SPLN MÁJ 2024: Kedy nastane a čo nás čaká?

Rozkvitnutá príroda láka na dlhé prechádzky, dni sa postupne predlžujú a prvé letné večery už nie sú ďaleko. Okrem toho nás čaká piaty tohtoročný spln, ktorý sa bude niesť v znamení duchovného rastu a nových dobrodružstiev. Povieme vám, na aký dátum pripadá májový spln, s akým astrologickým znamením sa spája a ktoré oblasti nášho života najviac ovplyvní.

Kedy je spln v máji 2024?

Májový spln nastane vo štvrtok 23. mája 2024 o 15:52 SEČ. Ide o spln v znamení Strelca, čo naznačuje, že pôjde o dobrodružné obdobie, počas ktorého nás môže premôcť túžba objavovať neprebádané kúty sveta a neprebádané aspekty nášho života.

Na základe starej indiánskej tradície, ktorá bola zaznamenaná v publikácii z 19. storočia s názvom Maine Farmer’s Almanac, sa májový spln v minulosti označoval ako Kvetinový spln. To samozrejme znamená, že v tom čase je jar v plnom prúde, príroda sa postupne prebúdza zo zimného spánku a za oknami kvitnú stromy, kríky a kvety všetkého druhu.

Okrem toho sa, samozrejme, môžete stretnúť aj s ďalšími názvami, ako je napríklad Úplňkový výsev obilia, ktorý netreba dlho vysvetľovať. V anglicky hovoriacich krajinách sa však používa aj názov Milk Moon (mliečny mesiac), pričom na niektorých iných miestach sa môžete stretnúť aj s pojmom Hare’s Moon (zajačí mesiac).

Ako nás ovplyvní májový spln?

Astrologickým znamením, ktoré bude mať najväčší vplyv na májový spln, je Strelec. Je to ohnivé znamenie, ktorého smer riadi planéta Jupiter. Ľudia narodení ako Strelci sú potom známi najmä svojím idealizmom, ktorý ich poháňa k tomu, aby neustále objavovali niečo nové. Okrem toho sú schopní urobiť prakticky čokoľvek, aby nasledovali svoje sny a realizovali to, čo ich v živote baví.

Pre Strelcov je však veľmi dôležitá aj sloboda spojená s aktívnym životným štýlom. Neustále vyhľadávajú nové dobrodružstvá, túžia po poznaní a sú plní energie. Zároveň majú tendenciu byť za každú cenu úprimní a vyhýbajú sa akýmkoľvek intrigám či polopravdám, čo však môže v niektorých situáciách vyznieť veľmi netaktne. Často majú tiež strach zo záväzkov.

Počas májového splnu vás môže trápiť potreba neustále niečo hľadať. Aby ste sa vo svojom živote cítili dobre a sebaisto, budete potrebovať cieľ, poslanie alebo filozofiu, ktorá dá vašim ďalším krokom zmysel. Vďaka Mesiacu v Strelcovi však zaujmete pozitívny a veľmi optimistický postoj, a preto ľahko uveríte, že sa veci rýchlo zlepšia, aj keď sa dostanete do nejakých nepríjemných ťažkostí.

Pod vplyvom májového splnu môžete tiež pocítiť túžbu po dobrodružstve, objavovať nové tajomstvá života a rozširovať si obzory. Z tohto dôvodu bude vhodný čas na cestovanie na niektoré doteraz neprebádané miesta, ale aj na vzdelávanie sa v oblastiach, ktoré vás zaujímajú a ktoré ste možno nemali možnosť hlbšie preskúmať.

Keďže Strelci sú veľmi úprimní, počas májového splnu budete pravdepodobne silne pociťovať, aké dôležité je žiť v pravde, riadiť sa svojím morálnym kompasom a veriť vo svoju schopnosť dosiahnuť stanovené ciele. Dávajte si však pozor, aby ste neuváženými slovami zbytočne nezranili niekoho vo svojom okolí, čo by ste neskôr mohli ľutovať.

Zo zdravotného hľadiska bude mať májový spln najväčší vplyv na vašu pečeň, preto by ste sa mali vyhýbať nadmernej konzumácii alkoholu, ktorá môže zhoršiť fungovanie tohto orgánu. Citlivejšie však budú aj iné oblasti tela vrátane bedrového kĺbu, stehennej kosti, krížovej kosti, bedrových stavcov, chvostovej kosti a svalov v oblasti bedier a stehien.

Uvedené partie by ste nemali preťažovať, preto si presúvanie ťažších bremien nechajte na neskôr, v posilňovni sa zamerajte na iné časti tela a obmedzte iné činnosti, ktoré by mohli mať negatívny vplyv na chrbát a dolné končatiny. Vo všeobecnosti sa počas splnu neodporúčajú žiadne lekárske zákroky, preto sa im podľa možnosti vyhnite.

Čo robiť počas májového splnu?

Krásne májové počasie vás pozýva nielen na milostné prechádzky, športové aktivity a výlety s deťmi, ale samozrejme aj na prácu v záhrade. Ak ste aj vy vášnivým pestovateľom, pravdepodobne sa budete snažiť urobiť čo najviac práce práve teraz, aby ste sa neskôr mohli tešiť z bohatej úrody chutných produktov.

Mali by ste však vedieť, že počas splnu sa odporúča obmedziť záhradnícke práce na minimum. Keďže nadzemné časti rastlín sú citlivejšie ako v iných obdobiach, nestrihajte zeleninu ani kvety, neorezávajte živé ploty a určite nestrihajte stromy a kríky. Ak predsa len chcete niečo urobiť, môžete zbierať korene bylín, ktoré majú v tomto čase najväčšiu silu.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Spln máj 2024

V minulosti sa májový spln často nazýval Kvetinový spln alebo spln výsevu, čo samozrejme naznačuje, že príroda je práve v plnom rozkvete a je vhodný čas na siatie plodín. Medzi ďalšie alternatívy patrí označenie mliečny spln alebo králičí spln. Vo všeobecnosti ide o spln v znamení Strelca.

Ako ovplyvní májový spln vaše emócie?

Májový spln sa spája s astrologickým znamením Strelca, ktorého narodení sú známi ako idealisti, ktorí majú radi dobrodružstvo a aktívny životný štýl. V každom okamihu budete pravdepodobne túžiť po nových poznatkoch, budete chcieť cestovať alebo hľadať životné pravdy a nové poslania. Keďže sú však Strelci aj veľmi úprimní, môžete svojimi slovami niekoho zraniť.

Na ktoré časti tela bude mať spln v máji vplyv?

Účinky májového splnu najviac pocíti vaša pečeň, ale výrazne ovplyvní aj váš chrbát a dolné končatiny. Najviac budú postihnuté stehenná kosť, bedrový kĺb, krížová kosť, chvostová kosť a bedrá. Na tieto miesta by ste si počas splnu mali dávať väčší pozor, aby ste si zbytočne neublížili. Okrem toho sa podľa možnosti vyhýbajte akýmkoľvek lekárskym zákrokom a liečbe.