Muchovník / Indiánska čučoriedka – jednoduché pestovanie, ako na to?!

Ako pestovať muchovník? Muchovník je naozaj nenáročný a jeho pestovanie preto zaiste zvládne aj niekto, kto nemá so záhradníčením žiadne veľké skúsenosti. Hoci existuje pomerne veľké množstvo rôznych druhov a konkrétnych kultivarov, podmienky pre ich pestovanie sú veľmi podobné. Vyžadujú predovšetkým dobré prúdenie vzduchu a správne osvetlenie, aj keď dobre znáša tiež polotieň.

Ak vás zaujíma, ako rýchlo rastie muchovník, mali by ste vedieť, že vždy záleží na druhu a prípadne tiež na danej odrode. Napospol sa však jedná o stromy a kríky, ktoré rastú stredne rýchlo a v priebehu dvoch až troch rokov začínajú plodiť. Ak sa o tieto dlhoveké rastliny budete dobre starať, plodnosť si udržia ešte po mnoho ďalších rokov a budete tak môcť zberať chutné ovocie pokojne aj za štyridsať alebo päťdesiat rokov.

Rozhodne sa tiež nemusíte báť, že by muchovník cez zimu zmrzol a na jar ste museli túto rastlinu vymeniť za niečo iné. Kvety muchovníka totiž znesú i teplotu -5 ° C a počas zimných mesiacov dokáže tento ker prečkať slabšie aj silnejšie mrazy, a to zhruba do -40 ° C.

Muchovník výsadba

Zaujíma vás ako a kedy sadiť muchovník, aby sa mu u vás na záhrade dobre darilo? Ideálnym prostredím pre túto rastlinu je slnečné miesto či stanovište v miernom polotieni. Dajte však pozor, aby ste muchovník neumiestnili tam, kam dopadajú silné slnečné lúče, ktoré by mohli rastlinu poškodiť.

Hoci muchovník zvyčajne nevyžaduje špeciálnu kvalitu ani zloženie pôdy, pri výsadbe je dobré vyberať zeminu s pH 6,2-7,5 a pridať do jamy tiež trochu kompostu, čo pomôže lepšiemu zakoreneniu dreviny. Ideálne je ľahšia kyslejšia pôda bohatšia na organickú hmotu, ktorá neobsahuje vápenec. Keďže muchovník preferuje rovnomernú vlhkosť, nemôže stať ponorený vo vode ani v bahne.

Pretože sa Muchovník väčšinou predáva v kontajneroch, dá sa vysádzať prakticky v priebehu celej sezóny. Ak si z nich nechcete vytvarovať živý plot, ale stačí vám samostatná rastlina, je vhodné nechať okolo nej pri vysádzaní väčší priestor. Správny rozostup by mal činiť asi 3 metre. A ak by ste si chceli kúpiť túto rastlinu potrebné na menši dvor, môžete muchovník pestovať v kvetináči. Stačí len vybrať správny druh.

Keďže plody dozrievajú pomerne zavčasu, môžete muchovník pestovať ako v nížinách, tak aj vo vyššie položených oblastiach. Tieto stromy a kríky sa navyše hodia aj do menších záhrad, kde nie je pre dreviny veľké množstvo priestoru, pretože sú samoopelivé a pre opelenie teda postačí iba jedna rastlina.

Muchovník zavlažovanie a hnojenie

Na rozdiel od iných ovocných kríkov má muchovník rozvinutý koreňový systém, ktorý je hlboký a dobre čerpá vlahu aj živiny z pôdy. Čo sa týka zalievania, nie je teda potrebná žiadna špeciálna starostlivosť. Vlahu by ste muchovníku mali dopriať predovšetkým počas dlhších období sucha, ale ak to neurobíte, táto rastlina pravdepodobne nejaký čas prežije aj bez zalievanie.

Pokiaľ ide o hnojenie, ani tu nie je potrebné venovať muchovníku veľkú starostlivosť. Môžete ho prihnojovať kompostom či bežnými priemyselnými hnojivami, čo mu pomôže k hojnějšiemu plodeniu. Okrem toho je dobré pôdu okolo kríky čas od času ošetriť plytkým okopávaním, aby mu ostatní rastliny zbytočne neuberali vodu a živiny.

Muchovník množenie

Ako rozmnožiť muchovník? Muchovník je možné rozmnožovať jarným výsevom, delením a štepovaním. Aby ste získali novú rastlinku, ideálne je na jeseň odkopnúť koreňový výmladok, ktorý sa môže u niektorých druhov vytvoriť. O niečo horšie sa muchovníky množia prostredníctvom rezkovania, kedy je nutné rezky zasadiť do zmesi rašeliny a piesku, kde budete udržiavať stálu vlhkosť.

