SPLN OKTÓBER 2023: Kedy je a čo nás čaká?

Tesne pred oslavami Halloweenu, Sviatku všetkých svätých a Dušičiek, ktoré tradične pripadajú na prelom októbra a novembra, sa dočkáme aj tohtoročného 11. splnu. Bude spojený s chladným počasím, ale aj so zatmením Mesiaca. Povieme vám, na aký dátum pripadá októbrový spln, s akým astrologickým znamením sa spája a ako ovplyvní naše pocity či zdravie.

Kedy je spln október 2023?

Októbrový spln nastane v sobotu 28. októbra 2023 o 22:23 SEČ. Ide o spln v znamení Býka, ktorý bude spojený s rôznymi zmenami a hľadaním stability. Tohtoročný 11. spln bude navyše sprevádzať aj zatmenie Mesiaca, pri ktorom sa Slnko, Zem a Mesiac nachádzajú v jednej rovine, a mesačný disk tak zatieni planétu Zem.

Podľa starej indiánskej tradície zaznamenanej v publikácii z 19. storočia s názvom Maine Farmer’s Almanac sa októbrový spln bežne nazýval aj Lovecký spln. Svoj názov dostal preto, lebo pôvodní obyvatelia Ameriky za jesenného mesačného svitu sledovali a lovili zvieratá, aby si pripravili dostatočné zásoby na zimu. Bol to však aj vhodný čas na lov sťahovavých vtákov v severnej Európe.

Ako nás ovplyvní októbrový spln?

Októbrový spln sa spája s astrologickým znamením Býka, ktorého narodení sú ovplyvnení zemským živlom, ktorý je zdrojom ich zmyslu pre materiálne a praktické záležitosti. Zvyčajne sa zameriavajú najmä na prácu, majú pokojnú povahu, a keď sa pre niečo nadchnú, idú si tvrdo za tým. K svojim úlohám pristupujú zodpovedne, život vidia realisticky, sú veľmi spoľahliví a majú dobré srdce.

Hoci októbrový spln so sebou pravdepodobne prinesie množstvo zmien, mali by ste ich brať ako nevyhnutnú súčasť života. Dôležité je zachovať pokoj a k problémom pristupovať vždy s čistou hlavou. Zamerajte sa aj na seba a snažte sa prijať samých seba takých, akí ste, aj so svojimi chybami. Takto lepšie pochopíte, čo sa okolo vás deje, a prijmete zmeny, ktoré sa dejú.

Keďže Býkovi vládne zemský živel, teda všetko pevné a hmatateľné, snažte sa o vnútornú stabilitu a vyrovnanosť. Napriek vašej túžbe po istote a stálosti sa snažte nebyť príliš konzervatívni. Zamerajte sa na hodnoty a vzťahy, ktoré sú pre váš život podstatné. Namiesto toho sa zbavte vzorcov správania alebo vecí, s ktorými sa už nestotožňujete. Okrem toho bude čas októbrového splnu priaznivý aj pre nadväzovanie nových priateľstiev a je šanca, že si v tomto období nájdete životného partnera.

Zo zdravotného hľadiska bude mať októbrový spln najväčší vplyv na hornú časť tela, konkrétne na krk a šiju (najmä na druhý až siedmy krčný stavec, prípadne na kostrč), ako aj na mandle, hrtan, hlasivky a pažerák. Dávajte si preto pozor, aby ste neprechladli alebo sa nenadýchali, pretože by ste mohli dlho pociťovať následky. Namiesto toho sa odporúča chrániť si hrdlo, pravidelne sa naťahovať a zbytočne nenamáhať hlas.

Všetky tieto oblasti budú počas októbrového splnu citlivejšie, preto ich príliš nezaťažujte. Okrem toho môže účinky tohtoročného 11. splnu pocítiť aj vaša štítna žľaza. Vo všeobecnosti sa počas splnu neodporúča podstupovať žiadne lekárske zákroky, preto ak plánujete podstúpiť nejaký chirurgický zákrok, skúste si vybrať iný vhodný termín.

Čo robiť počas októbrového splnu?

Hoci pravdepodobne budete chcieť všetko v záhrade urobiť skôr, ako sa ochladí a začne pršať alebo snežiť, najlepšie je nechať záhradu počas októbrového splnu odpočívať. V tomto čase by ste nemali strihať stromy ani kríky a neodporúča sa strihať živý plot. Taktiež nestrihajte zeleninu ani kvety. Môžete však zbierať korene byliniek, ktoré sú v tom čase najsilnejšie.

Mnohí ľudia veria, že októbrový spln má zvláštny vplyv na našu psychiku a duševný stav. Preto sa odporúča využiť tento čas na meditáciu alebo iné relaxačné cvičenia, ktoré človeka upokoja a pomôžu mu spracovať všetky myšlienky. Okrem toho, ak máte na to dobrú príležitosť, môžete sa vybrať na prechádzku nočnou krajinou, ktorá je magicky osvetlená svetlom mesiaca.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Spln október 2023

V minulosti bol októbrový spln známy aj ako lovecký spln, pretože pôvodní obyvatelia Ameriky využívali jeho svetlo na sledovanie zvierat a zhromažďovanie zásob na chladné zimné mesiace. Tento rok je to 11. spln a pripadá na koniec mesiaca, konkrétne na deň, keď oslavujeme náš štátny sviatok. Budeme tiež svedkami zatmenia Mesiaca.

Aký vplyv bude mať októbrový spln na emócie?

Spln v októbri sa spája s astrologickým znamením Býka, ktorého narodení sú pracovití, pokojní, realistickí a majú zmysel pre praktické záležitosti. V tomto období sa pravdepodobne nevyhnete rôznym zmenám, ktoré vás môžu zaskočiť. Snažte sa však hľadať vnútornú stabilitu a sústreďte sa na hodnoty a vzťahy, ktoré sú pre vás podstatné.

Ktoré časti tela budú ovplyvnené októbrovým splnom?

Októbrový spln ovplyvní hornú časť tela, najmä krk a hrdlo. Dávajte si však pozor aj na hlasivky, príliš nekričte a snažte sa neprechladnúť, pretože by sa u vás mohlo objaviť nepríjemné ochorenie. Okrem toho účinky októbrového splnu pocíti aj vaša štítna žľaza, pažerák, mandle a hrtan.