Muchovník patrí medzi rastliny, ktoré na slovenských záhradách vídame stále častejšie. A nie je sa čomu diviť, môže totiž rásť prakticky kdekoľvek a má celý rad využití nielen v kuchyni. Jedná sa o otužilý ker či strom, ktorý bohato kvitne, krásne vonia a na jeseň sa jeho listy farbia do príjemných oranžových a červených odtieňov. Za tú trochu starostlivosti, ktorú mu musíte venovať, sa vám navyše odvďačí jedlými plodmi, z ktorých si môžete pripraviť napríklad marmeládu alebo znamenitý domáci sirup.
Rastlina muchovník
Ako muchovník (latinsky Amelanchier) sa označuje rastlinný rod, ktorý zahŕňa viac ako 20 rôznych druhov kríkov a stredne veľkých opadavých stromov. V našich podmienkach si ľudia pod týmto názvom najčastejšie predstavia okrasný ker muchovník, ktorého kvety sú skvele odolné proti mrazu a plody majú celý rad využití v kuchyni. Pokiaľ ide o strom muchovník, pre ten je typický vzpriamený kmeň porastený šedou či tmavo hnedou kôrou.
Plody muchovníka sú tmavo fialové, majú voskový povlak a príjemnú chuť, ktorá môže byť mierne kyslastá. Vďaka tomu, že svojím tvarom i farbou pripomínajú čučoriedky, získala táto rastlina rad prezývok. Možno ju preto poznáte skôr pod názvom indiánska čučoriedka, aljašská čučoriedka alebo napríklad hrozienkový strom. V Amerike by ste sa zase mohli stretnúť s názvami serviceberry, sarvisberry, juneberry alebo saskatoon.
Muchovník patrí medzi dlhoveké rastliny, ktoré sú jednoduché na pestovanie a výnimočne odolné proti mrazu. Ak sa im dobre darí, môžu sa niektoré odrody dožiť pokojne aj 80 rokov a sú schopné zniesť teploty až do -43 ° C. Čo sa týka úrody, urastený muchovník začína plodiť druhým či tretím rokom. Keďže je vývoj plodov po odkvitnutí veľmi rýchly, patrí táto rastlina medzi naše najrýchlejšie dozrievajúce ovocné druhy.
Muchovník použitie a účinky
Priaznivé účinky muchovníka objavili už Indiáni a domorodí obyvatelia kanadských prérií, ktorí jeho plody primiešavali do tradičného pokrmu z bizónieho mäsa s názvom pemikan. Od tej doby sú plody muchovníka výborným pomocníkom v ľudovom liečiteľstve, pretože majú celý rad pozitívnych vlastností.
Zdraviu prospešná rastlina
Muchovník celkovo podporuje odolnosť organizmu, pôsobí ako prevencia proti žalúdočným chorobám a dokonca dokáže človeku uľaviť od črevných a žalúdočných ťažkostí. Ak sa u vás vyskytnú tieto zdravotné komplikácie, stačí si pripraviť čaj zo sušených listov muchovníka, a ten by vám mal počas krátkeho času priniesť úľavu.
Okrem pektínu, triesloviny a zdraviu prospešných minerálov obsahuje muchovník vitamíny C a B2, ale tiež farbivá s názvom anthokyany, ktorým ľudia prisudzujú pozitívne účinky v boji s rakovinotvorným bujnením. Pacientom s onkologickým ochorením sa preto plody muchovníka niekedy podávajú ako doplnok stravy.
Vďaka vysokému obsahu antioxidantov predstavujú plody indiánskej čučoriedky tiež skvelú prevenciu kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej mŕtvice. Zároveň pomáhajú regulovať krvný tlak a spomaľujú proces starnutia. Odvar z kvetov muchovníka vraj posilňuje srdce a pľúca, odvar z plodov sa využíva pri prechladnutí a odvar z listov a kôry možno podávať pri chorobách zažívacieho ústrojenstva. Žiadne nežiaduce účinky muchovník údajne nemá.
Obľúbený okrasný ker
Hoci má muchovník celý rad liečivých účinkov, ľudia ho na svojich záhradách pestujú aj ako okrasný ker. Svoju obľúbenosť si vyslúžil predovšetkým vďaka bohatej záplave drobných bielych kvetov, z ktorých čoskoro vyrastú chutné tmavo fialovej plody, ale aj vďaka tomu, že na jeseň jeho listy získajú krásne žlté, oranžové a červené odtiene.
