PESTOVANIE HLIVY USTRICOVEJ – ľahké pestovanie s vysokým úžitkom!

Lesy v posledných rokoch nemajú dostatok vlahy a na chutné hríbiky alebo bedle teda len tak nenarazíte. Veľkým hitom sa preto stalo pestovanie húb doma, ktoré je pomerne nenáročné a sľubuje veľkú úrodu. Obľúbené sú medzi záhradkármi predovšetkým šampiňóny, ale aj hliva ustricová, ktorú môžete pestovať ako vonku na záhradke, tak aj v kôlni, v stodole alebo napríklad na kmeni stromu. Táto huba navyše nielen skvelé chutí, ale má aj výborné liečivé účinky.

Prvé pokusy s pestovaním hlivy ustricovej v laboratórnych podmienkach prebehli už na začiatku 20. storočia a roku 1917 o nich referoval nemecký mykológ R. Falck. V 60. rokoch na tento výskum nadviazali tiež ázijské krajiny, kam patrila napríklad Čína, Thajsko alebo Filipíny. Práve tie sa v súčasnosti spoločne s USA, Pakistanom a Nigériou radia medzi najväčších svetových producentov hlivy ustricovej. Čo sa týka európskych štátov, k najväčším vývozcom patrí Francúzsko, Taliansko, Poľsko a Maďarsko.

V Československu sa pestovanie hlivy rozšírilo hlavne po roku 1982, kedy u nás začali vznikať prvé veľké pestovateľské stanice. Čoskoro však došlo k stagnácii, pretože prevážil dovoz húb zo zahraničia. Na svete sa každoročne vypestuje zhruba 2,5 milióna ton hlivy ustricovej, čo jasne dokazuje, že okrem pestovanie šampiňónov a huby šiitake sa v dnešnej dobe veľkej obľube teší práve aj táto chutná huba.

Ako pestovať hlivu ustricovú doma?

V posledných rokoch si hlivu ustricovú obľúbili aj drobní záhradkári, ktorí si chcú pochutnať na vlastnej úrode čerstvých húb. Domáce pestovanie hlivy ustricovej je totiž veľmi jednoduché, pretože sa jedná o veľmi adaptívne a odolný druh, a môže navyše prebiehať niekoľkými rôznymi spôsobmi, takže si na svoje príde v podstate každý. Stačí iba vytvoriť hubám tie správne podmienky, aby mohli dobre rásť.

Niektorí ľudia dávajú prednosť pestovaniu hlivy ustricovej vo vreciach, iní radšej volia pestovanie hlivy na pni alebo na polene. Na rozdiel od šampiňónov a límcoviek, ktoré môžete pestovať v úplnej tme, potrebuje hliva ustricová k svojmu rastu aspoň malé množstvo svetla. Z toho dôvodu neznáša moc dobre pestovanie v pivnici, ale môžete ju mať napríklad v garáži alebo na balkóne, kam slnko svieti iba príležitostne.

Ak plánujete pestovanie hlivy ustricovej doma, najprv by ste sa mali rozhodnúť, akým spôsobom to chcete vykonať. Dôležitá je pre domáce pestovanie hlivy ustricovej teplota, na ktorú je nutné myslieť, aby ste sa dočkali veľkého množstva chutných plodníc.

Hliva ustricová sadba

Ak sa radíte medzi amatérskych pestovateľov, najťažšou úlohou pre vás pravdepodobne bude príprava substrátu, ktorý je nutné naočkovať sadbou. Neviete, čo si pod pojmom substrát predstaviť? Môže sa jednať o peň, kláty, slamu alebo pokojne o špeciálnu záhradku, ktorú kúpite už inokulovanú a pripravenú na pestovanie chutných húb. Vhodné je ale aj pestovanie hlivy na štepkoch.

Ako vyrobiť sadbu hlivy? Čo sa týka naočkovania substrátu sadbou, existuje niekoľko rôznych spôsobov, pomocou ktorých to môžete vykonať. Príliš však nezáleží na tom, či sadba hlivy ustricovej bude klincová alebo zrnitá, hlavne by totiž mala byť čo najčerstvejšia.