Ďalej môžete muchovník rozmnožovať pomocou semien, a to najlepšie prostredníctvom „zeleného semena„, ktoré je plne vyvinuté, ale ešte sa nestačilo pokryť tvrdým obalom. Takéto semeno by ste mali buď hneď vysiať vonku do pripravenej nádoby, alebo ho umiestniť do chladničky a potom ho nechať vyklíčiť pri izbovej teplote. Akonáhle budú sadeničky dostatočne veľké, mali by ste ich ihneď presadiť do individuálnych kvetináčov. Na vonkajšie stanovisko sa potom umiestňujú zhruba dvojročné rastliny.

Pokiaľ ide o štepenie, muchovník je možné ľahko štepiť na ďalšie druhy, ako je napríklad hloh (Crataegus) alebo tiež jarabina (Sorbus). Po vrúbľovanie je však typické, že za nejakú dobu dôjde k slabnutiu rastu.

Muchovník rez

Pokiaľ ide o rez muchovníka, k dispozícii sú dva rôzne spôsoby – buď môžete z tejto rastliny vypestovať zakrpatený stromček s holým kmeňom, alebo klasický okrasný ker. V prvom prípade je nutné odrezať od najsilnejšieho kmienka všetky postranné vetvy, a to zhruba do výšky 1 metra nad zemou. V druhom prípade sa potom zrezávajú len kmienky, ktoré sú umiestnené príliš blízko pri sebe. Základný postup je tu podobný ako pri zrezávanií ríbezľového kríka.

Kedy strihať muchovník? Každoročné prerezávanie rozhodne nie je nutné, ale ak chceme udržiavať ker či strom v konkrétnom tvare, je dobré udržiavací rez vykonať vždy v zimných mesiacoch, a to zhruba od decembra do marca. Staršie vetvy, ktoré sú už odplodené, sa pritom odstraňujú v spodnej časti kríky. Slabšie rezy je potom možné robiť aj po odkvitnutí.

Ľudia sa často pýtajú tiež na to, ako prerezávať muchovník, aby získal ideálny tvar a výšku. Muchovník Lamarckův rez znesie približne každé dva až tri roky, kedy môžete odstrániť tretinu hlavných vetiev, ktoré sú najstaršie. To spoznáte podľa drsnej ryhovanej kôry. Muchovník olšolistý rez dobre znáša na jar, kedy je možné výhonky zrezať až na tretinu ich dĺžky, aby sa neskôr ker lepšie rozvetvil. Pokiaľ máte muchovník vytvarovaný ako stromček, pri reze sa postupuje podobne ako u jabloní.

Muchovník a škodcovia

Veľká výhoda muchovníka spočíva v tom, že táto rastlina v našich prírodných podmienkach zvyčajne netrpí žiadnymi závažnejšiemu chorobami ani prítomnosťou škodcov. Z toho dôvodu väčšinou nie je nutné ošetrovať muchovník žiadnymi chemickými postrekmi. Výnimočne môžu kríky či stromy napadnúť huby a hrdze, ktoré sú typické pre ďalšie ovocné stromy, a niekedy si rastlinu obľúbia húsenice môr alebo iné druhy bylinožravého hmyzu.

Muchovník živý plot

Chceli by ste si zaobstarať rychlerastúcí vždyzelený živý plot, ktorý vás navyše každý rok poteší záplavou sladkých bobúľ? V tom prípade je pre vás muchovník úplne skvelá voľba! Dá sa výborne tvarovať, rýchlo rastie, znáša dokonca aj veľké mrazy a predstavuje ten najlacnejší živý plot, ktorý si môžete zaobstarať.

Medzi najobľúbenejšie druhy, ktoré ľudia volia ako základ pre živý plot, patrí muchovník Lamarckův. Ten je veľmi odolný a dobre zvláda udržiavací rez. Zároveň vyniká veľkým množstvom krásnych snehobielych kvetov, počas leta vám zaistí veľa veľkých šťavnatých plodov, z ktorých si môžete vyrobiť napríklad marmeládu, a na jeseň sa jeho listy sfarbia do príjemných žltých, oranžových a červených odtieňov.

Ak si chcete z Muchovníku vytvoriť živý plot, je ideálne umiestniť kríky do radu a nechať medzi nimi asi metrovú vzdialenosť. Dajte si však pozor, pretože tento jedlý živý plot môže smerom nahor dorastať pokojne až do výšky 4 metrov. Z toho dôvodu je dobré Muchovník pravidelne zrezávať či tvarovať a udržiavať ho zhruba dvojmetrový.

