DULOVEC: Ako ho pestovať a množiť?

0

Chceli by ste si zaobstarať ker, ktorý dokáže na prvý pohľad oslniť kohokoľvek, kto na vašu záhradu vkročí? Dobrou voľbou by mohol byť niektorý z dulovcov, čo sú listnaté opadavé dreviny, ktoré na jar rozkvitajú záplavou farebných kvetov. Prezradíme, ako zvláda dulovec pestovanie na našom území, z akých druhov môžete vyberať a ako tieto rastliny množiť.

Druhy a odrody dulovca

Dulovec (Chaenomeles) je rastlinný rod z čeľade ružovitej, ktorý zahŕňa veľké množstvo listnatých opadavých drevín. Hoci na prvý pohľad môžu pôsobiť trochu „neučesane“, pestujú sa ako solitéry pre svoju okrasnú funkciu, a to hlavne kvôli oslnivým kvetom a lesklým listom. Môžu sa však stať aj súčasťou živých plotov a zároveň produkujú malvice, ktoré si našli využitie v kuchyni.

V súčasnej dobe z botanického hľadiska rozlišujeme štyri alebo päť rôznych druhov dulovcov, kam patrí dulovec japonský, dulovec nádherný, dulovec tibetský, Chaenomeles cathayensis a Chaenomeles sinensis. Okrem toho potom existuje aj kríženec prvých dvoch druhov, čo je dulovec pyšný (Chaenomeles x superba).

Dulovec japonský

Pravdepodobne najznámejším druhom je dulovec japonský, ktorý môžete poznať aj pod latinským názvom Chaenomeles japonica (prípadne aj Cydonia maulei). Tento ker dorastá zhruba do výšky jedného metra, ale je veľmi rozložitý. Jeho plstnaté vetvy s postupujúcim časom ovísajú, zostávajú však pomerne drsné. Listy sú potom široko vajcovité, tupé a na okrajoch hrubo pílkovité.

Pokiaľ ide o kvety dulovca japonského, tie mávajú oranžovo-červené sfarbenie a sú menšie ako v prípade dulovca nádherného. Na vetvách sa objavujú vo zväzočkoch po dvoch až po štyroch, a to až po olistení. Plody tohto dulovca majú guľovitý tvar, sú zhruba 4 až 5 centimetrov široké a ich farba je žltozelená. Medzi obľúbené odrody sa radia:

 • Dulovec japonský „Orange Beauty“,
 • Dulovec japonský „Sargentiu“,
 • Dulovec japonský „Dwarf Poppy Red“,
 • Dulovec japonský „Tricolor“,
 • Dulovec japonský „Cido“.

Dulovec nádherný

Jedným z obľúbených druhov, ktoré sa na slovenskom území hojne pestujú, je dulovec nádherný alebo Chaenomeles speciosa. Ten môžete však poznať aj ako Chaenomeles lagenaria a často sa stretnete aj s pomenovaním dulovec ozdobný. Tento ker, ktorý pôvodne pochádza z Japonska (rovnako ako dulovec japonský) dorastá do výšky cez dva metre, je rozložitý a jeho lysé vetvy bývajú vzpriamené.

Listy dulovca nádherného sú podlhovasté, špicaté a majú jemne pílkovité okraje. Väčšinou dosahujú dĺžku od 3 do 6 centimetrov. Čo sa týka kvetov, zhlukujú sa do zväzkov, ale môžu rásť aj oddelene. V závislosti od konkrétneho kultivaru navyše môžu mať červené, ružové alebo výnimočne aj biele sfarbenie. Plodom sú potom žltozelené až červenkasté guľovité malvice. Medzi obľúbené odrody sa radia:

 • Dulovec nádherný „Apple Blossom“,
 • Dulovec nádherný „Atrosanguinea“,
 • Dulovec nádherný „Brilliant“,
 • Dulovec nádherný „Contorta“,
 • Dulovec nádherný „Eximia“
 • Dulovec nádherný „Falconnet Charlet“,
 • Dulovec nádherný „Fire Dance“,
 • Dulovec nádherný „Kinshiden“,
 • Dulovec nádherný „Marmorata“,
 • Dulovec nádherný „Nivalis“,
 • Dulovec nádherný „Rubra“,
 • Dulovec nádherný „Snow“,
 • Dulovec nádherný „Yukigoten“.

