvale klesne pod 9 °C. Ak bude teplota vyššia, rastliny môže napadnúť napríklad fuzáriová hniloba, čo je rozšírená pôdna hubová choroba, ktorá spolu s ďalšími patogénmi spôsobuje vädnutie a odumieranie rastlín. Aby ste tomu zabránili, vyskúšajte morenie cesnaku proti hubovým chorobám.

Prečo moriť cesnak?

Pokiaľ sa radíte medzi začínajúcich pestovateľov, ktorí sa chystajú cesnak na svojej záhradke vysadiť úplne prvýkrát, určite premýšľate, prečo sa vlastne morenie cesnaku pred výsadbou vykonáva. Tento krok je podľa záhradkárov dôležitý, pretože pomôže ochrániť cesnak pred hubovými chorobami. Nebezpečné sú napríklad rody Fusarium spp., Penicillium spp. či Botrytis spp. a cesnak môže napadnúť aj huba Sclerotium cepivorum, ktorá spôsobuje bielu hnilobu.

Vyššie spomenuté druhy húb ohrozujú rastliny počas vegetácie, spôsobujú žltnutie listov, skracovanie koreňov a napadnutie podpučí. Cesnak následne vädne a v najhoršom prípade tiež odumiera. Spóry týchto húb sa navyše môžu objaviť aj na sadbe a pri strúčikoch potom dochádza k trúchniveniu a usychaniu celých šúľkov. Zdrojom infekcie sú napadnuté strúčiky, pozberové zvyšky napadnutých rastlín či zamorená pôda.

Okrem hubových chorôb potom veľký problém predstavuje aj škodca označovaný ako háďatko zhubné. Ide o hlístu, ktorá môže spôsobiť krútenie listov, žltnutie celých rastlín a práchnivenie koreňov. Potom dochádza k druhotnému napadnutiu cesnaku rôznymi chorobami a rastliny postupne odumierajú. Ďalším problematickým škodcom môže byť vlnovník cesnakový, čo je okom neviditeľný roztoč, ktorý často ničí uskladnený cesnak (spôsobuje vyšeptávanie strúčikov).

Morenie cesnaku pred sadbou

Ak sa chcete pustiť do pestovania vlastného cesnaku, určite vás zaujíma, čím moriť cesnak pred výsadbou a ako to najlepšie urobiť. Existuje pritom hneď niekoľko rôznych spôsobov, ktoré sú medzi ľuďmi rozšírené. Zatiaľ čo niektorí záhradkári preferujú morenie cesnaku bez chémie, iným naopak chemický prípravok na morenie cesnaku vyhovuje a nedajú naň dopustiť.

Odborníci sa však v názoroch na morenie cesnaku často rozchádzajú. Niektorí akceptujú sadenie cesnaku bez morenia, pokiaľ ste túto rastlinu na danom stanovisku ešte nikdy nepestovali. Ak však chcete mať istotu, že vaše rastliny neohrozia napríklad háďatko alebo vlnovník, vždy je lepšie cesnak pred výsadbou namoriť. To isté platí aj v prípade, že plánujete cesnak vysadiť na miesto, kde ste už túto rastlinu v minulosti pestovali.

KRÁTKÉ VIDEO: Postup, ako zasadiť cesnak?

Morenie cesnaku teplou vodou

Jedným z najšetrnejších spôsobov, ako cesnak ochrániť pred hubovými chorobami, je morenie teplou vodou. Ako na to? Pripravte si vodný kúpeľ, ktorý bude mať maximálne 50 ° C, a strúčiky cesnaku do nej zhruba na 25 minút ponorte. Vodný kúpeľ by mal byť účinný proti vírusom, baktériám a plesniam, takže sa už nebudete musieť obávať odumierania rastlín. Na správnu teplotu vody však naozaj dbajte, pretože príliš teplá voda by mohla zničiť zárodky rastlín alebo ich púčiky.

