ÚPLNOK MÁJ 2023: Kedy nastane a čo nás čaká?

0

Po dlhých zimných mesiacoch je jar konečne v plnom prúde, príroda kvitne a dni sa výrazne predlžujú. Okrem toho nás však čaká aj májový spln, počas ktorého budú v centre pozornosti emócie a vzťahy. Povieme vám, na aký dátum pripadá piaty tohtoročný spln, s akým astrologickým znamením sa spája a ako ovplyvní naše pocity a zdravie.

Kedy nastane májový spln v roku 2023?

Májový spln tentoraz pripadá na piatok 5. mája 2023, konkrétne nastane o 19:33 stredoeurópskeho času (SEČ). Ide o spln v znamení Škorpióna, ktorému vládne vodný živel. Ľudia v tomto znamení sú známi najmä svojou silnou vôľou a hrejivými citmi, ktoré však často skrývajú pred svojím okolím, vďaka čomu môžu v niektorých situáciách pôsobiť príliš pasívne alebo nenápadne.

Podľa príslušníkov indiánskej kultúry, ktorých tradície sú zaznamenané v almanachu Maine Farmer’s Almanac z 19. storočia, je tento spln známy aj ako Úplnok kvetov. A samozrejme, nie je to náhoda, ale názov, ktorý odráža skutočnosť, že príroda kvitne, jar je v plnom prúde a ľudia sa vracajú do svojich záhrad.

Keďže v tomto období vyrastá aj mnoho krásnych rastlín, môžete sa stretnúť aj s názvom Úplnok kvetov. Okrem toho ľudia v minulosti používali aj niekoľko ďalších názvov, ako napríklad Úplný sejací mesiac alebo Úplný mliečny mesiac. V každom prípade všetky názvy odkazujú na to, že príroda ožíva, ľudia sa môžu tešiť z jej krás a konečne sa blíži leto.

Okrem toho májový spln v roku 2023 so sebou prinesie aj zatmenie Mesiaca. To znamená, že v tom okamihu sa Slnko, Zem a Mesiac budú nachádzať v jednej rovine, takže naša planéta zatieni mesačný disk. Tento jav sa vyskytuje zhruba dva až trikrát do roka a tento rok sa môžeme tešiť na ďalšie zatmenie počas októbrového splnu (konkrétne 28. októbra 2023).

Ako nás spln v máji ovplyvní?

Májový spln sa spája s astrologickým znamením Škorpióna. Ľudia narodení v tomto znamení zverokruhu vo svojom vnútri skrývajú veľké množstvo energie a často aj netušené vášne. Majú dobre vyvinutú intuíciu, ich názory bývajú jasne vyhranené a ich city sú naozaj hlboké. Hoci nie je ľahké ich vyviesť z rovnováhy, pozitívne aj negatívne emócie silne prežívajú a na staré krivdy len tak nezabúdajú.

Energia Škorpiónov je veľmi silná, čo môže mať na človeka v čase májového splnu výrazný vplyv. Funguje to ale nanešťastie oboma smermi. Zatiaľ čo niektoré bude posúvať vpred a pomôže im dokázať to, čo by si priali, iné môže v ich rozvoji skôr brzdiť. Okrem toho tiež môžete zaznamenať výrazné emočné výkyvy, a to smerom nahor aj nadol.

Spln v máji sa bude sústrediť predovšetkým na všetky druhy vzťahov – teda na tie priateľské, ale aj partnerské a intímne. Ak niektorý z nich vo vašom živote nemá pevný základ, môže sa začať rúcať bez toho, aby ste to čakali. Pokiaľ vás nenapĺňa, pravdepodobne touto dobou zistíte, že sa s druhou osobou postupne odcudzujete stále viac a viac. Nenechajte sa však ovládnuť zlosťou či žiarlivosťou.

Preto by ste sa mali zamyslieť nad tým, čo je pre vás dôležité, a zhodnotiť, či vám takéto kontakty stoja za ďalšiu námahu. Rozhodne sa nesnažte držať sa rozpadajúcich sa priateľstiev a vzťahov zubami nechtami, pretože aj tak nebudú mať dlhé trvanie. Tiež sa však snažte vyhnúť emotívnemu konaniu, ku ktorému spln v Škorpiónovi väčšinou zvádza, a každý krok si radšej dôkladne premyslite.

Mesiac v Škorpiónovi pritom prebúdza aj hlboké emócie spojené s minulosťou. Vďaka tomu môžete počas májového splnu konečne zabudnúť na staré krivdy a zbaviť sa všetkého, čo vás až doteraz trápilo. Snažte sa ale neubližovať pritom sebe ani ostatným. Zároveň postupujte opatrne a dávajte si pozor, koho si k sebe touto dobou púšťate a komu sa zverujete.

Pokiaľ ide o zdravie, v čase májového splnu by ste mali chrániť predovšetkým svoje pohlavné orgány, konečník a močové ústrojenstvo. Vaše intímne oblasti budú totiž v tomto čase náchylné k rôznym ochoreniam. Dávajte si preto dobrý pozor na infekcie, prechladnutia, ale aj na pohlavne prenosné choroby, ktoré by ste si mohli uhnať vďaka svojim náhodným erotickým známostiam.

Čo robiť počas májového splnu?

Keď sa príroda konečne prebudila a vonku panuje pekné počasie, veľa ľudí sa aktívne púšťa do obhospodarovania svojej záhradky a do pestovania rôznych stromov, kríkov a bylín. Májový spln predstavuje vhodný čas na zber koreňov rastlín, ktoré majú v danej chvíli najväčšiu silu. Vyhnúť by ste sa naopak mali strihaniu živých plotov, prerezávaniu stromov a kríkov alebo zaštipovaniu kvetov a zeleniny.

Sledujte novinky webu RadimeAKO.sk na Google News!

Výsledok prekladu Spln máj 2023

Májový spln sa niekedy označuje aj ako Kvetinový alebo Kvetný spln, čo samozrejme súvisí s tým, že príroda rozkvitá a jar je v plnom prúde. Okrem toho sa ale môžete stretnúť aj s označením Spln siatie obilia alebo Mliečny spln. V roku 2023 navyše počas májového splnu dôjde aj k zatmeniu Mesiaca.

Ako ovplyvní májový spln vaše emócie?

Spln v máji sa spája s astrologickým znamením Škorpióna,. Ľudia v tomto znamení sa vyznačujú veľkým množstvom energie a hlbokými citmi. Môžete preto zaznamenať výrazné emočné výkyvy a zmeny na poli vzťahov. Mimoriadne silná bude v danej chvíli aj sexualita a spln prebudí aj pocity spojené s minulosťou. Vyhýbajte sa ale radšej emotívnemu konaniu a všetko si premyslite.

Na ktoré časti tela bude mať spln v máji vplyv?

Najväčší pozor by ste si v danej chvíli mali dávať na svoje pohlavné orgány, konečník a močové ústrojenstvo, čo sú oblasti, ktoré budú počas májového splnu obzvlášť citlivé. Snažte sa preto dbať vo zvýšenej miere na dodržiavanie hygienických zásad a chráňte sa pred infekciami aj inými chorobami. Na spln si tiež neplánujte žiadny operačný zákrok.