Dúlovec pyšný

Niekedy sa v slovenských záhradách môžete stretnúť aj s nádherným dulovcom (Chaenomeles x superba), ktorý je krížencom dulovca nádherného a dulovca japonského. Z toho dôvodu sa vyznačuje vlastnosťami oboch týchto druhov. Dorastá do veľkosti 1,5 metra, používa sa ako solitér, ale hodí sa aj do väčších kompozícií alebo skupín s viacerými jedincami rovnakého druhu.

Listy dulovca pyšného, ktorý preferuje slnečné polohy a priepustné vlhké pôdy, sú celokrajné. Kvitne v apríli až júni, pričom farba kvetov sa pohybuje od červenej cez oranžovú a ružovú až po bielu. Ak by ste si chceli tento ker zaobstarať aj na svoju záhradu, môžete vyberať z nasledujúcich kultivarov:

 • Dulovec pyšný „Crimson and Gold“,
 • Dulovec pyšný „Etna“,
 • Dulovec pyšný „Fascination“,
 • Dulovec pyšný „Hollandia“,
 • Dulovec pyšný „Jet Trail“,
 • Dulovec pyšný „Mango Storm“,
 • Dúuovec pyšný „Nicoline“,
 • Dulovec pyšný „Salmon Horizon“,
 • Dulovec pyšný „Scarlet Storm“,
 • Dulovec pyšný „Texas Scarlet“.

Dulovec čínsky

Pod týmto názvom sa ukrýva opadavý, beztrnitý, listnatý strom, ktorý dorastá až do výšky 6 metrov, alebo prípadne ker, ktorý dosahuje veľkosť 4 metrov. Ako jeho pomenovanie napovedá, pochádza z Číny, ale dnes sa riedko pestuje aj na európskom či americkom území, a to predovšetkým ako okrasná drevina (v teplejších oblastiach aj pre svoje plody).

Predtým bol dulovec čínsky zaradený medzi päť druhov rodu Chaenomeles (dulovec), z ktorého bol však neskôr preradený do monotypického rodu Pseudocydonia. Od zvyšných druhov sa totiž líšia napríklad osinovitými špičkami listov, ale aj svojimi kvetmi, ktoré sú jednotlivo postavené, a navyše majú usporiadané nitky do kruhu.

Na aké miesta sa dulovec hodí?

Opadavé a pichľavé dulovce si môžete zaobstarať prakticky do akejkoľvek záhrady. Na rozdiel od starostlivo upravovaných kríkov pôsobí táto rastlina skôr akýmsi neučesaným dojmom, čo jej však dodáva na zaujímavosti. Počas jari ju navyše pokryje záplava stoviek farebných kvetov, vďaka ktorým si ju všimne každý, kto pôjde okolo. Na aké miesta sa teda dulovec vysadzuje?

 • Perfektne sa hodí ako živý plot.
 • Ide o dobrú voľbu pre zmiešané okraje kríkov.
 • Dá sa predsadiť pred vyššie ihličnany a stromy.
 • Výborne ozvláštnia záhrady prírodného štýlu.
 • Hodí sa do vidieckych a chatových typov záhrad.
 • Ako okrasná drevina sa pestuje v mestských parkoch.

Premýšľate, aké rastliny vysadiť v blízkosti dulovca? Táto drevina si skvele rozumie napríklad so zlaticou (Forsythia), ktorú môžete poznať aj pod ľudovým označením zlatý dážď. Obe rastliny vykvitajú skoro na jar, a ak ich vysadíte vedľa seba, dočkáte sa na prelome marca a apríla nádherného divadla. Žlté kvety zlatice totiž skvele dopĺňajú kvety dulovca, ktoré mávajú obvykle lososovú farbu.

Pestovanie dulovca

Dulovce sa na záhrade dajú pestovať rôznymi spôsobmi, a to buď samostatne ako solitérne kríky, alebo v podobe voľného živého plotu. V závislosti od odrody dorastajú zhruba do výšky 1 až 2 metrov, sú veľmi prispôsobivé a nemajú príliš vysoké nároky. Zatiaľ čo niektoré dulovce sú potom samosprašné, iné môžu byť cudzoprašné, a je preto dobré vysadiť rôzne kultivary k sebe.