Morenie cesnaku prasličkou

Ak hľadáte prírodné moridlo na cesnak, vyskúšajte prasličku. Z tej sa dá totiž pripraviť silný protiplesňový odvar, ktorý by mal sadivo cesnaku efektívne ochrániť pred napadnutím chorobami a škodcami. Najprv zalejte 100 gramov sušenej prasličky studenou vodou s objemom zhruba 1 litra. V tomto kúpeli nechajte prasličku lúhovať do druhého dňa.

Akonáhle bude všetko pripravené, priveďte nálev do varu a nechajte ho zhruba 30 minút mierne prebublávať. Po vypnutí sledujte teplotu odvaru a vo chvíli, keď klesne na 50 ° C, do neho namočte strúčiky cesnaku. Tie nechajte v kúpeli zhruba po dobu 25 minút, čo by malo cesnak účinne namoriť. Ak nemáte potom k dispozícii sušenú prasličku, skúste použiť prasličkový extrakt (10 kvapiek).

Morenie cesnaku Sulkou

Predtým sa na morenie cesnaku veľmi často používal prípravok s názvom Sulka, ktorý sa dnes už ale nevyrába. Existuje však množstvo alternatív, z ktorých môžete vyberať. Sem patria prípravky Sulka New, Sulka K, Sulka Extra alebo Síra SK 520. Obľúbený je však aj Zdravý cesnak Plus, čo je súprava pomocného prípravku Clonoplus v kombinácii s hnojivom Sulka Extra.

Clonoplus (10 g) je pomocný rastlinný prípravok vo forme dispergovaného prášku, ktorý obsahuje spóry húb rodu Clonostachys, ktoré sa prirodzene vyskytujú v pôde. Tie majú schopnosť rozkladať organické zvyšky, ktoré sa v zemine nachádzajú, a tým zvyšovať príjem živín z pôdy. Počas zimných mesiacov navyše rozkladajú sklerócie, mikrosklerócie a tiež chlamydospóry patogénnych húb.

Sulka Extra (50 ml) je anorganické pôdne hnojivo, ktoré sa predáva vo forme roztokového koncentrátu síry (19 %) a ďalších živín, ako je draslík, dusík alebo vápnik. Súprava Zdravý cesnak Plus, ktorá sa na morenie cesnaku veľmi často používa, je určená na hnojenie sadiva máčaním a na poprášenie pripravených cesnakových strúčikov.

Morenie Sulkou je účinné hlavne proti roztočom, ktorého ľudia označujú ako vlnovník cesnakový. V boji proti háďatku zhubnému však táto chemická látka nemusí byť zďaleka tak úspešná, pričom v súčasnej dobe nie je na území Slovenskej republiky registrovaný žiadny chemický prípravok, ktorý by spoľahlivo zabránil napadnutiu rastlín háďatkom.

Ako moriť cesnak Sulkou?

Pokiaľ k moreniu cesnaku pred výsadbou Sulkou pristúpite, máte dve možnosti, ako ho urobiť. V prvom rade sa vykonáva hnojenie sadiva máčaním tesne pred výsadbou, a to tak, že Sulku zmiešate s odporúčaným množstvom vody (Sulka Extra v dávkovaní 50 ml na 1,25 l vody). Potom vezmite pripravený cesnak a nechajte ho po dobu 6 až 12 hodín v tomto roztoku máčať (u iných prípravkov sa doba máčania môže líšiť).

Akonáhle si moriaci roztok nachystáte, použite ho ihneď a rozhodne ho nenechávajte odležať do druhého dňa. Po vytiahnutí cesnaku ho nechajte iba mierne vyschnúť, aby sadba zostala stále vlhká. Následne môžete strúčiky zaprášiť prípravkom Clonoplus (10 g na 1 kg sadiva) a nechajte ich uschnúť. Potom je vhodné rovno vykonať samotnú výsadbu cesnaku. Okrem toho majte na pamäti, že roztok Sulky by sa nemal používať opakovane, ale môžete ním poliať záhon.

Druhým variantom je potom morenie cesnaku proti hnilobe, ktoré sa nevykonáva tesne pred jeho výsadbou. Cesnakové strúčiky sa namiesto toho v roztoku Sulky moria už počas septembra, a to po dobu 6 až 12 hodín (alebo 2 až 3 hodiny v závislosti od zvoleného prípravku).