Muchovník druhy
Ako už sme spomenuli vyššie, názov muchovník sa používa na označenie rodu, kam patrí asi 20 rôznych druhov okrasných kríkov a opadavých stromčekov. Tie patria do čeľade ružovitých a pôvodne pochádzajú z teplých oblastí severnej pologule. Najviac druhov nájdete v Severnej Amerike, a to predovšetkým v USA a v Kanade, ale niektoré muchovník sú pôvodné aj v Európe či v Ázii. Väčšina druhov, s ktorými sa dnes môžeme na našom území stretnúť, je mrazuvzdorná.
Muchovník olšolistý
Muchovník olšolistý čiže Amelanchier alnifolia je opadavý vzpriamený ker, ktorý pochádza z vlhkých lesov Severnej Ameriky. Dorastá až do výšky 4 metrov a predstavuje jeden z najotužilejších a najobľúbenejších druhov muchovníka. Vďaka tomu, že dokáže zniesť aj mrazy okolo -40 ° C, sa úspešne pestuje aj v Kanade alebo na Aljaške.
Táto odroda kvitne pomerne skoro na jar (v apríli či v máji) a jej plody dozrievajú od polovice júna do konca augusta. Jedná sa o sladké malvice, ktoré majú tmavo fialovú až modročiernu farbu a v priemere dorastajú zhruba do veľkosti 1,5 centimetra. Možno ich konzumovať v surovom stave, ale tiež sa používajú na prípravu domácej šťavy, marmelády, likéru i vína.
V Českej republike sa muchovník olšolistý vyskytuje ako jeden zo štyroch nepôvodných druhov, ktorý ľudia pestujú na záhradách, ale vysádza sa aj ako okrasný ker v parkoch. V našich záhradníctvach sú dostupné rôzne kultivary, ako je napríklad muchovník Martin, Honeywood, Nortline, Smoky či Thiessen.
Muchovník oválny
Muchovník oválny čiže Amelanchier ovalis je opadavý ker, ktorý sa vyskytuje predovšetkým v strednej a južnej Európe. Ide totiž o jediný druh, ktorý odtiaľ pochádza. Voľne rastie napríklad v Karpatoch alebo v oblasti stredného Slovenska, ale na našom území pôvodné nie je. Spoznáte ho podľa slabých dlhých konárov, oválnych pílovitých listov a snehovo bielych kvetov, ktoré začínajú pučať v apríli či v máji.
Pokiaľ ide o preferované prostredie, muchovník oválny rastie na svetlých stanovištiach, ktoré sú preslnené, a ktoré väčšinou majú južnú expozíciu. Dobre sa mu darí na strmých svahoch, kde prevláda kamenistá či štrková pôda, ale aj v ihličnatých lesoch a v skalných krovinách.
Muchovník stromovitý
Muchovník stromovitý čiže Amelanchier arborea je stredne vysoký strom s oválnou korunou a hustým vetvením. Pochádza z vlhkých lesov a húštin Severnej Ameriky, kde sa pestuje od Ontária a Québecu až po Texas. Typickým znakom sú oválne listy, hladká sivá kôra a hviezdicovité kvety čisto bielej farby. U nás sa pestuje ako okrasná drevina v parkoch a na záhradách.
Muchovník kanadský
Muchovník kanadský čiže Amelanchier canadensis je opadavý listnatý strom, ktorý podobne ako predchádzajúce druhy pochádza zo Severnej Ameriky. Preferuje predovšetkým vlhkejšie miesta v nižších nadmorských výškach a môže dorastať až do výšky 6 metrov. V priebehu apríla celý strom obsypú biele kvety, ktoré sa počas leta zmenia na purpurovo červené až tmavo fialové plody veľkosti ríbezlí.
Muchovník hladký
Muchovník hladký čiže Amelanchier laevis je opadavá drevina, ktorá v pôvodnom prostredí dorastá až do výšky 10 metrov. V našich podmienkach však zvyčajne dosahuje výšku okolo 5 metrov a pestovatelia ju rezom často udržiavajú aj oveľa menšiu. Strom známy ako aljašská čučoriedka sa môže pochváliť olivovo sfarbenými listami, drobnými bielymi kvetmi a tmavofialovými plody, na ktorých si radi okrem človeka pochutnajú aj vtáky. V septembri sa potom listy farbia do žltých a oranžových odtieňov, ktoré postupne prechádzajú do sýto červenej farby.