Hlivové záhradky

Ak plánujete pestovanie hlivy ustricovej v byte, pravdepodobne najobľúbenejším a najjednoduchším spôsobom, ako na to, je zaobstarať si kompletné balenie štepkového substrátu s inokulovanou sadbou. Tieto už predpripravené hlivové záhradky môžu byť rôzne veľké (zhruba od 3 do 17 kilogramov) a ľahko ich kúpite v menších i väčších záhradkárskych predajniach, ale aj v hobby marketoch alebo na internete.

Hlivové záhradky by ste mali ponechať v originálnom obale a následne umiestniť do izby, kde sa teplota bude pohybovať zhruba v rozmedzí od 20 do 25 ° C. V prvej fáze dochádza k prerastaniu mycélia, ktoré môže v závislosti od teploty trvať dva týždne alebo pokojne aj dva mesiace. Niekto tvrdí, že podhubie najrýchlejšie prerastá pri teplote 24 ° C, iný zase odporúča 27-28 ° C.

Akonáhle sa obal záhradky prisaje k substrátu a z otvorov začnú vykukovať malinké zhluky plodníc alebo sa okolo nich budú tvoriť biele závoje mycélia, je načase začať druhú fázu pestovania hlivy ustricovej a preniesť kocku na miesto s nižšou teplotou (a ideálne aj vyššou vlhkosťou). Hliva ustricová nasadzuje plodnice už pri teplotách pod 18 ° C, ale najlepšie by sa malo jednať o miesto s teplotou 10-15 ° C.

Plodnice vyrastajú z už pripravených otvorov v obale hlivové záhradky. Potrebujú k tomu nielen správnu teplotu, ale aj dostatok rozptýleného denného svetla (približne 8 hodín denne) a vzdušnej vlhkosti. Rastúce huby je preto dobré 2x denne zahmlievať vodou alebo prekryť fóliou, aby tu vznikla čo najpriaznivejšia mikroklímu.

Ako pri pestovaní hlivy ustricovej v bloku spoznať, kedy je čas chutné huby zožať? Stačí sledovať strednej klobúky v trse plodníc. Keď začnú narovnávať podvinuté okraje (teda tesne pred tým, než začnú vypúšťať výtrusy), mali by ste celý trs vykrútiť. Ak dokážete pri pestovaní hlive ustricovej vytvoriť priaznivé podmienky, odmení sa vám opakovaným plodením, a to až do tej doby, než dôjde k výraznému úbytku substrátu. Môže teda ísť o 3-4 cykly.

Po zbere je vhodné nechať substrát približne 2-3 týždne odpočinúť na rovnakom mieste, potom ho na dva dni preniesť do teploty 20-25 ° C a následne zase umiestniť na chladnejšie stanovište. Teplotný šok naštartuje rast ďalších plodníc. Úplne vyťažený substrát, na ktorom už ďalšie huby nevyrastú, môžete vysypať na kompost.

Pestovanie hlivy vo vreci

Ak chcete vyskúšať pestovanie hlivy vo vreciach, mali by ste myslieť na to, že základom je vhodný substrát, ktorý následne prerastie podhubím. Použiť môžete napríklad odpad z pestovania repky, trstina, zvyšky lepenky alebo staré knihy. Najlepšie však rastie hliva ustricová pri pestovaní na slame, ktorá môže byť ražná, pšeničná či repková, ale vhodné je aj pestovanie hlivy ustricovej v pilinách. Pozor si však dajte na to, aby základ vášho substrátu nebol plesnivý.

Substrát natlačíme do hrubšieho polyetylénového vreca (ideálne priehľadného), ten postavte do vyššej nádoby, ktorú naplníte vriacou vodou, hore zaviažte a nechajte ho na mieste do druhého dňa. Keď slamu takto sparíme, zničíte všetky zárodky, ktoré by mohli substrát znehodnotiť. O deň neskôr by ste potom mali mierne odstrihnúť spodné rohy vrecia a nechať vodu vytiecť von.

