NÁDCHOVNÍK – PESTOVANIE v byte. Ako na to?

0

Zaujíma vás, ako pestovať nádchovník, aby sa mu dobre darilo? Veľkou výhodou pestovania nádchovníka je skutočnosť, že táto rastlina rastie skoro sama a nemusíme sa o ňu preto príliš starať. Najlepšie sa jej bude dariť na mieste blízko východného či západného okná, kde bude mať dostatok svetla. Zároveň však nesmieme zabúdať, že kvietok nádchovník by nemal byť priamo vystavená ostrým slnečným lúčom.

Čo sa týka umiestnenia nádchovníka, to záleží hlavne na vás. Nádchovník v spálni príjemne prevonia celý priestor, kde spíte, a v noci bude mať dobrý vplyv na uvoľnenie dýchacích ciest. Nádchovník v kuchyni zabezpečí, že sa do vašich zásob nepustia potravinové mole ani iní otravní škodcovia. A ak nádchovník umiestnite na okenný parapet napríklad v obývačke alebo v pracovni, tiež rozhodne nebudete ľutovať. Do miestnosti totiž nielen vnesie krásnu vôňu, ale zároveň bude odpudzovať dotieravý hmyz.

Nádchovník pestovanie v byte

Keďže je nádchovník pomerne nenáročná izbová rastlina, dobre znáša podmienky vidieckych stavaní aj mestských bytov. Či už sa pestovaniu rastlín nejaký ten piatok venujete, alebo ešte len začínate, nemusíte sa teda ničoho obávať. Zvládnete sa o neho totiž postarať aj s minimálnymi skúsenosťami.

Ako zalievať nádchovník, aby sa rastlinke najlepšie darilo? Zalievanie netreba preháňať a pôdu okolo rastlinky je lepšie nechať pred ďalšou zálievkou vyschnúť. Pozor si musíme dať na prelievanie, pretože na to je kvetina nádchovník veľmi citlivá a mohla by začať chradnúť. Pri zimovania je potom dobré znížiť zálievku na minimum a umiestniť nádchovník do izby, kde sa teplota pohybuje okolo 15 ° C.

Na jar je dobré rastlinku presadiť do nového kvetináča a občas ju prihnojiť. Keďže nádchovníku počas teplých mesiacov vyložene prospieva pobyt vonku, na leto sa oplatí kvetináč postaviť na balkón alebo na terasu. Aj tu si však musíme dať pozor, aby sme nádchovník nevystavili priamemu slnku alebo prievanu. Akonáhle sa potom začne ochladzovať, je nutné rastlinu zase schovať do bytu, pretože veľmi zle znáša mrazy.

Ako môžeme nádchovníku uškodiť?

Zdravú rastlinu poznáme podľa toho, že má sýto zelenú farbu a silné dužinaté stonky. Jej vzhľad vám však môže ľahko naznačiť aj skutočnosť, že ste nádchovníku nejakým spôsobom uškodili. Veľký problém predstavuje pre náchovník černanie listov. Ak sa na nich objaví hnedé alebo čierne bodky, znamená to, že ste rastlinu preliali a v budúcnosti by ste mali ubrať zálievku.

„Cernanie LISTOV signalizujú VEĽKÉ MNOŽSTVO ZÁLIEVKY“

Nádchovník nemá rád výkyvy teplôt, prievan, mráz ani príliš veľké množstvo slnečného žiarenia. Pokiaľ na listoch objavíte žltej a hnedej fľaky alebo sú kraje listov zaschnuté, rastlina je popálené od pobytu na priamom slnku. Príliš dlhé a veľmi tenké stonky zasa značí, že má nádchovník nedostatok svetla.

Nádchovník sadenice

Veľa ľudí zaujíma, ako zasadiť nádchovník, aby sa mu hneď od začiatku dobre darilo. Táto rastlina má rada bežný záhradný substrát a tiež ľahkou piesčitou zeminu, ktorá je pomerne dobre priepustná. Zakorenené odrezky stačí zasadiť priamo do pripraveného kvetináča, ktorý umiestnite na požadované miesto v byte a budete už len s nadšením sledovať, ako nádchovník krásne rastie.

Nádchovník množenie

Chcete aromatickú rastlinku darovať príbuzným alebo priateľom, ale neviete, ako rozmnožiť nádchovník? V skutočnosti je to veľmi jednoduché, stačí k tomu iba jeho drobné výhonky. Najjednoduchší spôsob, ako z jednej rastlinky získať ďalšie sadeničky, je rezkovanie.

Časť stonky s aspoň jedným listom uštipnite a potom ho zapichnite priamo do pripravenej pôdy. Môžete ho ale umiestniť aj do pohára s vodou, kde za pár dní začne púšťať drobné korienky. Nádchovník pestovanie vo vode dobre zvláda a počas niekoľkých týždňov tak budete mať k dispozícii novú rastlinku.