Muchovník klasnatý
Muchovník klasnatý čiže Amelanchier spicata je malý až stredne vysoký opadavý ker, ktorému sa v zahraničí hovorí tiež low juneberry, thicket shadbush či dwarf serviceberry. Kým tento druh rastie hlavne v USA a v Kanade, u nás sa s ním príliš často nestretnete. Skvele však slúži ako živý plot, pretože nádherne kvitne a dobre sa tvaruje.
Muchovník veľkokvetý
Muchovník veľkokvetý čiže Amelanchier grandiflora je opadavý ker, ktorý pochádza zo Severnej Ameriky a v dospelosti dorastá do výšky 2-3 metrov. Obľúbená je predovšetkým odroda muchovník Prince William, ktorá bola vyšľachtená v americkom Madisone. Tá je vhodná hlave do menších záhradiek a vyznačuje sa bohatým bielym kvetenstvom, eliptickými listami a veľkým množstvom modrofialových plodov.
Muchovník Lamarckův
Muchovník Lamarckův čiže Amelanchier lamarckii je opadavý listnatý ker či menší strom, ktorý preferuje priepustnú vlhkú pôdu s nízkym obsahom vápnika. Ide o kríženca niekoľkých druhov muchovníka, ktorého pestovanie v Európe začalo už v 17. storočí. Dnes je u nás veľmi obľúbený ako okrasný ker, ktorý plodí sladké purpurovej bobule o veľkosti 1-1,5 centimetra v priemere. Obľúbená je predovšetkým odroda známa ako muchovník Lamarckův Balerína či Ballerina.
Ďalšie známe druhy Muchovník:
- Muchovník ázijský (Amelanchier asiatica)
- Muchovník Bertramův (Amelanchier bartramiana)
- Muchovník Cusického (Amelanchier cusickii)
- Muchovník kvetnatý (Amelanchier florida)
- Muchovník vajcovitý (Amelanchier rotundifolia)
- Muchovník krvavý (Amelanchier sanguinea)
- Muchovník utažský (Amelanchier utahensis)
Čo je muchovník?
Jedná sa o rastlinný rod, ktorý zahŕňa viac ako 20 rôznych druhov kríkov a stredne veľkých opadavých stromov. Okrasný ker muchovník je známy vďaka kvetom odolným proti mrazu a plodom, ktoré majú široké využitie v kuchyni. Strom muchovníka spoznáte podľa vzpriameného kmeňu porasteného šedou či tmavo hnedou kôrou. Plody sú potom tmavo fialové, majú voskový povlak a príjemne kyslastú chuť. Svojim tvarom pripomínajú čučoriedky, a preto sa muchovníku hovorí tiež indiánska čučoriedky či aljašská čučoriedka.
Ako ovplyvňuje muchovník zdravie človeka?
Muchovník má veľké množstvo pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Podporuje celkovú odolnosť organizmu, funguje ako prevencia proti žalúdočným chorobám a dokáže uľaviť od črevných a žalúdočných ťažkostí. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov potom indiánske čučoriedky predstavujú tiež skvelú obranu proti kardiovaskulárnym ochoreniam alebo mozgovej mŕtvici a zároveň spomaľujú proces starnutia.
Aké má muchovník použitie?
Vďaka svojim priaznivým účinkom sa muchovník stal vítaným pomocníkom v ľudovom liečiteľstve. Okrem toho si ho však ľudia na svojich záhradách vysádzajú aj ako okrasný ker, ktorý je obľúbený hlavne kvôli bohatej záplave bielych kvetov, z ktorých neskôr vyrastajú tmavo fialovej plody, alebo napríklad kvôli pestrému jesennému sfarbenie listov, ktoré hrajú rôznymi odtieňmi žltej, oranžovej a červenej . Plody sa zároveň môžu stať základom pre chutný sirup a vyrába sa z nich tiež víno alebo marmeláda.
Aké má muchovník druhy?
Tento rod zahŕňa približne 20 rôznych druhov drevín, ktoré patrí do čeľade ružovité. Najviac ich nájdete v Severnej Amerike, ale niektoré pôvodne pochádzajú tiež z Európy či z Ázie. Medzi najčastejšie pestované druhy patrí napríklad muchovník olšolistý, muchovník oválny, muchovník stromovitý, muchovník kanadský, muchovník hladký, muchovník klasnatý, muchovník veľkokvetý či muchovník Lamarckův.