V nasledujúcej fáze je potrebné substrát naočkovať prostredníctvom sadby, ktorú môžete kúpiť na internete alebo v každom väčšom záhradníctve. Sadbu hlivy ustricovej rozdrobte na menšie zrnká, ktorá nasypete na vnútorné steny vreca, ale aj na povrch substrátu. Nakoniec vrece hore dobre zaviažte.

Na rade je fáza, kedy dôjde k prerastaniu podhubia. Naočkované vreca je vhodné uložiť na miesto, kam nedosiahnu priame slnečné lúče a kde bude substrátu dostatočne teplo. Podhubie najlepšie rastie pri teplote 28 ° C, nikdy by však teplota nemala byť vyššia ako 30 ° C. Ak je substrát dobre spracovaný a zároveň sa vám podarilo vytvoriť optimálne podmienky na pestovanie hlivy ustricovej, podhubie prerastie zhruba za 14 dní.

Ako spoznať, že je substrát dobre prerastený? Na jeho povrchu sa objaví rovnomerná biela vrstva, ktorá svojím vzhľadom môže pripomínať napríklad šľahačku. V tejto chvíli je načase urobiť po obvode vrecia nožom zhruba 20 zárezov, ktoré by mali byť asi 5 centimetrov dlhé. Na týchto miestach hliva ustricová substrát prerastie a objavia sa plodnice.

Počas fázy, kedy po obvode vrecia začnú vyrážať prvé huby, potrebuje substrát tú správnu teplotu a tiež rozptýlené denné svetlo. Vrece by ste teda ideálne mali umiestniť niekam, kde sa teplota bude pohybovať v rozmedzí od 8 do 18 ° C. Môže sa jednať napríklad o pivničné priestory, verandu, balkón, starú kôlňu alebo stodolu, ale nie je problém uložiť vrece ani do tienistého kúta záhrady.

Keďže hliva ustricová patrí medzi chladnomilné druhy húb, môžete plodenie naštartovať aj pomocou metódy teplotného šoku. Ako na to? Substrát stačí na 2 až 3 dni preniesť na miesto, kde sa teplota bude pohybovať okolo 6-12 ° C. Počas chladnejších nocí ho teda môžete pokojne nechať vonku. Následne ho len presuňte do priestorov, kde bude prebiehať plodenie.

Plodnice hlivy ustricovej rastú v trsoch a objavujú sa približne v 3-4 cykloch, takže sa čerstvej úrody dočkáte hneď niekoľkokrát počas dvoch alebo troch mesiacov. Huby sa zberajú v celých trsoch, ktoré je nutné z vreca vylomiť. Akonáhle substrát doplodí, môžete ho podobne ako hlivovú záhradku pridať do kompostu. Zároveň však dobre poslúži k naočkovaniu nových vriec, takže nemusíte kupovať novú sadbu.

Pestovanie húb na dreve

Medzi najobľúbenejšie spôsoby pestovania hlivy ustricovej patrí sadba do pňa alebo iného kusu dreva, ktoré sa nachádza u vás na záhrade. Najlepšie sa na to hodia kláty z kmeňov listnatých stromov, pretože hliva na buku, vŕbe alebo napríklad na orechu skvele prospieva. Trochu horšie je to s dubom, ktorý má tvrdšie drevo s vyšším obsahom trieslovín, takže bude dlhšie prerastať. Drevo ihličnanov sa podľa záhradkárov naopak pre pestovanie hlivy na polene vôbec nehodí.

Ako pestovať hlivu na pni, aby vám správne rástla a hojne rodila? Najprv je nutné pripraviť si vhodné kláty, ktoré sa stanú základom pre budúce hlivové záhradky. Dobre sa tiež hodí peň, ale na staré, suché a prehnité drevo by ste mali radšej zabudnúť. Potom existuje niekoľko možných spôsobov, ako pri pestovaní hlivy ustricovej na dreve postupovať.

Kedy by u hlivy ustricovej mala prebehnúť sadba do pni či polena? Zimné pestovatelia odporúčajú ako najlešiu dobu pre naočkovanie január, aby kláty do jari pekne prerástli podhubím. Samozrejme je ale možné začať neskôr. Ak hlivu ustricovú chcete použiť na ekologickú likvidáciu pňov, sadba sa zvyčajne vykonáva v septembri alebo v októbri.

