LIKVIDÁCIA ŽIHĽAVY: Ako sa zbaviť žihľavy?

0

Zatiaľ čo niektorí ľudia pestujú žihľavu na záhrade zámerne, aby potom mohli využívať jej liečivé účinky, iní sú z nechcenej prítomnosti tejto rastliny nešťastní a snaží sa jej za každú cenu zbaviť. Ak aj vás trápi zaburinená záhrada, iste premýšľate, ako vyhubiť žihľavu, čo pre ich likvidáciu musíte urobiť a prečo je tak ťažké túto burinu raz a navždy zničiť.

Likvidácia žihľavy

Žihľava sa podobne ako kozonoha hostcová, púpava alebo napríklad rôzne druhy stavali radí medzi ťažko vyhubiteľné druhy buriny, ktoré robia vrásky na čele nejednému záhradkárovi. Ak aj vy patríte medzi pestovateľov, ktorí chcú mať na svojej záhradke dokonalý anglický trávnik a starostlivo upravené okrasné či zeleninové záhony, prítomnosť žihľavy vám dozaista nedá spať.

Kým žihľava žahavka, ktorá je dnes na našom území skôr vzácna, po vytrhnutí zo zeme znovu na danom mieste nevyrastie, žihľava dvojdomá sa vďaka svojim rozvetveným koreňom v pôde rýchlo šíri a nie je tak ľahké sa jej zbaviť. Navyše nemá žiadne špeciálne nároky na pôdu, závlahu ani vhodné stanovište, takže v Českej republike rastie prakticky všade, teda až na najvyššie horské vrcholy.

Mechanická likvidácia žihľavy

Ak sa chcete zbaviť žihľavy na vašej záhrade mechanickým spôsobom, je nutné dať si s tým naozaj prácu, pokúsiť sa dané miesto zrýľovať a vytrhať žihľavy zo zeme aj so všetkými koreňmi, alebo rastliny zničiť opakovaným kosením. Ak túžite zlikvidovať žihľavy raz navždy, majte však na pamäti to, že buriny sa lepšie zbavuje vo chvíli, keď sú rastliny ešte mladé.

Na stanovište je potom vhodné umiestniť lepšie zeminu s kompostom a zasiať novú trávu. Pre urýchlenie likvidácie sa dá pôda v rámci prevencie po vytrhaní či pokosení žihľavy prekryť tiež nepriehľadnú fóliou. Niektorí ľudia sa navyše spoliehajú na babské rady a odporúčajú postihnuté miesto po pokosení žihľavy zaliať vriacou vodou, ale tento spôsob sa bohužiaľ stopercentne neosvedčil.

Hoci by systematické a opakované vytrhávanie malo pomôcť, pretože sa pôda postupne zbaví dusíka a rastliny by sa mali prestať znovu objavovať, ani vďaka neúnavnému mechanickému ničenie buriny nikdy nebudete mať istotu, že žihľava na danom mieste znova nevyrastie. Množia sa totiž nielen samovýsevom, ale aj odnožmi v pôde, a v niektorých prípadoch je takmer nemožné všetky korene zlikvidovať.

Ak sa žihľava kosí mladá (kým nemajú kvety a semená) a tento spôsob likvidácie sa aplikuje opakovane, rastliny zvyčajne žiadne okolité traviny nedusia, môže sa z nich stať skvelá potrava pre kozy alebo iné zvieratstvo a počas rokov by mal ich výskyt buď ustúpiť, alebo postupne úplne vymiznúť. Okrem toho sa vylúhované žihľavy používajú na výrobu kvapaliny, ktorá funguje ako skvelé hnojivo a zvyšuje prirodzenú odolnosť rastlín proti chorobám i škodcom.

Chemická likvidácia žihľavy

Mnohí záhradkári pri neúspešných pokusoch s mechanickým vytrhávaním buriny premýšľajú, ako sa zbaviť žihľavy na záhrade pomocou chémie. Ak sa do toho však pustíte, pamätajte na to, že herbicídy môžu poškodiť okolité trávnik a blízko rastúce byliny. Výber vhodného prostriedku je potom samozrejme na vás, ale pestovatelia vždy odporúčajú voliť prípravky šetrnejšie k životnému prostrediu.

Ak záhradkárov trápi žihľava dvojdomá, likvidácia sa vykonáva napríklad pomocou prípravku s názvom Lontrel 300, čo je selektívny postrekový herbicíd, alebo prostredníctvom striekacieho herbicídu menom Bofix, ktorý sa často používa na likvidáciu buriny v okrasných a účelových trávnikoch.

Ďalší potom volia osvedčený Roundup, ktorý patrí medzi totálnej herbicídy. Keď sa na postihnutých miestach aplikuje, čo sa väčšinou vykonáva opakovane, skrze listovú plochu sa dostáva priamo ku koreňom a vďaka tomu ničí celú rastlinu vrátane rozvetvenej koreňovej časti. Nie je však schopný zlikvidovať tiež semená, takže sa žihľavy budúci rok môžu objaviť znova, a môžu poškodiť okolitú vegetáciu.

Okrem vyššie uvedených prípravkov sa pre likvidáciu žihľavy niekedy používajú aj špeciálne prípravky na ničenie drevín, ktoré sú známe ako arboricidy. Pri aplikácii akýchkoľvek chemických prostriedkov si však vždy dávajte dobrý pozor a radšej na tento spôsob zabudnite, ak žihľavy rastú na miestach, kde sa nachádza zdroje pitnej vody, ale aj na záhradách, kde sa bežne pohybujú malé deti alebo zvierací maznáčikovia.

Prečo je ťažké žihľavy zlikvidovať?

Žihľava dvojdomá sa spoločne s ďalšími rastlinami, ako je kozonoha hostcová, púpava alebo šťavel, radí medzi ťažko vyhubiteľné druhy buriny, na ktorých prítomnosť sa každoročne sťažuje obrovské množstvo záhradkárov. Problematickým faktorom je predovšetkým skutočnosť, že má žihľava hlboký a široko rozvetvený koreňový systém, ktorý nie je ľahké zlikvidovať. Žihľavy sa navyše šíria ako samovýsevom, tak aj prostredníctvom odnoží v krajine.

Ako vyhubiť žihľavy mechanicky?

Žihľavy je nutné zo zeme vytrhať aj so všetkými korene a pôdu pritom dobre zrýľovať. Ďalšou možnosťou je opakované sekanie mladej žihľavy, ktoré by malo postupne viesť k tomu, že sa na danom mieste rastliny prestanú objavovať. Pre urýchlenie likvidácie žihľavy sa pôda po vytiahnutí alebo skosení prekrýva nepriehľadnú fóliou a niektorí ľudia radia zaliať postihnuté miesto po odstránení žihľavy vriacou vodou.

Ako sa vykonáva chemická likvidácia žihľavy?

Ak sa ľuďom nedarí zničiť žihľavy mechanickou cestou, často sa uchyľujú k chemickým prípravkom. Medzi najpoužívanejšie herbicídy sa radí napríklad Bofix, Lontrel 300 alebo napríklad Roundup. Práve posledný zo spomínaných herbicídov je najznámejší. Skrze listovú plochu sa dostáva priamo ku koreňom a potom ničí celú rastlinu vrátane rozvetvenej koreňovej časti. Nie je však schopný zlikvidovať semená žihľavy a môže poškodiť okolité trávnik aj byliny, ktoré rastú neďaleko.