Muchovník plody

Plody muchovníka dozrievajú v menších či väčších trsoch, a to zhruba od polovice júna do konca augusta. Táto rastlina je ideálna pre samozber, pretože sa ovocie dá ľahko odtrhnúť od stopky a zachováva si svoj tvar aj vo chvíli, keď má mäkšiu a šťavnatejšiu konzistenciu. Tým pádom sa plody nijako nepoškodia. Ďalšou výhodou je potom skutočnosť, že dozreté plody zostávajú na kríku či stromčeku pomerne dlhú dobu a nemusíte ich teda zberať hneď, keď sa vám budú zdať dostatočne zrelé.

V závislosti od druhu a odrode muchovníka je možné z plne vyrasteného kríka pozberať približne 8-15 kilogramov bobúľ. Ak máte na záhrade pôvodné formy, ako je muchovník Lamarkův a muchovník kanadský, ich plody budú dozrievať postupne, takže si na úrodu budete musieť počkať. U vyšľachtených odrôd plody naopak dozrievajú naraz.

Muchovník cena a predaj

Zaujíma vás, kde kúpiť muchovník a koľko vás bude taká rastlinka stáť? Všetko samozrejme záleží na tom, či hľadáte nejaký konkrétny (alebo dokonca neobvyklý) druh a odrodu, alebo si vystačíte s akýmkoľvek muchovník, ktorý bude zrovna k dispozícii. Indiánsku čučoriedku však vo väčšine prípadov zoženiete v každom menšom i väčšom záhradníctva a zvyčajne si budete môcť dokonca vyberať medzi desiatkami odrôd.

Ak sa vám nepošťastilo kúpiť muchovník v záhradníctve a neviete si rady, kde zohnať muchovník, skúste sa obrátiť na svojich priateľov a známych. Niekto z nich určite má tento okrasný ker či strom na záhrade, takže vám bude môcť poskytnúť semená, odnože alebo aspoň odrezky.

Pokiaľ ide o to, koľko stojí muchovník, cena sa vždy odvíja od vybraného druhu a odrody. Tiež záleží na tom, či si chcete zaobstarať drobnú jednoročnú či dvojročnú rastlinku, alebo naopak urastený ker, s ktorým nebudete mať žiadne starosti. Cena sadenice muchovníka sa obvykle pohybuje okolo 6 – 12 euro za kus, väčšie kontajnery však môžu stáť aj stovky euro.

Kedy sadiť muchovník?

Muchovníky sa väčšinou predávajú v kontajneroch a dajú sa vysádzať v priebehu celej sezóny. Ak túžite vytvarovať z nich živý plot, dobré je dodržať rozostupy zhruba 3 metre. Môžete však rastliny pestovať tiež v kvetináčoch. Ideálne je pritom vybrať slnečné stanovište alebo miesto v polotieni a dopriať muchovníkom ľahšiu kyslejšiu pôdu bohatú na organickú hmotu, ktorá neobsahuje vápenec.

Aké potrebuje muchovník zavlažovanie a hnojenie?

Muchovník je známy tým, že má rozvinutý koreňový systém a dokáže efektívne čerpať vlahu aj živiny z pôdy. Zalievať je teda nutné hlavne počas dlhších období sucha, ale kríky dokážu nejaký čas prežiť aj bez závlahy. Ani v rámci hnojenia nepotrebuje Muchovník špeciálnu starostlivosť. Môžete ich prihnojovať kompostom či bežnými priemyselnými hnojivami a vhodné je pôdu okolo nich občas ošetriť plytkým okopávaním.

Ako sa vykonáva rez muchovníka?

Z muchovníka môžete vypestovať zakrpatený stromček s holým kmeňom, alebo naopak klasický okrasný ker. V prvom prípade odrežte od najsilnejšieho kmienka všetky postranné vetvy približne 1 meter nad zemou. V druhom prípade sa zrezávajú iba kmienky, ktoré sú príliš blízko pri sebe. Každoročné prerezávanie potom nie je nutné, ale je dobré vždy v zimných mesiacoch vykonávať udržiavací rez. Odstraňujú sa staršie vetvy, ktoré sú už odplodené.

Ako rozmnožiť muchovník?

Muchovník sa dá rozmnožiť prostredníctvom jarného výsevu, delením alebo tiež štepovaním. Novú rastlinku pritom získate tak, že na jeseň odkopete koreňový výmladok. Ďalej sa Muchovník dá množiť pomocou "zeleného semena", ktoré je síce vyvinuté, ale zatiaľ sa nepokrylo tvrdým obalom. To je nutné ihneď vysiať do pripravenej nádoby, alebo ho umiestniť do chladničky a následne nechať vyklíčiť pri izbovej teplote. O niečo horšie sa potom Muchovník množí prostredníctvom rezkovania.