Hliva ustricová: klincová sadba

Obľúbená je u hlivy ustricovej predovšetkým klincová sadba, kedy je do pripraveného polena (zhruba 50 centimetrov dlhého) či pňa nutné navŕtať otvory s priemerom 8 milimetrov, ktorých hĺbka bude zhruba o 3-5 milimetrov väčšia ako dĺžka očkovacieho kolíka. Očkovať môžete po celom povrchu dreva, takže aj na tej strane, ktorá neskôr skončí pod zemou. Vzdialenosť pravidelne rozmiestnených otvorov by potom mala byť zhruba 15 centimetrov.

Ako postupovať ďalej? Na dno vyvŕtaných otvorov opatrne zatlčte očkovacie kolíčky takým spôsobom, aby nevytŕčali von. Potom zapáľte obyčajnú sviečku a všetky štipce pokvapkajte voskom, aby tu vznikol akýsi štopeľ. Ten podhubie neskôr ochráni pred vysychaním a ďalšími škodlivými vplyvmi. Pokiaľ ide o očkovanie pňov, tam by mali byť diery pre štipce vyvŕtané ideálne zo severnej strany a čo najnižšie pri zemi.

Akonáhle máte klát naočkovaný, je načase ho uložiť na vhodné miesto, aby mohol dôkladne prerásť podhubím. Malo by sa jednať o tienisté a vlhké priestory, takže sa hodí napríklad miesto pod kríkom, za kôlňou alebo na severnej strane domu. Klát potom už len stačí zakopať zhruba polovicou do zeme (je jedno, či nastojato, alebo naležato), aby mu trvalý kontakt s pôdou zaistil dostatok vlahy. Ešte než klát zakopete, môžete ho tiež uložiť do nepriedušného vrecia, ktorý urýchli prerastaniu podhubie.

Hliva ustricová: zrnitá sadba

Ďalším obľúbeným spôsobom, ako sa vykonáva sadba hlivy na klát či do pňa, je pokrievková metóda. V tomto prípade z polena odrežete približne 5 centimetrov hrubú pokrievku a klasicky zrnito sadivo potom rozprestrite na celú reznú plochu. Drevenú pokrievku následne priklopíte späť na zvyšok polena a pritlčte klincom, aby na mieste držala. Čo sa týka reznej škáry, ktorá pri tomto postupe vznikla, tú je vhodné obaliť fóliou, čím zabránite vysychaniu sadby.

Okrem tejto metódy môžete skúsiť aj iný postup. Ten spočíva v tom, že narežete zhruba 30 centimetrov dlhé kláty, na ich rezné plochy umiestnite zrnitú sadbu a potom priložíte jednotlivé kusy dreva k sebe. Celý výtvor potom uložíte do vreca, ktorý dobre zaviažete, aby kláty nevysychali, a uskladníte ho do chladnejšej miestnosti (kotolňa, práčovňa alebo napríklad šopa).

Vrece je vhodné raz za dva týždne rozviazať, nechať zhruba hodinu vyvetrať a v prípade nutnosti pokropiť kláty vodou. Akonáhle drevo dobre prerastie podhubím, zakopte jednotlivé kláty do hliny (zhruba do dvoch tretín) niekam na tienisté miesto. Malo by byť tiež dostatočne vlhké, ale rozhodne nie podmáčané.

Pokiaľ ide o to, kedy sa dočkáte prvej úrody, to je veľmi subjektívne. V prvom roku sa dočkáte húb len zriedka, a to hlavne na mäkších drevinách. Skôr si však budete musieť počkať až na ďalší rok. Obrovskou výhodou ale je, že hliva ustricová potom plodí pokojne aj niekoľko rokov po sebe a včas naočkované kláty môžu prezimovať i vonku, k čomu nepotrebujú žiadnu špeciálnu ochranu.

Hliva ustricová predaj a cena

Chystáte sa pestovať hlivu ustricovú a zaujíma vás, koľko vás to asi bude stáť? V tom prípade by ste mali vedieť, že cena vždy záleží na tom, akým spôsobom to chcete vykonať. Hotová hlivová záhradka je veľmi jednoduchá na obsluhu. Za pätnásťlitrovú kocku naočkovaného substrátu zaplatíte zhruba 5 až 8 euro. Vybrať si ale môžete aj menšie vrecia, a ak máte doma dostatok priestoru, nie je problém zohnať väčšie hlivové záhradky.

