Chcete si aj v zime pochutnať na šťavnatých paradajkách, ale tie zo supermarketu si radšej nekupujete, pretože nemajú žiadnu poriadnu chuť, a ešte k tomu sa rýchlo kazia? V tom prípade môžete vyskúšať pestovanie izbových paradajok, vďaka ktorému budete mať aj v chladných mesiacoch vlastnú úrodu. Potrebujete k tomu akurát pestovateľskú miestnosť alebo vhodný pestovateľský box.
Pestovanie paradajok v zime
Paradajky patria medzi rastliny, ktoré sú veľmi citlivé na teplotu. Práve preto ich pestovatelia vysádzajú na záhradu až v druhej polovici mája, kedy už obvykle nehrozí riziko neskorých mrazíkov. Ak potom majú paradajky dostatok svetla a tepla, ale aj prístup na vzduch, môžu v pokoji rásť na záhonoch, v skleníku, v parenisku alebo napríklad na balkóne v samozavlažovacích kvetináčoch, kvetináčoch a sudoch.
Akonáhle však udrú mrazy a vonku prestane byť dostatok svetla a tepla, paradajkám sa prestane dariť, pretože skrátka nemajú k rastu tie správne podmienky. Aj v zime sa však dajú paradajky pestovať, ak viete, ako na to. Stačí im zabezpečiť vhodné prostredie, dostatok svetla, tepla, vzduchu, ale aj správnu zeminu a čoskoro sa dočkáte vlastnej úrody chutných paradajkových plodov.
Pestovateľská miestnosť či pestovateľské boxy
V dnešnej dobe existujú dva hlavné spôsoby, pomocou ktorých si môžete zaistiť úrodu paradajok aj počas zimných mesiacov. Prvým z nich je pestovateľská miestnosť, kde je možné regulovať teplotu podľa potreby. Ak si však nemôžete takú miestnosť dovoliť, alebo je váš byt skrátka príliš malý, úplne postačia aj špeciálne boxy určené pre pestovanie paradajok. Tu však musíte sami myslieť na to, aby mali rastliny tie správne podmienky.
Pestovateľské boxy na paradajky sú dostupné v každom väčšom kvetinárstve, a ak chcete záhradníčiť vo veľkom, dostupné sú aj celé zostavy určené pre domáce pestovanie paradajok. Do týchto boxov sa potom umiestňujú kvetináče (zhruba 15 centimetrov vysoké), ktoré majú potrebné odvodňovacie otvory a zároveň umožňujú rastlinkám dýchať.
Semienka by ste mali umiestniť primerane hlboko. Pestovatelia odporúčajú zasadiť ich približne do hĺbky 0,5 centimetra, maximálne však do hĺbky 1 centimetra. Zemina by mala byť dostatočne kvalitná, pričom je nutné udržiavať ju vlhkú. Zalievajte paradajky dostatočným množstvom vody, ale nikdy nie príliš, aby rastlinám nezačal zahnívať koreňový systém.
Kedy začať s pestovaním?
S pestovaním rajčín je vhodné začať na konci leta, vďaka čomu budú mať rastlinky najväčšiu šancu, že zvládnu vydržať až do zimy. Na skorší termín však radšej zabudnite. Keby totiž boli rastlinky staršie, mohli by predčasne ukončiť produkciu chutných plodov a očakávanej zimné úrody by ste sa potom nedočkali.
Aby ste mohli zberať šťavnaté paradajky v priebehu celej zimy, vyskúšajte rozsievať semienok v podobných dávkach zhruba každé dva týždne. Než stihnete skonzumovať jeden zber, druhá už vďaka tomuto kroku bude pomaly pripravená na otrhanie.
Dostatok svetla a tepla
Pri pestovaní paradajok v interiéri je nutné rastlinám predĺžiť deň, ktorý je v priebehu chladných mesiacov príliš krátky. Paradajky totiž potrebujú byť na svetle zhruba po dobu 14 hodín. Ak si chcete dopriať vlastné plody aj počas zimy, musíte sa teda postarať o to, aby na mieste, kde rastliny pestujete, svietilo svetlo po dostatočne dlhú dobu.
Vhodné umelé osvetlenie rastlinkám zabezpečia napríklad širokospektrálne LED diódy. Nemenej dôležitá je pre izbové paradajky i správna teplota. Vo fáze rastu je vhodné zabezpečiť paradajkám teplotu, ktorá sa bude pohybovať okolo 18 ° C. Akonáhle sa však objavia prvé kvety, mali by ste teplotu výrazne zvýšiť, a to zhruba na 25 až 30 ° C.
Správne hnojenie
Vo chvíli, keď sadenička dosiahne veľkosti okolo 7 až 10 centimetrov, je vhodné ju presadiť do väčšieho kvetináča, aby mala dostatok priestoru k ďalšiemu rastu. Stále však myslite na to, aby sa jednalo o nádobu, ktorá dovolí rastline dýchať a bude mať zároveň správne otvory pre odvodňovanie. Po presadení tiež nastáva okamih, kedy je vhodné začať paradajky prihnojovať.
Keďže paradajky potrebujú k svojmu rastu veľké množstvo živín, vďaka hnojivám špeciálne určeným pre rajčiny by mali rastlinky lepšie prospievať. Nezabudnite však na to, že pred zberom je nutné hnojenie včas ukončiť. Vzhľadom k tomu, že sa vo vašej pestovateľskej miestnosti ani v okolí pestovateľských boxov pravdepodobne nepohybuje žiadny hmyz, musíte rastlinám sami zabezpečiť potrebné opeľovanie. To sa vykonáva pomocou tampónu, ktorým jemne zotrite peľ z jednej rastliny a nanesiete ho na ostatné.
Čo potrebujete na pestovanie paradajok v zime?
Aby ste mohli pestovať vlastné paradajky aj počas zimných mesiacov, musíte rastlinám zaistiť vhodné podmienky. Prvou možnosťou, ako to dosiahnuť, je zariadiť si pestovné miestnosť, kde sa dá regulovať teplota podľa potreby. Druhým spôsobom sú potom špeciálne boxy určené na pestovanie paradajok, ktoré sú dostupné v každom väčšom kvetinárstve.
Ako zasadiť paradajky pre pestovanie v zime?
Do pestovateľských boxov sa umiestňujú kvetináče s veľkosťou zhruba 15 centimetrov, ktoré majú odvodňovacie otvory a umožňujú rastlinám dýchať. Do nich je nutné vložiť kvalitný substrát, semienka potom zasadiť zhruba do hĺbky 0,5 centimetra a následne paradajky pravidelne zalievať. Nesmiete to však s vodou preháňať, aby koreňový systém nezačal hniť.
Kedy začať so zimným pestovaním paradajok?
Pokiaľ chcete mať na stole vlastné paradajky aj v chladných mesiacoch, pestovanie je vhodné začať na konci leta. Aby ste potom mali prísun šťavnatých plodov počas celej zimy, skúste semienka vysievať postupne zhruba každé dva týždne.