Čo sa týka pestovateľských podmienok, dulovce nie sú príliš náročné. Dobre sa im darí v nížinách a v stredných polohách, pričom nepotrebujú toľko tepla ako dule. Porastú navyše takmer v akejkoľvek pôde, ale uprednostňujú úrodnú, dobre odvodnenú zeminu. V ideálnom prípade by ste im mali dopriať rovnomernú vlhkosť. Akonáhle potom zakorenia, kríky už zalievať nemusíte.

Dulovcom sa bude dobre dariť na slnku aj v polotieni. Dajú sa samozrejme vysadiť aj do tieňa, ale v takom prípade sa budete musieť zmieriť s tým, že sa na nich neobjaví také veľké množstvo kvetov, ako keby ste ich umiestnili niekam na svetlo. Dobrou správou však je, že si dulovce dokážu poradiť s letnými suchami i nízkymi teplotami. Sú mrazuvzdorné (odolajú teplotám až do -29 ° C), ale mladé kríky by ste radšej mali na zimu prikryť čečinou.

Dulovec množenie

Dulovce sa dajú veľmi ľahko namnožiť, a to prostredníctvom postranných, podzemných výbežkov (odkopky prirodzeného hríženia) alebo pomocou drevitých odrezkov. Dvojročné vetvičky je potom možné umelo ohnúť k zemi, prichytiť drôtom a zasypať zeminou. Na jeseň stačí zakorenené vetvy presadiť, ale týmto spôsobom sa dá aj jednoducho rozšíriť súčasný živý plot. Skúsenejší pestovatelia potom niekedy skúšajú množiť dulovec generatívne (semenami).

Dulovec rez

Tieto dreviny obvykle rez nevyžadujú, ale v priebehu rastu je dobré priebežne odstraňovať staré či poškodené vetvy. Rozložitý ker nie je nutné tvarovať, pretože mu jeho „neučesanosť“ pristane. U prestarnutých kríkov sa však vykonáva aj presvetľovací a zmladzovací rez. Silnému prerezávaniu sa však skôr vyhnite a rastlinu podľa potreby zastrihávajte iba na jar po odkvitnutí.

Aké druhy a odrody dulovca existujú?

Momentálne botanikovia rozlišujú štyri alebo päť druhov dulovcov. Prvým je dulovec japonský, medzi ktorého kultivary sa radí „Orange Beauty“, „Dwarf Poppy Red“, „Tricolor“ alebo „Cido“. Známy je aj dulovec nádherný. Ľudia vyhľadávajú hlavne kultivary „Apple Blossom“, „Brilliant“, „Snow“, „Contorta“, „Fire Dance“ alebo „Rubra“. Ďalej potom existuje kríženec známy ako dulovec pyšný, ale aj varianty Chaenomeles cathayensis, Chaenomeles sinensis a Chaenomeles thibetica.

Ako pestovať dulovec?

Pestovanie dulovcov nie je príliš náročné, pretože ide o prispôsobivé kríky, ktoré nemajú vysoké nároky. Dobre sa im darí v nížinách alebo v stredných polohách, porastú takmer v akejkoľvek pôde a vysádzajú sa hlavne na slnko alebo do polotieňa. Sú navyše mrazuvzdorné, takže odolajú teplotám až do -29 °C. Mladé kríky je však dobré počas zimných mesiacov chrániť prihrnutým čečinou.

Ako prebieha množenie dulovce?

Dulovce sa dajú množiť hneď niekoľkými spôsobmi. Najobľúbenejšie sú postranné, podzemné výbežky (odkopky prirodzeného hríženia) a drevité odrezky. Niektorí pestovatelia potom skúšajú aj generatívne množenie (pomocou semien). Dvojročné vetvy je zároveň možné ohnúť k zemi umelo, prichytiť ich drôtom a zasypať zeminou, aby vznikli nové zakorenené výbežky.

Kedy prerezávať duulovec?

Dulovce rez po väčšinu času nevyžadujú a silné prerezávanie by im mohlo skôr ublížiť. Raz za čas je dobré odstrániť staré či poškodené vetvy, ale ker nie je nutné príliš tvarovať, pretože mu jeho rozstrapatenosť pristane. Iba u starších kríkov sa vykonáva presvetľovací a zmladzovací rez, a to väčšinou iba na jar po odkvitnutí.