Aká je u hlivy ustricovej cena, ak si chcete sami naočkovať substrát sadbou? Zrnitá sadba hlivy ustricovej, ktorá sa zvyčajne predáva v balení s hmotnosťou 0,5 alebo 0,7 kilogramu, vás bude stáť asi 4 – 5 euro. Očkovacia štipce hlivy sa potom predávajú napríklad v balíčkoch po 150 kusoch, ktoré stoja zhruba 20 euro.

Premýšľate, či sa vám domáce pestovanie týchto húb oplatí? Keď sa v obchode predáva hliva ustricová, cena za 1 kg sa pohybuje okolo 6 euro, ale vždy samozrejme záleží na tom, kde huby kupujete a či zrovna narazíte na nejakú akciu, alebo nie. Ak vám stačí prísun čerstvých húb len občas, keď na ne dostanete chuť, a nepatríte k nadšeným záhradkárom, sú pre vás hlivové záhradky zbytočné.

Ak vám vyhovuje mať po ruke každú chvíľu čerstvé huby a rozhodnete sa vyskúšať pestovanie hlivy ustricovej doma, určite nebudete ľutovať. Stačí si zaobstarať menšiu hubovú záhradku, ktorá vás vyjde zhruba na osem euro, a tá sa vám čoskoro odmení veľkým množstvom chutných plodníc. Okrem toho sa húb dočkáte opakovane, približne v 3-4 cykloch, takže sa vám počiatočné investície rozhodne vyplatia.

Ako pestovať hlivu ustricovú doma?

Domáce pestovanie hlivy ustricovej je pomerne jednoduché, pretože ide o adaptívny a odolný druh. Stačí hubám vytvoriť vhodné podmienky, aby mohli dobre rásť, a potom si už môžete užívať ich plody. K dispozícii navyše máte niekoľko rôznych spôsobov, ako hlivu pestovať. Zatiaľ čo niektorí dávajú prednosť pestovaniu hlivy ustricovej vo vreciach, iní nedajú dopustiť na pestovanie hlivy na pni alebo na polene a ďalší zase skúšajú pestovanie hlivy v garáži alebo na balkóne.

Ako vyrobiť sadbu hlivy?

Medzi najťažšie úlohy, ktoré je nutné pri pestovaní hlivy ustricovej splniť, patrí príprava substrátu a jeho naočkovanie sadbou. Týmto substrátom pritom môže byť napríklad peň, klát, slama, štiepky alebo špeciálna záhradka, ktorá je už sadbou navrúbľovaná. Sadba potom môže byť klincová či zrnitá, pričom najdôležitejšie je, aby bola čo najčerstvejšia.

Čo sú to hlivové záhradky?

Jedná sa o kompletné balenie štepkového substrátu s inokulovanou sadbou, ktoré poslúžia ako najjednoduchší spôsob, ako pestovať hlivu ustricovú v byte. Hlivové záhradky najprv umiestnite niekam, kde bude teplota v rozmedzí od 20 do 25 ° C a dôjde k prerastaniu mycélia. V druhej fáze je potom nutné preniesť kocku substrátu na miesto s nižšou teplotou, kde začnú vyrastať plodnice. Musí mať však správnu teplotu, dostatok rozptýleného svetla a dostatočnú vlhkosť.

Ako na pestovanie hlivy vo vreci?

Vhodným substrátom sú v tomto prípade piliny, slama, odpad z pestovania repky, trstina alebo zvyšok kartónu. Ten je pritom nutné umiestniť do hrubšieho polyetylénového vreca a po odstránení všetkých rušivých zárodkov naočkovať prostredníctvom sadby. Potom dôjde k prerastaniu podhubia, a to najlepšie pri teplote 28 ° C. Následne by ste mali urobiť do vreca väčšie množstvo päť centimetrových zárezov, kadiaľ prerastú jednotlivé plodnice.