Ako tvarovať nádchovník?

Keďže táto aromatická bylina veľmi rýchlo rastie, môže sa stať, že v kvetináči vytvoria pomerne nevzhľadné kríky s veľmi dlhými stonkami. Z toho dôvodu je dobré pristúpiť čas od času k zaštipovaniu nádchovníka, ktoré vám pomôže vytvarovať kvetinu do správneho košatého tvaru.

Ako zaštipovať nádchovník? Najlepší spôsob je odstrániť vrchné výhonky, čo napomôže budúcemu rozvetvovanie rastlinky. Stačí odstrihnúť stopku tesne nad dvoma lístkami a odstrihnutý kúsok využiť napríklad na prípravu čaju alebo ako základ pre ďalšiu rastlinku. Nádchovník potom čoskoro vyrazí ďalšie šľahúne niekde inde a začne sa zahusťovať.

Nádchovník sušenie

Sušenie nádchovníka je veľmi náročné, pretože táto rastlinka využíva svoje lístky ako zásobáreň vody, takže vydrží dlho čerstvá a zvládne aj niekoľkodňové sucho. Pri sušení teda musíte byť veľmi trpezliví a dosť často sa stáva, že aj napriek tomu ešte pred usušením chytí listy pleseň a už ich nie je možné použiť. Preto je vhodné vždy používať listy nádchovníka čerstvé.

Nádchovník skladovanie

Ako vyplýva z toho, čo sme uviedli vyššie, sušenie nádchovníka sa príliš neoplatí. Najlepším spôsobom, ako nádchovník správne uchovávať, je dobre sa o rastlinu starať a na zimu ju umiestniť do izby, kde sa teplota pohybuje okolo 15 ° C. Nádchovník však môžete skladovať tiež iným spôsobom. Stačí, keď z neho vyrobíte nádchovníkový sirup, kvapky, masť alebo napríklad olej.

Nádchovník cena a predaj

Ľudia si často nevedia rady, kde kúpiť nádchovník, pretože táto rastlina ide rýchlo na odbyt a v menšom kvetinárstve ju nemusíte zakaždým zohnať. Najlepšie urobíte, ak sa vyberiete do väčšieho záhradníctva, kde túto bylinu môžete nájsť aj pod názvom molica, moude, kubánskej oregano či mexický alebo grécky eukalyptus. Cena rastlinky vždy záleží na jej veľkosti a pohybuje sa okolo 1,50-4 euro.

Kde zohnať nádchovník, keď všetky kvetinárstvo a záhradníctvo majú túto rastlinku vypredanou? Skúste sa obrátiť na svojich príbuzných, priateľov a známych. Iste nájdete niekoho, kto má nádchovník doma a teší sa z jeho blahodarných účinkov. Môže vám ľahko vytvoriť novú sadeničku, ktorá sa vám čoskoro rozrastie na košatý krík.

Ako pestovať nádchovník?

Ak sa chystáte na pestovanie nádchovníka v byte, mali by ste vedieť, že sa jedná o nenáročnú izbovú rastlinu, o ktorú sa dokáže postarať aj každý začiatočník. Zalievanie netreba preháňať a pred každou zálievkou je dobré nechať pôdu okolo rastlinky vyschnúť. Pri zimovaní by ste mali umiestniť nádchovník do izby s teplotou okolo 15 ° C. Na jar je potom dobré presadiť nádchovník do nového kvetináča a občas rastlinu prihnojiť. Prospieva mu tiež vonkajší pobyt počas letných mesiacov.

Ako sa vykonáva množenie nádchovníka?

Najjednoduchším spôsobom, ako množiť nádchovník, je rezkovanie. Aby ste získali ďalšie sadeničky, časť stonky s aspoň jedným listom uštipnite a potom ho zapichnite priamo do pripravenej pôdy alebo ho vložte do pohára s vodou, kde začne v priebehu niekoľkých dní púšťať drobné korene.

Ako tvarovať nádchovník?

Nádchovník rastie veľmi rýchlo a môže sa tak čoskoro stať, že v kvetináči vznikne prerastený ker s príliš dlhými stonkami. Preto je dobré v takej chvíli pristúpiť k zaštipovaniu nádchovníka, ktoré pomôže vytvarovať rastlinu do správnej podoby. Najlepšie je pritom odstrániť vrchný výhonok, teda odstrihnúť stopku tesne nad dvoma lístkami.

Ako sušiť nádchovník?

Sušenie nádchovníka je veľmi náročné, pretože listy tejto rastliny predstavujú zásobáreň vody, takže vydržia dlho čerstvé a nevadí im ani niekoľkodňové sucho. Pokiaľ chcete nádchovník usušiť, musíte mať veľkú trpezlivosť. Niekedy sa ale bohužiaľ stane, že listy ešte pred usušením splesnivie. Preto je lepšie vždy používať nádchovník v čerstvom stave.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno