NÁDCHOVNÍK – zázračná rastlina, ktorú musíte mať doma!

Nádchovník je malý zázrak, ktorý by rozhodne nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Táto rastlina je totiž nielen jednoduchá na pestovanie, ale zároveň má mnohostranné využitie. Pozitívne pôsobí pri liečbe nádchy, má protizápalové aj protiplesňové účinky a okrem toho zvyšuje kvalitu vzduchu v miestnosti a odpudzuje komáre. Ušetrí vám tak veľa peňazí za návštevy v lekárni a navyše sa jedná o úplne prírodný produkt, ktorý naše zdravie určite ocení viac ako farmaceutické prípravky.

RASTLINA NÁDCHOVNÍK

Nádchovník je rastlina z čeľade hluchavkovitých, ktorú môžete poznať aj pod názvom molica, moude alebo mexický eukalyptus. Hoci si toto pomenovanie ľudia často spájajú s rôznymi druhmi rodu Plectranthus, ako nádchovník sa najčastejšie označuje druh Plectranthus argentatus, ktorý pôvodne pochádza z Austrálie.

V našich klimatických podmienkach sa nádchovník pestuje ako izbová rastlina, pretože nízke zimné teploty pri vonkajšom pestovaní by pravdepodobne nebol schopný prežiť. Medzi ľuďmi je dobre známy pre blahodarné účinky svojich aromatických listov, ktoré pomáhajú pri liečbe nádchy, z čoho je odvodený aj názov tejto rastliny. V závislosti od konkrétneho druhu môžu mať kvety nádchovníku bielo-ružové, fialové či modré sfarbenie.

NÁDCHOVNÍK POUŽITIE a ÚČINKY

Hoci ešte pred niekoľkými rokmi túto drobnú rastlinu poznali iba zasvätení, v poslednej dobe sa jej pestovanie stalo hitom. A nie je sa vôbec čomu diviť, mať doma nádchovník sa totiž rozhodne oplatí. Táto rastlina má totiž liečivé účinky a mnohostranné využitie od aromaterapie až po kuchyni.

Bylina nádchovník je bohatá na vitamíny, minerály a ďalšie živiny, ktoré podporujú naše zdravie. Pokiaľ ide o účinné látky, obsahuje predovšetkým vitamíny A, C a E, ale aj omega-6 mastné kyseliny. Dôležitou súčasťou je esenciálny olej s obsahom tymolu, carvacrol a camphora.

BOJOVNÍK PROTI NÁDCHE aj ZLEPŠOVAČ VZDUCHU

Ako už sme spomenuli vyššie, nádchovník hrá dôležitú úlohu pri liečbe nádchy, pomáha v boji proti nachladnutiu a má skvelé protizápalové aj protiplesňové účinky. Najčastejšie sa využíva na inhaláciu, ale dá sa z neho pripraviť aj čaj, nádchovníkový sirup, nádchovníková mastička, špeciálny olej alebo nádchovníková tinktúra.

Nádchovník sa užíva nielen vnútorne, ale zároveň je vhodný aj na vonkajšie použitie pre ošetrenie drobných odrenín a poranení. Sympatickou vlastnosťou nádchovníku je predovšetkým to, že nemusíte zdĺhavo spracovávať jeho jednotlivé časti. Stačí len odtrhnúť list nádchovníkuu a postihnuté miesto ním potrieť. Čoskoro uvidíte, ako táto rastlina napomáha hojeniu a odreniny po práci rýchlo miznú.

Hoci sa nádchovník môže zdať ako nenápadná aromatická rastlinka, v skutočnosti dokáže výrazne zvýšiť kvalitu vzduchu v miestnosti a jeho arómu uľahčuje dýchanie. V našom starom dome sme našli využitie nádchovníku napríklad v spálni, kde na nás pozitívne pôsobí svojou prítomnosťou, zlepšuje vzduch, čo zaiste ocenia hlavne astmatici či alergici, a zachraňuje nás zakaždým, keď nás skolí chrípka či nepríjemná nádcha.

Listy nádchovníku obsahujú vonné oleje, takže ich stačí jemne pretrieť medzi prstami a všade okolo sa rozvinie príjemná vôňa, ktorá okamžite uvoľní upchatý nos a naviac v miestnosti vytvorí príjemné osviežujúci arómu. Odporúčame si dať pred spaním pod vankúš pár lístkov nádchovníku alebo rovno celú vetvičku. Tak získate príjemnú vôňu, pri ktorej sa krásne zaspáva.

Odporúčame: Odvar z listov nádchovníku sa môže použiť aj ako náplň do aromalampy pri aromaterapii.

NÁDCHOVNÍK AKO PRÍRODNÝ REPELENT

Nádchovník možno využiť aj ako repelent. Jeho vôňa totiž nie je hmyzu vôbec príjemná a skvele tak odpudzuje drobné tvory, ktorých máme v letných mesiacoch na statku naozaj požehnane. Tento repelent navyše neobsahuje žiadnu chémiu, takže ho s pokojným svedomím môžeme používať aj pre najmenších. Ak túto rastlinu umiestnite na okenný parapet, stane sa skvelým pomocníkom pri odpudzovaní múch a komárov.

Aby toho nebolo málo, nádchovník sa používa aj ako odpudzovač mačiek. Ak máte na záhrade nechcených mačacích hostí od susedov, ktorých sa chcete rýchlo a jednoducho zbaviť, táto rastlina bude ideálnym riešením. Lacnou prírodnou cestou tak vytvoríte bariéru proti vstupu nepozvaných mačacích návštevníkov na vaše záhony.

NÁDCHOVNÍK ALERGIE

Pestovanie nádchovníku odporúčame tiež ľuďom, ktorých trápia alergie či astma. Má totiž schopnosť uvoľniť dýchacie cesty a prečistiť dutiny, a to predovšetkým keď ho ľudia používajú formou inhalácie. Pravidelná konzumácia nádchovníku však môže mať pozitívny vplyv aj na pacientov trpiacich bronchitídou a ďalšími respiračnými chorobami. Podporuje odhlienenie dutín a zabraňuje vzniku bakteriálnej infekcie.

ĎALŠIE VYUŽITIE NÁDCHOVNÍKU

Okrem pozitívnych vlastností, ktoré sme už uviedli, môže nádchovník v domácnosti poslúžiť aj na iné účely. Aké ďalšie využitie táto rastlina má?

 • Posilňuje imunitný systém.
 • Zmierňuje bolesti hlavy.
 • Pomáha proti úzkosti, strese a nespavosti.
 • Upokojuje a prináša celkové uvoľnenie.
 • Pomáha pri zápale ďasien a lieči afty.
 • Urýchľuje proces hojenia podráždených oblastí pokožky.
 • Pomáha z tela odstrániť prebytočné tekutiny a škodlivé toxíny.
 • Pomáha proti menštruačným bolestiam.
 • Lieči kožné problémy a bodnutia hmyzom.
 • Používa sa ako korenie do rôznych jedál.

Hoci nádchovník predstavuje skvelú prírodnú cestu, ako sa zbaviť prechladnutia alebo iných problémov a spríjemniť domáce prostredie, v niektorých prípadoch je dobré dať si pri použití tejto rastlinky radšej pozor. Aby sa neobjavili žiadne nežiaduce účinky nádchovníka, nemalo by sa to s jeho konzumáciou príliš preháňať a v tehotenstve sa odporúča používať ho iba k inhalovaniu. Znižuje totiž vstrebávanie železa a u citlivých jedincov môže vyvolať aj miernu kontaktnú dermatitídu.

Odporúčame: Nádchovník sa dá použiť namiesto šalvie a skvele sa hodí pri príprave hovädzieho mäsa či diviny, pretože dodá pokrmom špecifickú vôňu a chuť.

AKO POUŽIŤ NÁDCHOVNÍK NA NÁDCHU?

Keď na sebe pocítime prvé príznaky prechladnutia, je načase začať čo najrýchlejšie konať. Nádchovník v túto chvíľu poslúži ako skvelá prvá pomoc. Stačí odtrhnúť niekoľko lístkov, pošúchať ich v prstoch a inhalovať ich arómu. Šťavu z rozlomeného listu môžete tiež opatrne natrieť pod nos a niekto si dokonca vyrába špeciálne nosné kvapky z nádchovníku, alebo vkladá lístky priamo do nosa a potom sa cez ne nadychuje.

Aby bola liečba nádchy úspešná, môžeme list nádchovníku použiť aj na prepláchnutie nosa a dutín pomocou špeciálnej kanvičky. Do teplej vody stačí vložiť dva rozdrvené lístky a nechať ich 30 minút lúhovať. Pred preplachom potom nálev precedíme cez sitko a pridáme do neho odmerku soli alebo aj kvapku tea tree oleja.

Okrem inhalácia odporúčame tiež čaj z nádchovníkových listov, ktorý pomáha nielen pri prechladnutí, ale aj proti bolestiam hlavy alebo proti zažívacím ťažkostiam. Listy však majú najväčšie účinky v surovom stave, takže ich stačí rozhrýzť a zjesť. To sa odporúča nielen pri liečbe prechladnutia, ale aj pri bolestiach v krku, kedy môžete vyskúšať aj kloktanie studeným macerátom.

POUŽITIE NÁDCHOVNÍKU

K nádchovníkovým listom je dobré počas dňa niekoľkokrát dlhšie privoňať, aby sa vám uvoľnili dýchacie cesty, alebo jeho listy rozhrýzť a zjesť. Oplatí sa teda neustále nosiť niekoľko lístkov so sebou vo vrecku, aby ste si k nim mohli pričuchnúť zakaždým, keď vás bude trápiť upchatý nos. Nemusíte sa navyše vôbec báť, že keď ich ráno odtrhnete, popoludní už budú nepoužiteľné. Vydržia totiž dlho čerstvé, dokážu si udržať svoju sviežosť aj v toaletnej taštičke alebo v peňaženke a trvá veľmi dlho, než zvädnú.

Okrem toho je ale dôležité pri liečbe nádchy používať nádchovník na noc, pretože počas spánku človek nemôže smrkať a upchatý nos ho otravuje najviac. Astmatikom tiež pomôže položiť lístok nádchovníku v nádobe s vodou na kúrenie a nechať ho tam cez noc.

NÁDCHOVNÍK DRUHY

Ako nádchovník sa zvyčajne označujú jednotlivé druhy rodu Plectranthus (čiže molica), ktorých je dnes viac než 350. Jedná sa o teplomilné rastliny z čeľade hluchavkovitých, ktoré sa vyskytujú predovšetkým v tropických a subtropických oblastiach, ale nájdete ich aj v miernom pásme. Rod Plectranthus zahŕňa aromatické byliny (jednoročnej i viacročnej) a polokry, ktorých dužinaté listy majú liečivé účinky. Niektoré z nich sa pestujú aj ako okrasné rastliny, a to predovšetkým kvôli krásnym dekoratívnym listom.

KLASICKÝ NÁDCHOVNÍK

Pod názvom nádchovník si ľudia najčastejšie predstaví druh Plectranthus argentatus, ktorý pochádza zo skalnatých oblastí aj dažďových pralesov Queenslandu a Nového Južného Walesu v Austrálii. Táto rastlina môže byť až meter vysoká, má fialkovej či modrasté kvetmi a charakteristické oválne listy, ktoré sú na okraji jemne zubaté a na povrchu pokryté drobnými chĺpkami.

Nádchovník, ktorý pochádza z Austrálie, sa vďaka svojim vlastnostiam teší priazni záhradkárov i gazdiniek. Pomáha pri liečbe nádchy a prechladnutia, používa sa pre podporu hojenia drobných rán, má protizápalové aj protiplesňové účinky a okrem toho tiež slúži ako skvelý prírodný repelent. Vďaka svojej mentolové vôni navyše predstavuje skvelý doplnok do bytu a zároveň ako korenie výborne dopĺňa ťažké mäsá.

NÁDCHOVNÍK CITRONOVÝ

Nádchovník citrónový čiže Plectranthus amboinicus pôvodne pochádza z oblasti východnej Afriky. Táto rastlina dorastá zhruba do výšky jedného metra, má oválne zúbkované listy a biele či ružovo sfarbené kvety. Keďže svojou vôňou a chuťou pripomína oregano, používajú sa jej aromatické lístky nielen pri liečbe prechladnutia a ďalších ťažkostí, ale aj ako korenie do mäsitých pokrmov a polievok.

NÁDCHOVNÍK PURPUROVÝ

Nádchovník purpurový čiže Plectranthus purpuratus je menej známy príbuzný klasického nádchovníku. Má však podobné vlastnosti a ľudia ho využívajú predovšetkým ako skvelý repelent, pretože dokáže z balkóna behom chvíľky vyhnať všetok obtiažny hmyz. Pestuje sa väčšinou ako jednoročná rastlina, pretože po roku stráca na dekoratívnosti. Počas niekoľkých týždňov ale dokáže v kvetináčoch vytvoriť záplavu sýto zelených listov, ktoré sa opäť dajú použiť na inhaláciu.

NÁDCHOVNÍK EUKALYPTOVÉ

Nádchovník eukalyptový čiže Plectranthus montanus je vždyzelený poloker, ktorý dorastá zhruba do veľkosti 40-50 centimetrov. Oproti klasickému nádchovníku má táto rastlinka drobnejšie svetlo zelené listy, ktoré sú pokryté bielymi chĺpkami a vydávajú nádhernú vôňu podobnú eukalyptu.

Tento nádchovník je vhodný napríklad na pestovanie v závesných kvetináčoch, ale výborne poslúži aj ako doplnok do spálne, ktorú príjemne prevonia. To ocenia predovšetkým astmatici a alergici, ktorým eukalyptová vôňa uvoľní dýchacie cesty a prinesie pokojnejší spánok. Rastlinu ale môžeme umiestniť aj do kuchyne, kde bude odpudzovať hmyz a potravinovej mole.

ĎALŠIE ZNÁME DRUHY NÁDCHOVNÍKU

 • Plectranthus barbatus
 • Plectranthus esculentus
 • Plectranthus fruticosus
 • Plectranthus parviflorus
 • Plectranthus rotundifolius
 • Plectranthus scutellarioides (koleus šišákovitý)