Po vybratí je nutné nechať strúčiky schnúť (čo najrýchlejšie) a následne uložiť na suché vetrané miesto do tej doby, než bude čas na ich vysadenie (koncom novembra). Strúčiky cesnaku je tiež možné 1 až 2 hodiny pred výsadbou namočiť do studenej vody, čím sa aktivuje obranný mechanizmus. Po uschnutí sa potom ihneď stavia na vybrané stanovište.

Morenie cesnaku hypermangánom

Aby toho nebolo málo, niekedy zaisťuje morenie cesnaku pred výsadbou hypermangán. V tomto prípade sa odporúča do 0,5 litra vody vhodiť 2 zrnká hypermangánu, ktorý by sa mal celý rozpustiť. Do pripraveného roztoku je potom nutné uložiť cesnak takým spôsobom, aby bol úplne ponorený, a nechať všetko 24 hodín pôsobiť. Cesnakové strúčiky sa potom okamžite vysádzajú na vybrané miesto.

Ďalšie spôsoby morenia cesnaku

Ak si chcete vypestovať cesnak pre vlastnú potrebu a hľadáte najlepší spôsob, ako moriť cesnak, môžete naraziť aj na ďalšie rady a prípravky, pomocou ktorých to môžete urobiť. Niektorí vsádzajú na suché morenie cesnaku (morenie cesnaku suchou cestou) pomocou prípravku Rizocore, v ktorom sa cesnakové strúčiky obaľujú. Okrem toho môžete vyskúšať aj morenie cesnaku lignohumátom alebo morenie cesnaku klinčekmi a škoricou.

Prečo moriť cesnak?

Morenie cesnaku pred sadbou je podľa záhradkárov dôležitý krok, ktorý pomáha ochrániť rastliny pred škodcami, ako je vlnovník cesnakový či háďatko zhubné, a tiež pred hubovými chorobami. Tie spôsobujú žltnutie listov, skracovanie koreňov a napadnutie podpučí. Cesnak potom vädne a odumiera, pričom spóry húb môžete nájsť aj na sadbe. Strúčiky trúchnivej a následne usychajú aj celé šúľky.

Ako sa vykonáva morenie cesnaku pred výsadbou?

Existuje niekoľko spôsobov, ako moriť cesnak. Zatiaľ čo niektorí ľudia dávajú prednosť moreniu cesnaku bez chémie, iní preferujú využitie osvedčených chemických prípravkov. Medzi známe techniky patrí napríklad morenie cesnaku teplou vodou, morenie cesnaku Sulkou, morenie cesnaku prasličkou, morenie cesnaku na sucho alebo morenie cesnaku hypermangánom. Sadenie cesnaku bez morenia sa príliš neodporúča, ale je možné vo chvíli, keď na danom stanovisku cesnak vysádzate prvýkrát.

Ako na morenie cesnaku teplou vodou?

Medzi najobľúbenejšie spôsoby, ako cesnak ochrániť pred chorobami a škodcami, patrí morenie teplou vodou. Stačí si pripraviť vodný kúpeľ, ktorý bude mať maximálne 50 ° C, a potom do neho jednotlivé strúčiky cesnaku zhruba na 25 minút ponoriť. Pozor si dajte na príliš vysokú teplotu, ktorá by mohla zničiť zárodky rastlín aj ich púčiky.

Kedy sa vykonáva morenie cesnaku Sulkou?

Predtým ľudia nedali dopustiť na morenie Sulkou, ktorá sa dnes už nevyrába. Existuje však mnoho alternatív, ako je Sulka Extra, Sulka New, Síra SK 520 alebo kombinovaný prípravok Zdravý cesnak Plus. Cesnak môžete v tomto prípade moriť tesne pred výsadbou, a to máčaním v roztoku Sulky s vodou po dobu 6 až 12 hodín. Akonáhle potom cesnak vyschne, vsádza sa na vybrané stanovište. Druhou možnosťou je morenie cesnaku počas septembra. Potom sa uskladní na suché vetrané miesto a vysádza sa až koncom novembra.